Z wizytą u Wilhelma

30 Listopad 2015 Czas podróży: z 28 Czerwiec 2015 na 28 Czerwiec 2015
Reputacja: +531
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Spę dziliś my noc w Kanie. Dlatego do stolicy Dolnej Normandii dotarliś my wieczorem. To był kolejny punkt trasy, do któ rego chciał em się dostać . Bo to miasto jest ś ciś le zwią zane z Wilhelmem Zdobywcą . Odwiedził em już kilka miejsc zwią zanych z Williamem, któ rego począ tkowo nazywano Bę kartem (Fé camp, Rouen, a duż o wcześ niej Tower of London, Westminster, Winsor i York). To był a niedziela. Mieszkaliś my w centrum, wię c wybraliś my się na wieczorny spacer niedaleko hotelu. Lokalnych mieszkań có w spotykaliś my tylko w twierdzy. I udał o im się tylko dostać na jego terytorium (choć są tam muzea, oczywiś cie był y zamknię te).

Miasto poł oż one jest nad brzegiem rzeki Orne. Dawno, dawno temu w czasach rzymskich wydobywano tutaj wapień (nazywa się Kan). W tamtych czasach budowano z niego domy (pozostał oś ci antycznej osady z tego materiał u moż na znaleź ć w pobliż u dawnego mę skiego opactwa), drogi.


Po bitwie pod Hastings wapień został przewieziony do Anglii (pó ź niej nawet do Ameryki). Miasto posiada ulice noszą ce nazwy zwią zane z kamienioł omami. Potem kariery się wyczerpał y, został y zamknię te. Beton zastą pił kamień . Podczas bombardowań II wojny ś wiatowej ludnoś ć cywilna ukrywał a się w opuszczonych kamienioł omach. Obecnie wapień wydobywa się w niewielkich iloś ciach, gł ó wnie w celach renowacyjnych, chociaż Pomnik Pokoju jest ró wnież zbudowany z wapienia z Kan.

Sł owo „Caen” jest kró tkie, ale wcześ niej skł adał o się z dwó ch czę ś ci. Pochodzenie jednego wią ż e się z celtyckim sł owem oznaczają cym "pole, ró wnina", drugi, takż e celtycki - ze sł owem "bitwa". Wię c spotkaliś my się z Celtami. . .

W czasach staroż ytnych na rzymskiej drodze z Bayeux do Lisieux pojawił a się osada. Ale nie miał o to praktycznie ż adnego znaczenia, bo trochę na poł udnie znajdował o się bardziej znaczą ce miejsce. Mieszkali tu gł ó wnie rzemieś lnicy. Nastę pnie najeź dź cy go zniszczyli.

Miejsce stał o się czysto rolnicze. Czę ste powodzie (miejsce doś ć niskie) w III wieku. zmusił mieszkań có w do przeniesienia się na pó ł noc.

W VII wieku pojawili się mnisi z Bayeux i zał oż yli kilka koś cioł ó w wzdł uż starej rzymskiej drogi, wkró tce zniszczonej przez Wikingó w.

Dopiero w X wieku, już za panowania ksią ż ą t normań skich, pojawił y się koś cioł y parafialne. Począ tkowo ksią ż ę ta umacniali granice nowo nabytych terytorió w. Nastę pnie Wilhelm, któ ry został księ ciem, zwró cił uwagę na spustoszenie Dolnej Normandii i brak zamkó w w gł ę bi lą du, i zaczą ł budować na dotychczas pustych miejscach.

Caen jako osada został a po raz pierwszy wspomniana na począ tku XI wieku w dokumentach opactwa w Fé camp.

Caen to ulubione miasto Wilhelma Bastarda Zdobywcy. To tutaj zbudował duż ą fortecę . Tu był a jego rezydencja (nie mieszkał tu jednak na stał e, gdyż cał e ż ycie spę dził w bitwach i kampaniach).

Ale to tutaj chciał zostać pochowany w opactwie, któ re zbudował . Dlaczego wybrał Caen na swoją gł ó wną rezydencję ?


Urodził się niedaleko - w Falaise (znajduje się na poł udniu, tam mieszkał a jego matka, jest twierdza). Niedaleko Caen w Val-et-Dunes odbył a się jego pierwsza udana bitwa (miał wtedy 20 lat). Oż enił się jednak w O, na wschodniej granicy księ stwa. Nawiasem mó wią c, przygotowują c operację „zwró cenia swojego angielskiego dziedzictwa”, Wilhelm ró wnież planował wypł yną ć z tych miejsc. Nastę pnie, nie czekają c na sprzyjają ce wiatry, miejsce został o wymienione.

Oficjalną stolicą i miejscem pochó wku ksią ż ą t normań skich był Rouen. Od wczesnego ś redniowiecza jest siedzibą biskupa. Wcześ niej wł adze ś wieckie i duchowe był y ze sobą ś ciś le powią zane, gdyż osoby z rodziny ksią ż ę cej był y ró wnież biskupami. Jeden z nich był wrogo nastawiony do Wilhelma.

Moż e, stają c się samodzielną sił ą , ksią ż ę chciał odejś ć od wł adzy biskupiej?

Jako dziecko ż ył w strachu przed klanem krewnych, któ rzy pró bowali przeją ć wł adzę nieś lubnemu księ ciu. W mł odoś ci musiał potajemnie uciekać przed zbuntowanymi wicehrabiami Cotentin, przemierzają c pustynne terytoria tego obszaru. Warowny zamek (jeden z wielu, jakie zbudował ) mó gł zapewnić mu potrzebną ochronę . Być moż e ł atwiej mu był o budować od podstaw: tutaj moż na był o wszystko zorganizować , nie oglą dają c się na poprzednikó w. Dolna Normandia i ogó lnie wszystkie wewnę trzne terytoria księ stwa był y opuszczone i niechronione. Cał e ż ycie księ cia spę dził w kampaniach i rozumiał znaczenie warownych zamkó w dla wł adzy. Co wię cej, w tej niskiej, zatopionej dolinie rzeki Orne znajdował o się skaliste wzgó rze, na któ rym ksią ż ę zbudował swó j zamek.

Spadkobiercy Wilhelma podpisali tutaj umowę o podziale spadku. Jeden z nich (Kurtö z) nakazał wykopać kanał (zwany kanał em Roberta) do osuszenia bagiennego terenu. Inny (Beauclerc) znacznie przebudował twierdzę , budują c dla jej wzmocnienia donż on i nową salę na przyję cia.

Planagenetowie ró wnież uważ ali miasto za swoją stolicę . Caen podzielił los księ stwa, gdy został przekazany przez Jana Landlessa koronie francuskiej w XII wieku. Filip August ufortyfikował miasto, zachowują c jego przywileje. W czasie wojny stuletniej miasto sł uż ył o jako siedziba Brytyjczykó w, oni też zał oż yli tu w XV wieku. Uniwersytet. Wtedy w twierdzy mieszkali kró lewscy administratorzy, był o wię zienie, był garnizon. I wreszcie, niedaleko tych miejsc, alianci wylą dowali, wyzwalają c Francję w czasie II wojny ś wiatowej.


W stolicy Dolnej Normandii jest wiele do zobaczenia.

Najstarsza czę ś ć miasta poł oż ona jest niejako na osi z zachodu na wschó d: opactwo mę skie (abbaye aux hommes) – zamek – opactwo ż eń skie (abbaye aux dames), na pó ł nocy – uniwersytet, do poł udnie - koś ció ł ś w. Piotra.

Zamek z XI-XII wieku jest jedną z najwię kszych twierdz w kraju. Wejś cie na teren jest otwarte do pó ź na i jest bezpł atne. Teraz zamek został odrestaurowany, na terenie znajdują się ró ż ne muzea. Jeś li wejdziesz na terytorium przez bramy ś w. Piotra (poł udnie), to po prawej stronie w nowoczesnym budynku bę dzie znajdować się Muzeum Sztuk Pię knych (malarstwo europejskie od XIV wieku do dnia dzisiejszego , ryciny i park rzeź b). Nieco na lewo znajduje się ś redniowieczny Koś ció ł ś w. Jerzego (XII-XVI w. , jest kasa biletowa, makieta twierdzy, informacje o muzeach). Po lewej stronie naprzeciwko koś cioł a znajduje się odrestaurowany ś redniowieczny ogró d roś lin leczniczych.

W tej czę ś ci twierdzy, w kilku budynkach, znajduje się Muzeum Normandii - zbiory etnograficzne, archeologiczne i narzę dzia XX wieku. Sala Wł adcó w dalej na lewo (XIV-XVII w. , należ y do Muzeum Normandii). Moż esz spacerować wzdł uż ś redniowiecznych muró w (wewną trz znajdują się sale wystawowe Muzeum Normandii). Jeszcze dalej bę dzie Sala Szachownicowa (XII w. , dawniej dwó r feudalny Normandii, obecnie Muzeum Normandii). Na prawo od niej znajdował się zamek ksią ż ę cy (XI w. ), jeszcze bardziej na prawo - baszta (XII-XIII w. ) wysoka na 30 metró w - został a zniszczona podczas rewolucji, teraz widać grube mury. Na pó ł noc od niej moż esz udać się na uniwersytet. Muzea są otwarte od 9.30 do 18; bezpł atnie: dla zwiedzają cych do 26 roku ż ycia, dla wszystkich - w pierwszą niedzielę miesią ca; dzień wolny - wtorek i ś wię ta.

W Kanie jest duż o koś cioł ó w (a przed wojną i rewolucją był o ich jeszcze wię cej, naliczył em ich okoł o 50, a okoł o 30 powstał o przed XIV wiekiem).


Niektó re są zniszczone, teraz w ruinie. Niektó re z nich są dziś uż ywane do ró ż nych celó w. Nazwy zniszczonych i zamknię tych przeniesiono na obecne, zmieniono ich nazwy. Dlatego wymienię tylko kilka.

Stary koś ció ł ś w. Etienne. Znajduje się naprzeciwko ratusza. Podobno zał oż ony w X wieku. Pierwsza wzmianka w dokumentach z czasó w Wilhelma. Już tam nazywa się „Stary”. Koś ció ł po raz pierwszy ucierpiał podczas wojny stuletniej. Został przywró cony. Po rewolucji koś ció ł nie został ponownie zwró cony. Plany przeniesienia go do Towarzystwa Antykwariató w nie doszł y do ​ ​ skutku. Pod koniec II wojny ś wiatowej został trafiony przypadkowym pociskiem. Wtedy dostrzegli niemoż noś ć jego przywró cenia. Nadal stoi w ruinie.

Koś ció ł ś w. Etienne, w któ rym pochowano Wilhelma Zdobywcę , należ ał do zał oż onego przez niego klasztoru. Klasztor znajdował się na zachó d od ksią ż ę cej twierdzy.

Teraz jest tu ratusz, wię c moż esz dostać się na teren tylko w dni powszednie o okreś lonych godzinach. Gró b Wilhelma znajdował się w koś ciele dawnego klasztoru. Koś ció ł był pierwszym budynkiem opactwa. Zbudowany w stylu romań skim. W XIV wieku. pojawił się pał ac ksią ż ę cy, Sala Gwardii i obwarowania klasztorne. Wojny religijne i rewolucja zdewastował y gró b księ cia. Mó wią , ż e do dziś przetrwał a tylko jedna koś ć . Jak ustalił eś , ż e to jego koś ć ? Nie wiem.

Koś ció ł Ś wię tej Tró jcy (obecnie parafia ś w. Idziego) znajduje się w klasztorze (na wschó d od twierdzy), zał oż onym przez księ ż ną Flandrii Matyldę - ż onę Wilhelma. Zmarł a trochę przed Williamem i został a pochowana w zał oż onym przez siebie opactwie. Jej gró b znajduje się pod pł ytą z czarnego marmuru. Przed rewolucją znajdował się tu ż eń ski klasztor benedyktynek. Pod nim studiował y dziewczę ta z rodzin szlacheckich.

Najbardziej znana jest Charlotte Corday, któ ra zabił a Marata. Na terenie opactwa funkcjonują obecnie samorzą dy, dzię ki czemu moż na się tu dostać na ograniczony czas ze zwiedzaniem z przewodnikiem o ustalonej godzinie.


Historia powstania tych opactw wymaga wyjaś nienia. Wilhelm i Matylda byli uważ ani za krewnych (znane są co najmniej trzy relacje o stopniu pokrewień stwa mię dzy nimi). Koś ció ł zabronił mał ż eń stw mię dzy krewnymi. Zakaz jest trudny do wdroż enia, biorą c pod uwagę , ż e wybó r osó b niespokrewnionych wś ró d europejskiej arystokracji jest zawsze trudny: w koń cu krą g „ró wnych” jest doś ć wą ski. Zakazy religijne zostaną dodane pó ź niej. Ale papież był Lotaryń czykiem, nie lubił Wilhelma. Najwyraź niej dlatego sprzeciwiał się temu mał ż eń stwu. Z drugiej strony Normandia to bogate, wpł ywowe księ stwo, ludzie z tych ziem zamieszkiwali już wtedy Sycylię i poł udniową Italię , a takż e formalnie chronili papież a.

Dlatego ograniczył się do wymogu zakł adania przez mał ż onkó w-krewnych opactw: mę skiego i ż eń skiego z każ dej strony.

Opowiem ci o jednym z kont „pokrewień stwa kuzynó w”. William był siostrzeń cem Ryszarda III, któ ry poś lubił có rkę francuskiego kró la Adele, ale wkró tce zmarł . Wedł ug niektó rych ź ró deł był a wó wczas dzieckiem, wedł ug innych miał a 18 lat. Tak czy inaczej, Adele z Francji owdowiał a, rzekomo tylko formalnie stają c się ż oną księ cia Normandii. Potem wyszł a za hrabiego Flandrii, a jej có rką był a Matylda, ż ona Wilhelma. Okazał o się , ż e Adele był a zaró wno ciotką , jak i teś ciową księ cia Wilhelma. Taki jest zwią zek. Nawiasem mó wią c, ta sama Adele był a ró wnież krewną Anny, có rki Jarosł awa Mą drego, ponieważ jej brat Heinrich poś lubił Annę (jeszcze przed podział em cerkwi na prawosł awną i katolicką ).

Koś ció ł ś w. Piotra (XII-XVI wiek). Znajduje się na poł udnie od twierdzy, niedaleko biura turystycznego na pl. Ś wię ty Piotr.

W koś ciele odbywał y się najważ niejsze uroczystoś ci. Na przykł ad Henryk z Nawarry wyrzekł się tutaj wiary protestanckiej, inicjują c tym samym wojny religijne. Podczas rewolucji został zamknię ty, rewolucjoniś ci zamienili go w kolejną Ś wią tynię Rozumu. Ale doś ć szybko wró cił do koś cioł a. Gotycka wież a tego koś cioł a został a nazwana kró lową wież normań skich i został a zainspirowana pó ź niejszą budową . W czasie II wojny ś wiatowej został zniszczony przez pocisk i zawalił się , poż ar zniszczył dach. Odrestaurowany.

Koś ció ł ś w. Jana. Pierwszy koś ció ł pod wezwaniem Apostoł a Jana powstał w VII wieku. Znajdował się na miejscu staroż ytnej drogi rzymskiej, gdzie wcześ niej znajdował o się ró wnież miejsce kultu z nekropolią . Pierwsza wzmianka w XI wieku. w dokumencie zał oż ycielskim opactwa ś w. Wież a koś cioł a nosi nazwę Krzywej Wież y Kanijskiej (w XVII wieku odchylił a się o ponad 2 metry).


Pochylał się jak wiele budynkó w zbudowanych na niestabilnym, bagnistym gruncie. Niedawno przeprowadzono prace konserwatorskie mają ce na celu wzmocnienie bazy. W tym samym czasie badano nagrobki z XIII-XIV wieku.

Zimna ulica (Froide) i Koś ció ł Matka Boż a (obecnie Zbawiciel). Z koś cioł a z VII wieku, a takż e z romań skiego z XII wieku nic nie pozostał o. Obecnie istnieją ce czę ś ci pochodzą z XIV-XVI wieku. Ten koś ció ł ma zagadkę : schody prowadzą ce doniką d na fasadzie. Interesują ce są ró wnież domy z XV-XVI wieku. na jej.

Stary Koś ció ł Zbawiciela (obecnie zwany Rynkiem Naftowym) na placu o tej samej nazwie. Otrzymał nazwę „Stary”, ponieważ Koś ció ł Najś wię tszej Marii Panny na ulicy Choł odnej w XIX wieku. przemianowany na Koś ció ł Zbawiciela. Zał oż ona pod koniec epoki karoliń skiej. Najstarsze jej czę ś ci pochodzą z XI wieku. Obecny plac był niegdyś placem targowym, wokó ł mieszkali studenci wyż szych uczelni, sł uż ył jako miejsce egzekucji wię ź nió w twierdzy.

W czasie rewolucji koś ció ł został zamknię ty (a wię c jego nazwa został a „przeniesiona” na inny koś ció ł ). W czasie wojny został poważ nie uszkodzony. Po renowacji na sklepieniu moż na zobaczyć freski z drugiej poł owy XVI wieku.

Dwó r Escoville znajduje się przy koś ciele ś w. Piotra. Zbudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Zniszczony podczas bitew o Caen, a nastę pnie odrestaurowany. Teraz jest biuro turystyczne.

Dom Quatrans przy ulicy Wię ziennej (Geole), któ ra biegnie wzdł uż zachodniej czę ś ci twierdzy, znajduje się w pobliż u koś cioł a ś w. Piotra. Zbudowany w XV wieku. Dom wybudował handlarz skó r Jean Catran. Pó ź niej dodano do niego elementy architektoniczne renesansu (wież a) oraz malarstwa. Niektó re elementy są podobne do zbudowanej w tym czasie rezydencji Escoville. Dom jest rzadkim przykł adem ś redniowiecznej architektury cywilnej. Wież a został a zniszczona w czasie wojny.

Kilka ciekawych miejsc. Pomnik Pokoju upamię tniają cy wyzwolenie Normandii w 1944 r.


(na pó ł nocnym zachodzie), ponieważ kilkadziesią t kilometró w od niej znajdował o się lą dowisko wojsk alianckich. Muzeum Staroż ytnoś ci - dla zainteresowanych tym okresem (na poł udniu). Ogró d botaniczny (na pó ł nocnym zachodzie), któ rego pierwsze drzewa posadzono w XVII wieku. Park Wzgó rze Ptakó w – zbudowany na terenie dawnego skł adowiska odpadó w. Jest to przykł ad rekultywacji gruntó w.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
мужское аббатство
церковь Св. Петра
план крепости (внизу север)
южная крепостная стена
крепостные укрепления
дом на ул. Св. Петра
Старая церковь Св. Этьена
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara