SARANSK - nieznana stara znajoma. Część 4. O kościołach

22 Kwiecień 2019 Czas podróży: z 15 Lipiec 2018 na 18 Lipiec 2018
Reputacja: +4852.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Bę dę kontynuować moją opowieś ć o zmianach, jakie zaszł y w Sarań sku w cią gu ostatnich dwudziestu lat. W pierwszej czę ś ci spacerowaliś my po centrum stolicy Mordowii, w drugiej czę ś ci zał adował em trochę moje wspomnienia, a w trzecim dowiedzieliś my się , ż e w Sarań sku jest nie tylko stadion wybudowany na mundial.

A w tej czę ś ci mojej opowieś ci, jak przystał o na prawdziwego turystę , przejdziemy przez najsł ynniejsze i najbardziej znaczą ce ś wią tynie i koś cioł y miasta. Chcę zauważ yć , ż e ta recenzja nie dotyczy religii, ale budynkó w. Tak się zł oż ył o historycznie, ż e dominuje prawosł awie, chociaż ludzie ró ż nych wyznań ż yją w Sarań sku obok siebie w pokoju i zgodzie.


Kiedy wł aś nie myś lał em o swoim wyborze dotyczą cym Sarań ska, wydawał o mi się , ż e nie ma nic do pokazania, poza szklanymi fasadami nowoczesnych budynkó w. Ale nie, zachował o się trochę historii, w mieś cie są antyki, adekwatne do wieku samego miasta - roku zał oż enia Sarań ska - 1641. Pomyś leć , ż e w mieś cie pozostał o niewiele zabytkó w - to jest wynikiem wandalskich dział ań kierownictwa sowieckiego – nie jest do koń ca prawdą . W rzeczywistoś ci Sarań sk zawsze był miastem gł ó wnie drewnianym, z reguł y koś cioł y i ś wią tynie był y zbudowane z kamienia, z któ rych czę ś ć przetrwał a do dziś . A w XIX wieku w mieś cie od razu wybuchł o kilka straszliwych poż aró w, któ re zniszczył y zabytkową zabudowę . Niektó re ceglane budynki, budowane już na przeł omie XIX i XX wieku, nadal sł uż ą miastu, czego ż ywym przykł adem jest budynek administracji miejskiej.

Przed Wielką Rewolucją Paź dziernikową.1917 r. w Sarań sku, jak w każ dym innym mieś cie i miasteczku Imperium Rosyjskiego, istniał a ogromna liczba cerkwi i klasztoró w. W gą szczu Internetu znalazł em takie zdję cie, widok z Parku Puszkina (rok nieznany, autor Yegunov)

Na samym począ tku naszego spaceru przeszliś my przez te miejsca, spró bujmy znaleź ć nasze ł oż yska:

1. Klasztor Piotra i Pawł a XVIII wiek, dzwonnica 52 m. , na jego miejscu znajduje się czę ś ciowo nowy Sobó r Uszakowski.

2. Koś ció ł Narodzenia Pań skiego z pocz. XIX w. , na jego miejscu Dom Rzeczypospolitej.

3. Katedra Spasska, na jej miejscu - pomnik Lenina.

4. Zejś cie do fontanny

W okresie sowieckim, jak wszyscy wiemy, zdecydowana wię kszoś ć budynkó w sakralnych został a zniszczona, w najlepszym razie zamieniona na magazyn. Dobrze czy ź le, ale wł aś nie dlatego, ż e budynki koś cioł ó w i ś wią tyń został y jakoś wykorzystane, moż emy teraz je kontemplować . W latach 90. ubiegł ego wieku rozpoczę ł o się aktywne odrodzenie, formowanie i rozwó j Rosyjskiego Koś cioł a Prawosł awnego (ROC), a w Sarań sku zaczę to restaurować ocalał e budynki koś cielne i zaczę to budować nowe.

Katedra Fiodora Uszakowa jest wizytó wką wspó ł czesnego Sarań ska

Admirał Fiodor Uszakow został kanonizowany w 2001 r. , aw 2002 r. został wybrany patronem Mordowii. W tym samym roku na jego cześ ć powstał a ś wią tynia. Budowa został a zakoń czona w 2006 roku.

Swoim blaskiem i przepychem koś ció ł Uszakowski przyć mił niejako, sł usznie… swojego poprzednika, być moż e starszego towarzysza - koś ció ł ś w. Jana Ewangelisty, któ ry do 2006 roku był katedrą koś ció ł w Sarań sku.

Ten koś ció ł znajduje się dosł ownie kilka krokó w dalej na pobliskiej ulicy Demokrató w. Budynek koś cioł a ś w. Jana Ewangelisty jest najstarszą zachowaną budowlą w mieś cie - rok budowy to 1693. Ponadto pozostał jedynym funkcjonują cym koś cioł em w mieś cie w okresie sowieckim.


To począ tek XXI wieku. W centrum znajduje się koś ció ł ś w. Jana Ewangelisty, po prawej biał y budynek - drukarnia, po lewej - legendarne dla miasta studio fotograficzne "Uś miech"

A w styczniu 2019 roku te miejsca już tak wyglą dają . Budynek drukarni został przerobiony na centrum handlowe „RIO”, a zamiast „Uś miechu” na bank

Ogó lnie rzecz biorą c, od czasó w sowieckich dzielnica ta był a milczą co nazywana „Na ł onie Chrystusa”. W dzielnicy mieszkali (i mieszkają nadal) ó wcześ ni przywó dcy partyjni, urzę dnicy naszej epoki, a wię c wszelkiego rodzaju wybitne osobistoś ci – w samym centrum, blisko pracy, zaciszne miejsce… Có ż , Bó g jest blisko, jeś li już...

Na obrzeż ach Parku Puszkinskiego znajduje się koś ció ł Wniebowzię cia Najś wię tszej Maryi Panny, zbudowany w 1734 roku

W rzeczywistoś ci istniał zespó ł dwó ch koś cioł ó w Wniebowzię cia i Nikolskiego ze wspó lną dzwonnicą . W latach 30. ubiegł ego wieku rozebrano cerkiew Wniebowzię cia NMP, a Nikolską wykorzystano jako izbę wytrzeź wień , pikietę policyjną , muzeum rzadkich ksią ż ek i pomieszczenie gospodarcze PKiO im. A. S. Puszkin. W latach 90. budynek został zwró cony Rosyjskiej Cerkwi Prawosł awnej, odrestaurowany i oś wietlony w imię Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny.

Stosunkowo blisko tego koś cioł a, w pobliż u mostu Batewgrad, znajduje się inny odrestaurowany koś ció ł - Koś ció ł Narodzenia Jana Chrzciciela (1800), budynek był uż ywany jako piekarnia, obecnie Szkoł a Teologiczna w Sarań sku jest znajduje się tutaj.

Ró wnież niedaleko PKiO im. A. S. Puszkin, tylko po drugiej stronie, przy ulicy Moskowskiej, znajduje się budynek Koś ció ł Trzech Ś wię tych (1765), o któ rym wspomniał em w trzeciej muzealno-teatralnej czę ś ci opowieś ci. Badania tej budowli, ż e tak powiem, był y bardziej udane - w 1935 r. osiedlił o się tu muzeum krajoznawcze i istniał o do 2017 r. Choć decyzja o zwrocie budynku koś cioł a zapadł a od kilku lat, na kopuł ach nie ma krzyż y już . Już dawne muzeum historii lokalnej i wcią ż dawny koś ció ł Trzech Hierarchó w


Wś ró d budynkó w mieszkalnych u zbiegu ulic Woł odarskiego i Chmielnickiego Koś ció ł Ż yciodajnej Tró jcy ukrył się , tak, dokł adnie, jakby chroniony przed zgieł kiem centralnych ulic miasta.

Pierwsze budynki tego kompleksu ś wią tynnego pochodzą z 1700 roku. To wł aś nie w tej ś wią tyni w 1887 roku otwarto pierwszą szkoł ę parafialną w Sarań sku. W czasach sowieckich budynek sł uż ył jako warsztat stolarski, podczas Wielkiej Wojny Ojczyź nianej zorganizowano warsztat protetyczny i ortopedyczny, któ ry dział ał tu do lat 90. ubiegł ego wieku.

Kiedy jedziesz z centrum Sarań ska do dzielnicy mieszkalnej Chimmash, od razu zwracasz uwagę na bardzo pię kny koś ció ł , oczywiś cie nie nowoczesnej konstrukcji, ale otoczony nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi

Koś ció ł ś w. Mikoł aja (1906), w tym budynku znajdował y się magazyny z warsztatami, pó ź niej dział kultury.

W Sarań sku pojawił o się wiele nowych koś cioł ó w i kaplic, chyba każ da duż a instytucja ma swoją – wł asną : Ministerstwo Spraw Wewnę trznych, na przykł ad kaplica ś w. Jerzego Zwycię skiego,

Jest nawet studencki, w szpitalach. . . Nie warto ich wszystkich wymieniać i opisywać . Ale pokaż ę ci kilka „nowych”. W tej chwili ś wią tynie te są nie tylko miejscem wydarzeń koś cielnych, ale stał y się prawdziwą ozdobą najzwyklejszych obszaró w miejskich.

Koś ció ł Cyryla i Metodego (2015) w poł udniowo-zachodniej dzielnicy miasta

Ś wią tynia Matki Boż ej Kazań skiej (2011) w Svetotekhstroy

Wersja zimowa

Koś cioł y te został y zbudowane po ukształ towaniu ogó lnego wyglą du architektonicznego dzielnic. Moim amatorskim zdaniem wszystko jest bardzo dobrze zaprojektowane i opisane. Tak na przykł ad wyglą dał Svetotechstroy bez ś wią tyni na przeł omie XX i XXI wieku (zdję cie z internetu)

A oto wspó ł czesne widoki (zdję cie z internetu)

W tym miejscu robimy kolejną przerwę . Jeś li zainteresowanie jeszcze nie zniknę ł o, to nieco pó ź niej udamy się w miejsca zupeł nie nieturystyczne.

SARANSK to nieznana stara znajoma. Czę ś ć.5. Ś wiatowa

Poprzednie rozdział y tej „Kolekcji”

SARANSK to nieznany stary znajomy. Czę ś ć.1. Wstę pny front

SARANSK to nieznany stary znajomy. Czę ś ć.2. Nostalgiczny


SARANSK to nieznany stary znajomy. Czę ś ć.3. Muzeum i teatr

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
 Кафедральный собор Федора Ушакова
 церковь Иоанна Богослова
 церковь Иоанна Богослова
 церковь Иоанна Богослова
 церковь Иоанна Богослова
 церковь Успения Пресвятой Богородицы
 церковь Успения Пресвятой Богородицы
 церковь Рождества Иоанна Предтечи
 церковь Рождества Иоанна Предтечи
 Трехсвятительская церквь
 храм Троицы Живоночальной
 Церковь Николая Чудотворца
 Церковь Николая Чудотворца
 здание МВД и часовня Георгия Победоносца
 Храм Кирилла и Мефодия
 Храм Кирилла и Мефодия
 Храм Кирилла и Мефодия
 Храм Казанской Божьей Матери
 Храм Казанской Божьей Матери
 Храм Казанской Божьей Матери
 Храм Казанской Божьей Матери
 Храм Казанской Божьей Матери