Dom, w którym mieszkam
Orzeł ? Gdzie to jest?
Czy to jest miasto?
Sł yszał em to wiele razy!
To miasto pierwszego salutu! - odpowiedzą bardziej „zaawansowani”. A ktoś , sł yszą c ż ał osne przemó wienie lokalnych urzę dnikó w, zostanie gł oś no nazwany „literacką stolicą Rosji”. I myś lę , ż e wszyscy bę dą mieli rację .
Dla mnie moje miasto przede wszystkim kojarzy się z czymś ciepł ym i drogim. Nie bez powodu w tytule opowieś ci zapoż yczył em frazę ze starego sowieckiego filmu Lwa Kulidzhanova z 1957 roku, któ ry opowiada o ludziach, któ rzy przeż yli cał ą epokę ze swoimi radoś ciami i tragediami.
Poł oż one na trasach z pó ł nocy na poł udnie i z zachodu na wschó d miasto wydaje się tkwić w odległ ej epoce sowieckiej. Tutaj, jak poprzednio, hasł a „popisują się ” na starych budynkach, niegdyś sł awnych w cał ym Zwią zku fabryk,
a Lenin ró wnież , jak poprzednio, wskazuje drogę do lepszej przyszł oś ci.
Planiś ci miast nie są ś wiadomi tak elementarnych osią gnię ć naszych czasó w jak skrzyż owanie dró g, dodatkowa strzał ka sygnalizacyjna, rondo. A co za tym idzie, bardzo czę ste korki zaró wno na drogach centralnych, jak i drugorzę dnych. A ś wiece nowo zbudowane absurdalnie wspó ł istnieją z sektorem prywatnym XX wieku. Ale te mał e rzeczy, któ rych jest wiele w każ dym innym mieś cie.
Miasto został o zał oż one w 1566 roku, kiedy dekretem cara Iwana Groź nego u zbiegu rzek Oka i Orlik zbudowano fortecę w celu ochrony poł udniowych granic Rosji.
Wedł ug jednej z legend, gdy podczas budowy ś cię to dę by, w niebo wzleciał majestatyczny ptak, widzą c, jak nazwali miasto. Wedł ug innej wersji ptak siedział na murach budowanej twierdzy.
Jak dla mnie obie wersje są godne istnienia, a ten symbol miasta jest obecny nie tylko na herbie, ale takż e jako symboliczny atrybut na ró ż nych przedmiotach.
W miejscu zał oż enia miasta, w potocznym uż yciu miejscowych mieszkań có w - strzał a, nic nie przypomina historii, tylko kamień z pamię tną datą w mał ym parku.
Kamień w miejscu fundamentó w twierdzy Oryol
W 1966 roku wzniesiono tu stelę z okazji 400. rocznicy zał oż enia miasta.
Stella w miejscu zał oż enia miasta
W zeszł ym roku, ł atwo obliczyć , obchodzono 450. datę . W efekcie na jakiś czas miasto zamienił o się w cią gł y plac budowy. Niestety wynik „opanowanych” funduszy nie był imponują cy.
Nazwa literackiej stolicy jako chwalebny epitet nie pojawił a się przypadkowo. Z biegiem lat tak wybitne postacie literackie jak ja.
Bunin, N. Leskov, I. Turgieniew, A. Fet, L. Andreev i inni.
Za symboliczną opł atą moż esz odwiedzić muzea niektó rych z nich. Każ dy rodowity Orł owiet w latach szkolnych i studenckich dotykał historii swojej ojczyzny w ramach zorganizowanych wycieczek. A wycieczka do rodzinnej posiadł oś ci I. Turgieniewa w Spasskoje-Lutovinovo zawsze był a czę ś cią obowią zkowego programu dla ucznió w.
Jednym z miejsc Orł a, wspomnianym w pracach I. Turgieniewa i I. Bunina, stał o się Szlachetne Gniazdo, niewielki obszar na wysokim brzegu rzeki. Orlika. W pobliż u znajduje się dom Leskowó w, w któ rym spę dził dzieciń stwo przyszł y mał y pisarz. Jest też Dom Pisarzy, muzeum N. Leskova.
A jeś li pó jdziesz trochę dalej w kierunku ulicy Turgieniewa, natkniesz się na Muzeum Pisarzy Oryol, a na są siedniej ulicy Georgievsky - Muzeum I. Bunina. Ogó lnie rzecz biorą c, cał y ten przytulny obszar z muzeami, domami pisarzy, rozrzedzony gł upimi budynkami z czasó w sowieckich, bardzo przypominał mi przedmieś cie Tró jcy Ś wię tej w Miń sku, tylko Biał orusini traktowali swoją historię z wię kszym szacunkiem.
Biblioteka Publiczna Orel nosi imię I. Bunina, w któ rej studenci czerpali wiedzę podczas nieobecnoś ci Internetu, w tym ja.
Opró cz znanych pisarzy w Orelu urodził się znany odkrywca, czł onek wypraw polarnych na Nową Ziemię i Svalbard, W. Rusanow. Wię cej o jego ż yciu moż na dowiedzieć się w Muzeum Rusanowa na ulicy o tej samej nazwie.
Ponadto w prowincji Oryol, N.
Polikarpow, któ ry pó ź niej studiował w Seminarium Orel i został sł ynnym konstruktorem samolotó w, któ ry stworzył sł ynne U-2, I-15, I-180.
Idą c ulicą M. Gorkiego obok Parku Miejskiego (zał oż onego w 1823 r. ), zobaczymy Klasztor Wniebowzię cia NMP. W zwią zku z tym ta czę ś ć miasta był a popularnie nazywana Monastyrką .
A jeś li zejdziesz z Parku Miejskiego do rzeki. Oke szerokimi betonowymi schodami moż na dostać się na mał ą miejską plaż ę .
Plaż a miejska nad rzeką . Dobrze
Tutaj, ze stacji ł odzi, tramwaj wodny odbywa swoje rzadkie rejsy wzdł uż rzeki.
Centralnym placem miasta jest Plac Lenina, otoczony Administracją Regionalną , Teatrem Dramatycznym Oryol, budynkiem Poczty Gł ó wnej.
Od niego zaczyna się deptak Lenina (dawna Bolchowskaja) z licznymi sklepami i sklepami z pamią tkami oraz kawiarniami.
ul. Lenina. Strefa dla pieszych miasta
Podobnie jak wiele lat temu umawiane są tu terminy, odbywają się sesje ś lubne, leniwie spacerują goś cie i mieszkań cy miasta. Centralna czę ś ć ulicy pamię ta kursują ce tu niegdyś tramwaje, a jej podwaliny z kostki brukowej poł oż yli niemieccy jeń cy wojenni w latach powojennych.
Idą c ulicą Lenina przez Most Aleksandra, dojdziemy do placu, na któ rym stoi pomnik generał a A. Jermolowa, bohatera Wojny Ojczyź nianej 1812 roku, któ ry mieszkał w naszym mieś cie.
Naprzeciwko placu, jednego z najstarszych budynkó w w Orelu, dawnego gimnazjum Oryol, gdzie N. Leskov i L. Andreev studiowali w ró ż nym czasie, P. Stolypin otrzymał pierwsze wykształ cenie w latach 1878-1881.
W 1917 roku poeta S. Jesienin przyszedł do domu znajdują cego się obok mojego miejsca zamieszkania przy ulicy Komsomolskiej (dawniej Kromskiej). W tym domu mieszkali rodzice jego ż ony Z. Reich. Niewyraź ne obrazy z dzieciń stwa odtwarzają w pamię ci parterowy drewniany dom, któ ry obecnie nie jest zachowany. A na jego miejscu znajduje się „arcydzieł o” okresu popierestrojki, któ re nawet nie zasł uguje na twoją uwagę .
Ponadto jednym z kultowych miejsc w mieś cie jest zespó ł architektoniczny na placu w pobliż u dworca kolejowego.
Przez wiele lat Oryol był waż nym wę zł em ł ą czą cym ró ż ne kierunki, przez któ re przepł ywał y niekoń czą ce się strumienie „pocią gi towarowe” i pasaż erskie.
Symbol miasta na tle budynku Pał acu Kultury kolejarzy
Czę sto jako dziecko wracają c pocią giem z rodzicami z kilku podró ż y, wyjrzał em przez okno, pró bują c dostrzec znajome budynki. Albo biegał na dworzec do rodzicó w przez tory (mieszkali wtedy niedaleko dworca) po ich nastę pnym rejsie do Moskwy na kieł basę lub Charkowa na dzianinę i sł odycze. Tutaj towarzyszył swoim kolegom z klasy do szkoł y lotniczej. Dlatego dla mnie osobiś cie to wł aś nie stacja kojarzy się z ciepł ym uczuciem do miasta.
Fasada dworca ozdobiona jest zegarem z zakł adu Oryol „Yantar”, któ ry kiedyś „grzechotał w cał ej Unii.
Z pewnoś cią wielu gdzieś w kraju lub garaż u znajdzie stary zakurzony zegar z dawnej fabryki zegarkó w Oryol.
5 sierpnia to dzień wyzwolenia Orelu z rą k nazistó w. W czasie okupacji i wyzwolenia miasto został o poważ nie zniszczone. Ocalał o tylko kilka budynkó w, któ re nie został y doszczę tnie zniszczone.
Jeden z nielicznych zachowanych budynkó w miasta, na któ rym znajduje się Sztandar Zwycię stwa został wychowany w 1943< /small>
Ten dzień jest uważ any za Dzień Miasta. Aby to upamię tnić , w mieś cie odbywają się ró ż ne ś wią teczne imprezy, a ś wią teczne fajerwerki wień czą wszystko. Moja có rka, któ ra urodził a się tego dnia, wie, ż e w jej urodziny zawsze bę dą fajerwerki. Jedyny czas, w któ rym nie spę dziliś my tego dnia w Orelu, był spowodowany wyjazdem ze znajomymi do Odessy w 2012 roku.
Kolejną gł ó wną atrakcją miasta jest Plac Tankowcó w, znajdują cy się na Placu Pokoju.
Został zał oż ony w 1920 r. na dawnym placu Iljinskim, miejscu publicznych egzekucji w przedrewolucyjnej Rosji. Po wyzwoleniu miasta w 1943 r. nosi imię czoł gistó w, któ rzy brali udział w tej operacji. Latem, podczas upał ó w, szczegó lnie przyjemnie jest posiedzieć w cieniu drzew pod szumem kó ł przejeż dż ają cego tramwaju, spoglą dają c na przechodnió w czy czytają c gazetę .
Nasi przyjaciele i krewni z innych regionó w, któ rzy odwiedzali nas w ró ż nym czasie, oznaczyli Oryol jako zielone miasto. I to prawda, jest duż o skweró w i parkó w. I choć wię kszoś ć z nich nie jest w bardzo dobrym stanie, naturalne pł uca miasta są ogromne.
Park miejski. Wejś cie gł ó wne
Niedź wiedzie ż yją ce w mieś cie
Masz doś ć spaceró w w cią gu dnia lub po prostu spę dź wieczó r w jednej z restauracji lub kawiarni. Jak w każ dym mieś cie, jest ich duż o i zwykł emu goś ciowi trudno się poruszać . Moje preferencje oparte są na osobistych doś wiadczeniach, a takż e opiniach przyjació ł i znajomych: restauracja Riviera to przytulna restauracja w stylu wł oskim, dobra kuchnia od zagranicznego szefa kuchni; restauracja Pelmenoff – miejsce, któ re odwiedził kiedyś John Warren, prowadzą cy „Let's Eat – Let's Eat”; brasserie Chester; Cofeedim to kawiarnia, w któ rej nie tylko kawa i sł odycze; gastropub Kakhovka to instytucja, któ ra szybko zyskał a popularnoś ć wś ró d mł odych ludzi.
Chciał bym zakoń czyć opowieś ć o moim rodzinnym mieś cie sł owami bohatera znanego filmu:
- Bę dziesz z nami na Koł ymie...
р. Orlika. Widok na Most Aleksandra i budynek Banku Centralnego
Link do recenzji atrakcji Orel – Twierdza Saburowskaja