W odległym królestwie. Część trzecia. Niezależny (w poszukiwaniu Królewca)

27 Grudzień 2020 Czas podróży: z 22 Sierpień 2020 na 29 Sierpień 2020
Reputacja: +853.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Cią g dalszy. Zacznij tutaj >>>

I jeszcze jeden wolny dzień , był o akurat duż o planó w na to, musiał em jeszcze zobaczyć sam Kaliningrad (inaczej wszystkie przedmieś cia do centrum miasta przejeż dż ają tylko przez), a raczej znaleź ć Kró lewca. Poranek jest doś ć ponury i niezbyt pogodny, ale wcią ż w drodze. Pierwszy to kw. Zwycię stwa (dawniej plac nazywał się Hansa Platz), gł ó wny plac miasta i miejsce ś wią t. Na placu znajdują się budynki administracyjne, centra handlowo-rozrywkowe, szczegó lne miejsce na placu. Zwycię stwo zajmuje Sobó r Chrystusa Zbawiciela – Cerkiew Prawosł awna i Cerkiew ś w. Piotra i Fevronii. Ś wią tynia jest wyją tkowa, ma dwie kopuł y, jakby symbolizował a jednoś ć mał ż eń stw, w ś wią tyni odbywają się ś luby i chrzty.

A tak wyglą da plac wieczorem


Na Placu Kolumn Triumfalnych, fontanny ogó lnie wszystko jest ł adne, ale tylko deszcz pró bował pokrzyż ować moje plany, kiedy wszedł em do ś wią tyni, deszcz wcią ż zaczą ł padać . A tak dzień wolny i pogoda to nie na spacery po mieś cie, smutek i nagle, jak w Petersburgu, pogoda jest nieprzewidywalna, pię ć minut pó ź niej wyszł o sł oń ce, obmył o miasto - jedź i zobacz, „Far Far Away” postanowił pokazać się w cał ej okazał oś ci.

Mał y plac i aleja z nowymi-starymi domami, radzieckie pię ciopię trowe budynki na Mistrzostwa Ś wiata do 2018 roku zaktualizował y fasady budynkó w, stylizowane na domy Kró lewca, wyglą dają tak ł adnie, każ dy jest tak inny, ż e moż esz” t pomylić , komuś się to nie podobał o, przeczytaj, jak zawsze sporo kontrowersji. Podobał o mi się , czują się dobrze, mimo ż e elewacje został y zaktualizowane, a niektó re nasze domy został y zamknię te zdję ciami i są szczę ś liwe (doś ć smutne), a wtedy cał a historia po prostu pę knie.

Przenoszę się do samego serca miasta i przechodzę przez wiele interesują cych rzeczy. Niedokoń czony dom Sowietó w (tutaj jest zupeł nie nieciekawy) znajduje się na terenie Zamku Kró lewskiego Kró lewca, od tego zamku zaczę ł a się historia miasta. Zamek już nie istnieje, ale nadal pozostaje na wyrobach drukowanych i pamią tkowych. Zamek kró lewski powstał w 1255 r. i był drewniany, a w 1262 r. wzniesiono już kamienne mury, któ re pó ź niej wzniesiono, dobudowano, przebudowano, rozbudowywano, dekorowano, a nastę pnie zamek stał się nie do zdobycia fortecą . A gdy zamek utracił swoje moż liwoś ci obronne, stał się oś rodkiem kulturalnym ziem pruskich, w 1525 roku zamek stał się siedzibą rzą du pruskiego, a pó ź niej zamek został przekształ cony w muzeum. W czasie wojny zamek został mocno zniszczony, przez lata niszczony. Na miejscu zamku przystą piono do budowy Domu Sowietó w - i nie jest mu przeznaczone dokoń czenie, już zamierzają go rozebrać . Obecnie z zamku, zamienionego na ekspozycję muzealną (mijane), pozostał y tylko otwarte czę ś ci fundamentu.

Pogoda cał kowicie się wypogodził a i już spokojnie zmierzam w kierunku Wyspy Kanta – wcześ niej wyspa nazywał a się Kneiphof (przetł umaczone jako „Otoczona wodą , rzeka”). Wyspa Kant rzeczywiś cie znajduje się otoczona rzeką Pregoł a, w samym sercu miasta.

A to jest Kró lewca


Ł adny publiczny ogró d, Drewniany Most z pię kną kratownicą (historyczny) i Most Miodowy, inaczej nie dostaniesz się na wyspę . Na Miodowym Moś cie stoi figura Kholmina - bajeczne stworzenia, takie jak krasnale czy ciasteczka, wedł ug legendy mieszkają obok ludzi, a nocą wyrabiają wyroby z bursztynu, oczywiś cie wnoszą szczę ś cie i dobro do domu . Figurki kholminó w o tak dobrodusznych twarzach i „mysich uszach” są doś ć mał e (przypominają wrocł owskie krasnale) i znajdują się w ró ż nych czę ś ciach miasta w pobliż u sł ynnych zabytkó w.

Kholminy z Kaliningradu to czł onkowie tej samej rodziny, od starszego do najmł odszego pokolenia. W sumie planowanych jest siedem rzeź b, na razie tylko pię ć , a znalazł em tylko trzy (jest pomysł : jak już zrobią wszystkie homliny, zró b mię dzy nimi trasę turystyczną ).

Dziadek Kholmin Karl siedzi na balustradzie Mostu Miodowego (pieszy) w pobliż u Wyspy Kanta, spotkał em babcię Kholmina Martę w Muzeum Bursztynu, tata Kholmin przysiadł na balustradzie estakady (dzieci nie widział em) .

A oto najważ niejsze historyczne i kulturalne miejsce Kaliningradu - Katedra, czyli Katedra Kopuł owa Matki Boż ej i ś w. Wojciecha (dawniej Katedra Kró lewiecka). Pierwsza wzmianka o katedrze to rok 1333 i uważ a się ją za datę zał oż enia. „Mistrz Zakonu Krzyż ackiego przeznaczył teren pod budowę ” – tak mó wi historia, katedra został a zbudowana i przebudowana: był a zaró wno katolicka, jak i luterań ska.

Podczas wojny był a poważ nie zniszczona, odrestaurowanie rozpoczę to w latach 90. , a teraz katedra wyglą da po prostu przepię knie, obecnie nie jest uż ywana zgodnie z przeznaczeniem i jest centrum kulturalnym. Tam muszę iś ć , tam odbywają się koncerty organowe, a ich sł uchanie jest koniecznoś cią i na szczę ś cie dla mnie koncerty odbywają się na czas, prawda Hurra! ! !

Biorę bilet i kiedy idę zwiedzić są siednie terytorium:

Niedaleko grobu Kanta znajduje się spiż owy pomnik księ cia Albrechta, zał oż yciela Uniwersytetu Kró lewieckiego „Albertina”. Pierwszy budynek uniwersytecki znajdował się w pobliż u katedry na wyspie.

Na ś cianach katedry, wzdł uż obwodu, znajdują się historyczne epitafia z obrazami i tekstami w ję zyku niemieckim i ł aciń skim (jest tł umaczenie na rosyjski). Gró b Immanuela Kanta zawsze gromadzi wokó ł siebie wielu turystó w, Kant został pochowany w 1804 roku i był to ostatni pochó wek w katedrze.

Przed gł ó wnym wejś ciem do katedry znajduje się miniaturowa kompozycja „Symbole Kró lewca 1930”.


W pobliż u wejś cia do sali koncertowej znajdują się dwie kamienne rzeź by niedź wiedzi, rzeź by te znajdował y się na schodach ratusza Kneiphof i przetrwał y podczas wojny, za datę produkcji uważ a się.1697.

W holu katedry znajduje się zespó ł organó w skł adają cy się z dwó ch organó w - duż ego i mał ego. Organy mechaniczne katedry z dodatkiem elektroniki wykonał a niemiecka firma "Alexander Schuke". W 2008 roku w katedrze zainstalowano duż e organy, któ re obecnie są najwię kszymi organami w Rosji.

Przed rozpoczę ciem koncertu rozejrzał em się po sali, w sali katedry znajduje się zabytkowy relikt - kielich chrzcielny. Uważ a się , ż e misa pojawił a się w Kró lewcu, do 1350 roku znajdował a się w koś ciele Altstadt, witraż e z symbolami masoń skimi.

Po koncercie wybrał em się też na wycieczkę do przestrzeni za oł tarzem. W 2009 roku rozpoczę to prace konserwatorskie przy najwię kszym epitafium, jakie ocalał o po wojnie. Jest to 14-metrowy nagrobek na grobowiec pierwszego księ cia pruskiego Albrechta (1570). Na bocznych ś cianach znajdują się epitafia dwó ch ż on księ cia (przeró bka, ale wykonana w taki sposó b, ż e nie moż na go odró ż nić od oryginał u).

Ukł ad pokazuje, jak gę sto zabudowana jest wyspa, i znowu pomaga internet.

Park Rzeź by to zielony park i skansen, tak nazywa się zielony teren spacerowy. Poszedł em też na spacer, ale raczej w szybkim tempie. Oczywiś cie chciał em się przespacerować , wyspa jest bardzo ł adna, ale plany mi na to nie pozwolił y. Po raz ostatni podziwiam wyspę , katedrę , park z podestu.

Z mostu roztaczał się wspaniał y widok, a muzeum, któ re znajduje się w budynku gieł dy Kö nigsber z 1870 roku, któ re tak wspaniale wyglą dał o z wody, jest teraz dobre.


A potem mapy Yandex trochę mnie zawiodł y (ale okazał o się , ż e na lepsze, nie miał em czasu na zaprzyjaź nienie się z mapami), zaprowadził y mnie do kolejnej atrakcji - budynku szpitala ś w. . Szpital ś w. George został zał oż ony przez Mistrza Zakonu Krzyż ackiego w 1329 roku. Szpital (wó wczas kolonia trę dowatych) znajdował się na przedmieś ciach jednego z miast, któ re pó ź niej stał o się czę ś cią Kró lewca. W 1531 r. zlikwidowano kolonię dla trę dowatych, a szpital stał się schronieniem-klasztorem dla osó b starszych i, jak zawsze, poż ary zniszczenia nie minę ł y, ale zawsze był odbudowywany. W szpitalu był a szkoł a, w któ rej studiował Immanuel Kant. Nowy budynek szpitala ś w. Jerzego powstał w 1894 roku i przetrwał do 1945 roku. Dziś jest to Kaliningradzka Szkoł a Ryboł ó wstwa Morskiego. Wszystko wyglą da bardzo imponują co: wież yczki z iglicami, fasada, oryginalne wejś cie, ogó lnie pię kne i trochę tajemnicze. Zastanawiasz się , jak to jest studiować i mieszkać w tak historycznym miejscu?

Celem był o znalezienie sali koncertowej Filharmonii Kaliningradzkiej i udział w kolejnym koncercie organowym. A co najważ niejsze, sala koncertowa znajduje się w budynku Koś cioł a Ś wię tej Rodziny – koś cioł a katolickiego, zabytku architektury. Budynek powstał w 1907 roku, ale przy opracowywaniu projektu uwzglę dniono wszystkie zasady i szczegó ł y dotyczą ce budowli zakonu krzyż ackiego, któ re znajdował y się na terenie Prus. W koś ciele Ś wię tej Rodziny chrzczono noworodki, nowoż eń cy brali ś lub, modlili się za chorych, ale zmarł ych nigdy nie chowali. W latach wojny koś ció ł nie uległ poważ nym zniszczeniom, a po renowacji w budynku otwarto towarzystwo filharmoniczne. Wedł ug opinii sala ma dobrą akustykę , w miejscu oł tarza zainstalowano organy firmy Rieger-Kloss, a kiedyś w Filharmonii odbywał się pierwszy festiwal muzyki organowej. Koncerty nie odbywają się codziennie, a ja nie miał em szczę ś cia (no dobra, jednego już sł uchał em), chyba dwa koncerty w cią gu jednego dnia to by był o za duż o, jednak zaproponowali wycieczkę za organami i na salę (przepraszam, nie był o wystarczają co duż o czasu).

A potem musiał em znaleź ć dzielnicę Kró lewca o pię knej nazwie Amalienau, a tu Yandex nie zawió dł , zasugerował wszystko poprawnie i zobaczył em kolejny pię kny kawał ek Dalekiego Kró lestwa.

Cią g dalszy tutaj >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
А так площадь выглядит вечером.
А это уже Кёнингсберг.
Array
Uwagi (20) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara