Niemcy to kalejdoskop epok, polityki i kultur. Część 3. Monachium, stolica Bawarii

12 Styczeń 2015 Czas podróży: z 25 Czerwiec 2011 na 25 Czerwiec 2011
Reputacja: +4971.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Czę ś ć.3. Monachium – stolica ziemi bawarskiej

Kontynuujemy naszą znajomoś ć z Niemcami. Tak się zł oż ył o, ż e miał em okazję podró ż ować po cał ych Niemczech z poł udnia na pó ł noc, ze wschodu na zachó d, chociaż nigdy nie planował em odwiedzić tego kraju. Tyle, ż e moje trasy podró ż y rozwinę ł y się w taki sposó b, ż e czę sto ś cież ka wiodł a przez nią tranzytem, ​ ​ bo Niemcy leż ą w samym centrum Europy. Tak wię c moje ś cież ki i drogi zawiodł y mnie do Monachium, czego wcale nie ż ał uję , gdyż to miasto jest bardzo ciekawe i jest w nim wiele atrakcji. Proponuję wspó lny spacer po tym mieś cie.

Zacznę od ogó lnego opisu. Monachium to miasto nad rzeką Izarą w poł udniowych Niemczech, w kraju zwią zkowym Bawaria, bę dą cym stolicą Bawarii i okrę giem administracyjnym Gó rnej Bawarii. Nazwa miasta pochodzi od staro-wysokoniemieckiego Monachium – „u mnichó w”. Ludnoś ć Monachium liczy 1.5 miliona ludzi i jest trzecim miastem w Niemczech po Berlinie i Hamburgu.


Historia Monachium się ga VIII wieku, kiedy to na wzgó rzu Petra osiedlili się mnisi z pobliskiego klasztoru Sheftlarn. Dziś na miejscu osady znajduje się Peterskirche (Koś ció ł Ś w. Piotra, popularnie "Alter Peter" (Stary Piotr) - najstarsza ś wią tynia w Monachium. Budowę rozpoczę to w XI wieku na miejscu starego drewnianego koś cioł a na Petersbergl W wież y na wysokoś ci 56 m znajduje się platforma widokowa, na któ rą moż na wejś ć po pokonaniu 306 stopni. Przy dobrej pogodzie panorama, któ ra otwiera się dla zwiedzają cych moż e się gać nawet 100 km. Koś ció ł wyró ż nia się przez poł ą czenie ró ż nych styló w architektonicznych. W bogatym barokowym wnę trzu znajduje się oł tarz gł ó wny ozdobiony wizerunkami czterech ojcó w koś cioł a. Oryginalna kopuł a Koś ció ł w kształ cie latarni jest jednym z gł ó wnych zabytkó w Monachium. W czasie wojny koś ció ł był poważ nie uszkodzony.

Prace konserwatorskie trwają do dziś.

Pierwsze wzmianki o mieś cie pochodzą z 1158 r. pod nazwą Villa Munichen, jednak już w 1175 r. Monachium otrzymał o status miasta i wzniesiono mury miejskie.

Mijamy pię kny budynek - Bawarskie Muzeum Narodowe, któ re został o utworzone w 1855 roku przez Maksymiliana II i poś wię cone jest kulturze i sztuce ludowej Bawarii. Wystawia wiele dzieł sztuki sakralnej: rzeź by, posą gi, gobeliny, oł tarze.

Dojeż dż amy do Elisenstrasse i zatrzymujemy się w pobliż u starego monachijskiego ogrodu botanicznego - „Alter Botanischer Garden”, zał oż onego w latach 1804-1814. Po pojawieniu się w Monachium na począ tku XX wieku „Nowego Ogrodu Botanicznego” w Nymphenburgu, stary ogró d botaniczny zamienił się w przytulny park miejski, miejsce wypoczynku dla mieszkań có w i goś ci Monachium.

W stolicy Bawarii znajduje się wiele ł adnych fontann ró ż nej wielkoś ci.

