Sedniv nad rzeką Sniv

13 Wrzesień 2015 Czas podróży: z 04 Wrzesień 2015 na 06 Wrzesień 2015
Reputacja: +6634.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Ten rok jest przyjemnie bogaty w swoje odkrycia na ł onie podró ż y – okazuje się , ż e jeś li zaczniesz ż yć bez wkł adania go do dł ugiego pudeł ka, moż esz wokó ł siebie dokonać wielu ciekawych odkryć . Moż na powiedzieć , ż e moim nowym odkryciem jest perł a rzeczna (czyli wielka rzadkoś ć ), o któ rej niewiele osó b wie. To Sednev to osada typu miejskiego w powiecie czernihowskim regionu czernihowskiego, poł oż ona nad brzegiem pię knej rzeki Sniv (dopł yw Desny). Populacja to tylko 1353 osoby, a to ś wietnie, bo miasto jest koją co atrakcyjne po zgieł ku wielkich miast, zwł aszcza miast. Jest cicha i opuszczona, malownicza i prowincjonalnie relaksują ca.


Ludzie okazali się mili i responsywni - witali nieznajomych, wskazywali drogę , czę stowali ś liwkami i jabł kami, nalewali darmową kawę w wiejskim sklepie… Po prostu się go pozbyliś my… Karp na tle innych miasteczek Region Czernihó w, któ ry nie zachwycił )… Ale udał o mi się spotkać dopiero teraz i mieszkają c tam na weekend, mogę ś miał o powiedzieć - podobał o mi się ! Zawsze kochał am Dreams, w przeciwień stwie do Desny, a teraz rozumiem, ż e nie jestem sama - inaczej ludzie by się tu nie osiedlili.

A osadnictwo sł owiań skie stał o się podstawą tego, co powstał o w VIII-IX wieku. miasta. W Sedniwie zachował y się pozostał oś ci muró w obronnych staroż ytnego miasta. Po raz pierwszy wspomniano w ź ró dł ach kronikarskich w 1068 roku jako staroż ytne rosyjskie miasto-twierdza Snovsk, miasto w księ stwie czernihowskim, któ re istniał o w X i XIII wieku nad rzeką Snov, prawym dopł ywem Desny.

Opowieś ć o minionych latach opisuje bitwę księ cia Ś wiatosł awa Jarosł awicza z Poł owcami na przedmieś ciach Snowska. To pod nim w 1068 roku ksią ż ę Ś wiatosł aw Jarosł awych z trzema tysią cami ż oł nierzy pokonał.12-tysię czną armię Poł owcó w! Okoł o 1149 roku Kronika Kijowska wymienia Snowska Tysią c (staroż ytny rdzeń terytorialny ziemi czernihowskiej) jako terytorium w księ stwie czernihowskim.

Jedynym znanym księ ciem Snowskim jest Roś cisł aw Jarosł awic, w chrzcie Iwan (1171 - po 1212) był księ ciem Snov (1181 - 1203), Wyszgorod (1212), syn Jarosł awa z Czernihowa i jego ż ony Iryny. W 1203 był jedynym wymienionym księ ciem wś ró d Olchowiczó w, któ ry brał udział w klę sce Kijowa. W 1212 r. wraz z bratem Jaropolkiem został schwytany w Wyszhorodzie podczas wyprawy ksią ż ą t smoleń skich przeciwko Wsiewoł odowi Czermnemu. 11.08.

W 1187 poś lubił có rkę Wsiewoł oda Wielkiego Gniazda (wielkiego księ cia Wł odzimierza w 1176 i dziesią tego syna Jurija Doł gorukiego) Wsiesł awa.

Nie zachował y się ż adne informacje o dzieciach.

W XII-XIII wieku Snovsk był czę ś cią księ stwa czernihowskiego.

Snovsk jest ró wnież wymieniony w Kronice Galicyjskiej z 1234 r. , gdzie jest wymieniony wś ró d miast księ stwa czernihowskiego, któ re został o zdobyte przez wojska Danył a Halickiego i Woł odymyra Rurykowicza.

Zniszczony przez Tataró w Mongolskich podczas najazdu w latach 1238 - 1240, a takż e cał y region Czernihowa i inne waż ne miasta Chorobor i Orgoszcz, o któ rych wszyscy zapomnieli.

Od tego czasu miasto podupada.


W latach pię ć dziesią tych XIII wieku miasto weszł o w skł ad Wielkiego Księ stwa Litewskiego.

W 1527 r. Snovsk jest wymieniony jako osada „z 50 dymami” w „Pamię ci”, któ ra opisuje miasta ziemi czernihowsko-siwerskiej, któ ra w 1503 r. przeszł a z Wielkiego Księ stwa Litewskiego do pań stwa rosyjskiego.

Na począ tku XVII wieku wieś Snovsk, znana w tym czasie ró wnież jako wieś Knyaginine, przestał a istnieć .

T. jest.

Po wł ą czeniu ziem czernihowskich w skł ad Rzeczypospolitej Obojga Narodó w w latach 1618-1620, na terenie dawnej wsi Snowska powstał a osada Sedniw.

W 1638 r. Sednev jest wymieniany jako miasto z „80 dymami”, na terenie któ rego zbudowano szlachecki zamek.

W latach 1648-1781 Sednev był setnym miastem puł ku czernihowskiego, bę dą cego dziedzictwem rodu Ł yzohubó w.

W latach 70. XIX wieku stał się jednym z oś rodkó w populizmu w regionie Czernihowa. W 1917 Sednev został czł onkiem Ukraiń skiej Republiki Ludowej. Wieś jest wpisana na listę historycznych osad Ukrainy, zatwierdzoną przez Gabinet Ministró w Ukrainy w 2001 roku. A to mó wi, ż e to nie miał o znaczenia.

Jest bardzo ciekawy z historycznego punktu widzenia, a jednocześ nie malowniczy i wyraź nie niedoceniany jako oś rodek turystyczny.

W 2009 roku prezydent Wiktor Juszczenko podpisał dekret „W sprawie pewnych dział ań na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego wsi Sedniw w obwodzie czernihowskim”. Prezydent polecił Radzie Ministró w i Czernihowskiej Obwodowej Administracji Pań stwowej utworzenie Rezerwy Pań stwowej Mają tku Ł yzogubiw.

Zaznaczę , ż e obozy pionierskie istniał y od zawsze, wię c Sednev jest cał kiem odpowiedni do wypoczynku na ł onie rodzimej przyrody - tu lasy, przeznaczenie, wzgó rza, pię kna rzeka Marzenia.

Doś wiadczeni ludzie kupili tutaj domy i cieszą się umiarkowanym klimatem i ciszą z dala od tł umó w, ponieważ ekstremalne lub egzotyczne wakacje prę dzej czy pó ź niej się nudzą i chcą spokoju, jednoś ci z naturą i noosferą . to jest luksus naszych czasó w…. Zbieraj dary lasó w. Po prostu nic nie ró b, patrzą c na naturę i cieszą c się ż yciem ....


Należ y to docenić mieszkają c tutaj, a nie skakać na jeden dzień w kró tkiej wycieczce pod hasł em „popatrz tam – spó jrz tutaj”… Bzdura to wszystko… to nie wakacje…

Udał o nam się tu zamieszkać , bo chaty zaczę ł y się poddawać . Dojazd z Czernihowa jest ł atwy - droga jest ś wietna! Szukają c naszego domu musieliś my chwilę wę drować po miasteczku, schodzą c do rzeki, ale wszystko jest zbyt malownicze i ciekawe… A mieszkać w chacie nad brzegiem magicznej rzeki Marzenia – mogł abym na zawsze!

Nie udał o nam się zobaczyć wszystkiego ze wzglę du na pogodę , ale to, co udał o nam się zobaczyć był o ciekawe i przyjemne, a to nie wystarczył o…

Nie uważ am, ż e miasto ma perspektywy jako centrum przemysł owe czy handlowe, ale jako strefa spokojnego wypoczynku i turystyki rodzinnej ma potencjał , któ ry moż na i należ y rozwijać i promować . Jak mó wią - mał a szpulka, ale droga!

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Наверное визитка Седнева - деревянная церковь, где снимали финальные сцены советсвого ужастика
Наш коттедж на берегу реки Снов
Дачи сдаются - значит можно пожить
Вид у дачи на бережок реки Снов
А мы на лодочках катались ... На реке и белые и желтые лилии, это редкость....
Местные корчики... очень провинциально и очень хорошо!
Идем в центр а это пейзажи вокруг
Все выше.... где же цывилизация? УРА! Еее не много!
О! Плэнер! Глечики, квиточки...
Разве это не чудесно? И ближе, чем на Западенщине
Сено, тыковки... пардон, гарбузики... Кому гарбуза?
Белая хатынка.... классика жанра!
Хотели запомнить улицу....по которой шли...гм... почти удалось :)
О чудо! Среди домов.... скоре... скоре...
Среди попкрона и капусты есть место чуду!
Свернули, торопимся приблизится....
А вот вам.... сквозь решетку не пройти.... рядом на доске объявлений, указаны номера мобильников - если позвонить, вам откроют и покажут... Но, мы отложили это на потом, в начале хотели погулять и все увидеть... не сложилось...
Бредем дальше.... кругом не плохие домики....Почти на всех спутниковые антены... но вечером народ свет не включает... ложатся с петухами.... вау!
Еще! И можно подойти, да и подъехать ... Свято-Воскресенская церковь
Свято-Воскресенская церковь,1690 г. Построена Я. Лизогубом как родовая усыпальница. Одна из старейших церквей. Перестроена в 1796—1814 гг. Славится умельцами изгонять бесов. В церкви висит подробная инструкция с иллюстрациями.
Вокруг все усыпано яблоками....вкусными
Какие места для прогулок!
Камяница Лизогубов, 1690 г. С двухъярусной башней с зубцами и контрфорсами, которые придают строению романтичный вид. Отличное место для Обленерго :)
Камяница Лизогубов, 1690 г.
Очень понравился этот уголок у Камяницы, тут открывается отличный вид   (и рядом есть классический сельский вц)
Вид на луга и долы от Камяницы Лизогубов... наверное не передает, но вид умопомрачительный... и восхитительный!
Немного назад, обратно к церкви...
И вот оно - имение Лизогубов! Тут школа!!! Какие молодцы! Я восхищена!
Усадьба Якова Лизогуба — памятник садово-парковой архитектуры XVII века.
Рядом с усадьбой росла Шевченковская липа. Дереву было свыше 600 лет. Под липой любил отдыхать Тарас Шевченко, когда бывал в Седневе в 1846 и 1847 гг. ....Где же найти место на Украине, где не любил отдыхать Тарас Григорович? Он знал толк в отдыхе в родных
В имении не администрация и не банк, а школа! Может это станет хорошим примером? Планктоном без образования проще управлять, но в целом для страны быдло - это плохо! Хорошо что в Седневе понимают важность образования!
Идем и смотрим по сторонам
Рядом опять живописная  провинция.... какая прелесть...
Как хорошо гулять и видеть.... Седнев открыл мне глаза (не веки :)!
Парк при усадьбе.... он не заброшенный, но и не помпезный.... тут хорошо гулять (и опять есть вц - каменный, а это уже что-то!)
Парк имения Лизогубов
Ты устал путник? Присядь, отдохни.... подумай...
Здания в парке.... кругом масса скульптур....
Парк и скульптуры
Судите сами
Ракурс ближе
Обожаю гулять вокруг старых зданий...
Опять что-то интересное
Думала молодой Шевченко.... ошиблась...
Опять ошиблась....
Вид с тыла.... очень романтично...
Памятный камень и альтанка Глибова Л.
Беседка Л. Глибова. В стиле классицизма. Здесь Л. Глибов написал лирическое стихотворение «Кручина» («Стоит гора высокая»).
Я вам скажу честно - вид восхитительный! Мы верещали от восторга! Прекрасное - рядом! Поднимите свои веки!
Вид из альтанки Глибова - попробуйте увидеть сами!
Было трудно расстаться... Начало осени и бабье лето, как по мне лучшее время для экскурсий по Черниговщине.... все так романтично и красиво.... умиротворяюще....
Дальше вокргу здания...
Кажется не ошиблась....
Да! Это молодой Шевченко Т.Г. с мольбертом....Тут много памятников Шевченко Т.Г., но этот именно как художнику....
А вот и памятник братьям Лизогубам
Центральный вход в парк
Я не знаю что это.... мы позорно бежали....тырили яблоки.... думали нас застукали.... ближе не подошли....
Чудесные домички.... мне бы хотелось и тут пожить....
Для мальв поздновато, но и эти цветы создают нужную атмосферу и колорит првинции
Простите, но ялюблю снимать корчики.... они такие романтичные.... думаю не хуже итальянских развалин...
И это почти в центре.... я балдю!!!!
Центральные магазины... поочередно - продукты и не продукты.... обожаю сельские магазины: это и клубы и центры общения....
Центр. Памятная стелла, памятники ВОВ и Тарасу Григоровичу. Для кого-то обычно, а кому-то - спецыфично...
Мы не смогли за один день увидеть все церкви, а потом погода помешала.... но тут их много!
Библиотека....
Идем обратно.... прогулка была по холмам, аппетит нагулялся....
Тишь....
Стучите и откроют....
Как же тут тихо.....
Все ниже к реке....
Гусики и песики на тихой улочке.... лепота....
Мы вернулись в нашу хатынку....  Вам понравилась прогулка? Нам не хватило времени увидеть все..... но хоть немного....
Прелестная речка Снов....
Podobne historie
Uwagi (5) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara