Helsinki od dyrektora szkoły nieposłuszeństwa
Niezależ nie od tego, czy jest to nowe miasto na mapie podró ż y, czy miejsce, w któ rym już był eś , zawsze fajnie jest znaleź ć i odkryć coś nowego. Dlatego jeś li planujesz gł ę bokie zanurzenie się w klimat miasta, lepiej poś wię cić trochę czasu na zapoznanie się z lokalnym kalendarzem wydarzeń odbywają cych się w dniach zbliż ają cej się wizyty. Moż na znaleź ć coś niesamowitego, co opró cz wycieczek, doda jeszcze ż ywszych, niezapomnianych wraż eń . A posmak tego, co widzisz na wystawach, sł yszysz na koncertach i odczuwasz podczas festiwali, sprawi, ż e bę dziesz wracał do tego miasta raz za razem.
Znaliś my Jaani już wcześ niej. Dlatego jadą c na wystawę umó wiliś my się z nim na spotkanie. Ponadto uprzejmie zgodził się zostać przez jakiś czas przewodnikiem i pokazać miejsca w Helsinkach, któ re lubi odwiedzać .
Był a to ś wietna okazja, aby zobaczyć miasto z niecodziennego punktu widzenia, odkrywają c ulubione miejsca artystó w skandynawskich. A wię c 5 miejsc w Helsinkach od dyrektora Szkoł y Nieposł uszeń stwa.
1. Oczywiś cie, jak każ dy artysta, Jaani czę sto odwiedza Muzeum Sztuki Wspó ł czesnej Kiasma i poleca odwiedzenie tego miejsca wszystkim, któ rzy przyjeż dż ają do Helsinek. Muzeum został o otwarte w marcu 2015 roku po renowacji, a jego nazwa pochodzi od staroż ytnego greckiego sł owa „chiasma” i odnosi się do miejsca czę ś ciowego przecię cia nerwó w wzrokowych. Idea przecię cia uwidacznia się w samej formie budynku, w któ rym proste i zaokrą glone czę ś ci zbliż ają się do siebie. Miejsce to moż e wywoł ać wiele ró ż nych uczuć , takich jak zachwyt i nienawiś ć , zaskoczenie i irytację , a jednocześ nie skł ania do myś lenia, zachę ca do dział ania. Być moż e wynika to z faktu, ż e ż adne emocje nie są obce sztuce wspó ł czesnej.
W każ dym razie jest to ś wietna okazja, aby dotkną ć sztuki wspó ł czesnej, uzyskać mocne wraż enia, któ re na dł ugo zapadną w pamię ci. Kiasma regularnie uzupeł nia swoje fundusze. Kolekcja zawiera ponad 8500 obiektó w artystycznych, do któ rych co roku przybywa okoł o 100 nowych dzieł . Gł ó wną uwagę przywią zuje się do sztuki Finlandii i krajó w są siednich. Muzeum znajduje się w centrum Helsinek przy Mannerheiminaukio 2. Bilet wstę pu dla osoby dorosł ej kosztuje od 8 do 12 euro, a dzieci poniż ej 18 roku ż ycia mogą zwiedzać je bezpł atnie. Dla wszystkich pozostał ych odwiedzają cych w pierwszy pią tek każ dego miesią ca wstę p jest bezpł atny - od 10.00 do 20.30.
2. Kiedy poproszono mnie o polecenie dobrej restauracji w Helsinkach, czę sto przychodzi mi do gł owy sł owo „ravintola”. Tak, zgadza się , to był o na znaku restauracji, w któ rej smakował o im jedzenie. . . Jednak to sł owo, przetł umaczone z fiń skiego, oznacza po prostu „restaurację ”.
Czę sto moż na go znaleź ć na tabliczkach obok nazwy instytucji. Tak, jesteś my przyzwyczajeni do tego, ż e restauracja to restauracja, tylko ż e jest to napisane ł aciń skimi literami. Nic dziwnego, ż e czę sto spotykane w Finlandii sł owo „ravintola” ł atwo zapada w pamię ć jako nazwa samej restauracji. Jaani Leinonen jest jednym z bywalcó w baru Favela w Mechelininkatu 13. Miejsce to uważ ane jest za jedno z najfajniejszych miejsc w dzielnicy Toolo w Helsinkach. Wszystkie dania z menu są bardzo smaczne. Wedł ug artysty gulasz grochowy to specjalnoś ć szefa kuchni. Jaani lubi też zabijać robaka w restauracjach w budynku targu Hietalahti. Rynek znajduje się na placu o tej samej nazwie niedaleko centrum miasta. Moż na tu dojechać tramwajem nr 6. Hietalahti to drugi najstarszy zadaszony targ w Helsinkach. Został otwarty w 1903 roku, a jego budowę rozpoczę to 4 lata wcześ niej, w 1889 roku.
Od ponad wieku funkcjonował tu zaró wno sklep spoż ywczy, jak i pchli targ, a od niedawna prawie cał e targowisko zajmują kawiarnie i mał e restauracje. Ulubionym miejscem Jaaniego jest tutaj kawiarnia LE MARCH. Przygotowuje ciekawe dania, któ re ł ą czą francuską kuchnię bistro z tradycyjną fiń ską gastronomią .
3. Przy wejś ciu do portu w Helsinkach na wyspach Wolf Skerries znajduje się morska forteca Suomenlinna. Fortyfikacja ma ponad 250-letnią historię : został a zbudowana w latach 1748-1772. W tym czasie Finlandia wchodził a w skł ad Kró lestwa Szwecji, a twierdza otrzymał a nazwę Sveaborg. W 1808 roku, po kró tkim oblę ż eniu, placó wka poddał a się , a kraj tysią ca jezior przeszedł w cał oś ci w rę ce „mił ują cej pokó j” matki Rosji. Do czasu uzyskania przez Finó w niepodległ oś ci na terenie twierdzy znajdował się garnizon okupacyjny.
Dziś moż na tu zobaczyć zachowane forty i bastiony, a takż e odwiedzić muzeum wojskowe Maneesi, galerię Augusta i muzeum celne, a takż e odwiedzić ł ó dź podwodną Vesikko. To miejsce jest bardzo popularne latem. Mieszkań cy miasta najczę ś ciej przypł ywają tu na swoich ł odziach, a turyś ci mogą skorzystać z promu, któ ry odpł ywa z rynku w centrum stolicy. Bilet w obie strony kosztuje 5 euro, na promie obowią zują bilety komunikacji miejskiej. Suomenlinna został a zarekomendowana przez Jaani Leinonena jako miejsce produkcji najsmaczniejszego piwa w regionie Helsinek. Moż na go skosztować kilkadziesią t metró w od molo, w browarze panimo Suomenlinnan.
4. Nabrzeż e Hernesaari jest sł usznie uważ ane za miejską oazę . Oż ywa w kwietniu, w pierwsze ciepł e dni. Tutaj wzdł uż brzegu cią gną się drewniane tarasy z licznymi pojemnikami na ż ywnoś ć , w któ rych menu moż na znaleź ć fiń skie rybne przysmaki.
Dodatkowo, dzię ki znajdują cym się tutaj licznym saunom, każ dy moż e oddać się ulubionemu rodzajowi wypoczynku dla Finó w. Pó ł wysep Hernesaari jest najbardziej wysunię tą na poł udnie czę ś cią centrum Helsinek, a promenada znajduje się zaledwie 2 km od centrum stolicy. Jaani Leinonen uwielbia przychodzić tu z przyjació ł mi, ką pać się w ł aź ni parowej i smakować pysznoś ci w swojej ulubionej restauracji Cafe Birgitta. Być moż e któ regoś letniego wieczoru bę dziesz miał szczę ś cie porozmawiać z nim tutaj.
5. Opró cz muzeó w w Helsinkach mił oś nicy sztuki wspó ł czesnej bę dą mogli znaleź ć mał e autorskie galerie sztuki. Znajdują się one gł ó wnie w ś cisł ym centrum stolicy, choć w ostatnim czasie „na dzielnicach” pojawił y się takż e nowe pracownie, wystawy i alternatywne galerie. Stare portowe budynki w Munkkisaari (a tu stocznia) są ulubionym miejscem warsztató w i galerii kreatywnych ludzi.
A wszystko dzię ki atrakcyjnej cenie najmu oraz bliskoś ci centrum miasta. Na Telakkakatu 6 znajduje się jedna z tych mał ych, ale bardzo popularnych galerii sztuki wspó ł czesnej - galeria Zetterberg. Został otwarty w 2008 roku i obecnie wspó ł pracuje z jednymi z najciekawszych i najbardziej wpł ywowych wspó ł czesnych artystó w. Czę ś ć pomieszczenia zajmuje warsztat Jaaniego Leinonena.