Como i Como
Być moż e opowieś ć o jeziorze Como był aby niekompletna bez wzmianki o najsł ynniejszym mieś cie o tej samej nazwie – mieś cie Como.
Planują c wakacje nad jeziorami, braliś my pod uwagę to miasto tylko jako miasto tranzytowe - dojechać do niego autobusem z Lenno, przesią ś ć się na pocią g do Mediolanu i stamtą d dostać się do jeziora Maggiore. Niestety nie ma bezpoś redniego skró tu mię dzy jeziorem Como a jeziorem Maggiore – wszystkie trasy przechodzą przez Mediolan.
Ale jak to czę sto bywa, nawet najbardziej „zaplanowany” plan moż na odejś ć . Przybywają c do miasta Como, postanowiliś my poś wię cić dwie godziny na poznanie go i wykupiliś my bilety na pó ź niejszy czas niż pierwotnie planowaliś my. Za co zapł aciliś my znacznie wyż szą ceną biletu kolejowego z Mediolanu do Stresy – okazał o się , ż e wzię liś my bilety na mię dzynarodowy pocią g Mediolan-Zurych. Ale miasto Como był o tego warte, tylko… dwie godziny to dla niego za mał o. : )
Miasto Como sł ynie z atmosfery starego ś redniowiecznego miasta, malowniczych widokó w i pię knych zabytkó w kultury i sztuki, a ł agodny, przyjemny klimat i lecznicze ź ró dł a termalne uczynił y Como ś wiatowym kurortem.
Dawno, dawno temu ż yli na tych ziemiach staroż ytni Etruskowie, któ rych ostatecznie zastą pił y plemiona wojowniczych Galó w. Como osią gnę ł o swó j szczyt za panowania cesarza Augusta, kiedy przez miasto przebiegał o kilka szlakó w handlowych, ł ą czą cych kraj ze Szwajcarią . Po upadku Cesarstwa Rzymskiego wł adza w tych miejscowoś ciach przeszł a w rę ce germań skiego plemienia Longobardó w, od któ rego ta pó ł nocna czę ś ć Wł och stał a się znana jako Lombardia. Potem w historii Como nastał okres nieustannej zmiany wł adzy i, niestety, ruiny. Miasto regularnie zmieniał o obywatelstwo, przechodzą c pod zwierzchnictwo korony wł oskiej, niemieckiej, hiszpań skiej, austriackiej. Como sł ynie ze swoich sł ynnych obywateli: Pliniusza Starszego i Pliniusza Mł odszego, Papież a Innocentego IX oraz Alessandro Volty, wynalazcy akumulatora, na któ rego cześ ć nad brzegiem jeziora wzniesiono „Ś wią tynię Volty”. p>
Najbardziej znanym budynkiem sakralnym miasta jest katedra w Como (Catedrale di Como), poś wię cona Wniebowzię ciu Najś wię tszej Maryi Panny. Uważ ana za jeden z najpię kniejszych zabytkó w w pó ł nocnych Wł oszech, katedra jest czę sto nazywana ostatnią gotycką ś wią tynią we Wł oszech.
Budowa katedry rozpoczę ł a się w 1396 roku na miejscu wczesnochrześ cijań skiego koś cioł a Santa Maria Maggiore, zaledwie 10 lat po zał oż eniu sł ynnej Duomo w Mediolanie. Budowa ś wią tyni trwał a okoł o 400 lat, ł ą czy wię c ró ż ne style: surowy gotyk, elegancki renesans i bujny barok. Fasada z biał ego marmuru sł ynie z posą gó w Pliniusza Mł odszego (po prawej) i Pliniusza Starszego (po lewej) znajdują cych się po obu stronach wejś cia gł ó wnego oraz luksusowego portalu z pię cioma rzeź bami nad wejś ciem - poś rodku znajduje się posą g Dziewicy, któ rej katedra jest poś wię cona, po lewej stronie znajduje się posą g ś w. Abbondiusza, czwartego biskupa Como, któ ry jest patronem miasta. Wnę trze katedry zdobią freski i obrazy wł oskich artystó w ś redniowiecza, stare gobeliny wykonane przez rzemieś lnikó w z Ferrary, Florencji i Antwerpii w Holandii, luksusowe stiuki i witraż e. Jest też oł tarz i fresk ze zrujnowanej bazyliki Santa Maria Maggiore.
Do katedry przylega Broletto (Palazzo del Broletto) - budynek dawnej gminy miejskiej, wzniesiony w ś redniowieczu z trzech rodzajó w marmuru lombardzkiego oraz masywna dzwonnica z szarego ciosanego kamienia.
Na Piazza San Fedele, któ ry był niegdyś centralnym i gł ó wnym rynkiem miasta, znajduje się jedna z najstarszych nie tylko w Como, ale w cał ym regionie, romań ska bazylika San Fedele (Basilica di San Fedele ). Ś wią tynia został a zbudowana na miejscu wczesnochrześ cijań skiego koś cioł a ś w. Eufemia w XI-XII wieku. Wnę trze bazyliki wypeł niają malowidł a, staroż ytne freski i barokowe stiuki. Mieszczą się w nim stare organy, uważ ane za jedne z najlepszych w Como.
Inną ró wnie starodawną ś wią tynią Como jest koś ció ł Sant'Abbondio (Chiesa Sant'Abbondio), na miejscu któ rego w V wieku znajdował się chrześ cijań ski koś ció ł pod wezwaniem ś wię tych apostoł ó w Piotra i Pawł a. Po konsekracji papież a Urbana II w 1095 r. i do czasu budowy obecnej katedry bazylika był a gł ó wnym koś cioł em miasta.
Kolejnym uroczym widokiem Como, któ ry spopularyzował miasto wś ró d ż eń skiej czę ś ci populacji, są sklepy z produktami wykonanymi z naturalnego jedwabiu. : ) Miasto Como to kolebka wł oskiego jedwabiu i jego uznana stolica. W XIV wieku miejscowi chł opi zaczę li hodować jedwabniki, któ re ostatecznie stał y się gł ó wnym ź ró dł em dochodó w ludnoś ci. Dziś znajduje się tutaj okoł o 800 przedsię biorstw i firm tekstylnych. Najsł ynniejsi projektanci zamawiają tkaniny i wyroby z jedwabiu do swoich kolekcji w fabrykach Como.
A jeś li jeszcze raz chcesz podziwiać jezioro z wysokoś ci, moż esz wjechać kolejką linową na jedną z otaczają cych jezioro gó r - Mount Brunate, gdzie z tarasu widokowego otwiera się absolutnie niesamowity obraz.