NIEMCY. OKOLICE WELZHEIM.
W maju i lipcu 2023 r. podró ż ował em do poł udniowo-zachodniej czę ś ci Niemiec w Badenii-Wirtembergii, jednym z 16 niemieckich krajó w zwią zkowych. Mieszkał a w mał ym miasteczku Welzheim.
Welzheim to spokojne niemieckie miasteczko z obowią zkowym placem i koś cioł em, przytulnymi domkami, kawiarniami, barami i restauracjami. Wiele sklepó w typu Handicap i ATB: Lidl, Aldi, Edeka, Norma. Z Welzheim do są siednich miast wygodnie jest podró ż ować nie tylko samochodem, ale takż e autobusem.
Historia Welzheim się ga czasó w rzymskich. Granica Cesarstwa Rzymskiego przebiegał a przez terytorium Welzheim. Okoł o 160 rne mi. Rzymianie zał oż yli tu kolonię i dwa forty.
Welzheim był o waż nym miejscem dla wojska. Fort WschodniOstkastell istniał od 160/165 do 220 rne. mi. Dziś jest to park archeologiczny, któ ry zajmuje powierzchnię.1, 6 hektara i jest zrekonstruowanym wschodnim fortem, skł adają cym się z ró ż nych rzymskich pozostał oś ci i rekonstrukcji zachodniej bramy. Mił o jest pospacerować po pozostał oś ciach fortu i wyobrazić sobie stacjonują ce tam wojska rzymskie prawie 2000 lat temu.
Niedaleko Welzheim, na terenie miasta Lorch, znajdują się pozostał oś ci staroż ytnego muru Limes Germanicus („Granica Niemiecka”) z odrestaurowaną wież ą widokową.
Mur oddzielał ziemie Cesarstwa Rzymskiego, któ re trwał o od I wieku p. n. e. do V wieku naszej ery. Był a centrum cywilizacji, a są siednie ludy zaatakował y jej bogatego są siada. Kolejny cesarz rzymski postanowił się szczelnie odgrodzić , zamykają c granicę w najbardziej problematycznym jej miejscu solidnym murem. W najlepszych latach mur rozcią gał się od wybrzeż a Morza Pó ł nocnego w dzisiejszej Holandii do brzegó w Dunaju. W V wieku ne Cesarstwo Rzymskie upadł o, a Limes Germanicus powoli podupadał .
W okolicy Welzheim znajduje się rezerwat przyrody Wieslauf z wą wozem Edenbach, klifami, grotami, strumieniami, wodospadami i szlakami turystycznymi.
Dawno, dawno temu był tu tartak, kamienioł om, elektrownia, stary mł yn w lesie, któ ry jest uż ywany od 1668 roku. Café Klingenmü hle znajduje się teraz w romantycznej scenerii mł yna.
Do dyspozycji goś ci jest wspaniał y park rozrywki Eins und Alles (pole percepcji zmysł owej 1 + wszystkie) i integracji osó b niepeł nosprawnych. Tutaj moż esz cieszyć się przyrodą . Cisza i spokó j. Goś cie parku mogą dotkną ć , zobaczyć , usł yszeć . zapach, smak. poruszaj się po stacjach i instalacjach sensorycznych, obserwuj lamy, owce, koguty, kury.
Welzheim jest stacją koń cową szwabskiej kolei leś nej. Jego historia się ga 1835 roku. Trasa z imponują cymi wiaduktami i pię knymi budynkami stacji jest od 1992 roku wpisana na listę zabytkó w. Pocią gi parowe i spalinowe kursują od 2010 roku wedł ug specjalnego rozkł adu jazdy.
Na przystanku stacji Szwabskiej Kolejki Leś nej, w ś rodku Lasu Szwabskiego, autentyczna restauracja Laufenmü hle wita goś ci.
Lokomotywa kolejowa ze Schorndorf do Welzheim przebiega przez malowniczy gó rzysty i zalesiony teren. Na cał ej jego dł ugoś ci znajdują się 3 wiadukty.
Najmniejszy pierwszy wiadukt Igelsbach ma 27 metró w dł ugoś ci i 15 metró w wysokoś ci z trzema ł ukami.
Sześ ć ł ukó w wiaduktu Stockelbach przenosi konstrukcję mostu o dł ugoś ci 121 metró w z wysokoś ci 120 metró w nad dnem doliny.
Wzdł uż linii kolejowej znajdują się trasy spacerowe i platformy widokowe.
Wiadukt Laufenmü hle Przy wysokoś ci 25 metró w i dł ugoś ci 168 m jest to najdł uż szy z trzech wiaduktó w, z oś mioma konstrukcjami ł ukowymi.
Mieszkań cy Welzheim i okolicznych wiosek lubią spę dzać weekendy nad jeziorem Eichstruter, gdzie są zadbane ką pieliska, boiska do siatkó wki i grilla, bezpł atne i stosunkowo czyste suszarnie z papierem toaletowym, i pł atny parking. Ale moż esz zaparkować za darmo i 5 minut od jeziora.
Nieco dalej - malownicze jezioro Ebni, któ re nazywane jest "Perł ą Puszczy Szwabskiej".
Otoczony lasem, mniej sprzyjają cy pł ywaniu. W pobliż u znajdują się restauracje, hotele i wypoż yczalnie katamaranó w.
Kraj zwią zkowy Badenia-Wirtembergia jest trzecim co do wielkoś ci krajem zwią zkowym w Niemczech spoś ró d 16 krajó w zwią zkowych. Ma wiele pię knych miejsc. Opowiedział em tylko o swoim mał ym doś wiadczeniu, zakochał em się w lasach i gó rach, pię knej przyrodzie tych terenó w, miejscami przypominają cej nasze rodzime Karpaty!
Kontynuacja - w opowiadaniu "Miasta Badenii-Wirtembergii".