Finlandia - kraina leśnych jezior i miejsce narodzin Świętego Mikołaja

21 Kwiecień 2011 Czas podróży: z 27 Lipiec 2010 na 27 Lipiec 2010
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

„Weź nas, Suomi to pię knoś ć ,

w naszyjniku przezroczystych jezior!

(sł owa z piosenki)

W Finlandii przede wszystkim zwracasz uwagę na pię kne lasy, na przemian z licznymi jeziorami i rzekami. Jej ż ywioł em jest las i woda. Nic dziwnego, ż e niebieski krzyż na biał ym tle flagi narodowej oznacza bł ę kitne jeziora i czyste niebo na tle biał ego ś niegu, któ ry w dł ugie zimy okrywa kraj. A Ś wię ty Mikoł aj stał się marką turystyki w Finlandii.

Kotka - miasto dawnych fortyfikacji i parkó w

Pierwszym miastem, z któ rego zaczę ł a się znajomoś ć z Finlandią , był a Kotka. Zatrzymują c się w hotelu Cumulus, poł oż onym 7 km od centrum miasta, zwiedzam okolicę .

Kotka i jej okolice to bardzo ciekawe miejsce. W lesie w pobliż u hotelu znajduje się wiele kamiennych gł azó w o ró ż nych kształ tach.


Las obfituje w grzyby, któ re rosną nawet przy ś cież ce obok domostw. W lesie roś nie też wiele krzewó w czerwonej porzeczki i maliny. Po rozkoszowaniu się jagodami, któ re był y bardzo soczyste i duż e, z zainteresowaniem przyglą dam się , jak ż yją fiń skie rodziny. W samym lesie znajduje się kilka posiadł oś ci, czyli mał ych gospodarstw, poł oż onych w pewnej odległ oś ci od siebie. Przyglą dam się jednej z nich: na polanie otoczonej lasem stoi kilka zadbanych budynkó w, garaż , plac zabaw. Nie ma ogrodzenia.

Po zbadaniu okolicy udaję się do centrum miasta. Kotka znajduje się na wyspie, ta droga ł ą czy wyspę z lą dem.

Kotka to miasto staroż ytnych fortyfikacji i parkó w. Jego historia jest ś ciś le zwią zana z historią Imperium Rosyjskiego. W tamtych czasach toczył a się uparta walka mię dzy Szwecją a Rosją o dominację na morzu. Z rozkazu cesarzowej Katarzyny II rozpoczę to budowę szeregu fortyfikacji obronnych na wybrzeż u Bał tyku, a jednocześ nie w zatoce Ruotsinsalmi zbudowano kilka fortó w i fortó w. Kotka otrzymał a prawa miejskie w 1878 roku. Miasto wielokrotnie odwiedzali rosyjscy cesarze. Zaledwie pię ć kilometró w od centrum Kotki, w Langinkoski, znajduje się chata rybacka Jego Cesarskiej Moś ci i Wielkiego Księ cia Finlandii Aleksandra III. W pierwotnej formie zachował a się chata z bali, wybudowana w 1889 roku. Poprzez przedmioty gospodarstwa domowego, wyposaż enie i inne eksponaty muzeum zapoznaje zwiedzają cych z ż yciem cesarskiej rodziny.

Dziś Kotka z populacją.55 tysię cy osó b jest gł ó wnym portem, oś rodkiem przemysł owym i kulturalnym Finlandii. W rejonie Kotki najwię ksza rzeka na poł udniu kraju, Kymijoki, wpł ywa do Morza Bał tyckiego. Sł usznie moż na ją też nazwać miastem parkó w. Ozdobny park wodny Sapokka to oaza w centrum miasta, a takż e przystań dla ł odzi i centrum, z któ rego wypł ywają regularne rejsy.

W Kotce znajdują się pię kne budowle, któ re harmonijnie ł ą czą się z otaczają cą przyrodą - katedrami prawosł awnymi i katolickimi.

Sibelius Park znajduje się w samym centrum miasta, rodzaj „zielonego miejskiego salonu” dla mieszkań có w i turystó w. W ostatnich latach w parku zainstalowano wiele rzeź b. Przede wszystkim zwraca uwagę rzeź ba „Orł y”, ponieważ „Kotka” w tł umaczeniu oznacza „orzeł ”.


W mieś cie znajduje się jedyne na ś wiecie gigantyczne akwarium - Podwodne Muzeum Maretarium, w któ rym moż na obserwować podwodne ż ycie Finlandii. W Finlandii nie ma innych takich muzeó w. Opró cz 50 gatunkó w ryb ż yją cych w wodach Finlandii reprezentowana jest tu ró wnież podwodna przyroda.

Helsinki – stolica Finlandii

Znajomoś ć z Finlandią trwa w jej stolicy. Miasto Helsinki został o zał oż one w 1550 przez szwedzkiego kró la Gustawa I Wazę na pó ł noc od ujś cia rzeki Vanta i przesunię te w 164.5 km na poł udnie, na wybrzeż e Zatoki Fiń skiej. Helsinki pozostał y niewielką osadą do 1812 roku, kiedy to po podboju ziem fiń skich przez Imperium Rosyjskie, z rozkazu cara Aleksandra I przeniesiono tu z Turku stolicę Wielkiego Księ stwa Finlandii.

Już w XVII wieku na terenie Placu Senackiego znajdował się rynek miejski, ratusz, koś ció ł i cmentarz. Cesarz Rosji Aleksander I polecił wybudować oś rodek godny nowej stolicy. Najwyraź niej styl architektoniczny stolicy przypomina nieco Petersburg. Gł ó wną atrakcją miasta i jego centrum jest Plac Senacki. Okolice Placu Senackiego to wyją tkowy kompleks w stylu neoklasycystycznym. Dominują w nim cztery budynki zaprojektowane w latach 1822-1852. Carl-Ludwig Engel: Katedra, gmach Rady Pań stwa, gmach gł ó wny uniwersytetu i Biblioteka Narodowa. Nad cał ym zespoł em wznosi się Katedra Ewangelicko-Augsburska, do któ rej prowadzą granitowe schody. Katedra został a zbudowana wedł ug projektu K. L. Engela w 1852 roku. Analogicznie do makiety - Izaaka w Petersburgu - na dachu katedry zainstalowano figury apostoł ó w.

W centrum Placu Senackiego znajduje się pomnik cesarza Aleksandra II. Dziwnie jest zobaczyć pomnik rosyjskiego cesarza na gł ó wnym placu obcego pań stwa. Powstaje pytanie, dlaczego nie został zburzony. Faktem jest, ż e w latach 1809 - 1917. Finlandia, posiadają ca status autonomicznego Wielkiego Księ stwa, był a czę ś cią Imperium Rosyjskiego. W 1863 r. Aleksander II zalegalizował ję zyk fiń ski, zobowią zują c urzę dnikó w do obsł ugiwania w nim fiń skich goś ci, a nie szwedzkiego, jak miał o to miejsce wcześ niej. Z tego powodu Finowie do dziś ż ywią najgorę tsze uczucia do rosyjskiego cara.


Po przeciwnej stronie placu znajduje się gł ó wny budynek uniwersytetu, ozdobiony kolumnami joń skimi. Engel zaprojektował go na gł ó wną rezydencję carskiego gubernatora generalnego, ale w 1827 r. , kiedy poż ar zniszczył uniwersytet w Turku, nowy budynek w stolicy został przekazany tej instytucji edukacyjnej. Na pobliskich ulicach znajdują się nowsze dodatkowe budynki uniwersyteckie. Budynek biblioteki uniwersyteckiej uważ any jest za jedno z najbardziej niezwykł ych dzieł Engela. Wyró ż nia się wspaniał ą fasadą w stylu empirowym. Na zewną trz budynku znajduje się brą zowe popiersie cesarza Aleksandra I.

Niedaleko Placu Senackiego, w dzielnicy Kataianokka, na granitowej skale wznosi się Cerkiew Wniebowzię cia Najś wię tszej Maryi Panny. Zbudowany w 1868 r. wedł ug projektu A. M. Gornostajewa, cał y z ciemnoczerwonej cegł y, ze zł otymi kopuł ami cebuli, pozostawia szczegó lny ś lad na biał ym pó ł nocnym mieś cie.

120 metró w od Placu Senackiego na wybrzeż u Bał tyku znajduje się Pał ac Prezydenta RP. Budynek pał acu powstał jako dom prywatny. Po przebudowie, przeprowadzonej wedł ug projektu architekta Engla w 1843 r. , stał się fiń ską rezydencją cara rosyjskiego. Od 1919 r. znajduje się tutaj oficjalna rezydencja Prezydenta niepodległ ej Republiki Finlandii. Jednak teraz rezydencja obecnego prezydenta znajduje się w innym miejscu.

Na skarpie niedaleko Pał acu Prezydenckiego znajduje się Ratusz, w pobliż u któ rego znajduje się port morski.

W mieś cie znajduje się ponad 80 muzeó w. Wiele przytulnych kawiarni i sklepó w muzealnych. Wś ró d nich są muzea: pocztowy, designu, architektury, sportu, tramwaju, pienią dza, techniki, Muzeum Narodowe, Muzeum Helsinek itp.

Najstarszym kamiennym budynkiem w Helsinkach jest Dom Sederholma, obecnie jeden z oddział ó w muzeum miejskiego. Dom został zbudowany w 1757 roku przez kupca Cederholma, któ ry niegdyś był wpł ywową osobą w wielu dziedzinach ż ycia Helsinek.

Wię kszoś ć zabytkó w Helsinek znajduje się w odległ oś ci spaceru od centrum. Moż esz jednak skorzystać z dobrze funkcjonują cych i wielokrotnie nagradzanych usł ug transportu publicznego, któ re szybko i ł atwo dowiozą Cię w dowolne miejsce w dowolnej czę ś ci miasta. Wiele ciekawych rzeczy moż na zobaczyć przede wszystkim z okien tramwaju. Bardzo opł aca się zapoznać się z zabytkami Helsinek podczas wycieczki tramwajem 3T. Trasa ta wydaje się być przeznaczona na wycieczki: Pał ac Finlandia, budynek Parlamentu, Opera Narodowa, Plac Senacki znajdują się na jego dł ugoś ci. Tramwajem moż na dojechać na każ dym przystanku, a wycieczka trwa okoł o godziny.


W Helsinkach jest też metro, któ re ma tylko jedną linię . Przebiega przez dworzec kolejowy i ł ą czy centrum miasta z dzielnicami poł udniowo-zachodnimi. Czę ś ć trasy metra to nawierzchnia. Liczba stacji to 12. Wejś cie do metra jest oznaczone literą „M” wpisaną w czerwony kwadrat.

Jedną z atrakcji jest koś ció ł w skale na Placu Temppeliaukio, wybudowany w 1969 roku. To zupeł nie wyją tkowy projekt. Na zewną trz nic niezwykł ego.

Wewnę trzna kubatura ś wią tyni jest wykuta w skale, a jej ś ciany, któ re nie są bogate w zdobienia, to masywne skał y, na któ rych opiera się szklano-miedziana kopuł a. Wewnę trzna powierzchnia kopuł y wykonana jest z miedzianych pł yt uł oż onych spiralnie, co stwarza iluzję bardzo wysokiego ł uku, choć odległ oś ć od podł ogi do szczytu wynosi okoł o 12 m. Opró cz miejsca kultu religijnego, koś ció ł peł ni ró wnież funkcję sali koncertowej, dzię ki dobrej akustyce i sielankowemu wnę trzu. To bardzo popularne miejsce na wesela.

Przez cał y czas w Finlandii istniał kult natury. Nawet w stolicy uderza czystoś ć wó d przybrzeż nych i ś ró dlą dowych, ś wież oś ć traw i drzew. W mieś cie jest wiele zielonych parkó w. Niedaleko Placu Katedralnego znajduje się Park Esplanadi. Najstarsze drzewa alei lipowej posadzono w latach 40. XIX wieku. Na wschodnim krań cu parku znajduje się fontanna ozdobiona brą zową figurą nagiej dziewczyny. Z tarasu pobliskiej restauracji Kappeli, któ rej architektura przypomina ogró d zimowy, widać scenę teatru letniego Espa.

Jeden z najwię kszych zabytkó w miasta, pomnik Sibeliusa, znajduje się w okolicy Taka-Tö ö lö w parku Sibeliusa, któ ry otrzymał tę nazwę w 1945 roku na cześ ć.80. rocznicy urodzin maestro kompozytora Jeana Sibeliusa. Pomnik autorstwa Eili Hiltunen został odsł onię ty w 1967 roku. Pomnik to zestaw nacię ć rur zespawanych w jedną cał oś ć , wszystko to symbolizuje organy. Nieco z boku znajduje się gł owa kompozytora. Sam pomnik to bardzo pię kne miejsce, szczegó lnie latem. Duż o tu zieleni i kwiató w. Miejscowi lubią tu odpoczywać , siedzą c na ł awkach lub bezpoś rednio na trawie.


Pierwszym pomnikiem wzniesionym w Helsinkach był obelisk ze zł oconym dwugł owym orł em. Jego otwarcie miał o miejsce w 1835 roku w pobliż u portu na pamią tkę wizyty w Helsinkach cesarza Mikoł aja I i jego ż ony Aleksandry. Obelisk zaprojektował Engel.

Dla rodzin z dzieć mi Helsinki oferują mnó stwo niezapomnianych wraż eń . Moż esz odwiedzić park rozrywki, podró ż ować po podwodnym ś wiecie Sea Life lub wybrać się na zabawną wycieczkę do zoo.

Ogó lnie mó wią c, 550-tysię czna stolica Finlandii pozostał a w pamię ci jako miasto o europejskiej kulturze, znane mię dzy innymi ze swojego designu i zaawansowanych technologii.

Twierdza Sveaborg – klucz do Helsinek

Twierdza Sveaborg (Szwedzka Twierdza) znajduje się przy wejś ciu do portu w Helsinkach na archipelagu Suomenlinna w Zatoce Fiń skiej Morza Bał tyckiego. Fortyfikacje twierdzy zbudowane są na 7 skalistych wyspach, któ re tworzą „Wilcze Szkiery”. Budowę twierdzy rozpoczę li w 1748 r. Szwedzi dla ochrony portu. Zamiast planowanych 4 lat trwał.40 lat i nigdy nie został ukoń czony w formie, w jakiej począ ł jego twó rca Augustin Ehrensvard. O znaczeniu tej twierdzy ś wiadczy fakt, ż e Sveaborg nazywany był „szwedzkim Gibraltarem”. 4 maja 1808 r. wojska rosyjskie oblegał y twierdzę . Po kró tkim oblę ż eniu twierdza został a poddana, pomimo wyraź nej przewagi Szwedó w w artylerii (1000 dział przeciwko Rosjanom 40). Z 8-tysię cznego garnizonu zginę ł o 5 osó b. Komendant twierdzy admirał Kronstedt został postawiony przed są dem wojennym pod zarzutem zdrady stanu, a jego krewni w Szwecji zostali zmuszeni do zmiany nazwiska. W 1809 r. Finlandia stał a się czę ś cią Imperium Rosyjskiego (pokó j Friedrichsham).


Twierdza zyskał a sł awę militarną w 1855 roku podczas wojny krymskiej pod sztandarem Imperium Rosyjskiego. Sveaborg został zbombardowany przez flotę angielsko-francuską . 28 lipca (9 sierpnia 1855 r. ) flota wroga, któ ra zbliż ył a się do Sveaborg, operował a w ramach 10 pancernikó w, siedmiu fregat ż aglowych, siedmiu fregat parowych, dwó ch korwet, jednego brygu, czterech statkó w „specjalnej konstrukcji”, 16 bombard, 25 kanonierki, dwa jachty i trzy transportowce. Po dwudniowej bitwie artyleryjskiej eskadra opuś cił a Sveaborg, tracą c kilka moź dzierzy i powodują c niewielkie poż ary i zniszczenia w twierdzy. Po wojnie krymskiej twierdza został a zrekonstruowana, zbudowano nowe umocnienia i stanowiska artyleryjskie oraz zainstalowano nowocześ niejsze dział a.

Na począ tku XX wieku w Sveaborgu był o okoł o 1500 mieszkań có w, nie liczą c garnizonu. Komunikację z Helsingfors (dawniej Helsinkami) wspomagał y latem mał e parowce. Twierdza mieś cił a stację dla rosyjskiej marynarki wojennej, doki, arsenał y, szkoł ę marynarską , koszary, magazyny, prochownie, zbiorniki na ś wież ą wodę i cerkiew prawosł awną . Podczas I wojny ś wiatowej Sveaborg sł uż ył jako baza dla floty minowej.

W 1906 roku w twierdzy doszł o do wielkiego powstania. Podczas fiń skiej wojny domowej (lato 1918) istniał obó z koncentracyjny dla fiń skiej Czerwonej Gwardii. Od tego czasu twierdza nosi nazwę Suomenlinna (fiń ska forteca) i sł uż y jako baza morska pań stwa fiń skiego. W czasie wojny zimowej twierdza był a kilkakrotnie bombardowana przez sowieckie samoloty, ale bez wię kszych sukcesó w.

Obecnie Suomenlinna jest jedną z najważ niejszych atrakcji Finlandii i jednocześ nie obszarem miejskim, w któ rym mieszka 850 mieszkań có w Helsinek. Znajduje się ró wnież w rejestrze ś wiatowych zabytkó w kultury UNESCO. Na wyspach dawnej twierdzy znajduje się kilka muzeó w (Suomenlinna, zwyczaje, Ehrensvä rda, zabawki, Manege – muzeum II wojny sowiecko-fiń skiej i ś wiatowej, ł ó dź podwodna Vessiko), Fiń ska Akademia Marynarki Wojennej oraz wię zienie bezpieczeń stwa , któ rego wię ź niowie pracują nad utrzymaniem fortu w porzą dku. W fortyfikacjach znajduje się liczna artyleria z czasó w rozwoju twierdzy, a wszystkie armaty został y odlane w Rosji, a napisy na nich są tylko w ję zyku rosyjskim, gł ó wnie z Zakł adó w Broni Permskiej.

Dojazd do Suomenlinny jest ł atwy. W pobliż u ratusza znajduje się port morski, z któ rego pomostó w moż na popł yną ć promem na wycieczkę do twierdzy Sveaborg. Latem z są siedniego molo odjeż dż ają ró wnież „rzeczne tramwaje” JT-Line. Wejś cie do samej twierdzy jest darmowe, pł aci się tylko przy zwiedzaniu muzeó w.

Turku – duchowa stolica Finlandii


Turku (szwedzka nazwa Abo) to najstarsze miasto w Finlandii, któ re już w XIII wieku był o oś rodkiem handlu. Do 1812 r. Turku był o stolicą Finlandii, dopó ki cesarz rosyjski nie zdecydował się przenieś ć stolicy do Helsinek, bliż ej Rosji. Do tej pory Turku twierdzi, ż e jest drugim miastem w Finlandii, choć pod wzglę dem liczby mieszkań có w (170 tys. ) zajmuje dopiero czwarte miejsce. Przez miasto przepł ywa rzeka Aurajoki, u ujś cia któ rej znajduje się port pasaż erski i zamek. Już w XII wieku. w ś lad za szwedzkimi zdobywcami przybyli tu kupcy i rozpoczę li handel przybrzeż ny. Stopniowo rosł o tu miasto. Za oficjalną datę jej zał oż enia uważ a się.1229 rok, kiedy to papież Grzegorz IX nakazał przeniesienie rezydencji biskupiej nad rzekę Lurajoki.

Gł ó wne szlaki turystyczne biegną w Turku wzdł uż brzegó w rzeki Aurajoki, gdzie skupiają się wszystkie gł ó wne zabytki miasta, w tym ś redniowieczna katedra i zamek - dowó d dawnej ś wietnoś ci miasta jako centrum ś wieckiego i duchowego.

Turku to miasto, w któ rym przeszł oś ć i teraź niejszoś ć przenikają się , staroż ytnoś ć zamroż ona w kamieniu i wspó ł czesna kultura miejska, uważ ane jest za miasto „tysią ca i jednej legend”. Archipelag Turku jest jak cenny naszyjnik skł adają cy się z 2.000 zielonych wysp, mał ych skalistych wysepek i raf. Wyspy Alandzkie to 6500 wysp i szkieró w na Morzu Bał tyckim. Dziś Turku to tę tnią ce ż yciem miasto uniwersyteckie o bogatej tradycji kulturowej.

Turku to miasto o najwyż szej technologii przemysł owej, najwię kszy oś rodek szkolnictwa wyż szego. Znajduje się tutaj uniwersytet, Akademia Abo, Wyż sze Instytuty Handlowe i Politechniczne.

Katedra w Turku jest gł ó wną ś wią tynią wiary luterań skiej i narodowym sanktuarium Finlandii. Uważ any jest za najcenniejszy zabytek architektury kraju. Historia katedry jest ś ciś le spleciona z wielowiecznymi losami narodu. Katedra to nie tylko muzeum, to miejsce kultu parafian parafii katedralnej i szwedzkoję zycznej ludnoś ci miasta, a takż e wspaniał a sala koncertowa. Katedra ma ponad 700 lat. Budowę katedry zakoń czono w 1300 roku. Katedra został a nazwana imieniem dwó ch patronek: Marii Panny i ś w. Henryka, pierwszego biskupa kraju.

Dzieci w Turku czeka mił a niespodzianka – ś wiat mumii na przedmieś ciach Naantali, oddalonych 19 km od Turku. To ś redniowieczne fiń skie miasto jest domem dla krainy trolli mumii, bajki oż ywionej przez fiń ską pisarkę Tove Jansson. Wizyta na Wyspie Muminkó w to niezapomniana podró ż w ś wiat baś ni.


W Aboa Vetus Museum turyś ci mogą wę drować ś redniowiecznymi uliczkami i wejś ć do staroż ytnych piwnic, a takż e zobaczyć za pomocą znalezisk archeologicznych i nowoczesnej techniki multimedialnej codzienne ż ycie ludzi, któ rzy ż yli w tym miejscu setki lat temu.

Turku to port morski. Stą d odpł ywają duż e promy morskie fiń skiej firmy Silja Line przez archipelag Wysp Alandzkich do wybrzeż y szwedzkiej stolicy.

Kuchnia fiń ska

Wielokrotne wyjazdy do krajó w skandynawskich dają powó d do mił ych sł ó w o ś niadaniach w hotelach. Takiego asortymentu i obfitoś ci w menu bufetowym nie widziano nigdzie indziej w Europie. Jest dosł ownie wszystko iw duż ym asortymencie: dania mię sne i rybne, mię kkie i twarde sery, m. in. sł odycze z mleka owczego, wszelkiego rodzaju produkty mleczne, orzechy, nawet kieł kują ce ziarna pszenicy, musli, duż y wybó r bufetó w chlebowych, bogactwo zagranicznych warzyw i owocó w w naturalnej postaci oraz w postaci sał atek, sokó w, kawy i herbata ró ż nych odmian. A w Finlandii jako desery podawane są ró wnież dania z pó ł nocnych jagó d i owocó w - bardzo popularne ż urawiny, maliny moroszki, jagody i wypieki. Wszystko jest tak ś wież e i apetyczne, ż e po prostu nie sposó b oprzeć się pokusie spró bowania wszystkiego, wię c w Finlandii nie dziwi fakt, ż e szybko i mocno się poprawia.

Podstawą kuchni fiń skiej są ś wież e i czyste surowce. Opró cz warzyw, grzybó w, jagó d i ryb fiń skie potrawy charakteryzują się prostotą i czystoś cią smaku. Oto kilka codziennych dań kuchni narodowej, któ re zmieniają się w zależ noś ci od pory roku: mię tus, pstrą g tę czowy, sielawa, okoń , sieja, sandacz, sał atka ś ledziowa, kawior z fiń skiej ryby sł odkowodnej, raki, zupa z ł ososia (gotowana z mlekiem, ziemniakami i cebulą ); mię so karelskie w garnku (mieszanka woł owiny, jagnię ciny i wieprzowiny); jagnię cina, ł oś , dziczyzna, zają c, kaczka, gę ś ; kurki, puree z zup grzybowych ze smardzó w; naleś niki, mä mmi (deser z mą ki ż ytniej ze sł odem), pierniki, wielkanocne, ś wią teczne ciasta i zapusty; truskawki, jagody, maliny moroszki, boró wki; mię kki kisiel jagodowy z dzikich jagó d, podawany z mlekiem lub ś mietaną .


Najczę ś ciej przyrzą dzanymi potrawami w codziennym ż yciu Finó w są Kalalaatikko i Maitokalakeito. Kalalatikko to zapiekanka z ziemniakó w i ś ledzia pokryta jajkami, mlekiem i mą ką . Maitokalakeito to ryba morska duszona w mleku.

Nawet w Finlandii gotują kalekukko - owoc wszystkiego najlepszego, któ ry jest nieodł ą czny od fiń skiego charakteru narodowego. Mó wi się tutaj, ż e to danie jest najwyż szą z cnó t tkwią cych w Kraju Pó ł nocnego Sł oń ca, a mianowicie cierpliwoś cią i wytrwał oś cią , ponieważ . jego przygotowanie zajmuje 6 godzin. Gotowe calecucco to zamknię te ciasto z przaś nego ciasta z nadzieniem rybnym.

Ponieważ Finlandia nie produkuje wł asnych win, popularny jest specyficzny fiń ski produkt - likiery z naturalnych nalewek owocowych i jagodowych. W prezencie moż esz przynieś ć nastę pują ce likiery: „Lakkalikoori” (boró wka morska), „Puolukkalikoori” (boró wka brusznica), „Karpalolikoori” (ż urawina), „Mesimarijalikoori” (jeż yna arktyczna). A likiery „Arktika”, „Dwadzieś cia dwa” są nam znane od dawna.

Finlandia i jej mieszkań cy

Historia Finlandii skł ada się z trzech okresó w – jako czę ś ć Kró lestwa Szwecji (od 1155 do 1809), pod panowaniem Imperium Rosyjskiego (od 1809 do 1917), jako niezależ ne pań stwo (od 1917 do chwili obecnej).


Sami Finowie nie nazywają swojego kraju Finlandią , dla nich to sł owo jest obce i ma germań skie pochodzenie. Fiń ski nie ma nawet dź wię ku „f”. Dla nich ich krajem jest Suomi, a oni sami są suomalayset (ludem Suomi). Suomi oznacza „podmokł ą ziemię ” (od fiń skiego suo - bagno i maa - ziemia), a „Finn” - od niemieckiego wyszukiwacza (szukaj, chodź , tj. „koczownicy” lub „piesi”). Finlandia tylko geograficznie odnosi się do krajó w skandynawskich. Finowie należ ą do rodziny ludó w ugrofiń skich, któ rych przedstawicielami są ró wnież Wę grzy, Karelijczycy, Estoń czycy, Komi, Mari, Mordowini, Nień cy, Saami, Udmurt, Chanty itp. W Finlandii mieszkają ró wnież Szwedzi i Saami. Cał kowita populacja wynosi okoł o 5.4 miliona osó b. W kraju obowią zują.2 ję zyki urzę dowe: fiń ski i szwedzki. Podró ż ują c po kraju zwracasz uwagę , ż e wszystkie znaki są w dwó ch ję zykach (przy czym nazwy są zupeł nie inne, tzn. uż ywane są jednocześ nie nazwy fiń skie i szwedzkie). Warto zauważ yć , ż e dopiero pó ł tora dekady to pierwsza inskrypcja w ję zyku szwedzkim, mimo ż e Szwedzi stanowią mniej niż.6% ludnoś ci. I nikt nie czuł się z tym ź le. Kraj pomyś lnie się rozwijał i rozwija, a to wcale nie szkodzi ż yciu jego narodó w. Opró cz dwó ch ję zykó w urzę dowych lapoń ski jest szeroko rozpowszechniony w Laponii i… rosyjskim, zwł aszcza na wschodzie iw stolicy kraju. Nie jest to zaskakują ce, biorą c pod uwagę bliskie zwią zki z są siednim krajem. W Helsinkach dział ają rosyjskoję zyczne szkoł y i przedszkola, gdzie ich fiń scy ró wieś nicy uczą się razem z rosyjskimi dzieć mi. Rodzice sł usznie wierzą , ż e znajomoś ć ję zyka rosyjskiego i komunikacja z rosyjskimi dzieć mi przydadzą się w ich przyszł ej karierze.

Finowie mają dobre nastawienie do Rosji i rosyjskoję zycznych turystó w. Nie jest to jednak zaskakują ce, ponieważ sama fiń ska pań stwowoś ć powstał a dzię ki wysił kom i dobrej woli Rosji. Stał o się to na począ tku XIX wieku, kiedy Finlandia został a przył ą czona do Rosji. Aleksander I nie narzucił tu rosyjskich rozkazó w, wrę cz przeciwnie, dał Finlandii maksymalną wolnoś ć polityczną i gospodarczą . Finlandia otrzymał a szeroką autonomię w ramach Imperium Rosyjskiego. Co wię cej, Finowie nie tylko zachowali swoje obyczaje i ję zyk (ję zyk rosyjski nie miał statusu oficjalnego), ale takż e po raz pierwszy w swojej historii otrzymali potę ż ny impuls do rozwoju: powstał o pismo, pojawili się ich wł asni pisarze i artyś ci, rozpoczę ł a się budowa Helsinek, do któ rej wielu ludzi miał o rę kę . sł ynni rosyjscy architekci. Finowie mieli wł asny parlament i pienią dze (rosyjskie pienią dze nie krą ż ył y), nie zostali powoł ani do armii rosyjskiej, obywatele rosyjscy nie mieli prawa osiedlać się w Finlandii ani otwierać dział alnoś ci gospodarczej, rosyjska policja nie miał a prawa areszt na terenie Wielkiego Księ stwa, istniał a granica mię dzy Rosją a Finlandią oraz bariery celne. Z pozbawionej praw wyborczych szwedzkiej prowincji Finlandia przekształ cił a się w prawie niezależ ne pań stwo. Ostateczna wolnoś ć Finlandii został a przyznana przez V. I. Lenina po rewolucji paź dziernikowej. I choć pó ź niej w historii stosunkó w rosyjsko-fiń skich zdarzał y się nieprzyjemne momenty zwią zane z kampanią zimową.1939 roku i Wielką Wojną Ojczyź nianą , kiedy kraje znalazł y się po przeciwnych stronach barykad, nie psuł o to stosunkó w. Finowie z wdzię cznoś cią uwiecznili pamię ć naszych wł adcó w – na centralnym placu Helsinek u stó p katedry wzniesiono pomnik Aleksandra II, pomnika Lenina nie ma, ale jedna z ulic nosi jego imię .

Co ujawnił a twoja znajomoś ć z Finlandią podczas twoich podró ż y? Finowie bardzo lubią i są dumni ze swojej ojczyzny. Uzyskawszy peł ną niepodległ oś ć dopiero w 1917 r. , zaciekle bronili swojej niepodległ oś ci podczas wojny radziecko-fiń skiej zimą.1939-1940, tworzą c silną linię obronną Mannerheima, przed któ rą wojska sowieckie dł ugo ugrzę zł y w ś niegu. Bronią c swojej niepodległ oś ci, kraj nadal budował swoje pań stwo dla swoich obywateli. Obecnie Finlandia jest uważ ana za najlepszy kraj do ż ycia, należ y do ś wiatowych lideró w pod wzglę dem poziomu ż ycia (kryteria: ogó lny stan zdrowia, poziom wykształ cenia, ś rednia dł ugoś ć ż ycia i dochó d). Uważ a się , ż e najlepiej urodzić się w Finlandii, edukacja i medycyna są najlepsze na ś wiecie, choć są bezpł atne. PKB per capita - 32 tys. euro (2009), przecię tne miesię czne wynagrodzenie - 2726 tys. euro. Na pytanie: „Ile i ile trzeba pracować , aby dobrze ż yć ? ” Finlandia odpowiedział a najdł uż szym urlopem w Europie, któ ry trwa co najmniej 5 tygodni. Pracownik lub pracownik fiń ski moż e liczyć na 30 dni urlopu plus niedziele. Spoś ró d nich 24 dni moż na wykorzystać latem, pozostał e 6 dni zimą (od 1 paź dziernika do 30 kwietnia). Wraz ze wzrostem staż u pracy ł ą czny czas urlopu wypoczynkowego automatycznie wzrasta i moż e osią gną ć.6 tygodni. W poró wnaniu z innymi Europejczykami Finowie pracują niewiele pod wzglę dem czasu spę dzanego w pracy (8 godzin dziennie). Ale w tej chwili naprawdę pilnie pracują i potrafią wię cej, sł yną z punktualnoś ci i poważ nego podejś cia do pracy, a poję cie „jakoś ci” to dla nich poł ą czenie pedantycznej cię ż kiej pracy z wysokimi wynikami. Finlandia jest uważ ana za najbardziej „wspaniał y” kraj dla emerytó w, chociaż fiń scy mę ż czyź ni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, kobiety w wieku 60 lat (o ś redniej dł ugoś ci ż ycia odpowiednio 75.31 i 82.46 lat), ś rednia emerytura wynosi 1344 tys. euro.

Finowie bardzo lubią swó j region jeziorno-leś ny, bardzo dbają o ś rodowisko. Kraj jest zadbany i czysty: doskonale prezentują się ulice, parki, lasy i jeziora. Transport przebiega dokł adnie zgodnie z harmonogramem. Finowie są zawsze bardzo uprzejmi, otwarci, uczciwi. Jednocześ nie obserwują goś cinnoś ć i dystans, otwartoś ć i izolację . Nie lubią tracić gruntu pod nogami. Dlatego czę sto wyjeż dż ają z miejskiego zgieł ku do swoich letnich domkó w, cieszą c się naturą i ciszą jezior, leś nymi poł aciami i jasnym zimowym krajobrazem. Swoją opowieś ć o Finlandii i Finach chcę zakoń czyć sł owami z jej hymnu:


Oto nasze wszystko, oto jasny raj,

Radoś ć naszych dni!

Bez wzglę du na to, jak okrutna jest skał a,

Jest z nami, droga ziemio.

Dlaczego powinniś my kochać jeszcze bardziej,

Ś wię te i gorą ce?

Pó ł nocna bajka Laponii

Wjeż dż amy do pó ł nocnej czę ś ci kraju Laponii. Jedną z jego gł ó wnych atrakcji jest dziewicza przyroda. Laponia to najbardziej egzotyczna rzecz w Finlandii. Tutaj wiele rzeczy jest postrzeganych inaczej niż w pozostał ej czę ś ci Finlandii. Opró cz znanych nam czterech pó r roku jest też tajemniczy czas kamosu, czyli nocy polarnej, kiedy sł oń ce nie wschodzi nad horyzont. To czas bł ę kitu, luksusowych koloró w i spokoju. Laponia to tajemniczy kraj pó ł nocny. Kraj Samó w, jeleni, Kró lowej Ś niegu i Ś wię tego Mikoł aja.

Real Laponia jest oddzielona od Finlandii nie tylko terytorialnie, ale takż e kulturowo. Tutaj koń czy się karelsko-fiń ska epopeja i zaczyna się ś wiat trolli i baś niowych stworzeń . To skrzyż owanie tradycji kulturowych i elementó w przyrodniczych.

Pierwszy przystanek w miejscowoś ci Inari w pobliż u duż ego jeziora Inajä rvi. Finlandia jest sł usznie uważ ana za kraj jezior. W kraju znajduje się.187 888 jezior, 17.584 wysp i 5100 bystrzy. Spokojny urok emanuje z jeziora.

Z wizytą u Ś wię tego Mikoł aja


Najważ niejszą atrakcją w Finlandii jest Ś wię ty Mikoł aj, naszym zdaniem Ojciec Mró z. Ale w swojej ojczyź nie, w Finlandii, jest lepiej znany jako Joulupukki. W tł umaczeniu nazwa nie brzmi zbyt ł adnie - boż onarodzeniowa koza. Fiń ski Ś wię ty Mikoł aj zyskał tak dziwny przydomek dzię ki mieszkań com wioski, któ rzy w noc Boż ego Narodzenia ubierali się w kozią kurtkę i nieś li prezenty do domu. Mó wią , ż e to ci oszuś ci przestraszyli Ś wię tego Mikoł aja, wię c nie chodzi już po ulicach w Wigilię , ale siedzi w swojej zimowej rezydencji w Rovaniemi i wita wszystkich. Ś wię ty Mikoł aj stał się marką turystyczną w Finlandii, na spotkanie z nim jeż dż ą dzieci z cał ej Europy. Ś wię ty Mikoł aj jest bardzo goś cinny i czeka na wszystkich, aby ś wię tować Nowy Rok i Boż e Narodzenie w Finlandii. Wioska Ś wię tego Mikoł aja znajduje się zaledwie osiem kilometró w od miasta Rovaniemi na pó ł nocy.

Dziś w Wiosce Ś wię tego Mikoł aja ma wł asny oddział , w któ rym znajduje się biuro i pomieszczenia do przyjmowania goś ci.

Tutaj Ś wię ty Mikoł aj cię ż ko pracuje przez cał y rok, przyjmują c niezliczoną iloś ć turystó w z cał ego ś wiata, wysł uchuje ich pró ś b, chę tnie robi sobie zdję cia ze wszystkimi. Nie mogliś my oprzeć się pokusie spotkania się z nim osobiś cie, porozmawiania i zrobienia zdję ć dla pamię ci, choć zdję cia nie są tanie. Ś wię ty Mikoł aj jest poliglotą , zna 30 ję zykó w. Przywitał mnie po rosyjsku, wypytał jak ż yję i jakie mam pragnienia, ż yczył wszystkiego najlepszego. Opró cz przyjmowania goś ci, Mikoł aj ma duż o pracy z listami, gł ó wnie od dzieci z cał ego ś wiata. Czyta je, na wiele odpowiada.

Ma asystentó w, któ rzy mu pomagają . W wiosce znajduje się ró wnież gł ó wna poczta Ś wię tego Mikoł aja, któ ra jest prawdopodobnie najciekawszą na ś wiecie. To niewielka chatka, w któ rej moż na kupić pocztó wki, koperty, markowe znaczki i naklejki z emblematem poczty Ś wię tego Mikoł aja. Istnieje moż liwoś ć zamó wienia ż yczenia ś wią tecznego dla dzieci, tj. wypeł nij specjalny formularz, podaj adres i imię dziecka, a do ś wią t otrzyma kolorową kopertę z zał ą czonym listem na pię knym papierze z gratulacjami od Mikoł aja. Wysył a listy w 17 ję zykach, m. in. oraz po rosyjsku.

Ma wł asny adres: Joulupukin kammari, 96930 Napapiiri, Rovaniemi, Finlandia. Moż esz wię c pisać do niego listy, tak jak robi to okoł o miliona osó b, dzieci i dorosł ych, co roku Ś wię ty Mikoł aj na pewno odpowie! Na poczcie mał e gnomy i elfy w ś miesznych czapkach i pasiastych golfach aktywnie sortują torby z listami.


Trochę o historii samego Ś wię tego Mikoł aja. Ską d pochodzi i ile ma lat? Jeś li zagł ę bimy się w przeszł oś ć , okaż e się , ż e wiara w Ś wię tego Mikoł aja kojarzy się z realną osobą , któ ra mieszkał a w 300-osobowej Azji Mniejszej, w mieś cie Smyrna. Nazywał się Mikoł aj z Myry lub Mikoł aj ze Smyrny. Biskup ten zasł yną ł hojnoś cią , ż yczliwoś cią i niezwykł ą mił oś cią do biednych dzieci, któ rym czę sto przez okna rzucał prezenty. Wprawdzie wydarzenia te miał y miejsce dawno temu, ale w tym tureckim mieś cie znajduje się nowoczesny pomnik Mikoł aja, któ ry stoi w czerwonej czapce z balabonem iw któ rym ł atwo rozpoznać swojego pó ł nocnego odpowiednika, znanego nam Ś wię tego Mikoł aja. Pó ź niej Koś ció ł prawosł awny ogł osił Mikoł aja ś wię tym. Na jego cześ ć wzniesiono ś wią tynie. Nawiasem mó wią c, najstarszy koś ció ł w Rosji został zbudowany na chwał ę Mikoł aja, znanego nam jako Mikoł aj Cudotwó rcy. Ś wię to ś w. Mikoł aja (ś w. Mikoł aja lub Mikoł aja), któ re obchodzone jest w grudniu, kojarzy się z pojawieniem się mił ego dziadka, któ ry potrafi czynić cuda i przynosić prezenty dzieciom. Bez wzglę du na imię , Ś wię ty Mikoł aj mieszka w Laponii, niedaleko granicy z Rosją , na gó rze Korvatunturi, wraz z ż oną Muori i wieloma pracowitymi gnomami. W wiosce moż na robić zdję cia z "gnomami". Dzieci bę dą bardzo zainteresowane.

Na terenie wsi znajdują się kawiarnie i restauracje, miejsca na imprezy tematyczne.

Tam też moż na zapoznać się z ż yciem fiń skich Lapoń czykó w, odwiedzić ich domy, posiedzieć przy ognisku.

Najmniejsi goś cie wsi chę tnie bawią się i igrają na placach zabaw.

Ponadto Ś wię ty Mikoł aj ma swoje „Centrum Handlowe” – wiele mał ych sklepó w oferują cych rę kodzieł o i pamią tki na każ dy gust. W Finlandii, w przeciwień stwie do innych krajó w skandynawskich, walutą jest euro, a ceny są w poró wnaniu z nimi nieco niż sze. Tam moż esz kupić wszelkiego rodzaju prezenty. Opró cz prezentó w i pamią tek noworocznych i boż onarodzeniowych, sklepy oferują duż y wybó r odzież y futrzanej i weł nianej.

Niedaleko Wioski Ś wię tego Mikoł aja znajduje się Santa Park, nowy wyją tkowy park rozrywki otwarty w 1998 roku. Znajduje się on na drodze z Rovaniemi do Wioski Ś wię tego Mikoł aja w ogromnej sztucznej jaskini w wodospadzie znanej jako Syvesenvaara. W parku, niezależ nie od pory roku, zawsze panuje bajeczna ś wią teczna atmosfera.


Santa Park - to ta sama tajemnicza jaskinia w gł ę bi Syvä senvaara zasypana wieloma rozrywkami i atrakcjami. Tutaj goś cie Ś wię tego Mikoł aja mogą zorientować się , jaki jest jego prawdziwy dom, któ ry znajduje się na pó ł nocy Laponii, nad upadkiem Korvatunturi. Powiedziano nam, ż e chata, w któ rej mieszka Ś wię ty Mikoł aj ze swoją ż oną , ciocią Mouri, znajduje się na upadł ej Korvatunturi, 170 km od Rovaniemi. Tylko duchy mogą tam wejś ć . Nikt nigdy nie był w tym domu. Tutaj, w gó rskiej jaskini, ż yją i pracują cudowni pomocnicy Ś wię tego Mikoł aja, elfó w. Ś cież ka przez prawie 200 metró w prowadzi na plac w sercu jaskini. Z placu do obszernego korytarza otaczają cego plac prowadzą cztery korytarze. Teren wraz z korytarzami zawiera 4 atrakcje i inne rozrywki. Atrakcje podzielone są na kategorie: duż e (dozwolone dla dzieci z rodzicami lub w ogó le niedozwolone), rodzinne (dopuszczalne zaró wno dla dzieci same, jak i z rodzicami) oraz dziecię ce (rodzice nie dozwolone). Wś ró d atrakcji - "karuzela ś wią teczna" - gł ó wna atrakcja; magiczny kulig, któ ry zabierze Cię przez pó ł nocne krajobrazy i sezonowe zmiany od zasp i ciemnych zimowych dni po sł oneczne noce przesilenia letniego; latanie na „ś migł owcach Ś wię tego Mikoł aja”, któ re w rzeczywistoś ci są kokpitem z pedał ami; Jazda Rudolfa, któ ra jest jedyną szybką jazdą .

W parku znajduje się ró wnież ką cik zabaw dla dzieci, automaty do gier, teatr lalek, kino, kawiarnia i sklep z pamią tkami. Centrum multi-video pokazuje prawdziwą bajkę boż onarodzeniową o Ś wię tym Mikoł aju lecą cym na reniferach po rozgwież dż onym niebie tuż nad Twoją gł ową . Moż esz odwiedzić szkoł ę gnomó w prowadzoną przez samego Ś wię tego Mikoł aja. W Santa Parku czas leci!

Z wioski, w któ rej znajduje się warsztat Ś wię tego Mikoł aja, kursuje pocią g do Parku Ś wię tego Mikoł aja, a takż e kursuje regularny autobus. Zimą moż na wybrać się na wycieczkę psim zaprzę giem lub skuterem ś nież nym. Przedstawienia teatralne i pokazy slajdó w, gry i atrakcje, wystawy i sklepy z pamią tkami zanurzą Cię w ś wiat ś wią tecznych bajek i noworocznych przygó d. Tutaj kupisz najlepsze i najciekawsze

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Такая она, страна лесных озёр
Наш отель в г. Котка
Окраины г. Котка
Дорога к г. Котка
Памятник императору Александру II
На Сенатской площади
г. Хельсинки - вид с моря
Церковь в скале (г. Хельсинки)
Мемориал Яна Сибелиуса
На северном Полярном круге
В солице Лапландии г. Рованиеми
Крепость Свеаборг – ключ к Хельсинки
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara