Przytulny monumentalny Mińsk

08 Listopad 2010 Czas podróży: z 24 Wrzesień 2010 na 26 Wrzesień 2010
Reputacja: +349
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Ten rozdział poś wię cony jest stolicy Biał orusi, Miń skowi. Nie bę dę zagł ę biać się w historię . Jest doś ć ciekawa i nie zawsze pogodna.

Pocią g Grodno-Witebsk przyjechał do stolicy o 22-40. Wyszedł em z labiryntó w podziemnych przejś ć na szeroki plac i odwracam się , by spojrzeć na budynek dworca. W podś wietleniu wyglą dał jak fantastyczny port kosmiczny. Mimo tak pó ź nej pory trolejbusem bez problemu dojadę we wł aś ciwe miejsce. Poranek w Miń sku był cał kiem fajny. Niebo był o czyste i sł oneczne, co zapowiadał o dobrą pogodę . W kiosku zakupiono dokł adną mapę miasta. Nawet w trolejbusie w drodze na dworzec wytyczono trasę spacerową . W kró tkim czasie chciał em zobaczyć jak najwię cej ciekawych miejsc. Począ tek to stacja kolejowa, bo. Musiał em opuś cić serce Biał orusi i udać się na poł udnie do Homla. W ś wietle dziennym nowoczesny budynek dworca ze szkł a i betonu bardzo dobrze prezentował się z monumentalnymi stalinami. Uderza brak brudu, bezdomnych, tł umy ludzi. Jakoś jest wystarczają co duż o miejsca dla wszystkich. Bez poś piechu. Dwie ostatnie są prawdopodobnie cechą narodową Biał orusi) Witają Cię wież e al. Nezalezhnostsi. Spacer ze stacji nie jest zbyt wygodny. Postanowiono zakoń czyć trasę wł aś nie tym odcinkiem. Zaczynają c od zwykł ej szerokiej ulicy z budynkami z przeł omu lat 40. i 50. XX wieku. Kirow. Prowadzi do parku. Po prostu zielona wyspa w ś rodku wielkiego miasta. Najbardziej godna uwagi jest rzeź ba dziewczyny pod parasolem. Skrę ć w ulicę Volodarsky. A teraz Aleja Niepodległ oś ci. Architektura przypomina kijowski Chreszczatyk. Po prostu znacznie szersze. Dzię ki temu ogromne budynki z wszelkiego rodzaju monogramami i kolumnami nie wiszą nad gł ową . Widać wiele księ garń . W jednym badano asortyment. Pisarz najró ż niejszych kierunkó w: naukowego, technicznego; klasyka, wspó ł czesni autorzy, dzieci. Gatunki są ró wnież zró ż nicowane. Jeś li czasu jest bardzo mał o, a chcesz zobaczyć Miń sk, moż esz po prostu przespacerować się aleją .


Poranek wcią ż trwa. Pogoda jest przejrzysta i sł oneczna, co oczywiś cie sprzyja dł ugiemu spacerowi. Ś cież ka prowadzi do zbiegu rzek Niemyga i Ś wisł ocz. Znajduje się tutaj jeden z najwię kszych supermarketó w „Na Nemyge”. Z budowli sakralnych - Katedra Najś wię tszej Marii Panny i Katedra Ducha Ś wię tego. Z jakiegoś powodu ten ostatni jest prawosł awny. W pobliż u krzaki są przycię te, z wyją tkiem ż ywopł otu angielskiego, w formie kopuł z krzyż ami. Jeś li pó jdziesz w przeciwną stronę , w pobliż u stacji metra Nemyga, zobaczysz stylizowane schody z kamiennymi ró ż ami. Uwiecznili wię c pamię ć tych, któ rzy zginę li w panice. Kolejnym ż ał obnym miejscem jest „Wyspa Ł ez” z koś cioł em pamię ci tych, któ rzy zginę li podczas wojny afgań skiej. Jeś li zrobił o się zupeł nie ponuro, moż esz przypomnieć sobie triumf ż ycia nad ś miercią i spojrzeć na ulicę Starowilnską . Jeden z nielicznych, któ re przetrwał y podczas Wielkiej Wojny Ojczyź nianej. Teraz odrestaurowany, odrestaurowany. Klomby to wcią ż ta sama ozdobna kapusta.

Przez Plac Puszkina, obok koś cioł a ś w. Marii Magdaleny z kopuł ami z czarnymi gwiazdami, teatru mł odzież owego, trasa przechodzi przez nową czę ś ć Miń ska, Aleję Maszerową . Moż esz po prostu spacerować i podziwiać budynki z koń ca XX i począ tku XXI wieku. Wszystkie organicznie pasują do siebie, tworzą c jeden zespó ł architektoniczny. Ż ywoś ć obrazu zdradzają mał e, wielokolorowe tramwaje, któ re wesoł o jeż dż ą po szynach. Kró tki odpoczynek w parku im. Ya Kolasa. Do Parku Czeluskincewa moż na dojechać metrem. Pozdrawia wiekowymi drzewami i ciszą . Ale ta cisza jest zwodnicza. Jeś li wejdziesz gł ę biej, okaż e się , ż e jest to park centralny z atrakcjami i kolejką dla dzieci. Dla mił oś nikó w bardziej relaksują cego wypoczynku - ogró d botaniczny Akademii Nauk Biał orusi obok parku Czeluskincew. Był a sobota, wię c ludzi był o cał kiem sporo. Ale był o miejsce dla wszystkich. Roś liny sadzi się w alejkach, w któ rych znajdują się ł awki i kosze. Drzewa został y już dotknię te jesienią . Ale najjaś niejszym punktem są oczywiś cie chryzantemy o najbardziej niesamowitych kolorach. Warto zobaczyć samą Ś wią tynię Nauki. W pobliż u moż na zejś ć do metra i dostać się na stację Wostok. Kolejny kryształ widoczny z dworca - gmach Biblioteki Narodowej. W pobliż u znajduje się pomnik pierwszego drukarza F. Skoriny. Naprzeciwko domy zbudowane w latach 90-tych z narodowymi ornamentami w kształ cie rombu. Pod biblioteką znajduje się park z jeziorem. Wybija się z niego genewskie fontanny. Wszystko sprzyja relaksowi i niespiesznej refleksji.

Metro przenosi się na stację . „Kastrychnitskaya” z przejś ciem do „Kupalovskaya”. Tutaj spotyka się z majestatycznym Pał acem Republiki, Domem Zwią zkó w Zawodowych i kilometrem zero. Moż esz „synchronizować zegarki” z wieloma miastami Biał orusi i stolicami są siednich pań stw). Zwień czeniem spaceru był czerwony koś ció ł ś w. Szymona i Heleny, Pał ac Prezydencki, Izba Rzą du oraz „ś wieca” BSU. Cał y ten przepych znajduje się na eleganckim placu. Przy wyjś ciu wież yczki eskortowe. Do widzenia! Do zobaczenia wkró tce, drogi Przyjacielu, Miń sk : ))

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Бот сад Беларуской АН
Там же
Озеро в Бат саду
Памятная береза
Уютный монументальный Минск
Уютный монументальный Минск
Первый книгопечатник. Ф.Скорина
Дом для его творений
Женевский фонтан
Фонтанчики
Президенский дворец
В бот саду белка живится манчгурским орешком
Памятник Я.Коласу
Ворота в город
В одном из скверов
Свято-Духов кафедральный собор
ул.Старовильнская
пр-т Машерова
Новая застройка
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara