Padok Riazań

01 Kwiecień 2021 Czas podróży: z 04 Styczeń 2021 na 05 Styczeń 2021
Reputacja: +4857
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

A w Riazaniu grzyby z oczami. Vorobeichikovs i poszli na grzyby... : ))

W tej historii, tak naprawdę , jak zawsze, mam minimum uż ytecznoś ci, brak rekomendacji i ż ywych ilustracji - tylko ś linotok emocje. Ogó lnie rzecz biorą c, po prostu akyn coś : co widzę , o czym ś piewam : ))

Nie planowaliś my niczego na ś wię ta noworoczne. Zupeł nie nic. Z wielu powodó w nie był o nastroju ani poż ą dania. I ogó lnie wszystko na tym ś wiecie nie jest zbyt radosne.

Ale wiedział em, ż e na pewno się zdarzy, ż e nagle bę dę musiał gdzieś iś ć . I stanie się moim zmartwieniem - dowiedzieć się , gdzie. Tak, ż eby nie daleko, nie na dł ugo, ż eby dzieci się nie nudził y, a doroś li nie smucili. Có ż , w czym problem? . .

Rzeź ba miejska w Riazaniu "Dziewczyna na ł awce"

Dlatego okresowo przeglą dał em kierunki najbliż ej Moskwy w cią gu 3-4 godzin automatycznego rzutu.

Ryazan – to jest miejsce, w któ rym musisz szukać , jeś li w ogó le.


Nigdy tam jeszcze nie byliś my, chociaż czę sto przejeż dż amy obok, kilka razy w roku w drodze do Sarań ska iz powrotem. A dla nas Ryazan to poł udniowa obwodnica, garaż e i ogromne wysypisko. I musisz zmienić serię asocjacyjną : )). W koń cu Riazan to staroż ytne rosyjskie miasto. Za rok zał oż enia uważ a się.1095, wedł ug pierwszych wzmianek w ź ró dł ach pisanych. Wtedy był to Perejasł aw-Riazań ski, w tym czasie jedna z wielu osad księ stwa. Ponieważ ten sam Ryazan, stolica księ stwa Riazań , jest zupeł nie innym miastem, poł oż onym okoł o 50 km od tego miejsca. Obecnie znajduje się tam stanowisko archeologiczne Stara osada Riazań , chronione przez pań stwo, któ re jest czę ś cią Muzeum Historyczno-Architektoniczne Rezerwatu Ryazan.

Pomnik Evpaty Kolovrat, bohater legend i tradycji Riazania ziemie z XIII wieku, zainstalowano w 2007 roku Po zniszczeniu Riazania przez wojska Batu Kolovrat zebrał resztki oddział u i wyruszył w pogoń za wrogiem. On i jego towarzysze wyrzą dzili wiele szkó d armii Batu, ale sił y był y nieró wne. Batu uderzył a odwaga i sił a bohatera, za co pozwolił ocalał ym rosyjskim ż oł nierzom zabrać ciał o swojego gubernatora i pochować je z honorami.

Stary Riazan został spustoszony przez wojska Batu-chana w 1237 roku. Miasto nigdy nie był o w stanie podnieś ć się z tragedii. Pod koniec XIII wieku arcybiskup Wasilij Ryazansky osiadł w Perejasł awiu-Riazań skim. Pó ź niej ksią ż ę ta ró wnież przenieś li się do Perejasł awia. A Perejasł aw-Riazan stał się stolicą księ stwa Riazań , któ re teraz znamy jako Riazań .

I w rzeczywistoś ci stał się już Ryazanem (lub tylko, jak to wyglą dać ) w 1778 roku na mocy dekretu cesarzowej Katarzyny II. O historii lepiej jednak poczytać w odpowiednich ź ró dł ach. Tak, przynajmniej na oficjalnej stronie administracji miasta znajduje się tł o historyczne. Lub wię cej informacji na witrynie wł adz regionalnych. W każ dym razie podobał o mi się bardziej niż Wikipedia : ).

A teraz ś wią teczne fajerwerki ucichł y, lodó wka wyczyszczona, jeszcze się nie skoń czył o, ale zapas szampana w pojemnikach wyraź nie się wyczerpał . Czas zmienić scenę ! Na pytają ce spojrzenie mojego mę ż a odpowiedział em: „Jedziemy do Riazania! Wtedy… Zaraysk, wtedy… zobaczymy.

Pod hasł em „zobaczymy” na wszelki wypadek zaplanował em Kolomnę . Ale dowiedziawszy się o moich wspaniał ych planach, mó j mą ż nazwał trasę „Popiersiem Kremla”.


I odrzucił em ten pomysł , tym bardziej, ż e byliś my już w Koł omnej ("O Koł omnej w Koł omnej i trochę o Koł omnej „). Rzeczywiś cie, „przesada” moż e się zdarzyć . Jeś li ktoś nie wie, to we wszystkich trzech miastach gł ó wną atrakcją jest Kreml. Tam oczywiś cie jest jeszcze wiele ciekawych rzeczy, ale Kreml to podstawa, zaró wno w sensie historycznym, jak i turystycznym. Ale o tym pó ź niej.

Preferujemy wycieczki z noclegiem. Wię c lepiej poczuj nowe miejsce, prześ pij się z nim. Tak i jest to ł atwiejsze fizycznie, bez poś piechu i silnego wysił ku. Poza tym dni zimowe są kró tkie, a w miastach z reguł y jest to ró wnież siarka. Ale wieczory stają się jasne i eleganckie dzię ki noworocznemu oś wietleniu.

Plac Lenina

Ulica Lenina

Regionalna Filharmonia Ryazan. Budynek został wybudowany w 1956 roku w miejsce zniszczonej drewnianej konstrukcji Teatru Letniego. Park z Teatrem Letnim wzniesiono pomnik wielkiego fizjologa, laureata Nagrody Nobla I. P. Pavlova, pochodzą cego z Riazania. Po prawej i lewej stronie budynku w przeszł oś ci Gostiny Dvor, zbudowany pod koniec XVIII wieku - począ tek XIX wieku< /mał y>

bulwar Soborny

A dzieci zazwyczaj są zachwycone spę dzaniem nocy poza domem. To jest coś tak dorosł ego, wykraczają cego poza ich zwykł y sposó b ż ycia. To nie jest w domu!

Plac Mü nster

Kaplica Wszystkich Ś wię tych, któ rzy ś wiecili w ziemi Riazań znajduje się w Park Katedralny w pobliż u Kremla. Kaplica został a zbudowana w 1995 roku na 900. rocznicę Riazania

Oczywiś cie, zanim podję to decyzję o wyjeź dzie, wybó r zatrzymania się w Riazaniu wyraź nie się zmniejszył , ale coś pozostał o. Daj nam jak zawsze taniej od przyzwoitego, z parkingiem, no có ż , był oby bardziej centralnie). Spoś ró d kilku dostę pnych opcji wybó r padł na Hotel Atlantic, któ ry począ tkowo wydawał się miejscem na randkę , ale w rzeczywistoś ci okazał się bardzo ł adnym hotelem. Ale wię cej o miejscu naszego noclegu w osobnej recenzji .

Szczerze mó wią c, nasze dzieci, 10-letnia psotna dziewczynka i 9-letni chł opiec, nie są zbyt zadowolone z przechodzenia mę ki przez antyki i, jak to mó wią , pomniki dla dorosł ych. Wię c co robić ? Trzeba, trzeba poszerzyć swoje horyzonty, choć praktycznie na sił ę , bo nie ma ich komu zostawić w domu : )). Daj spokó j, nie jesteś my zbytnim drę czycielem.


Kochają , chociaż narzekają (mó wię , ź li), nasze dzieci są jak wycieczki, bo w takie dni dozwolone są ró ż ne ekscesy w postaci np. burgeró w. Nie, nie jesteś my zagorzał ymi zwolennikami zdrowego stylu ż ycia, a raczej wcale nie jesteś my zwolennikami, ale nie jemy burgeró w na co dzień : ))

Lub pasty. Ach, jakie ciastka w Riazaniu!

Rzą d -? : )) Nic takiego, tylko woł owina : ))

Nie pamię tam nazwy cheburechnaya, znajduje się ona na deptaku Pochtovaya Street, prawdopodobnie jest - "Cheburechnaya".

Ulica Postova

Na tej ulicy, podobnie jak we wszystkich podobnych przestrzeniach przyznawanych rozdzieranym przez turystó w, przestrzenie peł ne są podobnej dobroci lokali gastronomicznych. I wszystkie na swó j sposó b dobre, ale cheburek - ach, miejsce jest szczere i klimatyczne, a nawet smaczne : )). Wybredne dzieciaki to docenił y.

Muzeum Historii Cukierkó w Ryazań skich został o wybrane jako dziecię cy element tego padoku w Ryazaniu. Bardzo przytulny i pouczają cy, opowiadają cy o historii cukrownictwa zaró wno na ś wiecie (trochę ), jak io rozwoju przemysł u w prowincji Riazań i, oczywiś cie, o najciekawszej rzeczy - tajemnicach pojawienia się najpopularniejsza forma cukierkó w w postaci koguta.

Muzeum jest mał e, stworzone przez entuzjastó w Riazania, ale przy wsparciu wł adz lokalnych w postaci dedykowanej i odnowionej sali w piwnicy starej rezydencji.

Ekspozycja zajmuje dwie sale, któ re moż na zobaczyć na wł asną rę kę .

Ale lepiej jest z wycieczką . W weekendy, ś wię ta i wakacje, ze wzglę du na boom turystyczny w kraju, muzeum jest popularne.

Dlatego w takie dni lepiej zapisać się na wycieczkę , zarezerwować miejsce na stronie lub telefonicznie.

Czy jako dziecko robił eś lizaki? Oj, jak babcia nas skarcił a za szybko zabrakł o cukru w ​ ​ cukiernicy i zepsutych ł yż ek : )).

Niestety nie udał o nam się dotrzeć do klasy mistrzowskiej, był a bliska zamknię cia. Ale opró cz lizakó w podarowanych przez muzeum, uzupeł nili zapasy w znajdują cej się tam herbaciarni.

I pó jdziemy dalej na spacer.

Gł ó wną atrakcją miasta, jego sercem, miejscem pochodzenia, punktem począ tkowym ś cież ki ż ycia jest Ryazan Kreml.

Od Yandex. zdję cia

Kreml jako taki nie został zachowany.


Ale do dziś przetrwał zespó ł budynkó w znajdują cych się na terenie ó wczesnego Kremla. Teraz jest to Rezerwat Muzeum Historyczno-Architektonicznego Ryazan.

Na oficjalnej stronie muzeum-rezerwatu znajduje się wiele przydatnych informacji o trwają cych wystawach i wydarzeniach , w tym informacje historyczne o obiektach znajdują cych się na terenie. Nawiasem mó wią c, wstę p na terytorium jest bezpł atny, a aby odwiedzić wystawy, oczywiś cie trzeba kupić bilety, są oddzielne i zł oż one.

Katedra Wniebowzię cia NMP został a zbudowana w latach 1693-99. Ś wią tynia jest latem i obecnie jest otwarta do zwiedzania tylko w ciepł ym sezonie. Chciał em wię c przyjrzeć się unikalnemu rzeź bionemu ikonostasowi, któ ry jest ró wnież uważ any za najwię kszy w Rosji. W 1800 r. ś wią tynia został a prawie zburzona z powodu ruiny, ale mieszczanie zebrali fundusze na jej odbudowę .

W latach sowieckich mieś cił o się w nim planetarium, pó ź niej urzą dzano ekspozycje muzealne

Stają c się stolicą , Perejasł aw Riazań ski zaczą ł się aktywnie rozwijać i rosną ć . Kreml był odbudowywany i rozbudowywany, jak wymagał y tego te niespokojne czasy. Ale nigdy nie stał się kamieniem. Granice pań stwa rosyjskiego oddalał y się , a defensywna potrzeba Kremla zniknę ł a sama. Dopiero pod koniec XVIII wieku zrujnowane wież e i mury Kremla został y ostatecznie zburzone, Perejasł aw Ryazanski został Ryazanem, rozpoczę ł o się aktywne budownictwo cywilne, jak wskazał a Katarzyna II, zgodnie z zatwierdzonymi planami ró wnoległ ymi prostopadł ymi.

Most Glebovsky. Kiedyś był to drewniany most zwodzony w pobliż u Wież y Gleba. Obecna wersja został a zbudowana w XVIII wieku. Moż esz zobaczyć budynek, któ ry wcale nie wyglą da jak koś ció ł . Ale to jest ś wią tynia proroka Eliasza. Został zbudowany w latach 1699-1700. Był a kilkakrotnie przebudowywana.

A nawet w 1940 roku, kiedy koś ció ł już nie funkcjonował , budynek został ponownie przerobiony, aby usuną ć podobień stwo do architektury sakralnej. Jak zwykle wykorzystywano go na ró ż ne sposoby, a w latach 90. ubiegł ego wieku planowano przerobić go na Pał ac Ś lubó w, co nigdy się nie zdarzył o


Do Kremu Riazań udał o nam się dotrzeć dopiero o zmierzchu, a w styczniu posuwają się tak szybko. Dobrze, ż e jest iluminacja noworoczna! Tak zdobi codziennoś ć i rozjaś nia czasem nieestetyczne obrazy.

Przede wszystkim wita nas wdzię czna i smukł a dzwonnica katedralna, zbudowany na miejscu wież y Gleba Kremla. Dzwonnica był a budowana przez dł ugi czas, od 1789 do 1840 roku. W najlepszym razie otwierano taras widokowy. Moż e do sezonu letniego wznowi pracę ? Zdecydowanie nie pracował em tego dnia, inaczej bym go odwiedził : )

Wał obronny. Wcześ niej gó rował y nad nim drewniane mury Kremla. Teraz sł uż y do spaceró w i ze wzgó rza imprez ł yż wiarskich : ). samochó d w hotelu.

Katedra Narodzenia Pań skiego. Patrzą c na to, wydaje się , ż e nie jest tak stary w poró wnaniu z resztą zabudowy kremlowskiego kompleksu. Ale w rzeczywistoś ci został zał oż ony pod koniec XIV wieku przez księ cia Olega Ryazanskiego, a przed pojawieniem się katedry Wniebowzię cia był a katedrą Wniebowzię cia. I tak, to pierwszy kamienny koś ció ł na terenie Kremla. Sł uż ył jako gró b ksią ż ą t Ryazan. To, co teraz widzimy, to efekt licznych przebudó w i napraw. Ostatnia przebudowa miał a miejsce w 1913 roku

Katedra Przemienienia Zbawiciela, konsekrowana w 1702 r. Wszystko to jest dawne terytorium Spaso- Klasztor Preobrazhensky, zamknię ty w 1920

. Jej tereny był y wykorzystywane na ró ż ne potrzeby, ale w 1935 roku został y przeniesione do muzeum

Dwó r biskupi. Po lewej - tak zwany Pał ac Olega - dawne komnaty mieszkalne biskupó w Riazań , zabytek architektury cywilnej XVII-XIX wieku. Nazwa pochodzi od wizerunku sł ynnego księ cia Riazań Olega Iwanowicza, któ ry kiedyś znajdował się na frontonie. Po prawej – Korpus Ś piewają cy, XVII wiek.

Wię cej zdję ć w albumie.

Miasto był o dogodnie poł oż one przy autostradzie astrachań skiej, co przyczynił o się do szybkiego rozwoju handlu. A pod koniec XVII wieku. - począ tek XVIII wieku. Riazań stał się silnym miastem kupieckim.


Wybudowano gł ó wny dom posiadł oś ci kupca z Riazanu, filantropa P. A. Malshina w latach 1790-tych. Obecnie w jej obrę bie znajduje się wiele ró ż nych organizacji, w tym Muzeum Podró ż nikó w

A w XIX wieku, wraz z pojawieniem się kolei i potę ż nym oś rodkiem przemysł owym.

Z tamtych czasó w zachował o się wiele budynkó w, któ re są nadal uż ytkowane.

Och, szkoda, ż e ​ ​ nie mogę usuną ć parkingu...

Wiele jest oczywiś cie stracone. Oto na przykł ad rzę dy handlowe na placu Chlebnaya (obecnie plac Lenina), zbudowane na począ tku XIX wieku.

To prawda, ż e ​ ​ począ tkowo był o sześ ć budynkó w, ale aby zwię kszyć wolną przestrzeń na placu, niektó re z nich rozebrano w okresie sowieckim. Gdzieś musiał y się odbywać parady.

Plac Lenina, skrę cają cy w Aleję Pierwomajskiego

A dwa ocalał e budynki przez dł ugi czas podupadał y. Teraz został y przywró cone. Jeden z nich sł uż y do bezpoś redniego handlu, a drugi jest w trakcie rozwią zywania wszelkiego rodzaju sporó w gospodarczych, w skró cie jest pusty.

We wspó ł czesnym Riazaniu przeszł e dziedzictwo jest ś ciś le powią zane z nowoczesną architekturą . Czasami jest dobrze, czasami nie jest tak dobrze.

Wiele został o przywró conych, coś innego czeka na skrzydł ach.

Kiedyś najlepszy hotel w mieś cie, należ ą cy do zrusyfikowanego Niemca N. K. Steierta . Hotel został wyposaż ony w najnowocześ niejszą ó wczesną technologię (z przeł omu XIX i XX wieku) i odpowiednio osiedlili się w nim najszlachetniejsi dż entelmeni. W latach sowieckich pań stwowe sł uż by bezpieczeń stwa wybrał y solidny budynek. Obecnie mieś ci się w nim Biuro Federalnej Sł uż by Oddział ó w Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej dla regionu Riazań

Są też przeró bki.

Bez wzglę du na to, jak bardzo lubimy skarcić te same przeró bki, niektó re są bardzo dobre. Oto na przykł ad modne miejsce w Riazaniu - ulica Munsterskaya, nazwana na cześ ć siostrzanego miasta Riazana w niemieckim mieś cie Munster.

Có ż , to w porzą dku, ż e londyń ski pię trowy (pię trowy autobus) w jakiś sposó b wkroczył w temat niemiecki.


Ale jest jasny, ś wież y i radosny. Ulica ta w swoim kró tkim ż yciu (zbudowana w latach 2016-17) bardzo spodobał a się zaró wno mieszkań com, jak i turystom i stał a się de facto obowią zkową turecką przy poznawaniu miasta.

W rzeczywistoś ci wszystkie te „niemieckie” domy to Stary kompleks hotelowo-restauracyjny. Taki fajny kompleks, ale na naszych randkach nie był o w nim wolnych pokoi. Szkoda.

Ale koronkowe, drewniane rezydencje z XIX i począ tku XX wieku sprawił y mi szczegó lny dreszczyk emocji. Jakim cudem udał o im się przeż yć ? ! Albo nie cudem, ale codzienną koniecznoś cią … W koń cu wiele jest nadal zamieszkanych, a niektó re są wykorzystywane przez ró ż ne organizacje. Niestety zdarzają się też puste, ich wyglą d jest doś ć przygnę biają cy. Czas oczywiś cie zbiera swoje ż niwo – to zrozumiał e. Ale nawet jeś li ktoś opuś ci budynek, to jakoś natychmiast się psuje i bardzo szybko dusza go opuszcza, dom umiera ...

Oto tylko kilka, któ re udał o nam się uwiecznić na piechotę . A ile jeszcze przemknę ł o przez szyby samochodu, gdy jeź dziliś my po mieś cie.

Dom L. A. Zagoskina, pierwszego odkrywcy Alaski< / p>

Dom N. I. Rodziewicza, burmistrza w latach 1906-1912< /p>

Ten dom ró wnież należ ał do Tretiakowa. Znajduje się u są siadó w z tym na powyż szym obrazku. I nastę pny dochodowy dom kupca Czernawskiego

Dawna szkoł a podstawowa II gimnazjum mę skiego, obecnie oś rodek dokształ cania „Feniks”

Opł acalny dom honorowego obywatela A. M. Ovsyannikova, przesiedlonego w 2017 roku < /p>

Naprawdę chciał em coraz dł uż ej wę drować po ulicach Riazania. Ale są pewne niedogodnoś ci podczas podró ż y z dzieć mi, nie zawsze podzielają one pragnienia dorosł ych, zwł aszcza jeś li chodzi o spacerowiczó w. Czasami wydaje mi się , ż e z dzieć mi jest to jeszcze wygodniejsze: wsadzają do wó zka i zabierają tam, gdzie trzeba.

A doroś li nie tylko się opierają , ale też wiedzą , jak się urazić : )). Có ż , no có ż , Ryazan nigdzie od nas nie odejdzie, kiedyś jeszcze raz poszukamy. Jest wiele rzeczy, któ rych jeszcze nie widzieliś my. I nie widziano nawet sł ynnych „Grzybó w z oczami”. Tak, to jest to : ).

Zdję cie z Internetu


Ale w archiwum zdję ć jest oryginalny termometr i Wież a Eiffla, mał a, ale Eiffel jest taki sam z czapką : )

Być moż e na tym skoń czę moją „piosenkę ” o padoku Riazań . I jest już jego kontynuacja - o chwalebnym mieś cie Zaraysk, do któ rego wyruszyliś my z Riazania. Tutaj - w opowiadaniu "Zaraisk. Mił o cię poznać ! ».

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Городская скульптура в Рязани
Памятник Евпатию Коловрату, герою легенд и преданий Рязанских земель XIII в., установлен в 2007 г. После разорения Рязани войсками Батыя, Коловрат собрал остатки дружины и отправился вдогонку врагу. Много урону нанес он с товарищами Батыеву войску, но силы были неравны. Батый был поражен отвагой и силой богатыря, за что позволил оставшимся в живых русским воинам забрать тело своего воеводы и похоронить с почестями.
Часовня Всех Святых, в земле Рязанской просиявших расположена в Соборном парке близ Кремля. Часовня построена в 1995 г. к 900-летию Рязани.
Площадь Ленина
Мюнстерская площадь
Улица Ленина
Рязанская областная филармония. Здание построено в 1956 г. взамен обветшавшего деревянного строения Летнего театра. В 1949 г. в самой что ни на есть центральной части города, коей считался Городской парк с Летним театром, был установлен памятник великому физиологу, нобелевскому лауреату И.П. Павлову, уроженцу Рязани. Справа и слева здания в прошлом Гостиного двора, постройки конца XVIII в. -начала XIX в.
Соборный бульвар
Улица Почтовая
Гов - ? :)) Ничего такого, просто с говядиной :))
Чебуречная
Чебуречная
Первом делом нас встречает изящная и стройная Соборная колокольня, построенная на месте Глебовой башни Кремля. Колокольня строилась долго, с 1789 по 1840 гг. В лучшие времена была открыта смотровая площадка. Может, к летнему сезону возобновит свою работу? В тот день точно не работала, иначе я бы побывала на ней :)
Глебова башня
И еще раз :) Ну, красавица же
Виды с Глебовского моста на Острожный холм. Там дальше находится очень красивая, кружевная такая Церковь Спаса-на-Яру. У меня фото, к сожалению, нет. А на этом она лишь слегка проглядывает сквозь стволы деревьев
Успенский собор построен в 1693-99гг. Храм летний, и в настоящее время открыт для посещений только в теплое время года. А так хотелось взглянуть на уникальный резной иконостас, который считается еще и самым большим в России. В 1800 г. храм чуть было не разобрали из-за ветхости, но горожане собрали средства для его восстановления. В советские годы в нем был планетарий, позже устраивались музейные экспозиции
Архиерейский двор. Слева - так называемый, Дворец Олега - бывшие жилые палаты рязанских архиереев, памятник гражданской архитектуры XVII-XIX вв. Название пошло от некогда размещавшегося на фронтоне изображения известного рязанского князя – Олега Ивановича. Справа - Певческий корпус, XVII в.
Правее - Архангельский собор (конец XV в.). Он был домовой княжеской церковью и усыпальницей архиереев
В центре маленькая Богоявленская церковь, XVII в.
Спасо-Преображенский собор, освящен в 1702 г.. Все это - бывшая территория Спасо-Преображенского мужского монастыря, закрытого в 1920 г. Его площади использовались под разные нужды, но в 1935 г. переданы в ведение музея
Виды с оборонительного вала. То, что внизу - Нижне-Ильинская улица
Виды с оборонительного вала на Лево-Лыбедскую улицу
Виды с оборонительного вала на площадь и сквер им. 26 Бакинских комиссаров
Оборонительный вал. Раньше на нем возвышались деревянные стены Кремля. Сейчас используется для прогулок и с горки катательных мероприятий :). Эх, а наш инвентарь остался в машине у отеля.
Виды с оборонительного вала. Скажем так,
Виды с оборонительного вала. Когда реки Трубеж и Лыбедь разливались, то ров заполнялся водой. Кремль становился островом
Глебовский мост. Когда-то он был деревянным подъемным мостом у Глебовой башни. Нынешний вариант построен в XVIII веке. Видно здание, совсем непохожее на церковь. Но это храм Илии Пророка. Построена она была в 1699-1700 гг.. Она несколько раз перестраивалась. И даже в 1940 г., когда церковь уже не действовала, здание в очередной раз переделали, дабы убрать схожесть с церковной архитектурой. Как водится, она использовалась всяко-разно, а в 90-х годах прошлого века планировалось преобразовать в Дворец бракосочетаний, чего так и не случилось
Христорождественский собор. Глядя на него, думается, что он не такой и древний в сравнении с остальными зданиями Кремлевского комплекса. А на самом деле заложен был еще в конце XIV века князем Олегом Рязанским, и до появления Успенского собора именно он был Успенским. И да, это первый каменный храм на территории Кремля. Он служил усыпальницей Рязанских князей. То, что мы сейчас видим - результат многочисленных перестроек и ремонтов. Последняя реконструкция случилась в 1913 г.
Там, внизу, течет река Трубеж. Виден мост Северной окружной дороги
Речной порт. Летом там устраивают речные прогулки
Виды на один из районов Рязани - Остров. На самом деле история появления Острова на карте Рязани довольно любопытная, и ее не уместить в одну подпись под фото. Кратко так: это искусственно и случайно созданный остров, в 20-х годах прошлого века, долго был просто пустырем. Даже не остров, а отвалы грунта, которые не затапливались в половодье, почему и прозвали островом. А уже в 50-х годах его приспособили для поселения первых работников создаваемого тогда Речного порта. Район хоть и в самом центре города, у стен Кремля, но благополучием не блещет
Фото не самое удачное, но другого нет :). Церковь Святого Духа (1642 г.) - то, что сохранилось от Духова мужского монастыря (первые упоминания датированы 1505 г.). Считается, что на этом месте и зарождался Переславль Рязанский в XI в., строился самый первый Кремль. Предположительно на месте этой церкви находился княжеский терем
из Яндекс.картинок
Главный дом усадьбы рязанского купца, мецената П.А. Мальшина, построен в 1790-х годах. Сейчас много разных организаций занимают помещения, в том числе и Музей путешественников
Эх, убрать бы стоянку...
Площадь Ленина, переходящая в Первомайский проспект
Когда-то лучшая гостиница в городе, принадлежавшая обрусевшему немцу Н.К. Штейерту. Гостиница была оборудована по последнему слову техники того времени (на рубеже XIX-XX вв.) и, соответственно, селились в ней самые знатные господа. В советские годы добротное здание облюбовали службы госбезопасности. Ныне в нем располагается Управление Федеральной службы войск национальной гвардии РФ по Рязанской области
Дом Л.А. Загоскина, первого исследователя Аляски
Дом Н.И. Родзевича, городского головы в 1906-1912 годах
Доходный дом московского мецената П. М. Третьякова, да-да, основателя Третьяковской галереи.
Этот дом тоже принадлежал Третьякову. Он в соседях с тем, что выше на снимке. А следующий Доходный дом купца Чернавского
Доходный дом почетного гражданина А.М. Овсянникова, расселен в 2017 г.
Бывшее начальное училище 2-й мужской гимназии, сейчас центр дополнительного образования «Феникс»
фото из интернета
Здание музея истории ВДВ, в прошлом семинария
Podobne historie
Uwagi (36) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara