Watykan to święte miejsce, serce kultury i religii chrześcijańskiej

06 Styczeń 2013 Czas podróży: z 13 Sierpień 2008 na 13 Sierpień 2008
Reputacja: +4970
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Być w Rzymie i nie odwiedzać Watykanu - to nie jest dozwolone. Miejsce to jest samym centrum chrześ cijań stwa i jego kultury, ż ywą legendą i skansenem, skarbnicą dzieł sztuki i zabytkó w architektury.

O kraju i jego historii

Pań stwo Watykań skie jest krasnoludzkim pań stwem-enklawą (najmniejszym pań stwem na ś wiecie) na terytorium Rzymu, powią zanym z Wł ochami. Pań stwo wzię ł o swoją nazwę od nazwy wzgó rza zwanego Monte Vaticano, od ł aciń skiego vaticinia – „miejsce wró ż biarstwa”. Status Watykanu w prawie mię dzynarodowym jest pomocniczym suwerennym terytorium Stolicy Apostolskiej, siedziby najwyż szego duchowego przywó dztwa Koś cioł a rzymskokatolickiego. Suwerennoś ć Watykanu nie jest niezależ na (narodowa), ale wywodzi się z suwerennoś ci Stolicy Apostolskiej. Innymi sł owy, jego ź ró dł em nie jest ludnoś ć Watykanu, ale papiestwo.

Pę pek Ziemi dla katolikó w na cał ym ś wiecie, jedno z nielicznych pań stw-miast i jedyny kraj, w któ rym ję zykiem urzę dowym jest ł acina.


Terytorium kraju ogranicza się do zaledwie kilku ulic i placó w i zajmuje 44 ha, z czego 26 to zabudowa, a 18 to drogi i ogrody. Populacja skł ada się z 419 obywateli i 356 stał ych mieszkań có w. Poddanymi Watykanu, opró cz papież a, są kardynał owie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej w czasie swojej misji, czł onkowie Gwardii Szwajcarskiej podczas pobytu w Korpusie, a takż e niektó rzy prał aci i niewielka liczba rodziny osobistych sł ug i pomocnikó w Ojca Ś wię tego.

Watykan znajduje się na Wzgó rzu Watykań skim w pó ł nocno-zachodniej czę ś ci Rzymu, kilkaset metró w od Tybru. Ze wszystkich stron Watykan otoczony jest terytorium Wł och, ł ą czna dł ugoś ć granicy pań stwowej wynosi 3.2 km.

Granica w wię kszoś ci pokrywa się z murem obronnym zbudowanym w celu zapobiegania nielegalnym przekroczeniom. Przed Bazyliką ś w. Piotra granica stanowi krawę dź owalnego kwadratu (oznaczonego biał ymi kamieniami w bruku placu).

W Watykanie nie ma lotnisk, ale jest jeden heliport – Watykań ski Heliport. Został otwarty w 1976 roku i sł uż y do ł ą czenia Watykanu z mię dzynarodowymi lotniskami w Rzymie, Fiumicino i Ciampino. Istnieje 700-metrowa linia kolejowa, któ ra jest poł ą czona z wł oską siecią kolejową i stacją kolejową wybudowaną w 1932 roku na poł udniowy zachó d od Bazyliki Ś wię tego Piotra. Watykan ma wł asną pocztę na Placu ś w. Piotra.

W staroż ytnoś ci terytorium Watykanu nie był o zamieszkane, ponieważ w staroż ytnym Rzymie miejsce to uważ ano za ś wię te. W 324 roku, po przyjś ciu chrześ cijań stwa, nad rzekomym grobowcem ś w. Piotra wzniesiono bazylikę Konstantyna i od tego czasu miejsce to jest zamieszkane.

W staroż ytnoś ci Rzym był wł adcą ś wiata jako stolica potę ż nego Cesarstwa Rzymskiego, aw ś redniowieczu stał się sercem chrześ cijań stwa i papiestwa. Utworzone w poł owie VIII wieku Pań stwo Papieskie obejmował o znaczną czę ś ć Pó ł wyspu Apeniń skiego o ł ą cznej powierzchni 1.000 metró w kwadratowych. km i populacja ponad 3 milionó w ludzi. 13 maja 1871 stany te weszł y w skł ad kró lestwa wł oskiego. Suwerenne Pań stwo Watykań skie w nowoczesnej formie został o oficjalnie zarejestrowane 11 lutego 1929 r. na podstawie porozumień laterań skich zawartych przez rzą d B. Mussoliniego.


Watykan jest absolutną monarchią teokratyczną rzą dzoną przez Stolicę Apostolską . Suwerenem Stolicy Apostolskiej, w któ rej rę kach skoncentrowana jest absolutna wł adza ustawodawcza, wykonawcza i są downicza, jest papież , wybierany przez kardynał ó w na cał e ż ycie.

Po ś mierci Papież a i podczas konklawe aż do inauguracji nowego Papież a jego obowią zki peł ni kamerling. Stanowisko kamerlinga pojawił o się w XI wieku, peł ni ś wieckie funkcje administracyjne, zawsze zajmowane jest tylko przez kardynał a. Kamerling kieruje Izbą Apostolską , jest Generalnym Administratorem Są du Papieskiego oraz Nadinspektorem Mają tku i Przychodó w Stolicy Papieskiej.

Watykan znajduje się w samym sercu Rzymu, a znaczna czę ś ć zabytkó w stolicy Wł och znajduje się na jego maleń kim terytorium. Tutaj moż na wspią ć się na kopuł ę Bazyliki ś w. Piotra i zobaczyć historyczny Rzym z lotu ptaka, przespacerować się po sł ynnych Ogrodach Watykań skich, a takż e zobaczyć na wł asne oczy Papież a, a nawet otrzymać jego bł ogosł awień stwo. Miasto sł ynie z najbardziej rygorystycznych zasad dotyczą cych ubioru, a goś cie, któ rzy nie są w peł ni zakryci, ł atwo w ogó le nie mogą zostać wpuszczeni na jego terytorium.

Miasto-pań stwo ma wł asną konstytucję , hymn, herb, flagę i inne symbole wł adzy pań stwowej. Watykan bije wł asną monetę , ma wł asną pocztę i wł asną stację radiową . Godł o Watykanu w peł ni odzwierciedla istotę miasta: pierwszy klucz pochodzi z Raju, a drugi z Rzymu, Tiara to staroż ytny perski kapelusz, któ ry zamienił się w potró jną koronę (symbol Tró jcy, czyli wł adzy nad niebem , ziemia i zaś wiaty, czy nad Azją , Afryką i Europą ).

Muzea Watykań skie – serce kultury chrześ cijań skiej

Przepł ywamy przez Tyber, idziemy wzdł uż wysokiego muru twierdzy, zbliż amy się do Muzeó w Watykań skich. Zadbaliś my o bilet z wyprzedzeniem, wię c omijamy ogromną kolejkę w kasie. Przy wejś ciu wita nas straż nik radoś nie ubranych szwajcarskich straż nikó w, któ rzy od 1506 roku strzegą spokoju i bezpieczeń stwa Watykanu i nie sposó b nie zwró cić na nich uwagi.

To najmniejsza i najstarsza armia na ś wiecie.


Istnieje kilka interpretacji tej kompozycji. Wedł ug jednej z nich rzeź ba symbolizuje zniszczenie przez dział alnoś ć czł owieka (kula wewnę trzna) naszej planety (kula zewnę trzna), wedł ug innej mał ej kuli - Ziemi, a duż ej - cał ego Wszechś wiata oraz barbarzyń skiego stosunku do naszego planeta pocią ga za sobą ś mierć Wszechś wiata.

Sierpniowy upał na dworze, w Rzymie jest szczegó lnie duszno. Trasa zaczyna się i, och, dobrze! , w halach pracują klimatyzatory, a my stopniowo opamię tujemy się od rzymskiego sierpniowego zaduchu i zaczynamy poznawać arcydzieł a kultury chrześ cijań skiej.

Wspinamy się po luksusowych spiralnych marmurowych schodach, któ re prowadzą do ró ż nych muzeó w.

Muzea Watykań skie są jednymi z najbardziej niezwykł ych i rozległ ych na ś wiecie. Po lewej stronie znajduje się Muzeum Sztuki Staroż ytnej, tuż przed nami Pinakoteka, a po prawej Muzeum Gregoriań skie i Muzeum Sztuki Chrześ cijań skiej. Poznajemy Salę Rotunda, zbudowaną przez Michał a Anioł a w latach 1780 - 1782.

W centrum sali znajduje się ogromna monolityczna misa porfirowa (obwó d 13 m) ze Zł otego Domu Cesarza Nerona. W niszach znajduje się.18 posą gó w i popiersi rzymskich i greckich bogó w i bohateró w. W centrum znajduje się posą g Herkulesa wykonany z pozł acanego brą zu (II w. , znaleziony w pobliż u teatru Pompejusza) - jedyny pozł acany posą g, któ ry przetrwał do czasó w staroż ytnych.

Bardzo podobał y mi się Muzea Sztuki Staroż ytnej - najwię ksza na ś wiecie kolekcja sztuki klasycznej, zgromadzona dzię ki staraniom papież y Klemensa XIV, Piusa VI, Piusa VII i Grzegorza XVI. Te z kolei skł adają się z kilku, takich jak Gregorian Egyptian Museum, Gregorian Etruscan Museum, Pio Clementino Museum, Chiaromonti Museum, a takż e galerii, takich jak nagrobki, kandelabry, gobeliny, mapy geograficzne, galeria San Pio V i Sala Rydwanó w.

Trudno opisać wspaniał oś ć zgromadzonych w nich eksponató w, takich jak Nil w Muzeum Kyaromonchi.


Aby zrozumieć sale i nie przegapić niczego ciekawego, przy wejś ciu otrzymujemy plan-przewodnik, moż na ró wnież skorzystać z audioprzewodnika. Aby dostać się do Kaplicy Sykstyń skiej, najbardziej znanej z freskó w Michał a Anioł a, musisz przejś ć przez wszystkie sale. Zabronione jest fotografowanie jego wnę trza. Trudno opisać to wspaniał e arcydzieł o, trzeba to zobaczyć na wł asne oczy! Tutaj moż na spę dzić wię cej niż jeden dzień , biorą c pod uwagę poszczegó lne jego fragmenty.

Kaplica Sykstyń ska powstał a w miejscu, gdzie wcześ niej istniał a „Wielka Kaplica”, w któ rej w ś redniowieczu gromadził się dwó r papieski, skł adają cy się z okoł o dwustu czł onkó w – kardynał ó w, przedstawicieli ró ż nych zakonó w i rodó w szlacheckich. Papież Sykstus IV obawiał się zagroż enia militarnego ze strony florenckiej Signoria Medici, z któ rą był w napię tych stosunkach, oraz Mehmeda II, któ rego wojska zagraż ał y wschodnim wybrzeż om Wł och.

Dlatego postanowił wzmocnić ten budynek. Projekt stworzył architekt Baccio Pontelli, a prace prowadzono pod kierunkiem George'a de Dolci. Prostoką tna sala ozdobiona jest malowidł ami ś ciennymi wykonanymi w latach 1481-1483 przez Sandro Botticellego, Pinturicchio i innych mistrzó w.

Kaplica Sykstyń ska sł ynie przede wszystkim z dwó ch powodó w: po pierwsze jest miejscem tajnych spotkań Papież a; a po drugie, z jego wspaniał ymi obrazami wielkiego Michał a Anioł a, któ ry namalował okoł o tysią ca metró w kwadratowych sufitu i odległ ych ś cian kaplicy w latach 1508-1512 na zamó wienie papież a Juliusza II. 500 lat temu, 31 paź dziernika 1512 roku, papież Juliusz II odprawił uroczyste nieszpory na cześ ć powstania freskó w na sklepieniu Kaplicy Sykstyń skiej. 31 paź dziernika 2012 roku o tej samej godzinie papież Benedykt XVI powtó rzył uroczystą ceremonię z okazji 500-lecia kaplicy.

Malowanie sufitu zaję ł o cztery lata.

Wpł ynę ł o to na zdrowie Michał a Anioł a: w tym czasie do jego pł uc dostał a się ogromna iloś ć farby. Ale zdecydowanie był o warto.

W latach 1536-1541 Michał Anioł namalował ś cianę oł tarza - fresk Są du Ostatecznego na zlecenie papież a Pawł a III. Konklawe odbywają się w kaplicy od koń ca XV wieku. Pierwszym konklawe, któ re odbył o się w kaplicy, był o konklawe z 1492 r. , na któ rym wybrano Aleksandra VI. Kaplicę konsekrowano 15 sierpnia 1483 r. w ś wię to Wniebowstą pienia Matki Boż ej.


Po konwergencji papież a i Lorenza Medici (dwa lata po spisku Pazzi) zaproszono grupę artystó w florenckich do Rzymu, gdzie wraz z mistrzami umbryjskimi w latach 1481-83. ozdobił ś ciany Kaplicy Sykstyń skiej. Byli to Botticelli, Perugino, Ghirlandaio i Cosimo Rosselli, z udział em ich asystentó w: Pinturicchio, Signorelli, Bartolomeo della Gatta, David Ghirlandaio, Piero di Cosimo, Biagio d'Antonio.

Freski te zawierał y wiele postaci portretowych (w zachowanych 12 freskach jest ich co najmniej sto). Począ tkowo freskó w był o 16, zachował o się.12. Mury otaczają dwa cykle – Historia Chrystusa i Historia Mojż esza. Jednym z moich ulubionych obrazó w jest Kuszenie Chrystusa Sandro Botticellego.

Z okien sal rozpoś ciera się wspaniał y widok na gł ó wny plac ś w. Piotra czy Piazza San Pietro.

Plac i Katedra ś w. Piotra – centrum ś wiatowego chrześ cijań stwa

Miasto potrzebował o terenu, któ ry pomieś cił by duż ą liczbę wiernych, któ rzy przybywali do katedry, aby otrzymać bł ogosł awień stwo papieskie lub wzią ć udział w uroczystoś ciach religijnych. Zadanie to wykonał Giovanni Lorenzo Bernini, któ ry w latach 1656-1667 stworzył plac przed katedrą - jedno z najwybitniejszych dzieł ś wiatowej praktyki urbanistycznej. Pojemnoś ć placu to okoł o 6000 osó b.

Poś rodku, otoczony dwiema fontannami, stoi egipski obelisk z Heliopolis, sprowadzony do Rzymu przez cesarza Kaligulę i wedł ug legendy ozdobiony cyrkiem Nerona, w któ rym stracono apostoł a Piotra. Wokó ł obelisku w okrę gu znajdują się znaki wskazują ce punkty kardynalne. W latach 30. Mussolini wytyczył szeroką ulicę Pojednania od centrum Rzymu do placu.

Gł ó wną atrakcją placu jest Wielka Bazylika ś w. Piotra, czę ś ciej nazywana katedrą ś w. Piotra, katedra katolicka, któ ra jest najwię kszą budowlą w Watykanie i centrum obrzę dowym Koś cioł a rzymskokatolickiego. Zał oż ona w 324, a w 1506 papież Juliusz II poł oż ył kamień wę gielny pod nową ś wią tynię , ukoń czoną dopiero sto lat pó ź niej z udział em tak wielkich mistrzó w jak Bramante, Rafael, Michał Anioł , Bernini.


Wewną trz katedra zachwyca harmonią proporcji, a takż e ogromnymi rozmiarami i bogactwem dekoracji – znajduje się tam wiele posą gó w, oł tarzy, nagrobkó w, wiele wspaniał ych dzieł sztuki. W nawie gł ó wnej znajduje się ró wnież ambona ś w. Piotra stworzona przez Berniniego (1666). Obejmuje katedrę ś w. Piotra, nad któ rym unosi się w blasku symbol Ducha Ś wię tego.

Na koń cu nawy gł ó wnej, przy ostatnim filarze po prawej stronie, znajduje się figura ś w. Piotra (XIII w. ). Posą gowi przypisuje się cudowne wł aś ciwoś ci, a liczni pielgrzymi z czcią cał ują nogę z brą zu.

W kopule nad oł tarzem gł ó wnym znajduje się arcydzieł o Berniniego - ogromny, wysoki na 29 m baldachim (cyborium) na czterech skrę conych kolumnach, na któ rych stoją posą gi anioł ó w. Wś ró d gał ę zi laurowych na gó rnych partiach kolumn widoczne są pszczoł y heraldyczne z rodziny Barberini.

W pierwszej kaplicy prawej nawy znajduje się arcydzieł o Michał a Anioł a - marmurowa "Pieta". Został stworzony przez niego na przeł omie XV i XVI wieku w wieku 23 lat. Po tym, jak napastnik pró bował rozbić posą g, zabezpieczono go szkł em.

W lewej nawie uwagę przykuł nagrobek Aleksandra VII – ostatnie arcydzieł o 80-letniego Berniniego (1678). Papież przedstawiony jest klę czą cy, otoczony alegoriami Mił osierdzia (z dzieć mi), Prawdy (lewa stopa spoczywają ca na kuli ziemskiej), Roztropnoś ci i Sprawiedliwoś ci.

Pał ace i ogrody Watykanu – zaką tek raju

Zabytki Watykanu, ś wią tynie, pał ace, twierdze wspó ł grają z ogrodami i parkami, któ re nadają szczegó lny majestat tym staroż ytnym arcydzieł om architektury.

Ziemia Watykanu jest ś wię ta, wię c wszystkie posadzone tu roś liny rosną i kwitną.

Podstawą ogrodó w watykań skich są cyprysy, sosny, cedry, bukszpan, palmy, magnolie, oliwki, bluszcz i wiele innych wspaniał ych roś lin, któ re sprawiają , ż e są zielone przez cał y rok. Ogrody moż na zwiedzać tylko w ramach specjalnie zorganizowanej wycieczki o godz.


Ogrody Watykań skie rozpoczę ł y swoją historię w XIV wieku wraz z papież em Mikoł ajem III, kiedy to papież powró cił z niewoli w Awinionie do Rzymu. Opró cz Morza Ś ró dziemnego w ogrodach Watykanu roś nie ogromna liczba rzadkich egzotycznych roś lin i wielowiekowych drzew, są tu ró ż ne budynki, w tym chiń ska pagoda, wszelkiego rodzaju wież e, pał ace i domy, wszę dzie rozmieszczone fontanny, wspaniał e widoki otwarte z platform obserwacyjnych. Tutaj moż na zobaczyć wiele rzeź b, od staroż ytnych marmurowych posą gó w po wspó ł czesne kreacje.

W ogrodach znajduje się wiele rzeź b, zwł aszcza Matki Boskiej.

Jak moż na przejś ć bez drż enia duszy po tym ś wię tym mieś cie, w któ rym znajdują się najcenniejsze relikwie naszego chrześ cijań skiego ś wiata, spacerować ś cież kami jego ogrodó w, po któ rych szli papież e i kardynał owie!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Дворцы Ватикана
Собор Святого Петра и улица Примирения
Граница на площади Святого Петра
Площадь и Собор Святого Петра
Швейцарские гвардейцы
Спиральная мраморная лестница
Зал Ротонда
Нил в музее Кяромонти
Сикстинская капелла
Потолок с росписью Микеланджело
Фреска «Страшный суд» Микеланджело
Площадь Святого Петра
Статуя Св. Петра в соборе Святого Петра
Мраморная «Пьета»
Дворцы Ватикана
В Ватиканских садах
В Ватиканских садах
Балдахин в соборе Святого Петра
В Ватиканских садах
Podobne historie
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara