Luksus Deauville
Trouville-Dauville tworzą niejako jedną osadę . Po Honfleur zatrzymaliś my się w Deauville. Nigdy nie marzył em, ż eby tam pojechać . Ale wszyscy turyś ci są tam przywoż eni, pokazują c to miejsce wraz z Honfleurem.
Miasto mocno kojarzy mi się z kurortem dla bogatych, ale nie lubię takich miejsc. Ta publicznoś ć moż e mnie zainteresować tylko wtedy, gdy wykazuje aktywnoś ć społ eczną i nie rzuca, podobno ł atwymi do zdobycia pienię dzmi. Na plaż y znajdują się domki z imionami gł ó wnie amerykań skich aktoró w (analogia ró ż nych gwiazd, rą k itp. ) - targowisko pró ż noś ci.
O historii. Druga czę ś ć sł owa „Dauville” zwykle pochodzi od ł aciń skiego „willa”. Pierwsza uważ ana jest za nazwę wł asną - wedł ug jednej wersji, lub sł owo oznaczają ce "ł ą kę mokrą " (co jest cał kiem moż liwe, bo miejsce jest niskie, podmokł e i zalane) - wedł ug innej (oba pochodzenia germań skiego). Oznacza to, ż e w czasach staroż ytnych mogł a tu znajdować się posiadł oś ć należ ą ca do jednego z Niemcó w.
W XVII wieku ziemie te należ ał y do Ludwika XIV. Dał je swojemu synowi markizowi Lasse. On, zalecają c się do księ ż nej Montpensier, zbudował zamek, aby ją tam zaprosić . Ale pani, któ ra był a wł aś cicielką ziem w Honfleur, nie przybył a. Nastę pnie zamek przeszedł w rę ce spadkobiercó w markiza, z któ rych jeden wydał tu ś wię ta na cześ ć Madame de Barry. Pó ź niej zamek został sprzedany, nowy wł aś ciciel go porzucił . Mó wią , ż e pozostał oś ci tego zamku moż na znaleź ć gdzieś w pobliż u pó l golfowych.
W mieś cie znajduje się koś ció ł ś w. Wawrzyń ca z zachowanymi elementami z XI wieku. Pienią dze na jego odbudowę przekazał Yves Saint Laurent. Ale jest daleko od plaż y, niedaleko któ rej zostaliś my wysaż eni i odebrani.
Na począ tku XIX wieku pojawił się pierwszy kurort nad kanał em La Manche (w Dieppe). Pod koniec stulecia był o ich znacznie wię cej. Począ tkowo są siednie Trouville stał o się kurortem. Ale mieszkali tam rybacy, wię c obecnoś ć tam nie był a prestiż owa.
Począ tkiem modnego ś wię ta w Deauville był a budowa kasyna w Trouville. Jazda po wodach zaczę ł a być uznawana za uż yteczną lekką rę ką modnego w tamtych latach doktora Olifa, któ ry zapraszał swoich niebiednych klientó w do Trouville na leczenie powietrzem. Kupił ziemię i zaczą ł budować . Powstał o towarzystwo, zaproszono bankieró w, zatrudniono architekta. Zaczę to osuszać bagna, a na ich miejscu wybudowano wille (już nie wiejskie jak w staroż ytnoś ci, lecz kurorty). Do nowego kurortu Deauville przybyli arystokraci i burż uazja Drugiego Cesarstwa, poczynają c od księ cia de Morny (krewnego Napoleona III, któ ry uczynił Biarritz modnym), był ego pacjenta doktora Olifa. Inni poszli za nimi. Rozwojowi uzdrowiska sprzyjał o takż e pojawienie się kolei. Plaż a w Deauville jest piaszczysta, przez co przyjemniej jest spacerować (na począ tku przecież chodzili wzdł uż morza, a nie pł ywali). Nastę pnie zbudowali wł asne kasyno w Deauville.
Przerwa w rozwoju nastą pił a wraz z upadkiem Drugiego Cesarstwa. Deauville był o cicho. Na począ tku XX wieku burmistrz miasta zwabił przedsię biorczego zarzą dcę kasyna Trouville do Deauville. Rozpoczę to budowę nowego budynku, któ ry istnieje do dziś . W tym samym czasie pojawił y się hotele-pał ace „Normandia” i „Kró lewski”. Menedż erowie kasyn z powodzeniem wykorzystali francuski snobizm. Deauville staje się „drugim Paryż em”.
Drugim menedż erem był Francois André , biznesmen z branż y turystycznej. Nadał nowoczesny wyglą d temu drogiemu kurortowi. Zaczynają c karierę od podstaw, z powodzeniem rozwijał w ró ż nych miejscach kasyna i luksusowe hotele. Uważ any jest za twó rcę nowoczesnej turystyki. Jego popiersie stoi przed hotelem Normandie, dziś należ ą cym do jego spadkobiercó w. To dzię ki niemu powstał nowoczesny oś rodek turystyczny: turyś ci mieszkają w hotelach, otoczeni wszelkiego rodzaju oferowanym rekreacją .
Potem dwa miasta obecnie zjednoczonego kantonu został y ostatecznie podzielone na dwie czę ś ci o nieró wnej wadze.
W latach kryzysu i II wojny ś wiatowej uzdrowisko ponownie się uspokoił o. Ale potem odzyskał dawną ś wietnoś ć nieoszpeconego luksusu.
Ucieszył em się , ż e nowoczesne domy w mieś cie został y zbudowane w duchu normań skim: szachulcowy z miką (lub imitacją ? ) czarną dachó wką - to tak zwany styl neo-normań ski (epoka historyzmu w architektura przeł omu XIX i XX wieku.
We wrześ niu w Deauville odbywa się Festiwal Filmó w Amerykań skich. Został a zorganizowana w 1975 roku przy wsparciu grupy Barrier (wł aś ciciela luksusowych hoteli w mieś cie). Wspierali takż e festiwal jazzowy. Począ tkowo festiwal filmowy nie był nawet konkursem. Był o to raczej miejsce spotkań reż yseró w i aktoró w. Teraz jest to niezależ ny festiwal filmó w amerykań skich z nagrodami.