Najpierw zobaczyliś my najbardziej monumentalną z nich, któ ra nosi gł oś ną nazwę bawarskiego rodu kró lewskiego Wittelsbachó w - "Wittelsbachbrunnen". Rzeź biarz Adolf von Hildebrand stworzył imponują cy kompleks fontann w stylu wł oskiego renesansu na dwó ch poziomach. Dwie postacie odzwierciedlają przeciwstawne esencje ż ywioł u wody. Mł ody czł owiek na koniku morskim z rybim ogonem podnosi rę kami kawał ek skał y - to niszczycielska dzika sił a gó rskich potokó w, z któ rych zasilana jest wodocią gowa monachijska miejska. Po lewej Amazonka na byku podaje miskę z wodą - alegoryczny obraz oswojonego ż ywioł u wody. Fontanna powstał a z okazji prozaicznej, ale bardzo waż nej dla mieszkań có w Monachium: budowy i uruchomienia w 1883 roku wodocią gu z doliny rzeki Mangfall.

W roku otwarcia fontanny Wittelsbachbrunnen (1895) do każ dego domu i mieszkania w Monachium doprowadzono bież ą cą wodę pitną , co jak na tamte czasy był o poważ nym osią gnię ciem.


Nastę pnie naszą uwagę przykuł a fontanna Neptuna – „Neptunbrunnen” poś rodku starego ogrodu botanicznego. Stworzony w 1937 roku przez architektó w Biebera i Wackerle, doś ć dobrze oddaje gusta estetyczne epoki narodowosocjalistycznej. Wł adca mó rz bardziej przypomina reklamowego Aryjczyka tryskają cego zdrowiem niż staroż ytne bó stwo.

Naprzeciw ogrodu botanicznego znajduje się Elisenstraß e z pię knymi budynkami. Jednym z nich jest pó ł nocnogotycki budynek z czerwonej cegł y z dwiema wież ami zegarowymi. Jest to tak zwany „Nowy Budynek Sprawiedliwoś ci” („Neue Justitzgeboide”), w któ rym dział a Trybunał Konstytucyjny Bawarii.

W pobliż u znajduje się monumentalny Pał ac Sprawiedliwoś ci w Monachium - "Justitzpalast", z widokiem na plac Karplatz-Stachus.

Zbudowany w latach 1891-1898 przez architekta Thierscha w stylu pó ź nego renesansu, ten budynek administracyjny stał się jednym z najwspanialszych przykł adó w architektury ś wieckiej w Monachium podczas ekonomicznego rozkwitu Niemiec w drugiej poł owie XIX wieku. Cztery potę ż ne fasady budynku Pał acu Sprawiedliwoś ci zdobią elementy barokowe: herby, sztukaterie, maski, ornamenty, kompozycje rzeź biarskie. Wewnę trzny dziedziniec wień czy przezroczysta kopuł a ze stalowych konstrukcji i szkł a, prawdziwy know-how koń ca XIX wieku. Obecnie w Justitzpalast znajduje się bawarskie Ministerstwo Sprawiedliwoś ci i Są d w Monachium. Patrzą c na te dwa „są dowe” budynki, któ re tworzą ciekawy kontrast architektoniczny, widać wyraź nie, ż e w tym regionie są downictwo jest wysoko cenione. Sprawdzamy Justitzpalast od strony Starego Ogrodu Botanicznego i od strony Prillmeierstrasse.

Naszą znajomoś ć z gł ó wnymi zabytkami zaczynamy od placu Karplatz-Stachus – jednego z centralnych placó w Monachium, oficjalnie noszą cego imię elektora Karla Theodora, a nieoficjalnie – Stachus – od legendarnego pubu Sankt-Eustachius. Plac jest bardzo zatł oczony. Na plac przychodzą duż e sklepy, krzyż ują się tu prawie wszystkie linie komunikacji miejskiej. Podziemne centrum handlowe Stachus, któ re codziennie odwiedza 16.000 osó b, jest najwię ksze w Europie i przez dł ugi czas był o najwię ksze na ś wiecie, a fontanna Stachus z niezliczonymi dyszami zapewnia chł ó d turystom i mieszkań com Monachium w upalne dni .


Po zasiadaniu przy fontannie przechodzimy dalej i przechodzimy pod bramą Karlstor – jedną z trzech zachowanych bram miejskich Monachium wraz z Sendlingertor) oraz Isartor, któ re są elementem II etapu twierdzy miejskiej z koń ca XIII wieku .

Na bramach twierdzy Karlstoru znajdują się postacie chł opcó w-muzykó w.

Od bramy Karlstor zaczyna się deptak starego Monachium - ulica Neuhauserstrasse. Teoretycznie spacer od bramy Karlstor do Marienplatz nie zajmie wię cej niż.15 minut, ale w praktyce moż e zają ć kilka godzin: centralny deptak Monachium jest jednocześ nie jego gł ó wnym deptakiem handlowym, „milem zakupó w”, jak mó wią w Niemczech. Ponadto Neuhauserstrasse to nie tylko droga do gł ó wnych atrakcji centrum miasta, ale sama w sobie skł ada się z pię knych budynkó w pochodzą cych z ró ż nych epok. Dlatego architektura Monachium jest bardzo zró ż nicowana. Ulica jest ozdobiona ró ż nymi fontannami, czasem doś ć dziwnymi, jak ta „Fontanna Bachusa”.

Zupeł nie inną rzeczą jest ta urocza fontanna w formie kolumny z brą zu z misą u gó ry, z któ rej woda pię knie spł ywa falami. Został zbudowany w 1962 roku na cześ ć pochodzą cego z Monachium kompozytora Richarda Straussa (1864-1949).

Kolumna przedstawia postacie z opery Salome, któ ra rozsł awił a kompozytora.

Spacerują c ulicą moż na oglą dać i sł uchać wystę pó w ró ż nych zespoł ó w muzycznych.

W strefie dla pieszych pomię dzy Marienplatz i Stachus znajduje się kilka ciekawych koś cioł ó w. Pierwszym z nich jest koś ció ł ś w. Michał a, wybudowany pod koniec XVI wieku. Niegdyś był to jeden z gł ó wnych bastionó w kontrreformacji. Jest to pierwszy renesansowy koś ció ł po pó ł nocnej stronie Alp i przykł ad barokowej architektury ś wią tynnej w poł udniowych Niemczech. Fasada katedry o tró jką tnym kształ cie z ostrym frontonem przypomina ś redniowieczny ratusz. Wilhelm V, Maksymilian I i Ludwig II są pochowani w Krypcie Wittelsbacha.

Przy wejś ciu zwiedzają cych wita brą zowa figura patrona ś wią tyni – Archanioł a Michał a, któ ry zabija smoka w centralnej zł otej niszy.


Zbliż amy się do Muzeum Ł owiectwa i Ryboł ó wstwa, przy wejś ciu któ rego z jednej strony znajduje się rzeź ba ryby, z drugiej ukochana przez turystó w rzeź ba dzika, co widać po jego kł y i pysku wypolerowane na poł ysk.

Frauenkirche to jedno z najbardziej kultowych miejsc w Monachium. Oficjalna nazwa w ję zyku niemieckim to Der Dom zu Unserer Lieben Frau (Katedra Najś wię tszej Marii Panny) to najwyż sza katedra w Monachium. Katedra został a zbudowana w latach 1468-1525 i pierwotnie był a przeznaczona dla 2000 parafian, mimo ż e w tym czasie ludnoś ć Monachium liczył a zaledwie 1000 osó b. Obecnie Katedra moż e pomieś cić okoł o 4000 osó b siedzą cych dzię ki ł awkom zainstalowanym w niej w ostatnich latach. Katedra posiada dwie wież e, natomiast Wież a Pó ł nocna jest o 12 cm wyż sza od Wież y Poł udniowej. Każ dy moż e wspią ć się na taras widokowy i spojrzeć na Monachium i Alpy. Cał kowita wysokoś ć katedry wynosi okoł o 100 m i zgodnie z referendum z 2004 roku zabrania się budowania w mieś cie budynkó w wyż szych niż Frauenkirche.

i gdzie obecnie znajduje się muzeum zabawek, aw pó ł nocnej czę ś ci Nowy Ratusz w Monachium w stylu neogotyckim. Stary Ratusz, któ rego wię kszoś ć został a zniszczona podczas II wojny ś wiatowej, stanowi granicę najstarszej czę ś ci miasta. Nad bramą znajduje się sala ratuszowa, któ rej drewniany strop owalny z ozdobnymi pasami jest perł ą niemieckiego pó ź nego gotyku. Był a to stał a siedziba „mauretań skich tancerek”, 16 drewnianych figurek wykonanych w 1480 roku przez Erazma Grassera, z któ rych niestety zachował o się tylko 10 (wystawionych w monachijskim Muzeum Miejskim). Muzeum Zabawek mieś ci się w zrekonstruowanej w 1975 roku Wież y Ratuszowej.

Do XIX wieku na rynku odbywał y się targi zboż owe i chł opskie, w ś redniowieczu odbywał y się na nim turnieje rycerskie. Nazwa placu pochodzi od kolumny Marii (patronki Bawarii), któ ra powstał a w 1638 roku.

Gł ó wną atrakcją placu jest Nowy Ratusz, któ ry został wybudowany w latach 1867-1909. Fasadę Nowego Ratusza zdobią postacie ksią ż ą t bawarskich, kró ló w, postaci z legend. Wewną trz ratusza moż na podziwiać pię kne witraż e.


W centralnej czę ś ci ratusza znajduje się.85-metrowa wież a z dzwonami i przedstawieniem kukieł kowym. Codziennie o godz. 11, a od maja do paź dziernika o godz. 12.17 i o godz. , a nastę pnie turniej rycerski i taniec Sheflera. Taniec „Shefler-danz” pokazywany jest co 7 lat od 1517 roku, na znak powszechnej radoś ci ludu monachijskiego z odwrotu „czarnej ś mierci”. Wieczorami (latem o 21.30, zimą o 19.30) pojawiają się stró ż nocny i anioł pokoju i bł ogosł awią „Monachijskie dziecko”.

Na prawo od wież y znajduje się Fontanna Fischbrunnen, któ ra jest ulubionym miejscem spotkań mł odych ludzi.

Do począ tku naszego stulecia studnia był a miejscem rytuał u „skoku rzeź nika”, któ remu poddawani byli wszyscy ś wież o upieczeni rzeź nicy.

Nastę pnie przechodzimy do Odeonsplatz, wybudowanego w 1816 roku na miejscu ś redniowiecznej bramy. To tutaj moż na zobaczyć bawarską architekturę , koś cioł y katolickie, ulicę , na któ rej znajdują się wszystkie najdroż sze sklepy. Kilka atrakcji miasta Monachium znajduje się na Odeonsplatz jednocześ nie: Rezydencja bawarskich wł adcó w; sala koncertowa Odeon, w któ rej odbywał y się eleganckie koncerty muzyczne, bale i przyję cia; Pał ac Leuchtenberg, Theatinerkirche i Feldherrnhalle. Na placu stoi pomnik kró la Ludwika I w postaci jeź dź ca (to dzię ki Ludwikowi I pojawił o się sł ynne na cał y ś wiat ś wię to Oktoberfest).

Plac Odeonsplatz zyskał sł awę na cał ym ś wiecie z powodu tragicznie zakoń czonego marszu NSDAP przez Monachium 9 listopada 1923 r. , któ ry zakoń czył „Pucz piwny”: wyszkolona policja spotkał a się z ogniem maszerują cych w kierunku centrum miasta puczystó w. W strzelaninie, któ ra wybuchł a, zginę ł o 16 nazistó w, kilku, w tym Goering, został o rannych. Hitlera uratował o wyszkolenie wojskowe, któ re zdobył podczas I wojny ś wiatowej. Po dojś ciu do wł adzy w miejscu, w któ rym doszł o do starcia z policją , Hitler polecił postawić specjalny pomnik pamię ci. Wszyscy Niemcy przechodzą cy obok tego posterunku musieli podnieś ć rę ce w faszystowskim pozdrowieniu. Ci, któ rzy nie chcieli tego zrobić , wybrali obejś cie. Nastę pnie w latach powojennych był znakowany czystym zł otem. To legenda zł otej ś cież ki w centrum Monachium.


Zabytek architektury z pierwszej poł owy XIX wieku, Feldherrnhalle („Sala Generał ó w”) został a wybudowana z rozkazu kró la Ludwika Bawarskiego I. Budynek ten miał sł uż yć jako począ tek ulicy Ludwigstrasse i jest halą z podcieniami o wysokoś ci 20 metró w, wykonanymi w stylu florenckiej Loggii Lanzi. W niszy hali znajdują się pomniki z brą zu ku czci dowó dcó w bawarskich Tili (feldmarszał ek armii Ligi Katolickiej w wojnie 30-letniej) i Wrede (dowó dca dywizji bawarskiej w armii napoleoń skiej, pó ź niej generalissimus armii napoleoń skiej). wojska bawarskie). Przed arkadą znajdują się dwa posą gi lwa, patrzą cego na rezydencję po lewej i ś wią tynię po prawej. Paszcza lwa patrzą cego na rezydencję jest otwarta, a paszcza lwa patrzą cego na ś wią tynię zamknię ta, co wskazuje, ż e moż na sprzeciwić się monarsze, ale nie moż na spierać się z Panem.

Kró l Ludwik I Bawarski, któ ry rzą dził w latach 1825-1848, przeszedł do historii jako patron poetó w, pisarzy, artystó w i aktoró w. Kró l przeznaczył znaczne ś rodki na zakup dzieł sztuki i utrzymanie teatró w. W Monachium powstał o wiele budynkó w w stylu wł oskim i greckim. Kró l marzył o przekształ ceniu swojej stolicy w miasto podobne do Aten. odegrał ogromną rolę w rozwoju Monachium. Podczas rewolucji marcowej 1848 abdykował na rzecz swojego syna Maksymiliana. Po abdykacji z tronu Ludwig I ż ył jako obywatel prywatny i zmarł.29 lutego 1868 r. w Nicei w wieku 81 lat. Został pochowany w Monachium w bazylice ś w. Bonifacego. Za jego ż ycia w 1862 r. postawiono mu pomnik na Odeonsplatz.

Theatinerkirche, znajdują cy się na Odeonsplatz, moż na uznać za najpię kniejszą architektoniczną pereł kę Monachium.

Pod wzglę dem znaczenia jest uważ any za trzecią w stolicy Bawarii (po Frauenkirche i Michaelskirche), ale wielu turystó w zachwyca Theatinerkirche znacznie bardziej niż gł ó wna ś wią tynia miasta - Frauenkirche, najstarszy koś ció ł Alter Peter (Peterskirche) i sł ynny koś ció ł ś w. Michał a (Michaelskirche). Oficjalna nazwa Theatinerkirche to koś ció ł ś w. Kajetana. Został zbudowany na cześ ć narodzin nastę pcy tronu bawarskiego – Maksymiliana II Emanuela (począ tek budowy datuje się na 1663 rok – rok po narodzinach nastę pcy tronu).

Po poł udniowo-wschodniej stronie Odeonsplatz w pobliż u Feldherrnhalle znajduje się monachijska rezydencja bawarskich wł adcó w. Obecnie kompleks pał acowy zajmuje cał y blok i jest ogromnym muzeum, mieszczą cym się w 130 salach pał acu, z duż ą iloś cią dzieł sztuki gromadzonych przez Wittelsbachó w przez wiele stuleci.

Co wię cej, każ dy pokó j jest urzą dzony i niepowtarzalny na swó j sposó b.


Obok monachijskiej rezydencji bawarskich wł adcó w po pó ł nocnej stronie Odeonsplatz znajduje się park Hofgarten. W centrum Hofgarten znajduje się pawilon zwany „Ś wią tynią Diany”, zbudowany w 1615 roku. Z każ dego z oś miu ł ukó w pawilonu rozchodzą się ś cież ki wzdł uż Hofgarten, któ re determinował y jego strukturę . Dach Ś wią tyni Diany ozdobiony jest kopią „Tellusa Bawarskiego” – posą gu z brą zu autorstwa Huberta Gerharda z 1623 roku. Oryginalna statua znajduje się w Sali Cesarskiej monachijskiego Pał acu Residenz. Podczas II wojny ś wiatowej Hofgarten został zniszczony. Odrestaurowany Hofgarten jest stylistycznym kompromisem pomię dzy angielskim parkiem krajobrazowym, któ ry powstał tu na wzó r parku owocowego z poł owy XIX wieku, a pierwotnym projektem parku z XVII wieku.

Koncerty odbywają się w pawilonie, wieczorami, latem (maj-wrzesień ) w ś rodę i niedzielę w Ś wią tyni Diany tań czą salsę , w pią tek tango argentyń skie, w cią gu dnia uliczni muzycy zabawiają odwiedzają cych park. Budynek jest ozdobiony od wewną trz czterema fontannami ś ciennymi ozdobionymi muszlami morskimi, wspomnianymi w "Pokarmach Ziemi" Andre Gide'a.

Wycieczka po Monachium dobiegał a koń ca. Byliś my doś ć zmę czeni i gł odni i nie mogliś my opuś cić stolicy Bawarii bez spró bowania sł ynnego piwa. Wybó r padł na Hofbrä uhaus (niem. „Browar Dworski”) – sł ynny na cał ym ś wiecie duż y ogró dek piwny z ogró dkiem piwnym, poł oż ony w Monachium na Platzl, niedaleko centralnego placu Marienplatz.

27 wrześ nia 1589 r. ksią ż ę bawarski Wilhelm V Poboż ny zał oż ył browar na terenie Starego Dworu, rezydencji ó wczesnych wł adcó w monachijskich. Ten browar dworski

Hofbrä uhaus, pierwotnie warzone tylko cię ż kie ciemne piwo z ciemnego sł odu monachijskiego. Istniał do 1808 roku i znajdował się zaledwie kilka krokó w od obecnego browaru Hofbrä uhaus. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie dokument, ś wiadczą cy o powstaniu dawnej instytucji. Syn i spadkobierca Wilhelma, Maksymilian I nie lubił tej odmiany, preferują c bardziej mię kkie piwo pszeniczne. W 1602 r. ksią ż ę zabronił wszystkim prywatnym browarom przygotowywania Weissbier, nadają c swojemu nadwornemu browarowi monopol. W 1607 r. powstał drugi browar Hofbrä uhaus am Platzl do produkcji piwa pszenicznego, rozpoczynają c tym samym historię obecnego Hofbrä uhaus. W 1828 r. na mocy dekretu kró la Ludwika I w Hofbrä uhaus otwarto pub i karczmę.


1 paź dziernika 1844 r. kró l ponownie zademonstrował troskę o lud, obniż ają c cenę piwa: od teraz litrowy kufel piwa Hofbrä u zamiast 6.5 krajcara kosztuje tylko 5, tak ż e, jak powiedział Ludwig I, „ klasa robotnicza i ż oł nierze mogli sobie pozwolić na zdrowy i niedrogi napó j”. Aby chronić się przed fał szerstwami, w 1879 roku marka HB (Hofbrú u) zostaje zastrzeż onym znakiem towarowym, dyrektor browaru przekazał wył ą czne prawo do jej uż ywania na piwiarnię Royal Court w Monachium. Pod koniec XIX wieku zabrakł o miejsca dla goś ci. 2 wrześ nia 1896 r. rozpoczę to rozbió rkę poł udniowego budynku starego browaru oraz budynku administracyjnego, w miejscu któ rego pojawił się nowy pub i osobna restauracja. Otwarcie nowego kompleksu budynkó w restauracji Hofbrä uhaus nastą pił o 22 wrześ nia 1897 roku i od tego czasu prowadzi ona swoją nowoczesną historię.

W czasie II wojny ś wiatowej, podczas strategicznego bombardowania samolotó w US Army i RAF, budynek został zniszczony, z wyją tkiem niewielkiej czę ś ci parteru i piwnic, dzię ki czemu powstał o kilkaset cennych starych kufli do piwa. zapisane. Budynek został cał kowicie odrestaurowany po zniszczeniach II wojny ś wiatowej dopiero w 1958 roku. Ogó lnie historia Hofbrä uhaus jest niezwykle zró ż nicowana, z jej ciekawymi momentami moż na zapoznać się odwiedzają c bezpł atną wystawę w galerii zabytkowej sali gł ó wnej.

Należ y zauważ yć , ż e miejsce to kojarzy się z przywó dcą ś wiatowego proletariatu Leninem. Wł adimir Iljicz Uljanow mieszkał w Monachium przez okoł o 2 lata na począ tku XX wieku. Tutaj po raz pierwszy uż ył pseudonimu Lenin, tu zorganizował wydanie gazety Iskra. A przywó dca ś wiatowej rewolucji oddał hoł d bawarskiemu piwu.

Kiedy po odbyciu kary emigracji przyjechał a do niego ż ona, uzależ nił ją takż e od wę dró wek po monachijskich pubach, w tym w Hofbrä uhaus. Krupska przypomniał a sobie, jak ż artowali z Iljiczem, wskazują c na oznaczenie NV na kuflach, co oznacza „Narodnaja Wola”. W jej pamię tniku zachował się zapis w ję zyku niemieckim: „Szczegó lnie chę tnie wspominamy Hofbrä uhaus, gdzie doskonał e piwo zaciera wszelkie ró ż nice klasowe”.

Mó wią c o historii tej instytucji nie sposó b nie wspomnieć , ż e 24 lutego 1920 r. o godz. przez ponad 2000 osó b. Na tym spotkaniu, któ re trwał o cztery godziny, Adolf Hitler ogł osił Program 25 Punktó w, któ ry stał się oficjalnym programem NSDAP, i zaproponował przemianowanie organizacji na Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotniczą.

Datę tę uważ a się za datę powstania NSDAP i przez 11 lat każ dego roku, począ wszy od 1933 roku, po dojś ciu do wł adzy narodowych socjalistó w, obchodzono ją w Hofbrä uhaus. 24 lutego 1941 r. podczas uroczystoś ci z okazji rocznicy NSDAP w Hofbrä uhaus Hitler ogł osił plan intensywnego uż ycia okrę tó w podwodnych w walce.


Wracamy do dzisiejszego Hofbrä uhaus i wchodzimy do jednej z jego sal - Schwemme - gł ó wnej sali na parterze, w centrum któ rej znajduje się podium dla orkiestry Hofbrä uhaus, któ ra na co dzień gra dla goś ci muzykę bawarską . Wś ró d odwiedzają cych jest wielu mieszkań có w w tradycyjnych bawarskich strojach.

Tak, a kelnerzy w strojach narodowych, wię c wszystko tutaj jest nasycone narodowym kolorem - „niemieckim duchem”. 120 stolikó w w tej sali jest zarezerwowanych dla klientó w. W tej samej sali znajdują się sejfy na osobiste kufle do piwa stał ych bywalcó w.

Zamó wił am i zjadł am z wielkim apetytem specjalne danie - zł otobrą zową golonkę we wł asnym sosie, z dwoma kluskami (11.5 euro), oczywiś cie szklanką ciemnego piwa (3.85 euro).

Latem warto posiedzieć w ogró dku piwnym, gdzie pod goł ym niebem i pod koronami starych kasztanó w, otoczonym ceglanym murem, moż e zakwaterować się blisko 400 osó b.

Monachium sł ynie na cał ym ś wiecie z fabryki samochodó w BMW. Tuż obok siedziby BMW Group, nazwanej przez mieszkań có w Monachium „Cztery Cylindry”, Muzeum BMW został o zbudowane w 1973 roku i ponownie otwarte 21 czerwca 2008 roku po rozbudowie. Okoł o 120 oryginalnych eksponató w prezentuje ponad 100-letnią historię marki BMW wzdł uż centralnej trasy lub tak zwanej „drogi”, któ ra zabiera 4.000 odwiedzają cych rocznie przez 25 oddzielnych obszaró w wystawienniczych.

Niestety nie mieliś my okazji odwiedzić muzeum, ale na ulicach Monachium widzieliś my wiele „fajnych” poruszają cych się pojazdó w, jednak raczej nie są one zwią zane ze znanym ś wiatowym gigantem motoryzacyjnym.


Kolejnym miejscem, któ re polecam odwiedzić jest Pał ac Nymphenburg, poł oż ony na zachodniej granicy Monachium – jeden z najwię kszych pał acó w w Europie, otoczony rozległ ym parkiem. Budowę Nymphenburga rozpoczę to w 1664 roku dekretem elektora Ferdynanda jako prezent dla ż ony z tytuł u narodzin spadkobiercy. Na uwagę niewą tpliwie zasł ugują wspaniał e pał ace – zaró wno ten gł ó wny, jak i mniejsze (Amalienburg, Badenburg, Pagodenburg) – oraz ogromny park. Gł ó wne atrakcje pał acu to Wielka Sala w stylu rokoko, sala, w któ rej urodził się przyszł y kró l Ludwik II, Galeria Pię knoś ci z portretami najpię kniejszych kobiet Europy oraz Sala Lakierowana z czarno-czerwonymi lakierowanymi chiń skimi panelami .

Zgadzam się z panią Merkel, bo Monachium to nie tylko miejsce narodzin samochodu BMW i miejsce festiwalu piwa Oktoberfest. W stolicy Bawarii zawsze jest coś do zrobienia, coś do podziwiania i podziwiania - wspaniał e zespoł y architektoniczne, muzea, fontanny, sł ynna galeria sztuki w Starej Pinakotece i wiele wię cej, któ rych nie byliś my w stanie odwiedzić i zobaczyć w jednym dzień .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Петерскирхе
Баварский национальный музей
Фонтан «Виттельсбахбруннен»
Фонтан «Нептунбруннен»
Новое здание правосудия
Вид Юстицпаласт из Старого ботанического сада
Вид Юстицпаласт со стороны Прильмайерштрассе
Площадь Карплац-Штахус
Крепостные ворота Карлстор
Фигурки мальчиков-музыкантов на воротах Карлстор
Дом на улице Нойхаузерштрассе
Дом со скульптурой на улице Нойхаузерштрассе
Фонтан Бахуса
Фонтан в честь композитора Рихарда Штрауса
Выступление музыкантов на Нойхаузерштрассе
Церковь святого Михаила
Бронзовая статуя покровителя храма - архангела Михаила
Скульптура кабана у входа в Музей охоты и рыболовства
Фрауэнкирхе
Внутри Фрауэнкирхе
Кенотаф императора Священной Римской Империи Людвига IV
«След дьявола»
Фонтан «Беннобрюннляйн»
Ратушная башня на Мариенплац
Колонна Мариина Мариенплац
Новая ратуша на Мариенплац
85-метровая башня Новой ратуши с кукольным представлением
Фонтан Фишбруннен
Площадь Одеонсплац
Золотая дорожка возле Одеонсплатц
 Фельдхеррнхалле («Зал полководцев»)
Памятник королю Баварии Людвигу I
Церковь Театинеркирхе на Одеонсплатц
Мюнхенская резиденция баварских правителей
Павильон «Храм Дианы» в центре Хофгартена
Настенный фонтан в павильоне «Храм Дианы»
Здание Хофбройхауса
В Хофбройхаусе
Парадный зал в Хофбройхаусе
Оркестр Хофбройхауса
Посетители Хофбройхауса в традиционной баварской одежде
Официантка в Хофбройхаусе
Главный зал на первом этаже
Мой обед в Хофбройхаусе
В пивном саду в Хофбройхаусе
Дворец Нимфенбург
Каналы Нимфенбурга
Podobne historie
Uwagi (3) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara