Śladami Moneta - część 2
Kontynuacja. Zacznij tutaj:
Rouen był o stolicą jednego z plemion celtyckich zamieszkują cych kanał La Manche. Osada nazywał a się Rothomagus. Po podboju Galii przez Rzymian stał o się drugim najważ niejszym miastem Galii (po Lyonie). Wynikał o to przede wszystkim z dogodnego poł oż enia obu miast nad rzekami – arteriami wodnymi ł ą czą cymi Albion z Rzymem. Rouen stał się centrum handlowym. Peł nił tę rolę przez wiele stuleci, dlatego rozwinę ł o się tu wiele gał ę zi przemysł u: porcelany, szkł a, ceramiki, ksią ż ek, tkanin.
W IV wieku zbudowano pierwszą katedrę i pojawił się biskup. W IX wieku prowincja i miasto był y wielokrotnie rabowane przez Wikingó w, aż kró l Frankó w Karol Prosty podarował ziemię na pó ł noc od Paryż a jednemu z mieszkań có w Norwegii, Rollonowi, aby chronić kró lestwo Frankó w przed innymi Wikingami . Uczestniczył w oblę ż eniu Chartres.
Mieszkań cy nastę pnie przynieś li szaty Dziewicy pod mury i z jakiegoś powodu zmusił o to Rollon do wycofania się z miasta (a Chartres stał o się jeszcze waż niejszym oś rodkiem pielgrzymó w). Ponadto zdecydował się na chrzest. Zrobił to w Rouen. Tam, w katedrze Notre Dame w Rouen, został pochowany. Rouen stał się stolicą najpierw hrabió w, a nastę pnie ksią ż ą t Normandii. A prowincja przeniesiona na mocy traktatu, któ ra otrzymał a nazwę „Normandia” od imienia przybył ych „ludó w pó ł nocy”, zachował a ją przez wiele stuleci.
Z Rouen zwią zane są nazwiska wielu znanych osó b. William Zdobywca zmarł w nim, mieszkał i niedaleko od niego w klasztorze.
W katedrze znajdują się nagrobki Rollona Pieszego (po chrzcie hrabiego Ryszarda I Normandii), jego syna Williama Longsworda (już księ cia), Roberta Wspaniał y lub Diabeł (jak chcesz) - ojciec Wilhelma Zdobywcy, Richard Lwie Serce Plantagenet (jego ciał o jest podzielone na 3 czę ś ci, serce jest w tym grobie). Na miejscu rzymskiego amfiteatru zbudowano pó ź niej fortecę za Wilhelma Bastarda. Został zniszczony przez Filipa Augusta po aneksji Normandii przez Francję . Po wojnach religijnych i rewolucji z zbudowanego przez niego zamku pozostał a wież a, w któ rej przechowywana był a Joanna d'Arc. Corneille i Flaubert urodzili się w Rouen. W domu, w któ rym urodził się Corneille, znajduje się obecnie jego muzeum. Rouen odwiedził Claude Monet, któ ry wielokrotnie malował katedrę w Rouen (jej zachodnią fasadę ).
Nasz hotel Kyriad znajdował się niemal w centrum miasta.
(Być moż e był to najprostszy ze wszystkich hoteli naszej podró ż y, z minimum udogodnień . ) Szybko wię c dotarliś my do miejsc, po któ re przyjeż dż ają turyś ci do Rouen. Mijają c Corneille Museum, udaliś my się na Rynek z koś cioł em ś w. Joanny d'Arc. Nastę pnie ulicą nazwaną jej imieniem, za bramą z zegarem i beffroy, dotarliś my do katedry Notre Dame w Rouen. Nastę pnie po lewej stronie udali się do koś cioł a Saint-Maclou. Zwró ciliś my się do szkoł y artystycznej. Nastę pnie dotarliś my do opactwa Saint-Ouen i wró ciliś my obok Pał acu Sprawiedliwoś ci. Wieczorem poszliś my na spektakl na fasadzie katedry „Wikingowie” i „Jeanne”. Akcja toczy się tylko latem, potrwa do 27 wrześ nia. Czas rozpoczę cia jest przesunię ty na wcześ niejszy czas ze zmniejszają cą się dł ugoś cią dnia. Pod koniec czerwca począ tek był o 23:00. Czas trwania - 1 godzina.
Katedra Notre Dame w Rouen.
Najstarsza czę ś ć nowoczesnej katedry pochodzi z XI wieku (wież a pó ł nocna po lewej). Wież a poł udniowa nazywa się Maslyana (XV wiek). Nazwany tak, ponieważ został zbudowany za pienią dze tych, któ rzy chcą jeś ć olej na czczo. Rodzaj odpustu. Wewną trz katedry znajdują się rzeź by z fasady, groby niektó rych ksią ż ą t normań skich (Rollon Pieszy - szedł , bo ż aden koń nie mó gł go znieś ć , William Longsword, Robert Diabeł czy Wspaniał y - podobno zabił swojego brata, aby obją ć tron ksią ż ę cy) , Ryszard Lwie Serce (tu tylko serce). Za katedrą (po lewej stronie za wież ą pó ł nocną ) znajdował się pał ac biskupi. Zawierał proces Joanny d'Arc. W pobliż u znajduje się muzeum jej poś wię cone.
Opactwo Saint-Ouen.
Opactwo benedyktynó w został o zał oż one w VI wieku. Nazwany na cześ ć biskupa Rouen Odon (Saint Ouen).
Romań ski koś ció ł spł oną ł w XIII wieku, na jego miejscu w XIV wieku zaczę to budować ten, któ ry stoi obecnie. Jego zachodnia elewacja został a ukoń czona dopiero w XIX wieku w stylu neogotyckim.
Od rewolucji w kompleksie mieś ci się ratusz. W koś ciele zachował y się witraż e z XIV-XV wieku. W czasie wojny został y rozebrane. Teraz są koncerty. Podczas naszej wizyty odbył się festiwal organowy. Sł uchaliś my wię c takż e organó w.
Zegar miejski.
Mechanizm pochodzi z XVI wieku. W pobliż u znajduje się gotycka wież a Beffroy, na któ rą moż na się wspią ć . Na sklepieniach bramy pod zegarem znajdują się wizerunki owiec, gdyż Rouen kojarzy się z produkcją i sprzedaż ą weł ny.
Pał ac Sprawiedliwoś ci.
Przykł ad gotyku cywilnego (lewe skrzydł o, zbudowane w XV wieku) i renesansu. Najpierw znajdował a się tutaj tzw. Izba Szachownicy, potem Parlament Normandii.
Koś ció ł Saint-Maclou.
Maklu lub Malo to celtycki ś wię ty. Zbudowany w XV wieku. Nie moż na był o wejś ć do ś rodka, ponieważ w koś ciele odbywał a się ceremonia zaś lubin. Za koś cioł em znajdował się cmentarz dla ofiar zarazy z XIV wieku. Nastę pnie został przekształ cony w ossuarium, skł adają ce się z dwukondygnacyjnych budynkó w szachulcowych po trzech stronach dziedziń ca. Pó ź niej dodano czwartą stronę , w wyniku czego powstał nowoczesny ogrodzony dziedziniec. Obecnie istnieje szkoł a artystyczna i niektó re usł ugi na rzecz dziedzictwa historycznego.
Koś ció ł ś w. Joanny d'Arc.
Ulicą nazwaną jej imieniem moż esz iś ć na Rynek, gdzie znajduje się nowoczesny koś ció ł poś wię cony Dziewicy Orleań skiej. W pobliż u ruiny ciekawej w swej architekturze ś wią tyni Saint-Sauveur. Za koś cioł em znajduje się rynek, od któ rego plac wzią ł swoją nazwę .
Jeden z domó w na placu to najstarszy hotel (rozpoznawalny po flagach zawieszonych na fasadzie).
Donjon zamku Rouen lub Wież a Joanny d'Arc.
Istnieje legenda, ż e Joanna był a przetrzymywana w lochu. Ale nie jest. Musisz wejś ć do ś rodka, jest ta sama wież a.