Piękno Homelu
Na pierwszy rzut oka w Homelu nie ma nic do zobaczenia. Ale jeś li z woli Subdy się tu dostaniesz, nie powinieneś się denerwować . Jeś li zajrzysz w gł ą b wiekó w, stanie się jasne, dlaczego miasto jest takie, jakie jest. Miasto nosi nazwę mał ej rzeki Gomiyuka, któ ra wpada do rzeki Soż (duż y dopł yw Dniepru).
Po raz pierwszy G. jest wymieniony w Kronice Ipatiewa jako wł asnoś ć księ cia Czernigowa w 1142 r. w zwią zku z walką Olgowiczó w i Monomachowiczó w o posiadanie tronu wielkoksią ż ę cego w Kijowie. O 11 - bł agam. XIII w. W mieś cie rozwijał o się rzemiosł o ż elazne, jubilerskie, odlewnicze z brą zu, garncarskie, stolarskie, rzeź biarskie w koś ciach i zbrojeniowe. Szlaki handlowe ł ą czył y ją z Kijowem, Czernihowem, Smoleń skiem, Woł yniem, pó ł nocną Rosją , Bizancjum. G. był jednym z najwię kszych miast w kraju Radimichi. Okoł o 1335 r. weszł o w skł ad Wielkiego Księ stwa Litewskiego. Wszystkie R. 16 wiek odegrał waż ną rolę w obronie ziem przed najazdami Tataró w Krymskich. Na mocy unii lubelskiej w 1569 r. weszł o w skł ad Rzeczypospolitej. W 1772 został wł ą czony do Imperium Rosyjskiego. W 1850 r. przez G. . zbudowano autostradę Petersburg-Kijó w i pierwszą linię telegraficzną w Rosji, Petersburg-Sewastopol. W 1873 r. przez G. poł oż ono odcinki kolei Libawo-Romenskiej, w 1888 r. - kolei poleskiej. Przeprowadzono modernizację miasta, rozpoczę to budowę wodocią gu, w 1872 r. pojawił y się na ulicach lampy gazowe, po 1879 r. wybrukowano ulice centralne. Najwię kszym wydarzeniem rewolucyjnym w Homlu podczas I wojny ś wiatowej był o powstanie punktu tranzytowego w Homlu. Utworzono Homelską Radę Delegató w Robotniczych i Ż oł nierskich, a nieco pó ź niej Homelską Radę Delegató w Chł opskich. 03.01. 1918 Homel jest okupowany przez wojska kajzerowskich Niemiec. Wraz z przejś ciem do nowej polityki gospodarczej poprawił y się wyniki ekonomiczne przedsię biorstw, pod koniec 1923 r. przemysł homelski jako cał oś ć stał się rentowny. Zdradziecki atak faszystowskich Niemiec na ZSRR zakł ó cił pokojową pracę narodu radzieckiego. 22 czerwca 1941 r. w Homelskim Komitecie Partii Miejskiej odbył o się nadzwyczajne spotkanie z przywó dcami partii, zwią zkó w zawodowych i organizacji komsomolskich, na któ rym okreś lono ś rodki mobilizacji sił i ś rodkó w do zwalczania faszystowskiej agresji. Wraz ze zbliż aniem się frontu rozpoczę ł a się ewakuacja. W niezwykle kró tkim czasie wywieziono z miasta wyposaż enie 42 przedsię biorstw przemysł owych, zapasy surowcó w i wyrobó w gotowych, wiele rodzin robotnikó w i pracownikó w. Na począ tku lipca 1941 r. na terenie obwodu homelskiego zrodził się od począ tku okupacji hitlerowskiej ruch partyzancki, a od listopada 1942 r. dział ał a partyzancka formacja homelowska. Naziś ci wywieź li do Niemiec pozostał y sprzę t przemysł owy i energetyczny, zapasy ż ywnoś ci, surowcó w i materiał ó w oraz zniszczyli 80% zasobó w mieszkaniowych. Od pierwszych dni wyzwolenia rozpoczę ł y się prace restauracyjne, w któ rych brał a udział cał a sprawna ludnoś ć miasta. Jak wynika z faktó w historycznych, miasto był o pierwotnie przemysł owe.
Zakł ad Gomselmash, fabryka zapał ek Vesuvius, zakł ady obrabiarek i elektrotechniki, huta szkł a, wyrobó w ż elbetowych, przyrzą dó w pomiarowych, fabryka wyrobó w poń czoszniczych i dzianin, zakł ad mię sny, fabryka cukiernicza Spartak, gorzelnia, mydł o fabryka dział a do dziś . Oczywiś cie obecnoś ć takiej liczby przedsię biorstw przemysł owych wpł ywa na ekologię miasta. Ale ze wzglę du na szerokie ulice, obfitoś ć terenó w zielonych, ł agodzi się wpł yw czł owieka na ludnoś ć . Ponadto tutaj na każ dym kroku moż na zobaczyć narodowe pię kno Biał orusinó w. Wyraż a się to w obecnoś ci narodowych ozdó b w kształ cie rombu na domach, licznych klombach, fontannach, rzeź bach ramowo-kwiatowych i kompozycjach.
Zał ó ż my wię c, ż e do Homla dojedziesz koleją . Wyjdź z budynku nowoczesnego dworca, a spotka Cię podró ż nik siedzą cy na ogromnej walizce. Moż esz iś ć po jednej stronie szerokiej alei. Naprzeciw gmachu administracji wojewó dzkiej widoczna jest fontanna kulowa. Dalej moż na przejś ć na ś rodek ulicy i spacerować lub usią ś ć na jednej z wielu ł awek wzdł uż alejki. Aleja przylega do ulicy, po przeciwnej stronie któ rej znajduje się pomnik czoł gu. Po tej samej stronie, niedaleko cyrku, znajduje się fontanna ś wietlno-muzyczna (lepiej oglą dać wieczorem) oraz pomnik klauna Oł ó wek. Ogon, psy i kciuk klauna są polerowane przez kochankó w, aby speł nić ż yczenie. Tutaj, niedaleko sklepu, moż na zaopatrzyć się w sł odycze z lokalnej cukierni Spartak. Asortyment zadowoli nawet najbardziej wyrafinowane sł odycze. I kilka butelek ró ż nych biał oruskich balsamó w.
Nastę pnie moż na spacerować uliczkami, oglą dają c drewniane domy z począ tku XX wieku. Wię kszoś ć z nich jest pomalowana na ró ż ne spokojne kolory, z plastikowymi okienkami. W pobliż u każ dej damy obowią zuje klomb z tą samą ozdobną kapustą . I rysunki na domach! Oto kompozycja w pobliż u Gokolets Krasovo, poś wię cona 30. rocznicy Okrę gu Radzieckiego. Wł aś nie tam, pod lipami, leż y plon ogromnych jabł ek. Niedaleko uczelni jest pani z psem i pan. Nieco dalej, na wyspie ozdobnego potoku, siedzi luksusowa ż aba. Nawet sypialnie w mieś cie mają swoje dekoracje. Na przykł ad w Zheleznodorozhny wielka osa przykucnę ł a na ś rodku klombu, a wieloryb Miracle-Yudo wygodnie osiadł na drugim. Albo wrony sroki. Oto Kostka Rubika, któ ra cieszy oko. A tutaj symbolem szczę ś cia rodzinnego jest gniazdo koralikó w.
Jeś li czas pozwoli, odwiedź park w pobliż u posiadł oś ci Paskiewiczó w-Rumyancewó w. Od strony Katedry Piotra i Pawł a, przechodzą c do parku, zwró ć uwagę na tzw. Wystró j wnę trz jest stylizowany na odpowiednią epokę . Zejdź do stawu z ł abę dziami i nabrzeż a rzeki Soż obok armaty i pię knego domu wariató w z zegarem. Na nabrzeż u moż na przejechać się tak zmodernizowanym rowerem, podjechać ł odzią pod pomnik myś liwego, gdzie dumnie stoi symbol miasta – elegancki ryś . A jeś li naprawdę miał eś ochotę na porcję adrenaliny, proszę . Jeś li wejdziesz po schodach, znajdziesz się w nowoczesnym parku, gdzie wszelkiego rodzaju atrakcji jest pod dostatkiem.