Plac Sultanahmet

Ahmediye, Hipodrom, Sultanahmet Meydanı, At Meydanı, Hipodrom Konstantynopola
Turcja, Stambuł
Ocena 6.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 41.0064, 28.9758

Plac Sultanahmet

Ahmediye, Hipodrom, Sultanahmet Meydanı, At Meydanı, Hipodrom Konstantynopola
Turcja, Stambuł
Główny plac Stambułu, położony w historycznym centrum miasta, w dzielnicy Sultanahmet w dzielnicy Fatih. Składa się z dwóch części: placu między Hagia Sophia a Błękitnym Meczetem oraz samego placu Hipodromu, na którym do dziś zachowały się kolumny i obeliski wzniesione w okresie bizantyjskim oraz Fontanny Niemieckiej, podarowanej miastu i sułtanowi Abdul- Hamid II autorstwa cesarza Wilhelma II.
Część placu znajduje się na terenie starożytnego Hipodromu. Wielkość konstrukcji wynosiła około 450 metrów długości i 120 metrów szerokości, pojemność hipodromu wynosiła około 100 000 osób. Wejście do hipodromu znajdowało się od strony północnej, mniej więcej w miejscu, w którym obecnie znajduje się Fontanna Niemiecka. Hipodrom ozdobiono słynną kwadrygą, wywiezioną do Wenecji w 1204 roku. Na hipodromie odbywały się wyścigi rydwanów. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku Hipodrom służył jako miejsce różnych przedstawień, jarmarków i innych imprez rozrywkowych.
Egipski obelisk lub obelisk Teodozjusza (Dikilitaş) został sprowadzony z Luksoru w 390 na rozkaz cesarza Teodozjusza I i został zainstalowany na hipodromie na specjalnie wykonanym marmurowym cokole. Na cokole przedstawiono różne sceny z udziałem cesarza Teodozjusza oraz scenę ustawienia obelisku na Hipodromie. Obelisk jest najstarszą „budowlą” w Stambule, jego wiek sięga XVI wieku p.n.e. np. wykonany jest z biało-różowego granitu asuan, jego waga sięga 300 ton. Ze wszystkich stron obelisku znajdują się egipskie hieroglify przedstawiające bohaterskie czyny faraona Totmesa III, w górnej części przedstawiono faraona i boga Amona. Podczas transportu skrócono pierwotny obelisk o długości 32,5 metra, obecnie jego wysokość wraz z cokołem sięga 18,80 metra.
Kolumna Węża (Yılanlı Sütun) została sprowadzona z Delfickiego Sanktuarium Apolla w Grecji w 326 roku na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Kolumna symbolizowała zwycięstwo 479 pne. mi. Greckie miasta-państwa nad Persami pod Platejami. W oryginale kolumna ta o wysokości 6,5 metra składała się z trzech splecionych ze sobą węży i ​​była zwieńczona trójnożną złotą misą, a same węże zostały odlane z brązowych tarcz poległych Persów. Miska zaginęła w czasach starożytnych, a głowy węży zostały złamane w 1700 roku. Dziś jedna z tych głów znajduje się wśród eksponatów Muzeum Archeologicznego w Stambule. Obecnie wysokość kolumny wynosi 5 metrów.
Kolos (Ażurowa kamienna kolumna) (Örme Dikilitaş lub Konstantin Dikilitaşı) został zbudowany z bloków kamiennych na rozkaz cesarza Konstantyna VII na cześć jego dziadka Bazylego I. Początkowa wysokość kolumny wynosiła 32 metry, pokryta była złoconymi blachy z brązu (według innej wersji - miedzi), które zostały zerwane i przetopione przez krzyżowców podczas IV krucjaty (1204). Obecnie wysokość kolumny wynosi 21 metrów.
Niemiecka Fontanna (Alman Çeşmesi) to prezent od niemieckiego cesarza Wilhelma II, który odwiedził Stambuł w 1898 roku. Fontanna została wyprodukowana w Niemczech i sprowadzona w formie zdemontowanej i zamontowana na Placu Hipodrom w 1900 roku. Fontanna wykonana jest w stylu neobizantyjskim w formie ośmiokąta i ozdobiona jest od wewnątrz złotą mozaiką. Po wewnętrznej stronie kopuły wspartej na kolumnach można zobaczyć monogram sułtana Abdul-Hamida II oraz inicjały cesarza Wilhelma II.
Plac Sultanahmet
42 wycieczki
od 5 805 UAH zanim 32 396 UAH
IŚĆ

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 6
Nasza mapa wyraź nie mó wi „Hipoddrom”, ale tak naprawdę nie pokazuje dokł adnie, gdzie go szukać . W poszukiwaniu hipodromu przeszliś my trzy okrą ż enia wokó ł placu Sultanahmet i już mieliś my zadawać pytania przechodniom. Ale w tym momencie natknę liś my się na mał y punkt informacyjny, na któ rym był o napisane, ż e hipodrom był tutaj, ale od dawna, a teraz jest to plac i tylko policja czasami kala na koniach.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej
Brak recenzji
Turcja, Stambuł
Fabula, Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Meczet Sultanahmet
Ocena 9.5 - 2 opinie
Turcja, Stambuł
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Cysterna Bazyliki
Ocena 9.0 - 1 opinia
Turcja, Stambuł
Architektura, Fabula, Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Muzeum Mozaiki
Ocena 4.0 - 1 opinia
Turcja, Stambuł
Fabula, Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Katedra św. Zofii
Ocena 9.7 - 3 opinie
Turcja, Stambuł
Architektura, Fabula, Muzea, religia
dystans: 0.4 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań