Ciekawy dzień wolny. Część 1: Kozelets
Lato w peł nym rozkwicie, czas rozcień czyć leniwy i przyjemny weekend na ł onie natury kró tką wycieczką . A co moż e być lepszego niż jednodniowa wycieczka do staroż ytnego miasta, poł oż onego zaledwie 150 km od Kijowa? Wię c jedziemy do Czernihowa.
W poł owie drogi do ostatniego punktu w mieś cie Kozelets majestatyczne kopuł y ś wią tyni są widoczne już z drogi - grzechem jest nie zatrzymywać się . Kompleks skł ada się z bardzo pię knego koś cioł a i dzwonnicy, któ re przypominają architekturą ś w. Zofię kijowską i klasztor Wydubiecki. Ś wią tynia został a zbudowana na tajny ś lub cesarzowej Katarzyny Pietrownej, có rki Piotra Wielkiego i Aleksieja Razumowskiego. Los Aleksieja zasł uguje na osobną historię . Urodził się w rodzinie kozackiego Grigorija Rozuma, któ ry miał doś ć twardy temperament. Chł opiec był cichy, skł onny do czytania i tworzenia, czego jego ojciec nie lubił zbytnio. Po kolejnej kł ó tni Aleksiej ucieka z domu. Ukrył go ksią dz z są siedniego miasta, a Aleksiej, któ ry ma doskonał e zdolnoś ci wokalne, zostaje chó rzystą w miejscowym koś ciele. Jakiś czas pó ź niej puł kownik Wiszniewski uderzył swoim gł osem, któ ry zabiera 22-letniego mł odzień ca do Petersburga, gdzie zostaje chó rzystą Chó ru Dworskiego. Tsesarevna Elizaveta Petrovna zauważ ył a pię kno i charyzmę Aleksieja. Wkró tce został zarzą dcą nie tylko jej mają tku, ale takż e serca cesarzowej. Para chciał a wzią ć ś lub w Kozielcach, dla któ rych matka Aleksieja rozpoczę ł a wspaniał ą budowę ś wią tyni. Niestety budowa trwał a ponad 10 lat, wię c Elż bieta i Aleksiej pobrali się we wsi Perowo pod Moskwą . Oto cał e tł o budowy.
I trochę osobistych uczuć . Po pierwsze, ś wią tynia jest bardzo, bardzo pię kna. Po drugie, nie mieś ci się w obiektywie ze wzglę du na swoje gigantyczne rozmiary. Po trzecie, jego atrakcją jest 30-metrowy ikonostas lipowy, wykonany na zamó wienie przez wł oskich rzemieś lnikó w. Zgodnie z oczekiwaniami atmosfera jest bardzo spokojna. Na terenie znajdują się klomby, jest ź ró dł o z "ż ywą wodą ". Niedawno proboszczem ś wią tyni został potomek sł ynnego rodu Tereszczenko. Przyczynił się do odbudowy budowli, któ ra w latach wł adzy sowieckiej uległ a znacznemu zniszczeniu, a teraz ś wią tynia jest otwarta zaró wno dla wiernych, jak i turystó w.
Tł o historyczne:
Sobó r Narodzenia Najś wię tszej Marii Panny to prawosł awna katedra w Kozelcu w obwodzie czernihowskim, wybitny zabytek architektoniczny w stylu ł ą czą cym znaki baroku ukraiń skiego i elż bietań skiego. Zbudowany w latach 1752-1763 na polecenie Natalii Demyanovny Razumovsky („Razumikha”), matki Aleksieja i Kirilla Razumovskych. Architektami ś wią tyni byli Andriej Kwasow i Iwan Grigorowicz-Barski.
Katedra z kamiennym krzyż em ma wewną trz cztery filary wspierają ce, któ re podtrzymują system sklepień i pię ć kopuł ustawionych po przeką tnej. Na pierwszym poziomie dwupię trowej ś wią tyni znajduje się gró b Razumowskich. Pó ł koliste ganki z otwartą kolumnadą , zakoń czone szczytami namiotó w, prowadzą z trzech stron na drugą kondygnację . Wyrafinowana dekoracja sztukatorska ś cian ł ą czy w sobie formy baroku, rokoka i klasycyzmu. We wnę trzu dominuje centralna kopuł a i wielopoziomowy rzeź biony zł ocony ikonostas lipowy z XVIII wieku, stworzony wedł ug miejscowej legendy przy udziale architekta Bartolomeo Rastrelli. Obok ś wią tyni znajduje się czteropoziomowa dzwonnica.