Niemcy to kalejdoskop epok, polityki i kultur. Część 2. Poczdam to miasto pałaców i parków

07 Styczeń 2015 Czas podróży: z 10 Sierpień 2012 na 10 Sierpień 2012
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Był a to bardzo ciekawa wycieczka do Poczdamu – miasta we wschodnich Niemczech liczą cego okoł o 1.000 mieszkań có w, któ re jest stolicą kraju zwią zkowego Brandenburgia. Znajduje się nad rzeką Hawelą i na brzegach kilku poł ą czonych ze sobą jezior, 20 km na poł udniowy zachó d od Berlina. Pał ac Marmurowy i Cecilienhof znajdują się nad brzegiem Jeziora Dziewiczego (Jungfernsee).

Czasami jedno wydarzenie cał kowicie zmienia znaczenie obiektu. Tak był o z Pał acem Cecilienhof. W Niemczech jest wiele pał acó w, są pał ace wię ksze i pię kniejsze, ale Pał ac Cecilienhof jest mimo wszystko wyją tkowy, ponieważ zyskał ś wiatową sł awę w 1945 roku jako miejsce konferencji zwycię skich lideró w w Poczdamie. Dlatego jednym z gł ó wnych celó w wizyty w Poczdamie był a wizyta w pał acu Cecilienhof.


Podchodzimy do gł ó wnego wejś cia do pał acu i zaczynamy się z nim zapoznawać . Pał ac znajduje się w pó ł nocnej czę ś ci Nowego Ogrodu Poczdamskiego, w pobliż u jeziora Jungfernsee. Ostatnią rezydencję Hohenzollernó w wybudował Wilhelm II dla syna księ cia Wilhelma i jego ż ony Cecylii Mecklenburg-Schwerin. Budynek, stylizowany na ś redniowieczny dwó r wiejskiej Anglii, został zbudowany w latach 1914-1917 przez architekta Paula Schulze-Naumburga. Ciekawy wystró j architektoniczny - na dachu pał acu wznosi się.55 fajek, z któ rych czę ś ć jest realna, a czę ś ć dekoracyjna, ale ż adna z fajek nie jest podobna do drugiej.

Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. odbywał o się tu spotkanie przywó dcó w pań stw zwycię skich nad Niemcami w II wojnie ś wiatowej. Był o to trzecie i ostatnie spotkanie „wielkiej tró jki” koalicji antyhitlerowskiej. Pierwsze dwa miał y miejsce pod koniec 1943 r. w Teheranie (Iran) i na począ tku 1945 r. w Jał cie (Zwią zek Radziecki).

Celem konferencji był o okreś lenie politycznej i gospodarczej przyszł oś ci pokonanych Niemiec, dalsze kroki w powojennym systemie Europy, w rozwią zywaniu powojennych problemó w: traktowanie ludnoś ci niemieckiej, karanie zbrodniarzy wojennych.

W pał acu mieś ci się hotel i muzeum, w któ rym moż na kupić bilet za 6 euro i wejś ć do ś rodka. Na schemacie na czerwono zaznaczono sale muzealne, na niebiesko kasę i sklep muzealny.

Wewną trz pał acu znajduje się.176 pokoi, z któ rych 36 przeznaczono na konferencję . Gabinet Trumana znajdował się w dawnej bibliotece Fryderyka Wilhelma, Churchill był w są siednim pokoju, któ ry sł uż ył jako gabinet księ cia koronnego, a Stalin był w pokoju naroż nym i wyglą dał doś ć surowo. Latem 1945 r. dawna Sala Muzyczna Księ ż nej Cecylii stał a się gabinetem delegacji radzieckiej.

Przywó dcy zwycię skich krajó w przyjeż dż ali do Cecilienhof tylko na negocjacje, mieszkali w zachowanych do dziś willach w dzielnicy Babelsberg w Poczdamie.

W gł ó wnym budynku znajduje się wysoki (dwukondygnacyjny) duż y hol o dł ugoś ci 26 m i szerokoś ci 12 m. Za księ cia koronnego był to salon z przytulnymi meblami. Drewniane ś ciany, ozdobne drewniane belki na suficie i duż e frontowe okna ozdobione kasetonami odzwierciedlają angielski styl pał acu. W tej najwię kszej sali rozmawiali przywó dcy trzech krajó w. Flagi odpowiadają sposobowi siedzenia przedstawicieli uczestniczą cych pań stw. To wł aś nie na konferencji w Cecilienhof Truman nakazał telefonicznie zrzucić bombę atomową na Hiroszimę.


Bardzo pię kne schody z ciemnego dę bu, któ re prowadził y do ​ ​ prywatnych pokoi księ cia koronnego, wykonane w stylu „duń skiego baroku” i podarowane przez miasto Gdań sk.

Wychodzimy z muzeum i idziemy obejrzeć pał ac na zewną trz. Najciekawsze jest w pał acu.

Poszczegó lne czę ś ci budynku zgrupowane są wokó ł pię ciu dziedziń có w: duż ego dziedziń ca frontowego poś rodku, mał ego ogrodowego Ogrodu Ksią ż ę cego oraz trzech dziedziń có w gospodarczych.

Trawnik przed domem ozdobiony jest klombem w kształ cie czerwonej gwiazdy, któ rą ż oł nierze radzieccy rozbili tu w ramach przygotowań do konferencji poczdamskiej. Jest nadal wspierany przez administrację parku.

Nie moż esz zignorować projektu pał acu! Wszę dzie pię kne klomby i doskonale przycię te wiecznie zielone roś liny ozdobne, gł ó wnie cisy.

Dziś pał ac jest czasem wykorzystywany przez rzą d brandenburski na przyję cia. W listopadzie 2004 roku pał ac odwiedził a kró lowa Wielkiej Brytanii Elż bieta II.

30 maja 2007 r. w Cecilienhof odbył o się spotkanie ministró w spraw zagranicznych G8.

Pał ac Cecilienhof prowadzony jest przez Fundację Berlin-Brandenburgia Pruskich Pał acó w i Ogrodó w i wraz z pał acami i parkami Sanssouci w Poczdamie jest od 1990 roku wpisany na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO.

W pó ł nocnej czę ś ci parku, nad brzegiem jeziora Jungfernsee, znajduje się pawilon „Grotto”. Przez prawie 30 lat Grota stał a na zamknię tym terenie przygranicznym i wydaje się , ż e konserwatorzy nie dotarli jeszcze w rę ce tego niewielkiego budynku z trzema salami inkrustowanymi muszlami.

Duż o wię cej szczę ś cia miał jego „towarzysz nieszczę ś cia”, któ ry ró wnież znajdował się w bezpoś rednim są siedztwie granicy NRD-Berlin Zachodni, kompleksu dawnej Kró lewskiej Farmy Mleczarskiej Meierei, wybudowanej nad brzegiem jeziora w 1792 roku.

Przez ponad pó ł wieku budynek stał opuszczony, w 2003 roku został uporzą dkowany, a obecnie znajduje się tu restauracja serwują ca dania kuchni niemieckiej z wł asnym browarem.

Udaj się do Pał acu Sanssouci.


Po drodze do niego kolejna atrakcja – „Demokratyczny Mł yn”. Krą ż y o tym zabawna legenda: kiedy 250 lat temu kró l pruski Fryderyk II zaczą ł budować wspaniał y pał ac Sanssouci w Poczdamie, przeszkodził mu w tym staroż ytny mł yn, któ ry pozbawił monarchę moż liwoś ci wybudowania domu wedł ug wł asnego uznania . Kró l nakazał wł aś cicielowi mł yna wyprowadzić się i oczyś cić upragnioną ziemię , ale stanowczo odmó wił wykonania kró lewskiego nakazu, a nawet odmó wił przyję cia rekompensaty pienię ż nej. Kró l był zszokowany taką bezczelnoś cią i kazał sił ą wypę dzić mł ynarza, ale on ...

odwoł ał się do są du, w któ rym stwierdził : „Mł yn ten należ ał do mojego pradziadka, odziedziczył go po mnie i dostał go cał kiem legalnie. Ponadto budynek pał acu kró lewskiego zakł ó ca przepł yw powietrza, co bardzo ź le wpł ywa na pracę mojego mł yna i zmniejsza moje dochody.

I w koń cu sam kró l zagwarantował swoim poddanym ogł oszenie sprawiedliwego procesu. Wynik sprawy był wię cej niż pouczają cy: po naradzie sę dziowie opowiedzieli się na korzyś ć „mał ego Niemca”, a Jego Wysokoś ć Kró l nie mó gł nic zrobić . Podczas walk o Poczdam w kwietniu 1945 roku budynek pał acowy ocalał , ale kruż ganek z wiatrakiem spł oną ł . W 1993 roku został przebudowany i wyposaż ony w nowy sł up mł yń ski.

Wchodzimy do Pał acu Sanssouci – „pruskiego Wersalu” – najsł ynniejszego pał acu w Poczdamie, letniej rezydencji kró la pruskiego Fryderyka II, zbudowanej w stylu rokoko w latach 1745-1747 przez samego kró la.

Wraz z ogromnym parkiem pał ac jest wpisany na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. Przy wejś ciu witają nas przebrani kontrolerzy w stylu antycznych strojó w pał acowych.

Na frontonie pał acu znajduje się napis „Sans, souci. ”, co w tł umaczeniu z francuskiego oznacza „bez zmartwień ”.

Friedrich wskazał na komnatę grobową w trakcie budowy i wyjaś nił : „Tylko kiedy tu bę dę , bę dę bez zmartwień ”. Wewną trz „beztroski” pał ac jest naprawdę niewielki – ma tylko 12 pokoi. Pię ć z nich zajmował sam kró l, inne był y wyznaczanymi bardzo honorowymi goś ć mi.

Nawiasem mó wią c, Sanssouci był o nie tylko „beztroskie”, ale takż e wył ą cznie mę skie mieszkanie. Ani kró lewska ż ona, ani gospodynie nigdy nie mieszkał y w pał acu. Zabroniono ró wnież wstę pu duchowień stwu.

Tu na ł onie natury, cieszą c się pię knymi widokami z okien pał acu, kró l pruski marzył o spę dzeniu letnich miesię cy bez zmartwień , oddają c się swoim hobby i artystycznym skł onnoś ciom oraz zajmują c się sprawami publicznymi. Duż ą czę ś ć parteru zajmuje duż a misa fontanny, zbudowana w 1745 roku.


Po obu stronach pał acu stoją eleganckie, aż urowe pawilony.

Sł ynne widoki ogrodó w w Sanssouci pojawił y się dzię ki decyzji Fryderyka Wielkiego z 10 sierpnia 1744 r. o rozbiciu tarasó w winnic na poł udniowych zboczach wzgó rz Bornstedt. Dawniej na tych wzgó rzach rosł y dę by, ale za „Kró la Ż oł nierza” Fryderyka Wilhelma I został y wycię te i wykorzystane do wzmocnienia bagiennych gleb w Poczdamie, któ re są w trakcie budowy. Ś rodkowa czę ś ć szerokich tarasó w, zł amana na zboczu wzgó rza, został a pogł ę biona, aby jak najlepiej wykorzystać ś wiatł o sł oneczne.

Na tapecie wisiał a winoroś l przywieziona z Portugalii, Wł och, Francji, aw 168 przeszklonych niszach rosł y figi. Dł ugie schody o 132 stopniach, przecinają ce 6 tarasó w winnic, ł ą czą park z Pał acem Sanssouci. Winnice Sanssouci stanowią rdzeń parku, na szczycie któ rego znajduje się mał y zamek, któ ry Fryderyk Wielki nazwał „mał ym domkiem winnicy”.

Wydaje się , ż e rzeź biarze nigdy nie widzieli ani jednego Chiń czyka, a zmruż ywszy oczy wszystkich postaci, pozostawili resztę rysó w twarzy cał kowicie europejską.

Gł ó wna aleja zaczyna się na wschodnim krań cu parku, mija Pał ac Sanssouci i Wielką Fontannę i przylega do Nowego Pał acu, któ ry powstał w Sanssouci w 1763 roku zaraz po wojnie siedmioletniej. Luksusowy trzypię trowy budynek stał się letnią rezydencją kró lewską.

Odbywał y się tu huczne przyję cia i bale, po któ rych goś cie odpoczywali w szklarni.

Spacerują c po Sanssouci, mimowolnie ł apiesz się na myś leniu, ż e takie pię kno i blask moż e stworzyć tylko szczę ś liwy i zakochany w ż yciu. W San Susa czas pł ynie niepostrzeż enie, tutaj moż na bez koń ca cieszyć się ciszą i spokojem, wspaniał oś cią natury i niesamowitymi dzieł ami ludzkich rą k. Ż ycie tutaj jest naprawdę „beztroskie”.


Jeszcze przed budową pał acu Fryderyk polecił umieś cić komorę grobową na gó rnym tarasie wzgó rza, gdzie miał zostać pochowany po ś mierci (pierwotnie chciał być pochowany w Rheinsbergu). Spacerują c po gó rnym tarasie, zmarł kró l Fryderyk II Wielki i został pochowany pod tym nagrobkiem w Sanssouci, swoim ulubionym miejscu, któ re stworzył i stał się jednym z najpię kniejszych miejsc w Niemczech.

Pobież na wycieczka po Sanssouci dobiegł a koń ca i kierujemy się do wyjś cia. Obok niego w latach 1845-1854.

przy osobistym udziale kró la wybudowano koś ció ł Fridenskirche, któ ry mijamy. Przykł adem ś wią tyni z osobną.42-metrową dzwonnicą był a wczesnochrześ cijań ska bazylika rzymska.

Ponieważ park przylega bezpoś rednio od zachodu do zabytkowego centrum Poczdamu, zespó ł pał acowo-parkowy posiada kolejne wejś cie z miasta przez otwartą zieloną bramę z kró lewskim monogramem, przez któ rą wjeż dż amy do miasta.

Poczdam został zał oż ony w X wieku (pierwsza wzmianka pochodzi z 993) na miejscu wsi Slavik przez Sł owian bał tyckich i otrzymał sł owiań ską nazwę „Podejdź my”, co oznacza „miejsce na zboczu wzgó rza”. Status miasta uzyskał w 1317 roku. Przez dł ugi czas pozostawał o mał ym miasteczkiem. Losy Poczdamu zmienił y się diametralnie, gdy w 1713 r. na pruski tron ​ ​ wstą pił Fryderyk Wilhelm I, któ ry otrzymał przydomek „Kró l Ż oł nierz”, i przekształ cił Poczdam w miasto garnizonowe.

Gwał towny wzrost liczby ludnoś ci wymagał jak najszybszej rozbudowy miasta.

Poczdam kojarzy się z symbolicznym począ tkiem III Rzeszy. 21 marca 1933, dzień , któ ry przeszedł do niemieckiej historii jako „Dzień Poczdamu”, w koś ciele garnizonowym odbył o się pierwsze spotkanie nowego Reichstagu, w któ rym wzię li udział prezydenci Rzeszy Paul von Hindenburg, kanclerz Rzeszy Adolf Hitler.

Na tym spotkaniu, po zaprzysię ż eniu kanclerza Rzeszy Hitlera, doszł o do historycznego uś cisku dł oni Hindenburga i Hitlera, symbolizują cego zwią zek Reichswehry z narodowym socjalizmem. Koś ció ł ten do dziś nie jest przeznaczony do przetrwania: podczas nalotu na Poczdam 14 kwietnia 1945 r. koś ció ł garnizonowy spł oną ł podczas poż aru.

Cztery dł ugie proste i prawie ró wnoległ e ulice przecinają się pod ró ż nymi ką tami z kilkoma identycznymi prostymi ulicami.


Niektó re z tych ulic opierają się na dawnych bramach miejskich, z któ rych trzy z pię ciu zachował y się w Poczdamie. Brama Nauen – ulubione miejsce spotkań Poczdamu, jest doskonał ym przykł adem neogotyckiego stylu angielskiego.

Brama Nauen prowadzi do oryginalnej holenderskiej dzielnicy Poczdamu, gdzie spacer jest bardzo przyjemny. Chę ć zbudowania najpotę ż niejszego pań stwa w Europie wymagał a coraz wię kszych zasobó w.

Dlatego kró l-ż oł nierz zaprasza do serca swego kró lestwa, w mieś cie Poczdam, holenderskich protestantó w – najlepszych rzemieś lnikó w kontynentalnej Europy. Dla nich zlecił budowę cał ego miasta, przypominają cego ich rodzimą Holandię , któ re powstał o w latach 1733-1740 w centrum miasta mieszczą cym 134 domy z czerwonej cegł y, podzielone dwiema ulicami na cztery bloki. Dzielnica jest ograniczona Bramą Nauen i koś cioł em Piotra i Pawł a.

Najbardziej uroczysta Brama Brandenburska, zbudowana w 1770 roku na pamią tkę wojny siedmioletniej i wykonana w formie ł uku triumfalnego, bo to przez nie kró l przechodził z miasta do swojej letniej rezydencji Sanssouci.

Od bramy zaczyna się pię kny deptak Brandenburger Strasse – gł ó wna ulica Poczdamu. To ulica sklepó w: od butó w, ubrań po chleb, lody. Obok tej bramy stoi budynek z czerwonej cegł y – dawne koszary Gwardii Uł ań skiej.

Oto biuro informacyjno-turystyczne, przed któ rym znajduje się taka wystawa.

Wejś cie do jednej z restauracji zdobi kompozycja rzeź biarska autorstwa miejscowej rodziny.

Brandenburger Strasse koń czy się w pobliż u koś cioł a ś w. Piotra i Pawł a - pierwszego wię kszego koś cioł a katolickiego w Poczdamie. Eklektyczny koś ció ł , ł ą czą cy w sobie elementy stylu gotyckiego, romań skiego i bizantyjskiego, został zbudowany w latach 1867-1870.


Za czasó w Fryderyka Wielkiego pał ac stał się zimową rezydencją kró ló w pruskich. Pał ac został poważ nie uszkodzony podczas bombardowania w 1945 r. i zniszczony w 1961 r. W 2002 roku Brama Przeznaczenia został a przywró cona do pierwotnego historycznego poł oż enia, co był o pierwszym krokiem w odbudowie pał acu. Dziś nad Starym Rynkiem dominuje kopuł a koś cioł a ś w. Mikoł aja, zbudowana w 1837 roku w stylu klasycystycznym. Był o to ostatnie dzieł o Karla Friedricha Schinkla, któ ry zaprojektował budynek, ale nie doczekał się jego ukoń czenia.

Budowę ukoń czyli jego uczniowie Friedrich August Stü ller i Ludwig Perzius.

W mieś cie znajduje się nawet mał a wioska o typowo rosyjskiej nazwie „Aleksandrowka” – wieś zbudowana w latach 1826-1827 w pó ł nocnej czę ś ci Poczdamu dekretem kró la pruskiego Fryderyka Wilhelma III dla ostatnich dwunastu ś piewakó w Chó ru Ż oł nierzy Rosyjskich, kupiony dla rozrywki są du. Dziś mieszkają w nim ich potomkowie. W pobliż u rosyjskiej wsi na Gó rze Kapellenberg zbudowany jest przez kolonistó w Cerkiew Aleksandra Newskiego.

Warto zauważ yć , ż e miasto „garnizonowe” Poczdam faktycznie przetrwał o do koń ca XX wieku, gdyż do począ tku lat 90. w Poczdamie znajdował się , wprawdzie „ograniczony”, ale bardzo duż y kontyngent Grupy Radzieckiej w Niemczech.

Nic dziwnego, jeś li pamię tamy, ż e w NRD Poczdam był miastem granicznym i ten sam mur pamią tkowy biegł wzdł uż jego granicy, a duż y obszar wzdł uż muru był obszarem granicznym.

Dziś Poczdam to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, znane przede wszystkim jako miasto pał acó w i parkó w. Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO w Poczdamie obejmuje okoł o 500 hektaró w parku, obejmuje 150 budynkó w wybudowanych w latach 1730-1916. Krajobraz kulturowy Berlin-Poczdam to najwię kszy obiekt ś wiatowego dziedzictwa UNESCO w Niemczech.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
На берегу Девичьего озера (Юнгфернзее)
Дворец Цецилиенхоф
Вход в дворец Цецилиенхоф
План дворца Цецилиенхоф
Рабочая комната советской делегации
Большой зал дворца
Красивая лестница из тёмного дуба
Дворец снаружи
Один из пяти дворов дворца
Цветочная клумба в форме красной звезды
Фонтан посередине клумбы на территории дворца
Подстриженные вечнозеленые декоративные насаждения
Павильон «Грот» на берегу озера Юнгфернзее
Ресторан немецкой кухни с собственной пивоварней
“Демократическая мельница”
Вход в Дворец Сан-Суси
Дворец Сан-Суси
Большая чаша фонтана
Ажурный павильон
Виноградные террасы Сан-Суси
Большой фонтан
Мраморная статуя вокруг Большого фонтана
Монумент вокруг Большого фонтана
Парк Сан-Суси
Новые палаты и крылья ветряной мельницы
Главная аллея
Одна из скульптур парка вдоль аллеи
Скульптура посреди цветочной клумбы
Сицилианский сад
В Сицилианском саду
Зелёный туннель вокруг клумбы
Китайский чайный домик
Китайский чайный домик
Новый дворец в Сан-Суси
Тишь да гладь, царящие в Сан-Суси
Могильная плита короля Фридриха II в Сан-Суси
Церковь Фриденскирхе с 42-метровой колокольней
Ажурные зелёные ворота с королевским вензелем
Триумфальные ворота города Подсдам
Науэнские ворота
В Голландском квартале
Бранденбургские ворота Потсдама
Бывшие казармы гвардейских уланов
Экспозиция перед информационно-туристическим офисом
Скульптурная композиция местного семейства
Церковь святых Петра и Павла
Охотничьи ворота
Обелиск на месте ворот Нового города
Купол церкви Николаса над Старой Рыночной площадью
В деревушке “Александровка”
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara