Niemcy to kalejdoskop epok, polityki i kultur. Część 4. Kolonia – perła nad Renem

21 Styczeń 2015 Czas podróży: z 09 Sierpień 2012 na 09 Sierpień 2012
Reputacja: +4971.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Kolonia - miasto w Nadrenii Pó ł nocnej-Westfalii - czwarte co do wielkoś ci miasto w Niemczech (1 017 mln - 2012) i trzecie co do wielkoś ci miasto w Niemczech, a takż e jeden z najwię kszych oś rodkó w gospodarczych i kulturalnych kraju. To miasto, któ re powstał o na miejscu rzymskiej osady „Colonia”, od któ rej otrzymał o swoją nazwę , został o zał oż one w 38 pne. mi.

Zatrzymaliś my się w tym mieś cie na kilka godzin, a gł ó wnym celem był o zobaczenie jego symbolu - gotyckiej katedry w Kolonii (niem. Kä lner Dom) lub katedry ś w. Piotra i Marii z dwiema wież ami o wysokoś ci 157 m, wspaniał ymi witraż ami okna i grobowce trzech mę drcó w, któ rzy przynieś li dary Dziecią tkiem Jezus.

Jeś li zbliż ysz się do katedry w Kolonii, zobaczysz, ż e na są siadują cym z nią terenie prowadzone są cią gł e badania archeologiczne. Eksperci od dawna udowadniają , ż e miejsce, na któ rym zbudowano katedrę w Kolonii, uważ ano za ś wię te 600 lat przed przyjś ciem Zbawiciela na nasz ś wiat.


W wyniku wykopalisk odnaleziono ruiny staroż ytnych ś wią tyń , któ re został y zbudowane na cześ ć pogań skich bogó w. Jednak nawet po przybyciu chrześ cijan do Kolonii na miejscu katedry w Kolonii stale budowano ró ż ne koś cioł y, z któ rych wiele został o nastę pnie zniszczonych lub spalonych.

Przed zachodnią fasadą i przy gł ó wnym wejś ciu do katedry w Kolonii znajduje się rzeź ba Kreuzblume. Jest to kopia czubka katedry w Kolonii, wykonana w oryginalnym rozmiarze, ale w betonie. Wierzchoł ki katedry został y wykonane w poł owie XIX wieku i znajdują się . Ozdobna kopia z 11 paź dziernika 1991 r. znajduje się przed katedrą . Rzeź ba Kreuzblume - model Krzyż a Poł udnia. Wykonany jest w skali 1:1. Figurka ma 15.24 m wysokoś ci i waż y 35 ton. Rzeź ba został a zł oż ona z 13 kawał kó w pomalowanego na kolor ciemnoszary beton. Wszystkie czę ś ci, z wyją tkiem liś ci, wykonane są w formie wydrą ż onego korpusu o gruboś ci ś cianki od 15 do 20 centymetró w, aby zmniejszyć wagę.

Wokó ł rzeź by rozpoś ciera się ogró d kwiatowy, aw jej dolnej czę ś ci znajdują się notatki wyjaś niają ce w 15 ję zykach.

Budowę katedry rozpoczę to w 1248 roku, jednak prace zakoń czono dopiero w 1880 roku. Katedra został a zbudowana w miejscu, gdzie w pó ź nym Cesarstwie Rzymskim odbywał y się spotkania chrześ cijań skie. Katedra w Kolonii cudem przetrwał a II wojnę ś wiatową . Jego wysokoś ć wynosi 144 m, a szerokoś ć.86 m. Wykonano setki rzeź b zdobią cych fasadę , wież e i portale, dla portali odlano ogromne wrota z brą zu.

Poszerzył o się ró wnież wnę trze katedry. Najwyż sza jakoś ć wszystkich prac wykonanych w XIX wieku sprawił a, ż e ​ ​ katedra stał a się jednym z najwię kszych arcydzieł neogotyckich. Skarbiec katedry w Kolonii jest najbardziej znaczą cy w Europie, przewyż szają c znaczeniem nawet skarbiec Watykanu.

Szczegó lnie znany jest krzyż Gero - malowany drewniany krucyfiks, zamó wiony przez arcybiskupa Kolonii Gero okoł o 975 roku. Ś mierć na krzyż u jest przekazywana bardzo realistycznie, co był o jak na tamte czasy prawdziwym objawieniem.


Ale gł ó wną wartoś cią katedry w Kolonii jest oczywiś cie skrzynia trzech kró ló w, w któ rej znajdują się relikwie trzech ś wię tych kró ló w (trzech magó w): Kaspara, Melchiora i Baltazara - najwię kszy zł oty sarkofag w Europie Zachodniej.

Do oszklenia okien potrzeba był o wielu metró w kwadratowych witraż y, co mnie szczegó lnie uderzył o. Są tak pię kne i zawierają tyle ciekawych informacji, ż e zasł ugują na szczegó lną uwagę i przestudiowanie.

Istnieje legenda, ż e ​ ​ gdy budowa zostanie ukoń czona, katedra się zawali. Podobno wię c budowa nie zatrzymał a się tutaj od XIII wieku, a prace restauracyjne trwają cał y czas.

A podczas II wojny ś wiatowej, kiedy miasto został o zbombardowane, katedra okazał a się jedynym budynkiem, któ ry ominę ł y pociski. Nie dlatego, ż e brytyjscy i amerykań scy piloci ż ał owali tego symbolu dawnej ś wietnoś ci miasta. Po prostu ogromny budynek sł uż ył jako dobry punkt orientacyjny w mieś cie zamienionym w ruinę . Obecnie K? Lner Dom, któ ry zajmuje trzecie miejsce na liś cie najwyż szych koś cioł ó w na ś wiecie, znajduje się pod auspicjami UNESCO.

Po obejrzeniu sł ynnej katedry i przylegają cego do niej placu udaliś my się na kró tki spacer po centralnej czę ś ci miasta. Przekraczają c Roncalliplatz od poł udniowej strony katedry wzdł uż Domhotelu, zbliż amy się do ukochanej przez Kolonię fontanny Heinzelmennchen, któ ra powstał a pod koniec XIX wieku, autorzy - ojciec i syn - Edmund Renard i Heinrich Renard.

Powodem jego powstania był a 100. rocznica urodzin niemieckiego poety Augusta Kopischa. To on napisał wiersz zatytuł owany „Die Heinzelm? nnchen zu K?


ln", któ rego fabuł a odbijał a się w pracy rzeź biarzy, opowiadają ca o tym, jak pracowici stali się mieszkań cy miasta. Oto streszczenie wiersza: „Kiedyś krasnale i mieszkań cy Kolonii ż yli obok siebie. Pierwszy wykonał za drugi cał ą pracę , któ rej nie mieli czasu wykonać w dzień , w nocy. A mieszkań cy Kolonii obiecali, ż e nigdy nie bę dą starać się zobaczyć gnomó w. A mieszkań cy Kolonii ż yli w ten sposó b doś ć dł ugo i trwał oby to dalej, gdyby nie jedna bardzo ciekawska kobieta, ż ona krawca. Z pewnoś cią chciał a zobaczyć cię ż ko pracują ce krasnoludy i podję ł a już wię cej niż jedną pró bę , ale wszystko się nie powiodł o. W koń cu wymyś lił a, co nastę puje: po rozsypaniu suchego groszku na schodach zaczę ł a doś ć hał aś liwie schodzić do piwnicy, gdzie w tym czasie pracowali mali pomocnicy z Kolonii. Usł yszeli dź wię ki, pró bowali uciec, ale poś liznę li się na grochu i spadli ze schodó w. Ciekawa kobieta postawił a na swoim.

Po tym incydencie gnomy opuś cił y Kolonię , a mieszkań cy miasta zmuszeni są od tego czasu wykonywać wszystkie prace na wł asną rę kę . „Fontanna jest doś ć duż ych rozmiaró w. W centralnej czę ś ci moż na zobaczyć rzeź bę tego bardzo ciekawego kobieta. Stoi na szczycie schodó w i trzyma w dł oni latarnię . Na dole dwó ch rozbież nych upadł ych gniewnych gnomó w leż ą na schodach. Z czę ś ci ś rodkowej wychodzą dwa "skrzydł a" ozdobione pł askorzeź bami. Jest ich osiem w sumie sześ ć scen, jak krasnale pomagał y mieszkań com Kolonii: krawiec, stolarz, piekarz, rzeź nik, winiarz i stolarz, a jeszcze dwie wersy z Wierszy Augusta Kopisza.

Jak w każ dym szanują cym się niemieckim mieś cie, Kolonia ma Ratusz i oczywiś cie Plac Ratuszowy. Wś ró d pomieszczeń Urzę du Miasta znajduje się ogromna, bardzo pię kna sala, w któ rej od dawna odbywają się bale miejskie, ozdobione rzeź biarskimi wizerunkami mieszczan gloryfikują cych Kolonię . Wś ró d nich jest autor Kapitał u Karol Marks.

Budowę ratusza rozpoczę to w pierwszej poł owie XIV wieku i kontynuowano do począ tku XV wieku, gdy poż ar spustoszył ten obszar miasta. Ta epoka obejmuje Salę Hanzeatycką , w któ rej odbywał y się zgromadzenia w okresie hanzeatyckim, oraz duż ą wież ę w stylu gotyku Flamboyant. W XVI wieku powstał Dwó r Lwó w, a fasada powstał a w stylu renesansowym. Wież ę ratusza w Kolonii ozdobiono ozdobnymi figurami z piaskowca, któ re pod wpł ywem wietrzenia w cią gu kilku stuleci cał kowicie zawalił y się . W 1800 roku rzeź by wymieniono na nowe, ale już na począ tku XX wieku ponownie wymieniono 80 figur. Podczas II wojny ś wiatowej figury ponownie zaginę ł y, a w latach 1988-1995 zainstalowano 124 nowe rzeź by. W 1945 r. bombardowania nie oszczę dził y ratusza i odrestaurowanie go zaję ł o ponad 20 lat.

Przed Ratuszem na szczegó lną uwagę zasł uguje pomnik.


Podczas karnawał u bardzo popularna jest saga o bohaterze wojny 30-letniej Janie von Werth. Legenda gł osi, ż e był to bardzo biedny mł ody czł owiek, któ ry zakochał się w pierwszej pię knoś ci Kolonii – Magd Griet. Pię knoś ć odmawia biednemu facetowi iz ż alu zapisuje się na wojnę , gdzie wykazał się niesł ychaną odwagą i awansował do stopnia generał a jeź dziectwa. Po wojnie triumfalnie wraca do Kolonii, gdzie wł aś nie w tym miejscu spotyka swoją dawną mił oś ć , któ ra został a handlarzem warzyw. Zsiadł z konia i zdją ł kapelusz, zapytał ją : „Coś ty zrobił a…” – na co jego pierwsza mił oś ć odpowiedział a: „Tak, gdybyś wiedział a! ”. Generał wsiadł na konia i odjechał.

Po przeciwnej stronie placu znajduje się wspaniał y pomnik konny, wzniesiony pod koniec XIX wieku wedł ug projektu rzeź biarza i architekta Gustava Blasera. Na kamiennym cokole stoi dumny czarny koń , na któ rym majestatycznie siedzi kró l pruski Fryderyk Wilhelm III.

Po bokach cokoł u znajdują się brą zowe figury wybitnych politykó w tamtej epoki. Po II wojnie ś wiatowej mocno uszkodzoną rzeź bę rozebrano. Dopiero w 2009 roku, po dł ugiej renowacji, zabytek ponownie zają ł swoje pierwotne miejsce.

Wszystkie najciekawsze rzeczy w tym mieś cie znajdują się na mał ym skrawku. Ratusz i stary plac Alter Markt znajdują się.800 metró w od dworca, nieco dalej koś ció ł ś w. Marcina (wś ró d mieszkań có w Niemiec znany jest bardziej jako Wielki ś w. Marcin). Został stworzony przez mnichó w benedyktynó w w latach 953-965. W czasie II wojny ś wiatowej koś ció ł był kilkakrotnie niszczony przez bombardowania, ale natychmiast został odrestaurowany. Pod koniec wojny mó wiono o pozostawieniu go w ruinie jako pomnika ofiar nazizmu. Jednak ten pię kny niemiecki zabytek został odrestaurowany i otwarty dla zwiedzają cych w 1985 roku.


Pomnik zabawnych postaci z bajek Tunnes and the Rock znajduje się na Starym Rynku i jest jednym z symboli Kolonii. Podstę pny i przebiegł y oszust Skal i naiwny prostak Tunnes nigdy w rzeczywistoś ci nie istnieli. To lalki, bohaterowie przedstawień Johana Wintera, któ ry w pierwszej poł owie XIX wieku stworzył podrę cznikową parę . Z biegiem czasu Tynnes i Skal „odeszli od ludzi” ze sceny teatralnej: w Kolonii wcią ż krą ż ą wś ró d ludzi ż arty o „grubych” i „chudych”, „dł ugich” i „przysadzistych”, „mieszkań cach” i „pagó rkach” . Rzeź by Wolfganga Reutera uwiecznił y w brą zie bohateró w miejskich legend. Teraz mieszkań cy miasta i turyś ci przyjeż dż ają „odwiedzać ” Tyunnes i Skal: panuje przekonanie, ż e jeś li pociera się im nosy (najlepiej w tym samym czasie) i wypowiada ż yczenie, to się speł ni. Nosy posą gó w jak zwykle są wypolerowane na poł ysk.

Fontannę Kobiet podarował a Kolonii rzeź biarka Anneliese Lagenbach.

Przedstawia postacie kobiece umieszczone wokó ł okrą gł ej kolumny ustawionej w niewielkim zbiorniku w kształ cie koniczyny. Pł askorzeź ba przedstawia kobiety, któ re mieszkał y w mieś cie w ró ż nych okresach jego 2000-letniej historii: kobiety rzymskie, przedstawicielki plemion germań skich, Ż ydó wki, wspó ł czesne Niemcy. Fontanna symbolizuje z jednej strony historyczne relacje mię dzy ludź mi ró ż nych pokoleń , z drugiej strony wartoś ć kobiety w społ eczeń stwie: każ da z postaci trzyma w dł oniach swó j dar dla miasta: kwiaty, owoce, ż ywnoś ć , tkaniny. W ramionach wielu kobiet są mał e dzieci - mł odzi mieszkań cy Kolonii. W pobliż u znajduje się kolejny fajny pomnik muzyka.

Cologne House 4711 to najsł ynniejszy sklep muzealny w Kolonii, w któ rym moż na kupić wodę koloń ską.4711. Znajduje się na Glockenstrasse. Kolonia („woda koloń ska”) dosł ownie tł umaczy się jako „woda z Kolonii”.

Woda zapachowa pojawił a się na rynku w 1709 roku za sprawą Johana Marii Fariny, któ ry odkrył Kolonię jako miasto aromató w dla cał ego ś wiata. Jego firma perfumeryjna jest najstarsza na ś wiecie. Pó ź niej inne sklepy i fabryki poszł y w ich ś lady i zaczę ł y produkować i sprzedawać wodę koloń ską . Ale najsł ynniejszym sklepem jest niewą tpliwie 4711 Cologne House. Sł ynna woda koloń ska wypł ywa z kranu fontanny 4711.

Na parkiecie zawieszony jest gobelin o wymiarach 4.5x3.5 m, któ ry przedstawia moment, w któ rym francuski ż oł nierz umieszcza numer 4711 na ś cianie domu przy ulicy Glockengasse. Gobelin powstał w 1964 roku w celu ponownego otwarcia domu po renowacji z zabytkową fasadą.

Gł ó wna ulica handlowa Kolonii, Hohe Strasse, znajduje się w samym sercu Starego Miasta.


Po obu jego stronach znajduje się wiele sklepó w i sklepó w, w któ rych moż na znaleź ć doskonał e pamią tki z Kolonii. Ponieważ nie przepadam za zakupami, resztę wolnego czasu postanowił am spę dzić na nabrzeż u Renu. W drodze do niego udał em się na Dworzec Centralny w Kolonii, znajdują cy się na wprost Katedry. Budynek dworca jest doś ć pię kny i nowoczesny. Katedra w Kolonii jest dobrze widoczna z dworca.

Podchodzę do nabrzeż a gł ó wnej rzeki spł awnej w Niemczech. Nazwa Ren pochodzi z ję zyka celtyckiego i oznacza „przepł yw”. Od 50 roku p. n. e. mi. do IV wieku naszej ery mi. utworzył a wraz z Dunajem duż ą czę ś ć pó ł nocnej granicy Cesarstwa Rzymskiego. Ren pochodzi z Alp Szwajcarskich i po 1320 km wpada do Morza Pó ł nocnego w Holandii. Najbardziej malowniczy odcinek rzeki znajduje się mię dzy Moguncją a Kolonią (ś rodkowy Ren), z malowniczymi i romantycznymi fortecami.

Podczas bombardowania Kolonii przez brytyjskie samoloty został a poważ nie uszkodzona, a w marcu 1945 został a doszczę tnie zniszczona w wyniku podważ enia podpó r. Odnowę budynku rozpoczę to zaraz po wojnie, ruch wznowiono w 1948 roku. Postanowiono nie odnawiać wież przy wejś ciu na most iw 1958 roku został y one cał kowicie rozebrane. Po obu stronach mostu Hohenzollernó w ustawiono pię kne konne posą gi cesarzy niemieckich z dynastii Hohenzollernó w - Wilhelma I, Fryderyka III, Fryderyka Wilhelma IV, Wilhelma II, a takż e pomniki kró ló w pruskich.

Niezwykł e fontanny znajdują się tuż przy skarpie, gdzie zaró wno starsi, jak i mł odzi ludzie mogą tak przyjemnie odś wież yć zmę czone nogi w gorą cym sezonie.

Naprzeciw nasypu zauważ ył em budynek z napisem, ale nie jestem pewien, czy to Opera Koloń ska.

Na nabrzeż u znajduje się wiele ró ż nych miejsc do cumowania, z któ rych wypł ywają ł odzie rekreacyjne i regularne.

Gdyby był czas z chę cią wybrał bym się w rejs po Renie, ale na razie musiał em się tylko ograniczyć do zakupionej ksią ż eczki w ję zyku rosyjskim z opisem i zdję ciami „Wzdł uż Renu” i pomachać rę ką do wypł ywają cego statku .


Koń czą c opowieś ć o Kolonii, nie mogę nie wspomnieć o jednym waż nym dla miasta wydarzeniu, w któ rym niestety nie miał em okazji uczestniczyć . Pię ć karnawał owych dni (sezon karnawał owy rozpoczyna się co roku 11.11 o godzinie 11:11), któ re poprzedzają dł ugi post wielkanocny, uważ a się w Kolonii za szczegó lny czas w roku, a miasto staje się miejscem pielgrzymek milionó w turystó w z cał ego ś wiata na cał ym ś wiecie. W tym czasie zmieniają się zaró wno ludzie, jak i ulice. 11 listopada odbywa się tu sł ynny karnawał w Kolonii, któ rego tradycja się ga ś redniowiecza. Uroczystoś ć rozpoczyna się od „Trzech szalonych dni” poprzedzają cych sł ynny Ró ż owy Poniedział ek. Wł aś nie w tym dniu ś wię to osią ga swó j najwyż szy punkt.

Mó wi się , ż e w tym czasie ulicami miasta przechadza się milion ludzi. Uroczystoś ć trwa do ś witu. Jeś li nagle nie moż esz zdobyć kostiumu klauna, wiedź my itp. , ale nie chcesz wyró ż niać się z tł umu, zał ó ż przynajmniej garnek przed wyjś ciem. Szczegó lnie zaleca się przestrzeganie tej zasady w czwartek, jeś li nie chcesz być wyś miany. Gazety z wyprzedzeniem publikują trasy, któ rymi odbę dzie się procesja.

Stare rzymskie przysł owie „Kto nie był w Kolonii, nie widział Niemiec” jest w naszych czasach cał kiem prawdziwe. Dla mnie Kolonia kojarzy się z powstają cym z popioł ó w Feniksem.

O kraju, jego historii i ludziach

Historia Niemiec jest bardzo bogata i bogata, podam tylko kró tki jej zarys i sam pobież ny przeglą d procesó w historycznych, jakie zachodził y na terenie wspó ł czesnej Republiki Federalnej Niemiec. W ję zyku niemieckim pań stwo nazywa się „Deutschland”, co pochodzi od pragermó w. ?

eodisk, co pierwotnie oznaczał o „zwią zany z ludem” i oznaczał o przede wszystkim ję zyk, oraz „Ziemia” – „kraj”. Wspó ł czesna forma zapisu nazwy pań stwa stosowana jest od XV wieku. Podstawą niemieckiego etnosu był y staroż ytne germań skie zwią zki plemienne, któ re na począ tku naszej ery zamieszkiwał y tereny mię dzy Renem a Odrą - Frankowie, Sasi, Bawarczycy, Alemanowie itd. , któ rzy asymilowali się w pierwszych wiekach naszej ery. mi. miejscowa ludnoś ć , w tym zromanizowani Celtowie na poł udniowym zachodzie i poł udniu nowoczesnych Niemiec, a takż e mieszali się z Retami w Alpach. W 843 r. w wyniku podział u cesarstwa frankoń skiego powstał o kró lestwo wschodnio-frankoskie, któ re w X wieku nazwano krzyż ackim (od etnonimu staroż ytnego germań skiego plemienia Krzyż akó w).


Tradycyjnie za datę zał oż enia pań stwa niemieckiego uważ a się.2 lutego 962 r. : tego dnia wschodniofrankoski kró l Otto I został koronowany w Rzymie i został cesarzem Ś wię tego Cesarstwa Rzymskiego. To imperium był o konfederacją ziem, każ da z ziem miał a wł asną armię i wybijał a wł asną monetę . Na czele Ś wię tego Cesarstwa Rzymskiego narodu niemieckiego lub I Rzeszy (962-1806) stał kajzer, wybierany przez radę elektoró w, istniał organ reprezentują cy ziemie - Reichstag. W X-XIII wieku etnos niemiecki obejmował niektó re plemiona zachodniosł owiań skie i letto-litewskie (polabowie, Prusowie itp. ), któ rych ziemie został y zaję te przez niemieckich panó w feudalnych.

W 1871 r. nastą pił o zjednoczenie Niemiec pod auspicjami Prus iw zasadzie zakoń czono tworzenie narodu niemieckiego. Okres ten nazywany jest II Rzeszą lub „Niemcami Kaisera” (1871-1918).

Udział w kształ towaniu się niemieckiej grupy etnicznej o niejednorodnych elementach oraz dł ugie rozdrobnienie kraju doprowadził y do ​ ​ zachowania toż samoś ci kulturowej i codziennej ludnoś ci poszczegó lnych ziem. Jako odrę bne grupy podetniczne są Bawarczycy, Sasi, Hesowie, Szwabowie, Frankoń czycy, Meklemburgerzy itd. W 1914 r. Niemcy przystą pił y do ​ ​ I wojny ś wiatowej, któ rej klę ska doprowadził a do ustania istnienia monarchii. Prusy Zachodnie i Poznań trafił y do ​ ​ Polski, Alzacja do Francji, Eupen do Belgii, Saara uzyskał a niepodległ oś ć , niemieckie jednostki wojskowe został y wycofane z prowincji Ren.

Po klę sce w II wojnie ś wiatowej III Rzesza (nieoficjalna nazwa pań stwa niemieckiego od 24 marca 1933 r. do 23 maja 1945 r. ) został a zlikwidowana, odzyskano niepodległ oś ć pań stwową ziem, odebrano wł adzę gubernatorom stanowym i przeniesione do przywró conych Landtagó w, a przed ich wyborem - na zgromadzenia tymczasowe. Prusy Wschodnie, Ś lą sk, Pomorze, Dolny Ś lą sk, Gó rny Ś lą sk, Pomorze Zachodnie został y zlikwidowane, ich terytoria został y podzielone mię dzy ZSRR i Polskę , Niemcy z tych ziem, a takż e z Sudetó w zostali wysiedleni, a same te tereny został y zasiedlone przez Polakó w, Rosjan, Czechó w przywró cono niepodległ oś ć Luksemburga, Sudety wró cił y do ​ ​ Czechosł owacji, Eupen - Belgia, Poł udniowy Tyrol - Wł ochy, Alzacja został a przeniesiona do Francji. Wojska okupacyjne pozostał y na terytorium pozostał ych pań stw niemieckoję zycznych.


W celu kontrolowania sił okupacyjnych utworzono cztery strefy okupacyjne: francuską , obejmują cą poł udniową czę ś ć Wirtembergii, poł udniową czę ś ć Badenii oraz poł udniową czę ś ć Nadrenii i Palatynatu; Brytyjczycy (pó ł nocna czę ś ć Nadrenii, Westfalia, Hanower, Brunszwik, Oldenburg, Schaumburg-Lippe); amerykań ski (Bawaria, Hesja, pó ł nocna czę ś ć Badenii i pó ł nocna czę ś ć Wirtembergii; sowiecki (Saksonia, Halle-Merseburg, Magdeburg, Anhalt, Turyngia, Brandenburgia, Meklemburgia i Pomorze Zachodnie). Niepodległ a Republika Niemiec (RFN), w Sowiecka - Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) 3 paź dziernika 1990 roku poł ą czył y się w jedną Republikę Federalną Niemiec.

Obecnie Niemcy, któ rych oficjalna nazwa to Republika Federalna Niemiec (FRG), z populacją.80 milionó w ludzi (2014) zajmują.16 miejsce na ś wiecie, ich terytorium wynosi 35.021 km? (62. ) jest najwię kszym krajem w Europie Ś rodkowej. Niemcy są czł onkiem Unii Europejskiej i NATO oraz czł onkiem G8. Kraj ma jeden z najwyż szych PKB na mieszkań ca - 4.477 USD (2013). Niemcy to pań stwo o strukturze federalnej: skł ada się z 16 ró wnorzę dnych podmiotó w – ziem, z czego trzy to miasta (Berlin, Brema i Hamburg). Forma rzą du w Niemczech to republika parlamentarna. Angela Merkel (CDU) jest kanclerzem Niemiec od 2005 roku.

Niemcy mają wszystko, czego potrzebuje turysta - magiczne krajobrazy, przytulne miasteczka, wspaniał e zamki i historyczne legendy.

Niemcy to kraj, do któ rego za każ dym razem chce się odkrywać nowe karty jego historii, charakter i tradycje jego mieszkań có w, niezró wnany kontrast wiejskiej przyrody i tę tnią cą ż yciem codziennoś ć wielkich miast. Ostroż ny stosunek narodu niemieckiego do zabytkó w historycznych i architektonicznych budzi szacunek i podziw, daje przykł ad do naś ladowania.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Кёльнский собор
Руины древнего храма рядом с Кёльнским собором
Копия наконечника Кёльнского собора
Бронзовые ворота Кёльнского собора
Один из шедевров собора
Крест Геро
Ларь трёх королей
Витражи собора
Центр Кёльна
Фонтан Хайнцельменнхен
Ратуша
Памятник перед Ратушей
Памятник прусскому королю Фридриху Вильгельму III
Церковь Святого Мартина
Памятник Тюннесу и Скалу
Фонтан женщин
Памятник музыканту
Дом одеколона 4711
Из этого крана фонтана 4711 течёт знаменитая «eau de cologne»
Гобелен в торговом зале
Главная торговая улица Кёльна
Кёльнский центральный вокзал
Кёльнский центральный вокзал
Кёльнский собор со стороны вокзала
На набережной Рейна
Мост Гогенцоллернов
Одна из конных статуй германских императоров
Фонтанчики на набережной
Здание на набережной
На набережной Рейна
Podobne historie
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara