Tulipanowy raj
Keukenhof to kró lewski park kwiatowy w Holandii. Znany ró wnież jako Ogró d Europy. Znajduje się mię dzy Amsterdamem a Hagą w mał ym miasteczku Lisse. Park co roku jest otwarty dla zwiedzają cych od okoł o 20 marca do 20 maja.
Historia parku się ga XV wieku. W tych godzinach teren ten porastał y gę ste lasy i wydmy. Ziemie te należ ał y do hrabiny Hennegau Jacob z Bawarii. Dla mieszkań có w wybudowanego wó wczas zamku, któ rego ruiny moż na oglą dać do dziś , okoliczny las był ź ró dł em dziczyzny, grzybó w, jagó d, zió ł leczniczych. Teren w pobliż u zamku sł uż ył do uprawy zieleni i zió ł do kuchni. Stą d wzię ł a się nazwa parku, któ ra w ję zyku niderlandzkim oznacza „podwó rko kuchenne”.
W XIX wieku baron i baronowa Van Palland zlecili architektowi krajobrazu Janowi Davidowi Zocherowi i jego synowi Luisowi Paulowi Zocherowi, znanemu ró wnież z pracy w Vondelparku, zaprojektowanie terenu wokó ł zamku.
Fundację parkowych domó w mieszkalnych rozpoczę to w 1857 roku. Wykorzystano klasyczne zasady budowy parkó w angielskich.
Pomysł stworzenia kwietnego parku rozrywki, któ ry generował by ró wnież przychody ze sprzedaż y, wyszedł od hodowcó w i eksporteró w kwiató w w latach 40. XX wieku. Postanowiono stworzyć wystawę wizualną dla handlu kwiatami. Zaczę li uprawiać nie tylko tulipany, ale takż e ż onkile, hiacynty, japoń ską sakurę . Park został zaprezentowany ś wiatu w 1949 roku, kiedy przedsię biorcy i eksporterzy kwiató w zorganizowali tu plenerową wystawę kwiató w.
Dodatkowo warto wspomnieć o zabytkowym mł ynie, któ ry znajduje się na terenie parku. Mł yn został zbudowany w 1892 roku w holenderskim mieś cie Groningen.
Począ tkowym celem był o uż ycie naleś nika do wypompowania wody z polderu. W 1957 roku Holland American Line kupił a mł yn i przeniosł a go do parku, gdzie został odrestaurowany w 2008 roku.
Od tego czasu znajduje się w parku jako skansen i każ dy moż e obejrzeć wnę trze klasycznego holenderskiego mł yna.
Park poł oż ony jest na terenie o powierzchni 32 hektaró w.
W parku roś nie okoł o siedmiu milionó w cebul (hiacynty, krokusy, ż onkile, cietrzewie, muscari).
Spoś ró d nich okoł o 4.5 miliona tulipanó w - 100 odmian.
Okoł o 90 gatunkó w drzew.
Istnieje wiele jezior, stawó w, wodospadó w, strumieni, kanał ó w. Wię kszoś ć z nich jest dostę pna na wycieczki statkiem.
Ponad 40 mostó w i mostó w ł ą czy brzegi jeziora i kanał ó w.
Cał kowita dł ugoś ć wszystkich olejó w dla pieszych wynosi okoł o 15 km.
Wzdł uż alejek znajdują się rzeź by mistrzó w holenderskich i zagranicznych ró ż nych epok: Koninga, Kervela, Vermeera, Bruninga.
Na terenie parku znajdują się ró wnież : hodowla zwierzą t, pawilon „Kró lewskie Buty”, pawilon angielskiej herbaty, kompleks rozrywkowy dla dzieci „Bollebozen”, restauracje, kawiarnie, parking.
Park skł ada się z trzech szklarni:
• Pawilon Willem-Alexander - amarylis, hiacynty, hortensje, lilie, roś liny doniczkowe i kwiaty.
• Pawilon Orange-Nassau - frezje, gerbery, ró ż e, tulipany, irysy, alstremerie, ż onkile, chryzantemy, kalii i goź dziki.
• Pawilon Beatrix to osobisty pawilon księ ż nej Holandii. Znajduje się w pobliż u najbardziej wysunię tej na pó ł noc czę ś ci parku, w pobliż u naleś nikarni. Są ekspozycje storczykó w.
Pod koniec kwietnia odbę dzie się parada kwiató w „Bloemencorso Bollenstreek” – procesja z ró ż nych kompozycji zł oż onych z kwiató w.
Kró lowa Juliana (wtedy księ ż niczka) miał a zaszczyt zainaugurować park.
Ksią ż ę Bernard nakrę cił kilka filmó w dokumentalnych o parku.
W 2001 roku ksią ż ę Willem-Alexander i Maxima (pó ź niejsza kobieta), bę dą c w parku, zostali po raz pierwszy przedstawieni społ eczeń stwu jako para.
Jesienią.2003 roku ksią ż ę Willem-Alexander wraz z medalistami olimpijskimi Anxie van Granswen i Peterem van den Hugenbandem zasadzili pierwsze luculiny do symbolicznej kompozycji kó ł olimpijskich.