Moore'a. Zimowy wygląd...
Coraz bardziej popularne wś ró d turystó w miasto Murom. Zwł aszcza wraz z pojawieniem się nowego ś wię ta w Rosji - Dnia Rodziny, Mił oś ci i Wiernoś ci - obchodzonego 8 lipca, w dzień pamię ci ś wię tych Piotra i Fevronii z Murom. Wię kszoś ć relacji o mieś cie ma charakter letni. Có ż , proponuję zimowy look. . .
Epicki kamień , zainstalowany przy wjeź dzie do miasta od strony Wł odzimierza w 1967 r.
Każ dego roku podczas ś wią t noworocznych jeź dzimy do Sarań ska, aby odwiedzić naszych rodzicó w. Oczywiś cie ł atwiej i wygodniej jest podró ż ować pocią giem,
zwł aszcza zimą , kiedy droga moż e zamienić się w cią gł y test,
ale moż esz przywieź ć duż o prezentó w samochodem : )
W tym roku postanowiliś my nieco urozmaicić naszą zwykł ą i już nudną trasę Moskwa-Sarań sk z przystankiem w Murom, zaledwie w poł owie drogi. Nasze dzieci (có rka 8 lat, syn 7 lat) był y bardzo niezadowolone z decyzji wyjazdu samochodem do babci, no có ż , po prostu strasznie się oburzył y. Ale dowiedziawszy się , ż e czeka nas nie tylko podró ż , ale cał a podró ż z przystankiem na noc w hotelu, a nawet w mieś cie, w któ rym urodził się Ilya Muromets, zmienili swó j gniew na litoś ć : ))
Ranek 30 grudnia okazał się doś ć ponury i szary. Samochody wyjeż dż ał y z Moskwy nieprzerwanym strumieniem. Po Vladimirze zrobił o się jakoś lż ej, samochodó w był o mniej, droga był a gorsza. . .
I bliż ej Murom wyszł o nawet sł oń ce
A potem moja có rka powiedział a, ż e okazuje się , ż e tak pię kne drzewa widzieli tylko w telewizji i na zdję ciach. Có ż , przynajmniej czę ś ć korzyś ci z tej podró ż y : )) Wł aś ciwie to oczywiś cie tak nie jest, widzieli to, po prostu już tego nie pamię tają : )
Hotel Volna został wybrany jako miejsce noclegu w Muromie. Bardzo ł adny mał y hotel w rozsą dnej cenie. Mam dla niej osobną recenzję .
Po wielopię trowej i wielopię trowej Moskwie dwupię trowe historyczne centrum Murom wydaje się mał e i zabawkowe
Opuszczony i niepretensjonalny
Opuszczony w miejscach
i odwrotnie, dobrze zachowany
Nieco sztywne i zamroż one
Czy kiedykolwiek pomyś lał bym, ż e powiem moim dzieciom, czym jest ta maszyna : ))
Dygresja: okoł o trzydzieś ci lat temu w wiosce, w któ rej spę dziliś my wszystkie wakacje, mię dzy dzieciakami był niepisany podział , jakby fajnie i nie tak : )), na jednej ulicy był y gł oś niki, a z drugiej, gdzie mieszkaliś my, nie. Przynoszenie wody do domu lub zacią ganie jej do wanny był o ogó lnie obowią zkiem dziecka, czy moż esz sobie wyobrazić , jak zazdroś ciliś my tym, któ rzy mieli kolumny : )) Ale jeś li nagle zepsuł a się pompa wodna, to na naszej ulicy był y już wakacje, wtedy szkodziliś my jak mogli, nie był o już tam studni. . .
Dobrze, biegnijmy do zabytkó w, w przeciwnym razie ś wiatł o dzienne bę dzie kró tkie
Przede wszystkim poszliś my do pomnika Ilyi Muromets
Kopuł y koś cioł a Nikolo-Naberezhnaya spoglą dają przez gał ę zie (pierwsze wzmianki w ź ró dł ach z 1566 r. )
W pobliż u znajduje się ź ró dł o, w któ rym wedł ug legendy kilkakrotnie pojawił się Mikoł aj Cudotwó rcy
Jest to dawna przeprawa promowa przez Okę , któ ra przestał a funkcjonować w 2009 roku wraz z otwarciem mostu wantowego (zobaczymy to jutro).
Nabrzeż e Oka
Po lewej stronie widoczny jest most kolejowy. Nie wiem jak jest latem, ale w mroź ny zimowy dzień sł ychać przejeż dż ają ce przez nią pocią gi. Po prawej stronie znajduje się kopuł a Koś cioł a Kosmy i Damiana. Wedł ug legendy wł aś nie w tym miejscu stał namiot Iwana Groź nego, gdy zatrzymał się w Muromie podczas kampanii przeciwko Kazaniu.
Wyż ej na brzegu stoi Koś ció ł Ikony Smoleń skiej Matki Boż ej (1804)
Nie miał em jasnego planu dział ania, tylko listę gł ó wnych atrakcji z wstę pnymi szacunkami w gł owie na temat tego, co robić dzisiaj i co robić jutro. Bardzo chciał bym odwiedzić teatr-muzeum Ilji Muromca, ale niestety nie był o wystę py tego dnia był y (wcześ niej z nimi spisywane). Szkoda, z jakiegoś powodu myś lę , ż e by nam się spodobał o. Tego obiektu nie ma na ró ż nych listach "Top atrakcji Murom", przypadkiem natkną ł em się na informację o teatrze w sieci, teraz dzielę się z Wami, nagle się przyda : ))
Teatr-Muzeum Ilji Muromca. (Zdję cie z Internetu)
T. skoro dziecię cą czę ś ć naszej firmy trzeba jakoś zabawiać , to od pomnika Ilji Muromca udaliś my się do ż ywszej czę ś ci miasta - na plac 1100-lecia Murom. Mijaliś my „zamroż onego” Zvorykina (wię cej informacji o losie i dział alnoś ci chyba najsł ynniejszego mieszkań ca Murom moż na przeczytać np. %B2%D0%BE%D1%80%D1%8B%D0%BA %D0%B8%D0%BD, _%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0 %BC%D0%B8%D1%80_%D0%9A%D0%BE %D0%B7%D1%8C%D0%BC%D0%B8%D1%87" target="_blank"> tutaj ). I jakby osł onię ty od zimna papierowym kocem Muzeum Historii i Sztuki Murom.
Muzeum Historii i Sztuki Murom
Ale nie, wszystko jest o wiele bardziej prozaiczne, budynek muzeum był od wielu lat remontowany. Niegdyś dwó r ten należ ał do kupieckiej rodziny Zworykinó w. Naprzeciw znajduje się kolejny „pomalowany” i „perforowany” (jak mó wił y dzieci) budynek.
Nie znalazł em, co to był o i czym powinno się stać . Spektakl oczywiś cie nie jest zbyt zabawny. Ale jak to czę sto bywa w naszym ż yciu, zabawa zaczyna się po nim
Ulica Moskiewska
Wież a ciś nień , zbudowana w 1864 r. na koszt miejscowego szefa A. V. Ermakova, bezprecedensowy luksus dla prowincjonalnego miasta tamtych czasó w. Ponadto nadal dział a, tylko woda jest teraz pompowana nie z Oka, ale ze studni artezyjskiej.
Jedną z budowli wodocią gowych z koń ca XIX wieku moż na zobaczyć nad brzegiem rzeki Oka w pobliż u koś cioł a Nikolo-Naberezhnaya (na zdję ciu powyż ej w tekś cie) — rura i budynek pompy wodnej
Gł ó wnymi atrakcjami Murom są klasztory i ś wią tynie. Wielu odwiedza ich, aby czcić sanktuaria, któ rych jest wiele w ś wią tyniach Murom, a niektó rzy, tak jak my, kontemplować pię kno architektury, dotkną ć ducha staroż ytnoś ci, zanurzyć się w historii. Przed zmrokiem udał o nam się dotrzeć do klasztoru Przemienienia Zbawiciela.
To wł aś nie w tym klasztorze w katedrze wstawienniczej znajduje się gró b ś w. Eliasza z Murom. Nie jest to oczywiś cie grobowiec, ale „rzeź biarski wizerunek (wyrzeź biony w drewnie) ś wię tego bohatera, obroń cy ziemi rosyjskiej, został odtworzony z jego niezniszczalnych relikwii spoczywają cych w Ł awrze Kijowsko-Peczerskiej. W srebrnej arce znajduje się fragment lewej rę ki ś wię tego.
Pierwsza wzmianka o klasztorze pochodzi z XI wieku. Podobnie jak wię kszoś ć cerkwi w naszym kraju, klasztor miał trudny los, mieś cił a się tu jednostka wojskowa. Ale teraz jest odrestaurowany i nadal się rozwija. Nie należ ę do mocno wierzą cych, mó wią o ludziach takich jak ja „wierzą cy, ale nie do koś cioł a”, tak naprawdę nie wierzę w cudowne uzdrowienia itp. nie przez ramię , pochyl gł owę niż ej… „no có ż , itd. Tu zostaliś my mile zaskoczeni uś miechnię ci księ ż a, któ rzy witają nas jak stare znajome, przemił e kobiety posł ugują ce, bez cienia niezadowolenia i irytacji na twarzach. . . Coś w tym rodzaju. . . Kiedy wyjeż dż aliś my z Katedra wstawiennicza, był o już zupeł nie ciemno, ale potem choinka nagle rozś wietlił a się ś wią tecznymi ś wiatł ami, dzieci nawet krzyczał y ze zdziwienia
To cud! Dzieci był y zachwycone!
Nie wymienię wszystkich obiektó w klasztoru. Wielu turystó w i pielgrzymó w moż e zainteresować : na terenie klasztorukapla bł ogosł awią ca wodę z chrzcielnicą „Ż yciodajne ź ró dł o”, w któ rej moż na czerpać wodę konsekrowaną i ką pać się w chrzcielnicy (ciepł y pokó j), w któ rym znajduje się kamień ze ś wię tej rzeki Jordan, moż na to zrobić w pią tek, sobotę i niedzielę od 7.00 do 19.00, kobiety mają być w koszulach.
Chciał em też odwiedzić kaplicę -ossuarium, ale był o zamknię te. Nie potrafię wyjaś nić , dlaczego tego potrzebuję , prawdopodobnie ponownie pomyś lę , ż e „Pamię taj o każ dym bracie: byliś my tacy jak ty, bę dziesz taki jak my”. (Mam już pewnego rodzaju doś wiadczenie patrzenia na koś ci w Kutnej Horze w Czechach – imponują ce). kaplica-ossuarium został a wzniesiona na miejscu cmentarza klasztornego, któ ry został przebudowany jako poligon wojskowy i zawiera szczą tki ludzi odkrytych podczas remontu odrestaurowanego klasztoru.
Dzień był udany: duż o nam się udał o, a pogoda nas nie zawiodł a, pozwolił a nacieszyć się prawdziwymi zimowymi pejzaż ami. Ponieważ był o już ciemno, tak naprawdę nie moż na patrzeć na pię kno, poza tym wiatr się wzmó gł i byliś my zmę czeni, kontynuację spaceru wzdł uż Murom zaplanowano na jutro...
Jutro bę dzie trochę cieplej, mró z znikną ł z drzew, bajka zimowa stał a się mniej bajeczna, ale nie mniej ciekawa. Kontynuowaliś my motyw „klasztorny”…
Pomnik Piotra i Fevroniera z Murom został wzniesiony na placu Krestyanin w 2012 roku
Najwię kszy napł yw turystó w i pielgrzymó w do Murom przypada na 8 lipca, kiedy obchodzony jest Dzień Rodziny, Mił oś ci i Wiernoś ci. Ś wię to to jest stosunkowo nowe, obchodzone jest od 2002 roku z inicjatywy burmistrza Murom. A 8 lipca to oczywiś cie nie przypadkowa data - dzień pamię ci ś wię tych Piotra i Fevronii z Murom, któ rzy uważ ani są za patronó w rodziny, wartoś ci rodzinnych. Ich relikwie znajdują się w Konwentu Tró jcy Ś wię tej (zał oż onym w 1643 r. ), do któ rego przychodzi wiele osó b z proś bami o szczę ś cie rodzinne.
W 1975 roku na teren Tró jcy sprowadzono drewniany koś ció ł ku czci ś w. Klasztor
A tuż obok (po drugiej stronie ulicy) znajduje się mę ski klasztor – Klasztor Zwiastowania – zał oż ony przez Iwana Groź nego
Oczywiś cie w Murom jest wiele interesują cych rzeczy, ale ż e tak powiem, zakoń czyliś my program gł ó wny. Tak, i już trzeba był o spieszyć się na kolację sylwestrową w domu rodzicó w. A na przeką skę wcią ż mamy nowoczesną atrakcję - most wiszą cy
Most został zbudowany w 2009 roku. Chociaż w czasach ZSRR był y pró by realizacji tego projektu. W 2013 Zgodnie z wynikami ogó lnorosyjskiego konkursu most Murom został uznany za najpię kniejszy w Rosji.
Przejś cie przez most był o bardzo udanym ostatnim akcentem w naszej znajomoś ci z Murom, a jednocześ nie dał o tak gorą cy nastró j przez resztę podró ż y. Ś piewają c do noworocznego repertuaru stacji radiowych, przy cał kowitym braku sł uchu i gł osu cał ej rodziny, rozglą dają c się dookoł a,
udał o nam się dotrzeć do Sarań ska i. . . Có ż , jak mó wią , to zupeł nie inna historia : )))
S. S. Wielu zapewne sł yszał o, ż e odpoczynek to zmiana rodzaju aktywnoś ci. Przeformuł ujmy trochę : odpoczynek to zmiana w otaczają cej rzeczywistoś ci : )). Trzeba, trzeba czasem zanurzyć się w spokó j i regularnoś ć prowincjonalnych miast. Jest jakieś ł adowanie lub coś takiego...