Majdan

Plac Niepodległości, Majdan Nezalezhnosti
Ukraina, Kijów
Ocena 4.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.4504, 30.5247

Majdan

Plac Niepodległości, Majdan Nezalezhnosti
Ukraina, Kijów
Plac Niepodległości (ukr. Majdan Nezalezhnosti, potoczna wersja - Majdan) to główny plac Kijowa. Plac zyskał międzynarodową sławę podczas tzw. Pomarańczowej Rewolucji jesienią 2004 roku. Plac ten przez kilka tygodni był centrum protestów społecznych.

Do X wieku obszar na obszarze obecnego Majdanu Niepodległości nazywał się Perevesishche i był leśną dżunglą. W czasach Jarosława Mądrego istniały tu budowle obronne z bramami miejskimi. Pod koniec XVIII - na początku XIX wieku na miejscu przyszłego Majdanu znajdowało się pustkowie zwane "Kozim Bagnem", nad którym górowały pozostałości wałów obronnych.
Sam teren powstał w latach 30. XIX wieku, kiedy rozebrano pozostałości wałów obronnych. W tym samym czasie otrzymała nazwę Chreszczaticka – od nazwy ulicy, do której bezpośrednio przylegała. W 1876 r. na placu wybudowano gmach Dumy Miejskiej, który otrzymał nazwę Duma. W 1919 r. zmieniono nazwę placu na Sowiecka, aw 1935 r. na Plac Kalinin. W 1941 r. spłonął gmach Dumy (po rewolucji mieścił się w nim Komitet Obwodowy KPZR), a obszar placu znacznie się powiększył z powodu zniszczonej nieparzystej części Chreszczatyka. W 1944 r. ogłoszono konkurs na najlepszy projekt restauracji Chreszczatyk, przyległych ulic i placów, w tych projektach Placu Kalinińskiego, obecnie położonego po obu stronach Chreszczatyka, przypisano rolę głównego placu miasta. Nowoczesną zabudowę placu tworzą budynki z lat 50-70. W 1961 r. wzniesiono budynek hotelu „Moskwa” (obecnie „Ukraina”). W kolejnych latach teren był wielokrotnie przebudowywany i rekonstruowany. W 1977 przemianowano go na Plac Rewolucji Październikowej. Swoją obecną nazwę zyskał po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy w 1991 roku. Stacja metra Plac Niepodległości (otwarta w 1976 r.) zmieniła nazwę w tym samym czasie co plac.
W 2001 roku podjęto gruntowną przebudowę Majdanu: pojawiło się wiele nowych pomników, rzeźb i fontann. Na środku placu wzniesiono wysoką białą kolumnę, zwieńczoną postacią dziewczynki z gałązką kaliny w dłoniach, symbolizującą niepodległość Ukrainy. Odrestaurowano bramy Peczerskie (Ladskie), które prowadziły do ​​miasta Jarosławia, i zainstalowano na nich postać patrona miasta, Archanioła Michała. Pod placem wybudowano duże centrum handlowe.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 4
Nie chcę nic pisać...Wiersze przychodzą mi do gł owy....Tylko wiersze Pawł a Tychyna z 1918 roku.... , o któ rych wszyscy zapomnieli, bo nie uczą historii....i są zmuszeni powtarzać to stale: Na placu przy koś ciele trwa rewolucja. "Pasterz! " - krzyczeli wszyscy, - bo ataman bę dzie. Ż egnaj, czekaj na wolnoś ć - hej, konno, po drodze! Gotował o się , hał asował o - kwitną tylko flagi… Na placu przy koś ciele zdenerwował y się matki: ale ś wiaty są im drogie, księ ż yc jest jasny w gó rze! Na plac spada kurz.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Star Burger na Chreszczatyk
Ocena 9.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Restauracje, kawiarnie
dystans: 0.1 km.
Na mapie
obszar europejski
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Kościół Aleksandra
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Architektura, religia
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Zdrowe bule
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Restauracje, kawiarnie
dystans: 0.4 km.
Na mapie
Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Muzea
dystans: 0.5 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań