Jeden dzień w Mediolanie (ciąg dalszy)
Rozpocznij tutaj >>>
Plac Kupiecki(Piazza Mercanti)
Mó wią , ż e jeś li chcesz komuś przysią c wieczną mił oś ć , musisz przyjechać tutaj, na jeden z najstarszych placó w w Mediolanie. To tutaj, pod arkadami Palazzo della Ragione, Twoje rozpoznanie zrobi niezatarte wraż enie dzię ki efektowi akustycznemu, któ ry pojawia się tylko w okreś lonym punkcie placu. Od razu powiem, ż e nie byliś my w stanie zweryfikować obiecanego efektu ze wzglę du na duż ą liczbę turystó w takich jak my, a przysię ganie sobie na wieczną mił oś ć jakoś nie był o comme il faut (czterech mł odych pracownikó w). . . : )
Piazza dei Mercanti to mał y plac otoczony ze wszystkich stron pał acami. Pojawił się w XIII wieku i przez wiele lat był oś rodkiem miejskiego ż ycia publicznego i handlowego. Do koń ca XIX wieku odbywał y się tu najbardziej hał aś liwe i wesoł e jarmarki mediolań skie. Tu pod jego portykami spotykali się kupcy, kantorzy i notariusze, tu z balkonu ozdobionego herbem odczytywano dekrety ksią ż ę ce, tu spalono heretykó w. . . Niektó rzy wisieli na sznurze, prosto z miasta okno przedpokoju. . . Dla zbudowania. . .
Balkon, na któ rym ogł oszono dekrety i rezolucje
W Palazzo della Ragione (Palazzo della Ragione), zwanym też Nowym Ratuszem (Broletto Nuovo) - Pał acem Sprawiedliwoś ci - mieś cił y się wł adze miasta i decydował y o losach miasta. Na stolicy pał acu moż na zobaczyć pł askorzeź bę przedstawiają cą pó ł wł osego dzika – wią ż e się z nim mit zał oż enia miasta (mediolanum).
Pod kierunkiem wyroczni przywó dca Celtó w, Belloveso, zał oż ył Mediolan w miejscu, w któ rym znaleziono dziką ś winię , „pó ł wł osą ” (medio - pó ł i lanae - weł na).
Palazzo della Ragione (Pał ac Sprawiedliwoś ci) (zdję cie z Internetu)
Nastę pnie, w stylu gotyckim, Dom Panigaroli (Casa Panigarola lub Palazzo dei Notai) z XV wieku. Do 1741 r. wł aś cicielem budynku był a rodzina notariusza Panigaroli z miasta Garalla, tu też mieś cił a się jego kancelaria notarialna. Na murze z 1448 roku zachował a się tablica z napisem po ł acinie z powiedzeniem prawnika Tommaso da Caponago, w któ rym zaleca wspó ł obywatelom unikanie konfrontacji z prawem. : )
po lewej - Palazzo delle Scuole Palatine, po prawej - Casa Panigarola (Dom Panigaroli)
Naprzeciw Pał acu Radcó w Prawnych - Palazzo dei Giureconsulti i XIII-wiecznej wież y Torre del Comune. W XVII wieku mieś cił o się tu Collegio dei Nobili Dottori, czyli m. in. Kolegium Szlachetnych Lekarzy jest instytucją edukacyjną dla przyszł ych politykó w i prawnikó w. Wież a sł uż ył a ró wnież jako dzwonnica do relacjonowania waż nych wydarzeń w mieś cie. Na fasadzie wież y znajduje się posą g ś w. Ambroż ego bł ogosł awią cego lud.
Piazza Mercanti, Pał ac Prawnikó w z Torre del Comune p>
Dekoracją placu jest barokowy pał ac Scuole Palatine (Palazzo delle Scuole Palatine). Jej fasadę zdobi wiele rzeź b, jedną z nich jest ś w. Augustyn, któ ry nauczał w Mediolanie. Do pał acu przylega Loggia degli Osii (Loggia degli Osii) z herbami dzielnic mediolań skich i sł ynnym balkonem parlera (parlera), ską d ogł aszano dekrety i dekrety.
Palazzo delle Scuole Palatine
Loggia degli Osii
Loggia degli Osii
W centrum Piazza Mercanti zachował a się studnia z XVI wieku, któ rą nazywano „kamieniem bankieró w” – wcześ niej znajdował się tam kamień haniebny (pietra dei falliti), na któ rym sadzano dł uż nikó w sił ą . kara, aby lud poznał wszystkich oszustó w wzrokiem. Z biegiem lat ta tradycja odeszł a w zapomnienie. : ))
Opuś ć my Piazza Mercanti na Via Orefici, prosto pod fasadę pię knego budynku w stylu secesyjnym.
I skrę cają c w Via Torino, kierujemy się w stronę Kanał ó w (Navigli). Naszym celem jest Bazylika San Lorenzo Maggiore.
Via Torino to jedna z najstarszych ulic w Mediolanie ze staroż ytną tradycją handlową . W minionych wiekach znajdował y się na nim najwię ksze warsztaty rzemieś lnicze i sklepy, o któ rych pamię ć przetrwał y w nazwach są siednich ulic: Via Orefici (ulica Jubileró w), Via Spadari (ulica Pł atnerzy), Via Speronari (ulica Spornikova). A teraz ta ulica jest peł na outletó w - są tu sklepy niedrogich marek wł oskich i zagranicznych: Promod, ZARA, OVS, GEOX, Mango, Desigual, Terranova, Alcott, Tally Weijl, CAPRISA, Calzedonia, KIKO itd. Wię c jeś li jest też drogie dla ciebie zakupy w butikach haute couture na Montenapoleone (Via Montenapoleone) lub nawet w Buenos Aires (Corso Buenos Aires), jesteś tutaj.
Idą c wzdł uż Via Torino, po prawej stronie dostrzegamy okrą gł y budynek Ś wią tynia San Sebastiano(Civico Tempio di San Sebastiano). Ś wią tynia ta został a zbudowana na polecenie tego samego ś w. Karola Boromeusza ku pamię ci ofiar zarazy z 1576 r. (ś w. Sebastian był uważ any za obroń cę przed zarazą ). Niestety ś wią tynia był a zamknię ta.
Ś wią tynia San Sebastiano (Civico Tempio di San Sebastiano). Zdję cia zrobione z ró ż nych stron internetowych.
Na Via Torino (17) warto zobaczyć Bazylikę Santa Maria presso San Satiro(Santa Maria presso San Satiro), perł ę renesansu - jest niewielka, znajduje się z tył u dziedziń ca . Bazylika jest ciekawa pod tym wzglę dem, ż e niewielka z zewną trz, wewną trz wizualnie powię ksza przestrzeń dzię ki efektowi perspektywy stworzonemu przez Bramante.
Z freskiem na gł ó wnym oł tarzu zwią zana jest legenda (Madonna z Dziecią tkiem) - Wedł ug ś redniowiecznej legendy, po dź gnię ciu przez nieszczę snego gracza, z wnę trza nagle popł ynę ł a prawdziwa krew. fresk. Mó wią , ż e cud ten jest udokumentowany w archiwach katedry, a broń wcią ż jest przechowywana w specjalnym skarbcu.
Prawie naprzeciwko bazyliki San Satiro, po przeciwnej stronie Via Torino, w gł ę bi dzielnicy znajduje się sł ynna Pinacoteca Ambrosiana (Pinacoteca Ambrosiana) - nie mniej znane muzeum niż Brera Pinacoteca . Został zał oż ony w 1618 przez arcybiskupa Federico Borromeo, któ ry zgromadził wspaniał ą kolekcję obrazó w i rzeź b z XV-XVI wieku, w szczegó lnoś ci dzieł a Leonarda, Rafaela i Caravaggia.
I spieszymy się do Koś cioł a San Lorenzo Maggiore (San Lorenzo Maggiore).
Mediolan. Koś ció ł San Lorenzo Maggiore
Ś wią tynia został a zbudowana pod koniec IV wieku. - począ tek V wieku. poza murami miejskimi, na drodze prowadzą cej do miasta Tyt (ł aciń ska nazwa miasta Pawia). Niegdyś plac przed bazyliką był otoczony zadaszoną galerią . Wejś cie na ten plac prowadził o przez kolumnadę z widokiem na ulicę . Obecnie 16 staroż ytnych rzymskich kolumn korynckich oddziela bazylikę od ruchliwej ulicy Corso di Porta Ticinese liniami tramwajowymi. Wcią ż pamię tają staroż ytną nazwę miasta „Medialanum” i cesarza Konstantyna. To tutaj w 313 roku ogł osił wolnoś ć chrześ cijań stwu i uczynił je religią imperium. Na pamią tkę tego przed bazyliką zainstalowano brą zową kopię posą gu cesarza Konstantyna.
Mediolan. Staroż ytne rzymskie kolumny w pobliż u koś cioł a San Lorenzo Maggiore (zdję cie z internetu)
Drugi co do wielkoś ci koś ció ł w Mediolanie nosi imię chrześ cijań skiego wielkiego mę czennika ś w. Wawrzyń ca. Uważ a się , ż e począ tkowo wewnę trzne ś ciany bazyliki był y w poł owie pokryte marmurem, a powyż ej - freskami przedstawiają cymi ś wię tych i ich czyny. Niektó re freski przetrwał y do dziś . Za oł tarzem gł ó wnym w kaplicy ś w. Hipolita leż ą relikwie ś w. Wawrzyń ca i ś w. Hipolita.
Mediolan. Koś ció ł San Lorenzo Maggiore
Mediolan. Koś ció ł San Lorenzo Maggiore
Bazylika San Lorenzo Maggiore był a wielokrotnie palona i odbudowywana, jej kopuł a zawalił a się w 1573 roku, ale do dziś ś wią tynia zachował a plan pierwotnego budynku. Dlatego koś ció ł uważ any jest za znaczą cy zabytek mediolań skiej architektury okresu romań skiego i staroż ytnego chrześ cijań stwa oraz jedno z najbardziej szanowanych miejsc kultu w Mediolanie. Gł ó wnym bogactwem bazyliki jest Cappella Sant'Aquilino z unikalną pó ź noantyczną mozaiką przedstawiają cą Jezusa Chrystusa w otoczeniu apostoł ó w. Ciał o samego ś w. Akwilino jest pochowane w sarkofagu w absydzie kaplicy.
Kaplica Sant'Aquilino z grobem ś w. Aquilino
Na odwrocie koś cioł a San Lorenzo znajduje się Piazza Vetra. W dawnych czasach na tym placu odbywał y się najpopularniejsze przedstawienia w mieś cie: tu dokonywano egzekucji czarownic i czarownikó w. Na trawniku, gdzie skazani wydali ostatnie tchnienie, stoi pomnik ś w. Ł azarza.
Nastę pnie opustoszał ymi uliczkami udajemy się do najstarszej ś wią tyni Mediolanum - Basilica di Sant'Ambrogio. Spoś ró d wszystkich koś cioł ó w Mediolanu Bazylika ś w. Ambroż ego jest drugim po Duomo pod wzglę dem duchowego znaczenia. Wynika to z osobowoś ci samego Ambroż ego i jego roli w historii zaró wno wczesnego chrześ cijań stwa, jak i samego ó wczesnego Mediolanu.
W 379 r. w miejscu pochó wku mę czennikó w wczesnego chrześ cijań stwa Gerwazego i Protazego biskup Ambroż y ufundował koś ció ł zwany Bazyliką Martyrum (Bazylika Mę czennikó w). Prawie 20 lat pó ź niej, w 397 roku, w tym koś ciele został pochowany sam biskup. Po gloryfikacji i kanonizacji Ambroż ego z Mediolanu, zgodnie z jego wolą , relikwie umieszczono mię dzy Gerwazego a Protazego, a jego imieniem nazwano ś wią tynię . Ś wię ty biskup jest patronem miasta i jest czczony nie tylko przez katolikó w, ale takż e przez prawosł awnych.
Podobnie jak wię kszoś ć koś cioł ó w w Mediolanie, w cią gu nastę pnych stuleci bazylika był a wielokrotnie uzupeł niana i odnawiana. W 789 dobudowano do niej klasztor cystersó w. W IX wieku po prawej stronie pojawił a się dzwonnica klasztorna (Torre dei Monaci), a dwa wieki pó ź niej po lewej wzniesiono wież ę kanonikó w (Torre dei Canonici). Pojawienie się dwó ch wież był o wynikiem podział u koś cioł a w bazylice mię dzy mnichó w i kanonikó w (kapł anó w Koś cioł a katolickiego, któ rzy nie zł oż yli ś lubó w zakonnych).
Mediolan. Bazylika Sant'Ambrogio
Wchodzą c przez centralną bramę bazyliki, znaleź liś my się na mał ym dziedziń cu - atrium. Prosta klasyczna fasada koś cioł a wprowadził a nastró j do ascetycznej dekoracji wnę trz. Ale to, co zobaczyliś my, tak zaimponował o nam swoim przepychem, ż e kilka razy chodziliś my po koś ciele, bez koń ca badają c i fotografują c każ dy element.
Jednym z najcenniejszych skarbó w bazyliki jest Zł oty Oł tarz (Altare d'oro) z monstrancją (ok. 835), arcydzieł o karoliń skiego zł otnictwa. Jest pokryty zł otą i srebrną blachą oraz inkrustowany drogocennymi kamieniami i emaliami.
Mediolan. Bazylika Sant'Ambrogio
Oszał amiają ca mozaika czę ś ci sufitowej absydy (XIII w. ).
Luksusowy, wyrzeź biony z kamiennego bloku sarkofag rzymskiego dowó dcy Stylichona (IV wiek).
Drzwi zamó wione przez samego Ambroż ego przetrwał y do dziś .
Na terenie bazyliki znajduje się kaplica San Vittore w Ciel d'Oro, sł yną ca ze zł otych mozaik z V wieku. Wejś cie do niego znajduje się na prawo od oł tarza. Wejś cie do kaplicy jest pł atne, 2 euro. Przy wejś ciu siedział wł oski dziadek, któ ry z wyraź ną przyjemnoś cią pokazał , gdzie iś ć , na co zwró cić uwagę i był gotowy do rozmowy. Szkoda, ż e nikt z nas nie rozumiał wł oskiego. : ( Sama kaplica był a wspaniał a - unikalna mozaikowa kopuł a, luksusowe malowidł a na ś cianach i sklepieniach, skarbiec z relikwiami chrześ cijań skimi, aż urowe kraty - wszystko był o tak zachwycają ce, ż e nie chciał em odchodzić . Ale musiał em. Dzień dobiegał o koń ca, a pozostał e planowane zabytki nie miał y zbyt wiele czasu na historię Wł och.
Bazylika Sant'Ambrogio. Kaplica San Vittorio
Kaplica San Vittorio
Bazylika Sant'Ambrogio. Kaplica San Vittorio
Już przy wyjś ciu z bazyliki usł yszeliś my rosyjską mowę i zobaczyliś my mał ą grupkę turystó w schodzą cych gdzieś na lewo od oł tarza. Podą ż ają c za nimi po cichu, znaleź liś my się w krypcie, gdzie w srebrnej kapliczce pochowano trzy szkielety odziane w bogate szaty – relikwie ś wię tych Ambroż ego, Protazego i Gerwazego. Niestety, sł yszą c, ż e mó wimy ró wnież po rosyjsku, przewodnik szybko przestał opowiadać o „eksponatach” i zabrał grupę na gó rę .
Staroż ytny klasztor cystersó w ś w. Ambroż ego (Monastero cistercense di Sant'Ambrogio) został ostatecznie doł ą czony do Katolickiego Uniwersytetu Najś wię tszego Serca (Universita Cattolica del Sacro Cuore), zał oż onego w 1921 r. i zaprojektowanego popularyzować katolicyzm w społ eczeń stwie ś wieckim. Obecnie uczelnia koń czy studia na zwykł ych ś wieckich specjalistach.
Mediolan. Katolicki Uniwersytet Najś wię tszego Serca
Cią g dalszy >>>