NAJBARDZIEJ PRAWIDŁOWA RECENZJA
Buł garia to kraj cudó w!
Czy chodzi o Moł dawię ?
Ogó lnie zdecydowaliś my się udać do Buł garii w Przeglą dzie.
Ponieważ nie ma bezpoś rednich lotó w z Odessy, jak mó wią , z Moskwy za 100 dolcó w tam iz powrotem, zdecydowaliś my się rozważ yć opcję wycieczki autokarowej i niezależ nego poszukiwania hotelu.
Biorą c pod uwagę ograniczony budż et, każ dy szukał czegoś tań szego, np. hotelu, aby Pokó j miał wł asną kuchnię i przewoź nika autobusowego.
Przebij się przez Internet w poszukiwaniu taksó wki turystycznej, któ ra zdecydował a się zatrzymać przy serwisie BUSFOR.
Jest tu o wiele wygodniej niż z jednym operatorem, ale to, co mnie od razu bardzo zaskoczył o, to fakt, ż e ceny ró ż nych operatoró w ró ż nił y się , jeś li nie kilka razy, to na pewno o 50%, co wywoł ał o pewne wą tpliwoś ci co do niezawodnoś ci informacji. . . Ś rednia cena wycieczki to 30-35 euro.
Moż emy natychmiast udzielić kilku WSKAZÓ WEK, opartych na naszym doś wiadczeniu, dla tych, któ rzy mogą napotkać te same trudnoś ci, co moż e wydawać się nieco ś mieszne dla doś wiadczonego turysty, wię c bardzo „proszę ” nie bą dź wobec nas bardzo surowy, a mianowicie:
1. przy wyborze wycieczki autobusowej usł uga BUSFOR oferuje duż ą liczbę ró ż nych przewoź nikó w, niektó rzy z nich NIE tylko kupują bilet, ale CZEKASZ na potwierdzenie, wię c mamy do czynienia z jednym z nich - czekamy na potwierdzenie od nich do dzisiaj. . . Dlatego PORADY: jeś li w rozsą dnym terminie (nie wię cej niż.1 dzień ) nie ma potwierdzenia - zachę camy do rezerwacji wycieczki u innego operatora!
2. z biletem już kupionym okazał o się , ż e nie tylko autobus moż e się zmienić , ale takż e data odjazdu i co najważ niejsze miejsce odjazdu, wię cej o tym:
2.1. jeś li autobus odjeż dż a z miejsca, w któ rym znajduje się dworzec autobusowy - jest to najbardziej akceptowalna opcja dla podró ż nych, któ rzy kochają wygodę i stabilnoś ć (niezmiennoś ć umó w), za któ rą sami siebie uważ amy, czyli przy jakichkolwiek zmianach i tak zostaniesz wybrany z dworca autobusowego i wszystko moż na znaleź ć na miejscu,
2.2. w naszym konkretnym przypadku wszystko okazał o się trochę inne, wię c na tej wycieczce automatycznie staliś my się mił oś nikami sportó w ekstremalnych, chociaż wcześ niej o tym nie wiedzieliś my, a mianowicie: pierwotny odjazd autobusu miał być z autobusu stacja przy dworcu PKP i rano, któ ra został a zmieniona na wyjazd ze stacji benzynowej na obwodnicę i odjazd był po poł udniu i autobus został zmieniony, to znaczy nikt nie zagwarantował nam wykupionych miejsc przy oknach. . .
2.4. jeś li masz do czynienia z taką samą sytuacją jak my lub został eś począ tkowo ostrzeż ony, ż e Twó j autobus odjeż dż a dokł adnie z obwodnicy Odessy, natychmiast zwracamy UWAGĘ , ż e stacje benzynowe są punktem orientacyjnym, na któ rym bę dzie czekał autobus , są ich 2 (dwa) na obszarze DWÓ CH SŁ UPÓ W i znajdują się po przeciwnych stronach toru i w dostatecznej odległ oś ci od siebie. Zabawne jest to, ż e oczywiś cie dotarliś my nie do tej, któ rej potrzebowaliś my, ale biorą c pod uwagę walizki, wydawał o nam się , ż e ta, któ rej potrzebowaliś my, był a już bardzo daleko, wię c UWAGA - autobusy zatrzymują się dokł adnie na dworcu autobusowym znajduje się po PRZECIWNEJ stronie cmentarza!
2.5. i jeszcze jedna WSKAZÓ WKA, skoro wyjazd z obwodnicy to nie stacja dla Ciebie, gdzie wszystko przebiega zgodnie z planem, wię c WSKAZÓ WKA: dodatkowo weź telefon towarzyszą cego przewodnika, któ ry znajduje się dokł adnie w Twoim autobusie (chyba, ż e jego telefon numer nie jest natychmiast zgł aszany przy sprzedaż y biletu).
Oddzielną PORADĄ jest wykupienie ubezpieczenia, bo okazał o się , ż e jest potrzebne przy przekraczaniu granicy, czyli pytali o to, wię c moż na wykupić ubezpieczenie osobno (wystarczy sprawdzić u ubezpieczyciela, czy dotyczy to Twojej podró ż y w autobusie), a potem moż esz poprosić przewoź nika o sprzedanie Ci biletu BEZ ubezpieczenia - zaoszczę dź trochę na biletach, od razu Ci powiem, ż e nam nie wyszł o - my „z perspektywy czasu em>” potem zdezorientowaliś my się , gdy zobaczyliś my, ż e wiele osó b w autobusie ma bilety bez ubezpieczenia i wyjaś nili nam, ponieważ teraz opisujemy, dlaczego tak jest.
I standardowe WSKAZÓ WKI - weź wodę , jedzenie i poduszkę : poduszka, ty jesteś moją poduszką , gdzie był eś , kiedy pojechaliś my do Buł garii? ! Oznacza to, ż e WYSOCE zalecamy zabranie przynajmniej jednego nadmuchiwanego.
Oddzielna RADA - nie zabieraj ze sobą rzeczy w kartonowych pudł ach, tak jak my, i wskazane jest, aby nie chodzić z jasnymi walizkami, tak jak my, ponieważ z jakiegoś powodu celnicy wszystkich krajó w są bardzo zainteresowani tekturą pudł a i jasne walizki, wię c przy każ dej studni granicznej wszyscy ludzie, podobnie jak ludzie, i tylko pasaż er z 41. miejsca, czyli jeden z nas, byli wzywani za każ dym razem, aby pokazać zawartoś ć zaró wno pudeł ka, jak i walizki!
Na co jeszcze należ y zwró cić uwagę , ż e przekraczają c granicę z Rumunią , mimo ż e przekraczasz ją w tranzycie podró ż ują c do Buł garii, zostaniesz wcześ nie poinformowany o ograniczeniach w imporcie na terytorium Rumunii: smalec, mleko, jajka i oczywiś cie papierosy. Najciekawsze jest to, ż e podró ż ują c do innych krajó w wiemy, ż e moż na zabrać ze sobą w bagaż u do 10 (dziesię ć ) paczek papierosó w, czyli 200 (dwieś cie) papierosó w, ale przejeż dż ają c przez Rumunię , wydaje się jak nie wię cej niż.2 (dwa) paczki, co nas naprawdę zaskoczył o. Ponownie czytamy morze recenzji i wsiadają c do autobusu w Odessie, przewodnik powiedział to samo – w Rumunii, na granicy, mogą nie tylko usuną ć nadmiar dymu, ale mogą zmusić do zapł aty grzywna w wysokoś ci okoł o 65 euro. Oczywiś cie nie wierzyliś my w to, ale kiedy zobaczyliś my, ż e palacze zaczę li popychać swoje paczki papierosó w nad innymi pasaż erami, któ rzy nie palili, jakoś zaczę li wą tpić , ż e naprawdę moż na przewieź ć nie wię cej niż.2 paczki? ! Nastę pnie po powrocie do domu ponownie zainteresowaliś my się tym zagadnieniem i osobno dowiedzieliś my się , ż e np. wyroby tytoniowe jako pał eczki do IQOS, w przeliczeniu na wagę tytoniu, moż na nosić coś okoł o 6 lub 8 paczek, ale to wszystko z Internetu i wedł ug informacji od znajomych. WNIOSEK – lepiej nie ryzykować i nie zabierać na taką wycieczkę wię cej niż.2 paczki papierosó w, ale generalnie jak to mó wią : "przestań palić , wstań na nartach! ".
UWAGA - z jakiegoś powodu w autobusie, któ rym jechaliś my, a jak pytaliś my doś wiadczonych podró ż nych, to samo czę sto dzieje się w innych autobusach, a mianowicie: toalety nie dział ają , czyli zatrzymują się tylko na dworcach autobusowych lub na gazie stacji i przy tym dają tak mał o czasu, jakbyś my jechali na pł ytę - wielu się spó ź nił o (zł e ję zyki w Internecie nawet piszą , ż e w takich przypadkach niektó rzy turyś ci, któ rzy spó ź nili się na toalety, zostali i autobus odjechał ) .
Przy okazji, jeś li chodzi o jedzenie w autobusie, u nas nie był o nawet napojó w, nie mó wią c już o kanapkach, ale był o WI-FI.
WAŻ NE - w drodze powrotnej do domu z jakiegoś powodu wszyscy są atakowani przez zhor: osobiś cie zjedliś my wszystko przed granicą rumuń ską , a potem kupowaliś my wię cej jedzenia na każ dej stacji benzynowej.
Dlatego, ponieważ , jak widzieliś my, ta sama sytuacja dotyczył a prawie wszystkich, któ rzy jechali z nami autobusem, WSKAZÓ WKA: zaopatrz się w ż ywnoś ć z zapasem w drodze powrotnej!
Wszystko inne jest standardowe podczas podró ż y autobusem - jechaliś my tam i z powrotem eleganckim autobusem, a w drodze powrotnej podró ż ował o z nami tylko 5 pasaż eró w.
Nawiasem mó wią c, przed wyjazdem pró bowaliś my znaleź ć rekomendacje, jak najlepiej dostać się z Warny do Obzoru, podczas gdy nasi znajomi polecieli samolotem do Warny, wię c przyjrzeliś my się , jak mogą dostać się z lotniska do centrum Warna lub moglibyś my dostać się z Warny na lotnisko, nic nie znaleź liś my, wię c trochę się denerwowaliś my - to nadal nie jest wycieczka, ale wszyscy pojechaliś my sami, wię c có ż moż emy powiedzieć :
Wł aś ciwie to bardzo proste.
Wszystkie autobusy przejeż dż ają przez przystanki Katedra lub nieco dalej Drukowanie (jeden z drugiego jest oddalony o okoł o 500 metró w).
Autobusy, jak się okazuje, jeż dż ą nie tylko do Warny, ale dalej po cał ej Buł garii, wię c kupują c bilet, spó jrz na trasę autobusu i jeś li potrzebujesz np. do Obzoru, to NIE TAK, jak my , wysią dź w Warnie, ale od razu wykup wycieczkę do miasta, któ rego potrzebujesz.
Z lotniska do centrum Warny (jeś li spojrzysz na katedrę , po prawej stronie znajduje się ż ó ł ty budynek, obok któ rego znajduje się przystanek autobusowy) co 15 minut kursuje autobus, to jest zdecydowanie tań sze niż taksó wka.
Jeś li coś jest nieznane lub niezrozumiał e, to po przeciwnej stronie katedry znajduje się Centrum Informacyjne, w któ rym mó wi się po rosyjsku, angielsku i oczywiś cie buł garsku, gdzie moż na uzyskać nie tylko informacje, któ re Cię interesują , w tym na przykł ad wezwanie taksó wki, ale moż esz też wzią ć mapę miasta lub cał ej Buł garii lub ulotki informują ce o nadchodzą cych wydarzeniach.
Nawiasem mó wią c, jeś li obejdziesz Centrum Informacji po prawej stronie, to z tył u budynku w piwnicy znajdzie się najciekawsze miejsce (Wc).
Jeś li wysiadł eś w Warnie lub nie był o biletó w bezpoś rednio do Obzoru, to od strony Katedry na przystanku Poligrafia autobusy i minibusy czę sto (przynajmniej raz na godzinę ) jeż dż ą wzdł uż wybrzeż a, czyli do Obzor.
Przyjazd do Obzoru autobusem turystycznym (któ rym jechaliś my) NIE jedzie na dworzec autobusowy, ale 100 metró w dalej, wię c trzeba wracać .
Ale regularne autobusy z Warny do Obzoru przyjeż dż ają bezpoś rednio na dworzec autobusowy, co jest bardzo wygodne - ponieważ nie musisz nosić walizek i wspomnianego powyż ej kartonu.
DWORZEC AUTOBUSOWYObzor jest mał y, istnieje kilka sklepó w spoż ywczych i kawiarni, w tym na terenie Dworca.
Nie ma toalety, jest po lewej stronie wokalu i jest pł atna!
Teren Stacji na (analogicznie do wł ą czonej toalety) jest czysty. Duż o zieleni. Po prawej stronie Stacji znajduje się park miniatur - bardzo pię kny.
Ogó lnie pierwsze wraż enie Buł garii to duż y kraj, duż o zieleni, bardzo wą skie drogi wzdł uż serpentyn gó r i wzgó rz, duż o ś wiatł a, niekoń czą ce się pola pszenicy i sł onecznikó w, był o wietrznie i bardzo gorą co , chociaż sami jesteś my z poł udnia i kochamy upał , ale tutaj był o jakoś bardzo ciepł o, ale ogó lnie pogoda jest trochę podobna do pogody w Morszynie na Ukrainie - najpierw sł oń ce, potem trochę deszczu i znowu sł oń ce, ciepł o i wilgotno.
Tak wię c miasto PRZEGLĄ D:
Historyczne i ogó lnie odniesienia:
Obzor (buł g. Obzor) – miasto w regionie Burgas w Buł garii, kurort na wybrzeż u Morza Czarnego. Jest czę ś cią społ ecznoś ci Nesebyru. Znajduje się okoł o 22 km na pó ł nocny wschó d od centrum Nesebyru i okoł o 49 km na pó ł nocny wschó d od centrum Burgas. Wedł ug spisu z 2011 r. w mieś cie mieszkał o 2117 osó b. Dzień Miasta obchodzony jest co roku 24 czerwca (dzień Jana Chrzciciela).
Historia miasta liczy okoł o 3 tys. lat. Począ tkiem miasta był a tracka osada Navlachos. W pierwszym tysią cleciu p. n. e. mi. Heliopolis („Miasto Sł oń ca”) został o zał oż one na jego miejscu przez greckich osadnikó w. Po podboju rzymskim w I wieku p. n. e. mi. zbudowano w nim ś wią tynię Jowisza, a miasto otrzymał o nazwę Theopolis („Miasto Boga”) lub Tempul Yovis („Ś wią tynia Jowisza”). Pozostał oś ci tej ś wią tyni do dziś zachował y się w centrum miasta. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego na Zachodnie i Wschodnie (bizantyjskie) w 395 roku miasto był o letnią rezydencją cesarzy bizantyjskich. Pó ź niej zbudowano buł garską twierdzę Kozyak. Po podboju Buł garii przez Imperium Osmań skie na tym terytorium powstał a wieś Gozeken (po turecku „Przeglą d”). Obzor otrzymał swoją obecną nazwę w 1936 roku, a status miasta 9 wrześ nia 1984 roku.
Miasto jest mał e, centrum jest przedzielone autostradą biegną cą wzdł uż miasta i przechodzą cą przez dworzec autobusowy. Wzdł uż Central Street znajduje się wiele sklepó w.
Jeś li chodzi o nas, poza srebrem nie ma nic do oglą dania, gł ó wnie przybory turystyczne (kapcie, klapki, pamią tki) i bardzo dziwne podró bki ś wiatowych marek.
I jak zauważ yliś my w cał ej Buł garii i w Obzorze, są też sklepy z hard rockiem z odpowiednią tematyką .
Tak wię c, po znakach obiecują cych i ostrzegawczych, rozpoczę ł a się nasza znajomoś ć z Buł garią w ogó le, a Obzorem w szczegó lnoś ci.
Wię c po tym, co zobaczyliś my, postanowiliś my nie wydawać dź wię kó w i patrzyć !
Przede wszystkim bardzo podobał a nam się instalacja flag, któ ra znajduje się tuż przed wjazdem do miasta.
Cał e miasto jest po prostu zanurzone w luksusie szmaragdowo-zielonych winoroś li, drzew, ró ż nych krzewó w o najjaś niejszych kwiatach, gronach soczystych buł garskich pomidoró w spoglą dają cych z dziedziń có w sektora prywatnego, rozgrzanych ciepł ym buł garskim sł oń cem i starannie wypielę gnowanych przez wł aś cicieli uderzył a mnie czystoś ć ulic i ró ż norodnoś ć styló w wielowiekowej historii miasta, moż na poczuć wpł yw ró ż nych kultur w stylu budynkó w i wystroju mał ych kawiarenek, któ re po prostu kuszą przyjś ć i cieszyć się narodową kuchnią Buł garii.
W centrum miasta znajduje się wież a zegarowa, w pobliż u któ rej znajduje się ekspozycja plenerowa staroż ytnych artefaktó w, któ re są niemym dowodem na trzytysię czną historię miasta.
Tu w centrum miasta znajduje się cerkiew prawosł awna ś w. Jana Chrzciciela. Ta niewielka cerkiew został a zbudowana w 1918 roku, po zakoń czeniu I wojny ś wiatowej, na miejscu starej cerkwi, któ rą z powodu ruiny musiał a zostać rozebrana. Nad gł ó wnym wejś ciem do ś wią tyni znajduje się jednokondygnacyjna dzwonnica, któ ra zapowiada rozpoczę cie naboż eń stwa. Przed ś wią tynią znajduje się biał y ł uk z wizerunkiem ś wię tego.
Jest też mał y supermarket spoż ywczy i kilka dobrych sklepó w na centralnym placu, na przykł ad z wł oskimi plecakami - nawiasem mó wią c, ceny od 40 euro, chociaż Buł garia, ceny dla turystó w nie są w lewach, ale w euro.
Dla pamię ci moż esz oczywiś cie kupić niedrogie pamią tki, kosmetyki z buł garskiej ró ż y lub mał e obrazy.
Postanowiliś my się nie popisywać i zdecydowaliś my się na rę cznie robione srebro, nawiasem mó wią c, nigdzie indziej w Buł garii, w tym w Nesebyrze, czegoś takiego nie widzieliś my w Obzorze. Ceny bransoletek zaczynają się od 90 euro (są oczywiś cie tań sze).
Nawiasem mó wią c, w Obzorze, w sklepie jubilerskim, któ ry znajduje się w pobliż u dworca autobusowego, oferują produkty sultanite. Tak, ten sam suł tanita, któ rego ojczyzną jest Turcja. Ceny są nawet nieco tań sze niż widzieliś my na Krytym Bazarze w Stambule: okoł o 5 Euro za gram, czyli nie jest to cena TYLKO kamienia i CAŁ EGO produktu z kamieniem np. kolczyki za okoł o 25 Euro, pierś cionek mę ski – 40-45 Euro, pierś cionek dziecię cy – 7-8 Euro.
Odniesienie do zakupoholikó w:
"Sultanit ma efekt aleksandrytowy - to znaczy zdolnoś ć kryształ u do zmiany koloru w zależ noś ci od charakteru oś wietlenia - integralna wł aś ciwoś ć kamienia suł tanitu. Czerwony, w jasnym naturalnym ś wietle, w ś wietle ż aró wek, odcienie suł tanitu zmieniają się na zielone.
Kamień suł taniczny jest rzadki i bardzo drogi, dlatego nauczyli się , jak syntetyzować suł tanit. Pierwszy zaczą ł go syntetyzować w Turcji. Syntetyczny lub hydrotermalny (g/t) suł tanit nie ustę puje kamieniowi naturalnemu pod wzglę dem wł aś ciwoś ci chemicznych i optycznych.
G/t suł tanit jest ł atwiejszy w obró bce, a wię kszoś ć przetworzonych kamieni trafia do wkł adek jubilerskich.
Cena naturalnego suł tanitu jest poza zasię giem, a zakup suł tanitu g/t jest cał kiem akceptowalny.
Zwró ć uwagę na biż uteryjną metkę , któ ra jest certyfikatem produktu. Jeś li wstawki mó wią „suł tanit g / t”, to kamień ten otrzymał swoje ż ycie z udział em osoby. Jeś li nie ma wyjaś nień dotyczą cych nazwy kamienia, masz suł tanit z kamienia naturalnego. Teraz zwró ć uwagę na cenę . Cena naturalnego suł tanitu przewyż sza cenę diamentó w. Cena suł tanitu g/t jest doś ć przystę pna, moż na ją poró wnać z cenami topazu, granatu, cytrynu itp.
Konsultant ds. sprzedaż y pomoż e Ci zrozumieć pochodzenie kamieni w biż uterii. Zapewnia jasne i wiarygodne informacje o produktach i wkł adkach. ”.
Na szczegó lną uwagę zasł ugują lody - jest ich wiele ró ż nych rodzajó w i wszystko jest bardzo smaczne, ceny zaczynają się od 2 euro.
Jeś li pó jdziesz ró wnoległ ą ulicą Central z centrum miasta w kierunku autostrady, zobaczysz duż y supermarket ALDO. Przed supermarketem sprzedają kanapki typu fast food oraz gotowaną i smaż oną kukurydzę . Biorą c pod uwagę , ż e byliś my dzikusami, mieszkaliś my w mieszkaniach, czyli gotowaliś my dla siebie - supermarket to bardzo potrzebna rzecz na takiej wycieczce, zwł aszcza, ż e supermarket ma przyzwoity wybó r buł garskich win - ceny trochę gryzą (8-9 lew), ale wino moż na znaleź ć na wyprzedaż y za 3.5-5 lewa.
Po spacerze po centrum nadszedł już czas, abyś my udali się do naszego hotelu - Obzor Beach Resort (apartamenty).
Nawiasem mó wią c, z Centrum Obserwacyjnego do Hotelu kursuje elektryczny bas za 1.5 lewa na osobę . Oczywiś cie moż na chodzić - droga zajmie tylko okoł o 15 minut, ale pod koniec wakacji nogi po prostu odmawiał y chodzenia, wię c wielokrotnie korzystaliś my z tej usł ugi, szczegó lnie pod koniec, przed wyjazdem, przypomnieliś my sobie kilka razy to, czego nie kupiliś my w sklepach Obzor i kilka razy przed powrotem pojechaliś my do Centrum Obserwacyjnego.
Wię c OBZOR BEACH RESORT HOTEL.
Mieszkań cy powiedzieli nam, ż e hotel został zbudowany przez Szwajcaró w na wł asny uż ytek, ale potem coś poszł o nie tak, Turcy ukoń czyli hotel, a potem Rosjanie zaczę li kupować apartamenty.
Nie wiemy, czy to prawda, czy nie, tylko my byliś my jedynymi mó wią cymi po rosyjsku – wszyscy pozostali Norwegowie i Niemcy. Generalnie odnieś liś my wraż enie, ż e gdy Europejczycy nie mają wystarczają cej iloś ci pienię dzy dla Hiszpanii, jadą do Buł garii.
Biorą c pod uwagę wskazany kontyngent, ceny w Hotelu, jak dla nas, są nieco zawyż one - szklanka piwa lub hamburger kosztuje 5 euro, co jest prawdopodobnie trochę drogie.
Nasz pokó j miał wł asną kuchnię , w pierwszym budynku Hotelu znajdował się sklepik, a niedaleko Hotelu znajduje się supermarket ALDO, wię c nie wydawaliś my duż o na restauracje - my sami ugotowaliś my: okazał o się , jak smacznie moż emy gotować !
Hotel skł ada się z kilku oddzielnych budynkó w, z któ rych każ dy ma wł asny dostę p do morza (ogó lnie sam hotel znajduje się na linii brzegowej, co jest bardzo dobre, a nie jak podą ż anie nim tylko w terenie). Przed naszym budynkiem nie był o leż akó w - tylko bar i plaż a, co był o dla nas bardziej do zaakceptowania, ponieważ goś cie zagraniczni po wczorajszym dniu pojawili się na plaż y nie wcześ niej niż o 11 rano, a wieczorem nie był o ich wcale, wię c prawie zawsze byliś my sami na plaż y. p>
Czytelnika moż e zainteresować pytanie, wię c co był o w tym samym kartonie, któ re przewieź liś my przez wszystkie granice i nikomu nie daliś my, wię c teraz zdradzimy tajemnicę , a mianowicie: skoro jesteś my z Odessy, potrzebujemy, ż e mieliś my ze sobą wszystko, a wię c: aby nigdzie nie jechać i wygrzewać się na plaż y w Buł garii, postanowiliś my od razu zabrać ze sobą napoje i nie pomyliliś my się - są dzą c po cenach Hotelu, wię c piliś my po co najmniej trzy wycieczki po plaż y!
Jeś li idziesz wzdł uż wybrzeż a z Hotelu w kierunku przeciwnym do centrum Obzoru, najpierw bę dzie kilka innych Hoteli, a potem pię kny nasyp. Niestety, gdy tam byliś my, spacerowanie po nasypie w nocy nie był o bezpieczne - nie ma oś wietlenia.
NIEZALEŻ NE PODRÓ Ż E W BUŁ GARII.
Oczywiś cie moż na wypoż yczyć samochó d - na cał ej trasie są reklamy, a gdy byliś my na prawie każ dym miejscu, aut był o kilka.
Zdecydowaliś my się pojechać transportem publicznym.
Ale kiedy dotarliś my na dworzec autobusowy, napotkaliś my mał y problem – moż esz jechać , gdzie chcesz w cią gu dnia, ale nie zawsze moż esz wró cić tego samego dnia lub odwrotnie, po przybyciu do Nesebyru, do Obzoru moż na wró cić dopiero nastę pnym autobusem, któ ry odjeż dż a już za godzinę , potem w Nesebyrze moż na zostać tylko godzinę . Koszt wycieczki to 6-9 lewa.
WAŻ NE – kupują c bilet tego samego dnia, zaczę li nam tł umaczyć , ż e skoro autobusy przejeż dż ają , prawdopodobnie nie bę dzie miejsc, wię c po wysł uchaniu tej informacji po buł garsku i pytają c ponownie po angielsku, znowu powtarzano, ż e wszystko był o po buł garsku, a potem rozmawialiś my po rosyjsku, a oni rozmawiali z nami po buł garsku, w koń cu postanowiliś my pojechać do Nesebyru nastę pnego dnia, wię c ż e na pewno bę dą miejsca w autobusie.
Wskazó wka – lepiej od razu kupić bilet TAM i Z POWROTEM, bo wsiadają c do autobusu w Nesebyrze najpierw wchodzą podró ż ni z biletami, a potem wszyscy, któ rzy chcą też wró cić do domu, a u nas nie był o dwó ch lub trzech osó b wpuszczono: nie był o miejsc .
Wię c NESEBIR.
Pomoc:
" Nesebyr (buł garski Nesebyr, do 1934 r. Mesemwria) to buł garskie miasto poł oż one na wybrzeż u Morza Czarnego w Buł garii, na skalistym pó ł wyspie o dł ugoś ci 850 mi szerokoś ci 300 m, 37 km na pó ł noc od miasta Burgas. Nesebyr podzielony jest na dwie czę ś ci: Nowy Nesebyr, gdzie znajdują się najnowocześ niejsze domy i hotele, kompleks wypoczynkowy Sł oneczny Brzeg oraz Stary Nesebyr, poł oż ony na mał ym pó ł wyspie. Miasto Nesebyr jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jest nastę pcą staroż ytnej trackiej osady zwanej Messembria, któ ra istniał a od począ tku pierwszego tysią clecia do roku 510 p. n. e. został a przekształ cona w grecką kolonię .
Od staroż ytnoś ci do dnia dzisiejszego zachował y się ruiny muró w twierdzy, baszty, bramy, pł askorzeź by. W 1983 roku teren starego miasta Nesebyru został wpisany na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. W starej czę ś ci miasta trwają intensywne badania archeologiczne. Podczas wykopalisk odkryto ruiny koś cioł a zbudowanego w IX wieku naszej ery. e. , a takż e pozostał oś ci terminó w bizantyjskich. ”.
Zainteresował nas stary Nesebyr, o któ rego pię knie moż na mó wić bez koń ca - spacerują c po antycznych uliczkach, zanurzonych w zieleni kwiató w, spoglą dają c na najpię kniejsze nabrzeż e, mijają c pię kne antyczne ruiny i antyczne budowle , pię kne tradycyjne domy, nie moż na przestać podziwiać cał ego tego pię kna i tu chce się wracać raz za razem.
Koś ció ł Hagia Sophia.
W sercu buł garskiego miasta znajduje się staroż ytny koś ció ł ś w. Zofii (Stara Metropolia). Ta tró jnawowa bazylika, pochodzą ca z V-VI wieku, ma 19 metró w dł ugoś ci i 13 metró w szerokoś ci. Koś ció ł podzielony jest na dwa rzę dy filaró w na nawy, każ dy rzą d ma pię ć czę ś ci. Ś rodkowa nawa od wschodu koń czy się imponują cą zadaszoną absydą i ma prawie 10 metró w szerokoś ci.
Ustanowiony na miejscu staroż ytnej greckiej agory i ruin jeszcze staroż ytnej ś wią tyni, koś ció ł Hagia Sophia jest najstarszym w mieś cie. To tutaj, w ś redniowieczu, znajdował a się rezydencja metropolity nessebarskiego, a takż e klasztor, któ ry niestety nie zachował się do dziś . Jednak sam koś ció ł ró wnież doznał znacznych szkó d, gdy został splą drowany przez Wenecjan. Pó ź niej wię kszoś ć tego, co skradziono, znaleziono w koś ciele San Salvatore, znajdują cym się w Wenecji. Jednak w XIX wieku Stara Metropolia cał kowicie popadł a w ruinę i został a cał kowicie opuszczona.
Koś ció ł wcią ż budzi podziw i zadziwia swoim dawnym pię knem. Na jednej ze ś cian bazyliki wisi marmurowa pł yta, na któ rej widnieje biblijna modlitwa: „Niech dosię gnie was mó j krzyk”.
Plac Centralny, ma ź ró dł o wody pitnej, a wokó ł znajduje się wiele sklepó w. Z centralnego placu rozchodzą się mał e uliczki, wzdł uż któ rych znajduje się niezliczona iloś ć sklepó w.
Kawiarnie i restauracje w Nesebyrze - jest tak wiele do wyboru - szczegó lnie spodobał a nam się jedna z nich z poroś nię tym winoroś lą letnim tarasem i wspaniał ym widokiem na zatoka . Polecamy wszystkim spró bować mał ż y – po Morzu Czarnym, czyli naszej, Odessie, chyba jednych z najsmaczniejszych!
Mał y nabrzeż e, wzdł uż któ rego znajdują się ł odzie i ł odzie, ma niesamowity wyglą d, a ł odzie rybackie wycią gnię te na brzeg nawet w oddali przypominał y nam brzegi naszej ukochanej Sri Lanki!
Ponadto warto zauważ yć , ż e w cał ym mieś cie są mewy, po prostu wszę dzie, któ re jednocześ nie wcią ż kł ó cą się ze sobą , aby zają ć najwyż szy punkt, a gdy jesz w jednej z kawiarni, jest szansa, ż e bę dziesz musiał się podzielić z jednym z nich, skoro mewa nas nie opuś cił a i gł oś no kwiczał a, aż dostał a kawał ek chleba i smaż oną rybę , po czym chrzą kają c, pewnie dzię ki, dopiero potem zostawił a nas w spokoju.
Widok na zatokę też jest bez wą tpienia niesamowity - nie ma co dodawać , do brzegu z któ rego moż na zejś ć po schodach - powiedziano nam, ż e w Nesebyrze jest plaż a, ale my na nią nie poszliś my.
W budowie fortyfikacji, term i budowli widoczny jest ś lad rzymski: mieszane ukł adanie cegł y i kamienia, tzw. opus mixtum (ł ac. opus mixtum). A są dzą c po pieczę ciach znalezionych na cegł ach, materiał budowlany przywieziono z Konstantynopola. Fragmenty twierdzy przetrwał y do dziś i są czę ś cią gł ó wnych bram Starego Miasta.
ZAKUPY Zasadniczo w Nesebyrze moż na znaleź ć prawie wszystko: od zwykł ych odpylaczy po skó rzane kurtki. Tym razem postanowiliś my być praktyczni i kupiliś my buty damskie na lato za 38 euro np. sklep Ipanems znajduje się na placu gdzie znajduje się pę tla autobusowa, kupiliś my też klapki mę skie za 5 euro, opaski na rę kę za 2 Euro i skó rzaną kurtkę za 50 Euro.
-
Cudowne wakacje w aksamitnym sezonie
Bułgaria, 28 Sierpień 2017
-
Wakacje w Obzorze
Bułgaria, 19 Sierpień 2013
-
Dzięki „walizce turystycznej” zepsute wakacje
Bułgaria, 20 Lipiec 2011
-
Odpoczynek dla 5+
Bułgaria, 25 Lipiec 2007
-
WSZYSTKO O ODPOCZYNEK W PRZEGLĄDZIE
Bułgaria, 12 Sierpień 2007