Niesamowite historie miasta Oulu

25 Moze 2015 Czas podróży: z 12 Kwiecień 2015 na 14 Kwiecień 2015
Reputacja: +218.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Każ de miasto jest nieco podobne do innych, ale każ de ma swoją wł asną , niepowtarzalną historię . Czasami jedzie się z lotniska obok osady, nie robią c nawet minuty „postoju”, ale istnieje niewytł umaczalna chę ć , aby raz do niego wró cić . Tak był o z miastem Oulu, poł oż onym w pó ł nocnej czę ś ci Finlandii nad brzegiem Zatoki Bontic. Wracają c tam, nie tylko nie ż ał ował em, ale poznał em wiele niesamowitych historii.

Co dać na 400. rocznicę ? Skoro najlepszym prezentem dla czł owieka jest ksią ż ka, to dla miasta jest to pomnik. Być moż e Izba Handlowa w Oulu kierował a się tą zasadą , przygotowują c elegancki prezent dla Oulu z okazji jej rocznicy. Wykonanie hojnego daru powierzono utalentowanej rzeź biarzu Sannie Koivisto. Oczywiś cie moż na był o wyrzeź bić zał oż yciela miasta lub coś abstrakcyjnego, mają c dla niego pię kną wymó wkę .


Sanna zrealizował a jednak pomysł niezwykł y i zrozumiał y dla wszystkich, nazywają c swoje dzieł o „Przejś ciem czasu”. Zjawisko to jest symbolicznie przedstawione w postaci sekwencji 32 mał ych rzeź b przedstawiają cych ludzi – typowych mieszkań có w Oulu w ró ż nych okresach. I choć rzeź by nie są w porzą dku chronologicznym, to zabytek ten moż na uznać za „otwartą księ gę historii”. Kawalkadę rozpoczyna rzeź ba kró la szwedzkiego Karola IX. Dlaczego wł aś nie on? Ponieważ , zgodnie z jego dekretem, w 1605 r. Oulu został o zał oż one nad brzegiem Zatoki Botnickiej u ujś cia rzeki Oulujoki. Sł usznie i nie bez powodu uważ ane był o za miasto smoł y, smoł ę palono wzdł uż brzegó w rzeki, a nastę pnie przywoż ono do osady w beczkach i transportowano dalej w ś wiat. W tym czasie ż ywica był a szeroko stosowana w przemyś le stoczniowym, a w XIX wieku Oulu stał o się jednym z pierwszych miejsc na ś wiecie w eksporcie. Zawó d walca w beczkach ze smoł ą był najniż ej opł acany, zajmował y się nim nawet kobiety.

To on jest uosobieniem przedstawiciela sł abszej pł ci, toczą cego beczkę ż ywicy. W jednej z rzeź b ł atwo rozpoznać studenta, któ ry symbolizuje nadejś cie nowych technologii, bo Oulu sł ynie z uniwersytetu, jednej z sześ ciu najwię kszych w kraju. Sekwencję koń czy rzeź ba siedzą cego chł opca. Podczas otwarcia tego pomnika pewna przedszkolna dziewczynka, patrzą c na rzeź bę , powiedział a: „Och, to jest Maarti”. "Czemu? - zapytali ją . „Tak, wyglą da jak mó j kolega z przedszkola”. Od tego czasu mieszkań cy miasta tak to nazywają . Oczywiś cie ten chł opiec ma znaczenie symboliczne, bo sekwencja rzeź b Karola IX, zał oż yciela miasta, zaczyna się , a koń czy postacią mał ego chł opca patrzą cego w dal, bo to od nas zależ y, co przyniesie przyszł oś ć bą dź jak. Mieszkań cy lubią „Upł yw czasu”, znajdują cy się w pobliż u ratusza.

Uwielbiają tu przychodzić , a nieznany mieszkaniec każ dego roku robi na drutach ciepł e ubrania dla Maarti. Nastę pnie zdję cia pomnika chł opca w ciepł ym ubraniu zdobią pierwsze strony lokalnej prasy.

Najlepszym sposobem na oddychanie atmosferą tego miasta jest spacer po jego ulicach, dzię ki czemu moż esz spę dzić cał y dzień . Deptak Rotuaari jest uważ any za epicentrum ż ycia lokalnego i centrum ró ż nych wydarzeń . Jednym z najbardziej oryginalnych wydarzeń są Mistrzostwa Ś wiata Gitary Wyobraż onej. Okazuje się , ż e fanó w tego gatunku moż na znaleź ć licznie na cał ym ś wiecie, dlatego wstę pne preselekcje odbywają się w 16 krajach. Uczestnik musi umieć dobrze się bawić , stworzyć postać i wybrać piosenkę trwają cą jedną minutę . Przez minutę na scenie bę dziesz musiał przedstawić swoje najlepsze ruchy.


Być moż e dlatego Oulu sł ynie nie tylko z eksportu ż ywicy w dawnych czasach, fabryki Nokii, ale sł usznie uważ ana jest za „mekkę ” gitar powietrznych. Spacerują c ulicą Rotuaari, zdecydowanie warto zajrzeć do sklepó w, usią ś ć w restauracji lub kawiarni. Legendarny zakł ad „Antell” charakteryzuje się wyraź nymi tradycjami. Jej zał oż ycielka, Katri Antelli, przybył a do Oulu ponad sto lat temu z jednym workiem mą ki. W domu zaczę ł a piec ró ż ne buł eczki i sprzedawał a je na targowisku. A dziś najbardziej znanym przysmakiem „Antelli” jest deser w postaci szarlotki z sosem waniliowym. Prawdziwym przysmakiem w Oulu jest ł osoś , któ ry wpada do rzeki Oulujoki. Nie bez powodu z balkonó w domó w zbudowanych w jej delcie wedł ug projektu mistrza fiń skiego designu Alvara Aalto moż na zł owić tę czerwoną rybę . Opró cz ł ososia typowymi daniami tutejszej kuchni są jagody pó ł nocne i podpł omyki przaś ne.

Ulica Rotuaari przechodzi w ulicę Kauppurienkatu i prowadzi aż do rynku. Ten ostatni jest uważ any za bardzo popularną rozrywkę . W przeciwień stwie do wię kszoś ci jej braci, stoi przed nasypem. Nadal odbywają się tu jarmarki, np. Jeleniowy Karnawał w lutym, tradycyjny jesienny jarmark we wrześ niu. Czasami najbardziej banalny bazar dział a, gdzie sprzedawcy oferują towary sezonowe. Najbardziej kolorowym budynkiem placu jest budynek zadaszonego rynku lub, jak nazywają go miejscowi, rzę dy targowe w Oulu. Został zbudowany z czerwonej cegł y i ma ponad 110 lat. Zadaszony targ to ulubione miejsce spotkań filozoficznych mieszkań có w przy filiż ance kawy. Dla tych, któ rzy chcą coś przeką sić , mogą zamó wić poranną owsiankę ryż ową lub zupę na lunch.

Wielu podró ż nych lubi uzupeł niać swoje kolekcje zdję ć zdję ciami z przedstawicielami funkcjonariuszy organó w ś cigania z ró ż nych krajó w. Robienie zdję ć z policjantem targowym stał o się tradycją dla turystó w odwiedzają cych stolicę pó ł nocnej Finlandii. I wł asnie dlatego. W 1987 roku na rynku miasta Oulu staną ł pomnik policjanta, czyli, jak mó wią miejscowi, pomnik grubego Pekki. Dlaczego gruby? Bo porzą dnego policjanta schwytano w brą z. Dlaczego Pekka? Tak, ponieważ jest to jedna z popularnych fiń skich nazw. W latach 1934-1979 trzej stró ż e prawa pilnowali porzą dku i dbali o bezpieczeń stwo mieszkań có w tego placu. Na pamią tkę tych stró ż ó w prawa wzniesiono ten pomnik. Chociaż wcią ż krą ż ą plotki, ż e ten policjant dawno temu mieszkał w Oulu, był bardzo sprawiedliwy i gruby.

Wszyscy mieszczanie zbierali pienią dze na pomnik, od 1985 r. wystawiono na sprzedaż mini-pomniki policjanta w postaci ciastek i pocztó wek. Być moż e dlatego „Tł usty Pekku” jest przez wszystkich uważ any za symbol Oulu.


Istnieje lokalne przekonanie, ż e aby policja w Oulu był a pobł aż liwa, musisz trzymać palec wskazują cy prawej rę ki Grubego Pekki, a jeś li trzymasz palec wskazują cy lewej rę ki, wtedy policja w cał ej Finlandii bę dzie dla ciebie bardzo tolerancyjna. Idą c na spacer na rynek koniecznie zabierz ze sobą aparat i nie zapomnij trzymać palcó w wskazują cych. Ci, któ rzy chcą przywieź ć na pamią tkę gipsową figurkę policjanta z targu, mogą ją kupić w punkcie informacyjnym organó w ś cigania.

Ale jeś li wyś lesz pocztó wkę lub list, wrzucają c go do skrzynki pocztowej targowiska, adresat otrzyma Twoją wiadomoś ć , z wizerunkiem policjanta targowego na znaczku.

Na skraju rynku znajdują się oryginalne stare stodoł y. Ł atwo je rozpoznać po czarnych dachach i pomalowanych na czerwono, drewnianych ś cianach. Budynki te przypominają historię ż eglugi i handlu. Obecnie mieszczą oryginalne sklepy oferują ce oryginalne pamią tki na ró ż ne gusta, a takż e restauracje. Moż esz spró bować ró ż nych odmian sł onych i sł odkich fiń skich naleś nikó w w Pancake House, któ ry ró wnież znajduje się w jednej z tych starych stodó ł .

Poza tym Oulu to takż e niekoń czą ce się letnie dni, kiedy sł oń ce nie zachodzi za horyzontem aż do ś witu.

Miasto uznawane jest ró wnież za najlepszą osadę dla rowerzystó w w kraju. Tutaj moż na spotkać mieszczan na „dwukoł owych koniach” nawet zimą .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (3) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara