Królestwa Północy, część 1
Podró ż owanie jest zawsze przyjemnym i pouczają cym doś wiadczeniem. Szczegó lnie w krajach, w któ rych kwitnie realny socjalizm, o któ ry KPZR tak bezskutecznie walczył a, jakoś widać ś wietlaną przyszł oś ć , któ rą mogliś my mieć , ale z jakiegoś powodu nie wyszł o to jednak jak zawsze.
Moja historia dotyczy kró lestw Norwegii, Szwecji i Danii.
Na począ tku ubiegł ego wieku był y to najbiedniejsze kraje Europy, a teraz są to kraje o najwyż szym standardzie ż ycia, z najlepszymi systemami społ ecznymi i to nie tylko dlatego, ż e na szelfie Morza Pó ł nocnego znalazł y ropę i gaz. , znaleź liś my go też w Morzu Czarnym, ale o co chodzi nie, ale to wszystko. . .
Jak się okazuje, swoją historię przedstawię w 3-4 czę ś ciach.
Skandynawowie a ochrona socjalna
Myś lę , ż e dobrze znane firmy nie wymagają reklamy np. Szwecja: Saab, Scania, Volvo, Volvo Truck, Ericsson, Electrolux. . . Mimo bardzo duż ego obcią ż enia podatkowego (do 70%) przedsię biorstwa te zdobył y wszystkich swoich klientó w cał y ś wiat. Ciekawy jest system motywowania pracownikó w w tym kraju – pracownik personalny jest zwykle powią zany z zyskami firmy, a przed przejś ciem na emeryturę za zasł ugi moż e otrzymać udział y w swoim przedsię biorstwie. Nawiasem mó wią c, w Norwegii dochody ze sprzedaż y produktó w naftowych i gazowych trafiają na specjalne konta każ dego Norwega. Ale ma prawo zainwestować te pienią dze tylko w akcje dowolnych przedsię biorstw. W ten sposó b kł adą podwaliny pod przyszł oś ć , kiedy wyczerpie się ropa i gaz, a dochody z akcji pozostaną . Dobra robota, co mogę powiedzieć...
Wró ć my jednak do ochrony socjalnej. Gdzie idą podatki lub pienią dze budż etowe? Okoł o 1/3 budż etu przeznaczana jest na ś wiadczenia socjalne + wszelkiego rodzaju wpł aty komunalne, fundusze emerytalne itp. Gdyby nie pomoc pań stwa, Szwecja miał aby oficjalnie okoł o 36% biednych, ale po redystrybucji cał kowitych dochodó w pań stwa poprzez podatki, liczba ta wynosi okoł o 5%. Generalnie w Szwecji nie ma kontrastó w mię dzy dobrobytem ludzi, nie zobaczysz bezdomnych, tak jak nie zobaczysz krzykliwego bogactwa. Przez cał y mó j pobyt w stolicy Szwecji nie widział em Ż ADNEGO jeepa ani 5-pię trowej chaty z kolumnami na ulicach. Uważ ają , ż e popisywanie się swoimi dochodami jest bardzo haniebne. Domy, któ re zobaczycie na zdję ciu są takie wszę dzie, innych nie ma - bocznica drewniana, maksymalnie 2 pię tra, powierzchnia chyba do 200 mkw.
Dali bą dź.. .