Twierdza Akkerman to średniowieczna twierdza w mieście Biełgorod-Dniestrowski. Jest jednym z największych na Ukrainie i jest doskonale zachowany.
Twierdza powstała na pozostałościach
starożytnego miasta Thera, a historia jej budowy wiąże się z koniecznością ochrony miasta przed ciągłymi atakami liczni wrogowie. Istnieją różne wersje dotyczące budowy twierdzy, ale forteca była budowana przez 200 lat. Jedni uważają go za turecki, inni za mołdawski, a zamek-cytadelę za genueński. W tym czasie twierdza była dość potężną strukturą wojskowo-obronną. Został zbudowany na wysokim skalistym brzegu ujścia Dniestru z miejscowego wapienia. Jest to nieregularny wielokąt o powierzchni nieco ponad 9 hektarów. Długość murów obronnych wynosi około 2,5 km, wysokość murów i baszt od 5 do 15 m, grubość od 1,5 do 5 m. Twierdza otoczona jest z trzech stron fosą, która wypełniona jest wodą , jego szerokość dochodzi do 14 m, początkowa głębokość to 22 m. Od północy obmywane jest wodami ujścia Dniestru.
Przez wiele stuleci twierdza odgrywała ważną rolę w historii naszego państwa, niejednokrotnie broniła miasta przed atakami wroga. W XV wieku. Imperium Osmańskie podejmuje szereg prób zdobycia miasta i twierdzy. Najcięższy był w sierpniu 1484 roku, kiedy 300-tysięczna armia tureckiego sułtana Bajazeta II i 50-tysięczna armia krymskiego chana Mengli Gireja oblegała fortecę od lądu i ujścia rzeki. Po 16-dniowym oblężeniu obrońcy twierdzy zostali zmuszeni do poddania jej wrogowi. Panowanie tureckie utrwaliło się na długie 328 lat, miasto otrzymało nową nazwę Akkerman (Biały Kamień) i stało się częścią ziem tureckich.
W XVI - XVII wieku. Kozacy ukraińscy pod dowództwem hetmanów G. Lobody, I. Sirko i pułkownika S. Paliy wielokrotnie przeprowadzali kampanie pod mury twierdzy Akkerman. W XVIII wieku. Rosja stała się główną potęgą światową, zajmując ważne miejsce w systemie stosunków międzynarodowych. Wydarzenia trzech wojen rosyjsko-tureckich dotknęły wówczas terytorium południowej części Rosji. W latach 1770, 1779 i 1806 wojska rosyjskie wyzwoliły miasto i twierdzę z rąk Turków, ale dopiero w 1812 r. podpisano traktat bukareszteński między Rosją a Turcją, na mocy którego terytorium południowej Besarabii zostało przyłączone do Rosji. W 1832 r. twierdza została zlikwidowana jako wojskowa budowla obronna, w 1896 r. została uznana za zabytek historyczno-architektoniczny
W różnym czasie miasto i twierdzę odwiedzali A. Puszkin, L. Ukrainka, A. Gorki, I. Nieczuj-Lewicki, M. Kropywnycki, K. Paustowski, W. Katajew, A. Mickiewicz i inni. W twierdzy działają roboty renowacyjne. 2 sierpnia 1963 r. dekretem Rady Ministrów Ukrainy podjęto decyzję o ochronie twierdzy Biełgorod-Dniestr i zabytku architektury. Mimo licznych wydarzeń historycznych, remontów i przebudów twierdza zachowała swoją pierwotną strukturę, jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków średniowiecza, a w kontakcie z tą historią ludzie będą zaskoczeni jej wyjątkowością.