Miasto wakacyjne i światła (część 6)
Zacznij tutaj:
Czę ś ć.1. Dwoje rodzicó w chrzestnych i pierwsza znajomoś ć z Lyonem
Czę ś ć.2. Mgł a, Fourviere i Stary Lyon a>
Czę ś ć.3. Kł opoty, klaustrofobia i inne radoś ci a>
Часть 4. раздник Света i брак словального запаса a>
Czę ś ć.5. Croix-Rousse Hill i estetyka architektury roboczej silny>
Dzień.3 (cią g dalszy). Pó ł wysep, wieczorne miasto i nieoczekiwany kult
Tak, spacerują c, znaleź liś my się w centralnej czę ś ci Lyonu - Presqu ’î le lub na pó ł wyspie. Kilkakrotnie powię kszony obszar przeszedł pierwszy etap urbanizacji w okresie renesansu, a nastę pnie stał się ulubioną osadą mieszczan lyoń skich.
Place Des Terreaux.
W XIII wieku w mieś cie zbudowano ogromny mur z powodu sporu podatkowego mię dzy Stowarzyszeniem Kupcó w Lyonu a miejscowym arcybiskupem.
W XVI wieku mur został zniszczony, ale dopiero w XIX wieku zaczę to tu przywracać porzą dek.
Hô tel de Ville. Ratusz to jedna z najbardziej wyrafinowanych i imponują cych budowli miejskich, któ ra zachował a cechy ró ż nych epok. Pierwszy ratusz powstał w XVII wieku, ale dwa lata pó ź niej spł oną ł .
Kolejny budynek wzniesiono w stylu barokowym, a jego fasadę ozdobiono licznymi rzeź bami, w tym dwiema postaciami kobiecymi przedstawiają cymi rzeki Rodan i Syn.
Fontaine Bartholdi ma ciekawą historię swojego pojawienia się w Lyonie. 20 kwietnia 1857 r. Rada Miejska Bordeaux ogł osił a konkurs na stworzenie fontanny dla Place Quinconces. Konkurs wygrał Fré dé ric Bartholdi, któ ry miał wó wczas zaledwie 23 lata. Ale biuro burmistrza Bordeaux zmienił o zdanie i zamroził o projekt.
To tutaj Lyon wejdzie na scenę i szybko kupi dla siebie fontannę . Istnieje jednak legenda, ż e Lyonowie po prostu ukradli fontannę z Bordeaux, oferują c Bartholde wysoką cenę .
Musé e des Beaux-Arts mieś ci się w dawnym klasztorze benedyktynó w któ ry został zlikwidowany podczas rewolucji francuskiej. Z jego 7000 metró w kwadratowych.
mi 70 pokoi to najwię ksze muzeum we Francji po Luwrze.
Niestety, udał o mi się odwiedzić tylko mał y park muzealny, bo po prostu nie starczył o godzin na zamyś lone delektowanie się pię knem, a nie chciał em nic robić w poś piechu.
Opera w Lyonie został a otwarta po raz pierwszy w poł owie XVIII wieku, ale na począ tku nastę pnego stulecia nie pomieś cił a wszystkich zainteresowanych.
Dlatego w 1831 roku na miejscu starego budynku wybudowano nowy teatr.
W 1985 roku podję to decyzję o ponownej aktualizacji opery. Po starym budynku pozostał tylko stan surowy, wnę trze budynku został o cał kowicie zrekonstruowane, a wysokoś ć budynku został a podwyż szona. Na fasadzie są muzy, ale z jakiegoś powodu nie ma miejsca na jedną z nich - Urania - wię c jest ich tylko osiem.
Czy zauważ ył eś , jak ró ż ne są dzielnice Lyonu? Czym ró ż ni się ich energia, nastró j i architektura? Takie jest dokł adne i przytulne Stare Miasto, prosty i otwarty Croix-Rus oraz elegancko wyrafinowany pó ł wysep.
Зимавэтомгодунетлькоунас, онаивЛионевыглядитстрано))
Na jednej z wież koś cielnych moż na zobaczyć czasy staroż ytne, a fasadę zdobią rzeź by i sztukaterie.
Wewną trz znajduje się ta sama asceza lyoń ska i tradycyjna szopka.
W mał ej kaplicy znajdują się improwizowane „choinki”, któ rym moż na powierzyć swoje najskrytsze marzenia.
Uderzają ce obrazy nieznanego autora umieszczone na obwodzie koś cioł a. Przenoszą drogę Chrystusa na Kalwarię w naszych czasach.
Nowoczesny budynek odzwierciedla Palais de la Bourse lub Palais du Commerce.
Historia Pał acu rozpoczę ł a się w 1853 roku, kiedy to gmina podję ł a decyzję o budowie budynku, któ ry pomieś ci nie tylko gieł dę , ale takż e muzeum sztuki, sklepy i pracownie. Budowę rozpoczę to 3 lata pó ź niej, a w otwarciu uczestniczył cesarz Napoleon III z ż oną .
W historii Gieł dy Pał acowej mieś cił się tu bank kredytowy, są d handlowy, rada robotnicza i społ ecznoś ć kupcó w jedwabiu. Dziś w Palais du Commerce dział a miejska Izba Handlowa.
Na starych zdję ciach budynek wyglą dał tak (zdję cie )
Palais de la Bourse ma czerwoną pł ytkę na chodniku upamię tniają cą zabó jstwo Sadi Carnota, prezydenta Republiki Francuskiej, w 1894 roku.
Sanktuarium ś w. Bonawentury.
Historia tego koś cioł a jest ś ciś le zwią zana z klasztorem, do któ rego należ ał w XIII wieku. Dziś jest to jedyna ś redniowieczna budowla, któ ra przetrwał a po przebudowie i przebudowie centralnej czę ś ci miasta.
Koś ció ł ma jasne witraż e, szopkę boż onarodzeniową i tradycyjnie lakoniczne wnę trze.
Przejś cie de l'Arge. To jeden z najstarszych budynkó w podcieniowych we Francji, zbudowany na tym samym modelu co w Paryż u. Wejś cia wejś ciowe są neoklasyczne. Wewną trz znajdują się sklepy wszelkiego rodzaju, ale nacisk kł adziony jest na przedmioty luksusowe.
Place de la Ré publique. Został zaprojektowany w drugiej poł owie XIX wieku.
Jest to zbieg dwó ch gł ó wnych ulic handlowych Lyonu - Rue de la Ré publique i Rue du Pré sident É douard Herriot. A pierwsza bę dzie jedną z setek najdroż szych ulic na ś wiecie.
Chapelle de l'Hô tel-Dieu wyglą da kokieteryjnie zza domó w i odbija się zaskakują co fotogenicznie w pobliż u fontanny.
To wł aś nie na placu budowy Hô tel-Dieu zakoń czył się wczoraj nasz program wycieczek, wię c krą g się zamkną ł . Teraz moż esz przejś ć do zakupy ziring))
com/ngZAj_XlGXVfCdjzCCPx_42agonsgjJ3XaiWeG27sqyoPtxOSfaMDwHvlI2AqWer4QVADGi5m9itIXFO2hfbiLmfEupwPnyakSXXKZkJuxY9rl3NVjDgcVaQvqhjuKlNMVmwAgJGilxGN0Hv-arwBcTrmNggniq9uK7H4rkSCT1Qv3EroJ4Aeako_YWlQsZjtzzKCwjKDuQZhvfpzttKL7V5sdHjjSkTLBKDwD09a4VY_ntdvRjpWLM_2KD7z3MX2g14ixgJH2nO8T7YINvZs0WGE2Y6O8hpj_sc7J-PQJbV9Yyn1wd_-Tc9d_dPQAoA74w0ycSAXqI93dArEEdRcBc5a7clgWqc_nPvWaWVc2rbBXQMn2ajv1yI2pEUDsIxCLpJ2JY9HXJ4SS--vDGYzZOBn3u6KAyEpEXitCIbUVwNvUP1GxbtCcUOMYrZRRpXHi5uhHI1Ic7gbhsNkXcpaKralo6dx4ey7ajqCSxp5x6hoXUGvVAWvv7wwi0ESNvTy_IGKxkl9fsb8GUikG5ppJEBLL-movusAp5ZARTwMPGjViyo1q58VSBwnRCTcEQ8mlYea-_h7HfNbFwCLlUIeZ7M0DHFpJWX18WBbqQTFkfVea0NuMBfBXgyt3FuGokyj7mAKdHPI88sTY-QZIeBppiP0AwPAtv8uqnloVQVcMGPFzXvtJgyh4azzGtCulxiSHijJRq2L9PRkkXT7GYZT-LhlRbrhRKLTJAXJk9s7vodjlM=w1400-h933-no" style="height: 933px; szerokoś ć : 1399px "/>
Biorą c pod uwagę , ż e do Ś wię ta Ś wiatł a jest jeszcze czas, postanawiam odwiedzić starego przyjaciela - Wzgó rze Fourviere.
Tylko tym razem wsiadam do kolejki linowej.
Basilique Notre-Dame de Fourviere, wersja wieczorowa.
I już nie zamglone widoki na miasto:
Nie planował em jechać na ś rodek Bazyliki, jakoś się okazał o - zaczarowane miejsce))
Gdy tylko wszedł em, zgasł o ś wiatł o. Jedyny promień wyrywa z ciemnoś ci ksią dz przemawiają cy do wiernych.
Okazuje się , ż e bazylika przygotował a swoje pozakonkursowe dzieł o na Ś wię to Ś wiatł a. Jest to rodzaj modlitewnej medytacji, któ rej towarzyszą efekty ś wietlne.
Rozpoczyna się akcja. Ś wiat. Dź wię k. Tradycyjna modlitwa w nietradycyjnym leczeniu.
Na począ tku jesteś oszoł omiony samym faktem eksperymentowania w obszarze, któ ry wydaje się mieć dogmaty i tabu.
Потомтебедогоняетощущениетойментальнойбезднымеждунами, котораясуществуетдажевцерковныхканонах.
A potem ty, ł apią c ogó lny rytm, ś piewasz coś ję zykiem. I có ż mogę powiedzieć , gdyby nasze koś cioł y odprawiał y takie naboż eń stwa, był bym ich najbardziej oddanym parafianinem))
Zejś cie na Stare Miasto.
Dziś zaczyna się tutaj trasa mojego Festiwalu Ś wiatł a.
Cią g dalszy tutaj:
Часть 7. Праздник Света, студенческие работы i Сальвадор Дали < / p>
Часть 8. Аннеси - человек i пароход город i озеро w Верхней Sabaudia
Czę ś ć.9. Ś wię to ś wiatł a, kolejki i refleksje filozoficzne < / >