Torżok. Świetne w małych

10 Sierpień 2021 Czas podróży: z 01 Moze 2021 na 02 Moze 2021
Reputacja: +4852.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Kiedy wychodzisz nad brzeg rzeki Tvertsa w Torzhok, pierwszą rzeczą , któ ra rzuca się w oczy, jest duż a liczba koś cioł ó w. Gdziekolwiek spojrzysz - wszę dzie kopuł y i kopuł y. Gdzieś mał y i smukł y. . .

Koś ció ł ś w. Widok z muró w obronnych Kremla Nowotorż skiego

. . . gdzieś ogromne i majestatyczne.

Kopuł y dawnego klasztoru Wniebowstą pienia Pań skiego

Ale niestety wielu bez krzyż ykó w. To już dziedzictwo czasó w sowieckich. Masywne, kamienne budowle koś cioł ó w był y wykorzystywane na potrzeby gospodarki narodowej. Pod koniec XX wieku ta gospodarka zniknę ł a, wiele budynkó w popadł o w ruinę . Coś udał o się zwró cić ROC. Ale czę sto ten powró t okazywał się niezbyt potrzebny. Miejmy nadzieję , ż e to tymczasowe. Có ż , wiele rzeczy wcią ż stoi na pustkowiu, czę sto w gruzach.

Koś ció ł Wł asiewski. Wyglą da na to, ż e odbudowa nawet się rozpoczę ł a

Koś ció ł Zmartwychwstania Pań skiego


Ale moim przesł aniem nie jest krytykowanie wł adz lokalnych i podmiotó w gospodarczych. Został o to już powiedziane i omó wione, napisane i przepisane. Mó wię o czymś innym.

Myś lę , ż e wielu, podobnie jak ja, odwiedzają c prowincjonalny Torzhok, nasuwał o się pytanie: ską d wzię ł y się takie ogromne ś wią tynie w tym maleń kim miasteczku? Zdecydowanie skala rzymska. Có ż , tak, ś wietnie w mał ych. . .

Faktem jest, ż e Torzhok nie zawsze był prostym prowincjonalnym miastem. A teraz, co tam jest, no có ż , cał kiem wieś (bez obrazy), ale bardzo urokliwa.

ul. Krasnaja Gorka

Nikt nie zna dokł adnej daty zał oż enia miasta, przypuszczalnie na przeł omie X-XI wieku. Pierwotnie powstał jako miejsce targó w kupcó w nowogrodzkich - Novy Torg. Był wię c znany przez wiele stuleci jako bogate miasto handlowe. Choć był wielokrotnie niszczony zaró wno przez Batu, jak i Polakó w, odradzał się raz po raz, ponieważ był dogodnie poł oż ony na szlakach handlowych. W XIX wieku 70% ludnoś ci stanowili kupcy. Bogaci starali się w każ dy moż liwy sposó b uwiecznić swoje imiona. Najmodniejsze, powiedzmy, w tamtych czasach był o przekazanie funduszy na cel charytatywny - na przykł ad budowę ś wią tyni, widzicie, moż e bę dzie się to liczył o w tamtym ś wiecie. Poza tym budowali wł asne koś cioł y, a tym bardziej, fajniej, ż eby umieś cić to w nowoczesny sposó b. Owszem, niezbyt bogaci mieszczanie budowali ś wią tynie w osadach i osadach, nie mieli też nic przeciwko konkurowaniu ze sobą bogactwem form i dekoracji swoich koś cioł ó w. To był o, jest i bę dzie. Tylko za każ dym razem ma swoje wł asne przedmioty rywalizacji.

Jeś li jesteś zainteresowany, przyjrzyjmy się bliż ej niektó rym obiektom ś wią tynnym Torzhok. Kuszą swoimi kształ tami i sylwetkami. Kiedyś zabierał em moją rodzinę po mieś cie na hak lub na oszusta, tylko po to, ż eby spojrzeć na tego hulk lub huk. . .


Rodzina skł adają ca się z ojca i dwó jki dzieci w wieku 10 i 9 lat podję ł a pró by stawienia oporu. Nie bez trudnoś ci, jak mó wią : ). I ten fakt bardzo mnie denerwuje podczas rodzinnych wyjazdó w. A co robić , nie ma gdzie postawić mł odych, trzeba je też oś wiecić . Ale nauczyliś my się znajdować kompromisy, wię c coś się udał o.

Gł ó wnym punktem przycią gają cym Torzhok jest klasztor Borisoglebsky.

Klasztor Nowotorzhsky Borisoglebsky to jeden z najstarszych klasztoró w prawosł awnych na ziemi rosyjskiej. Został zał oż ony w 1038 przez ś w. Efraima. Efraim sł uż ył jako stajenny dla braci ksią ż ą t Borysa i Gleba, mł odszych synó w Wł odzimierza Ś wiatosł awicza, któ rych w obawie przed utratą tronu zabił ich starszy brat, ksią ż ę Ś wiatopeł k kijowski. Po ś mierci braci wierny sł uga opuś cił ś wiatowe ż ycie i udał się na ziemie nowogrodzkie w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Po dł ugich wę dró wkach i wę dró wkach po wysokim wzgó rzu nad brzegiem rzeki Twercy pozostał , by modlić się o odpoczynek Borysa i Gleba.

Pomnik ś w. Efraima z Nowotorż skiego. Zainstalowany w 2015 roku

Stopniowo klasztor ró sł . A po pewnym czasie nowogrodzcy kupcy osiedlili się w pobliż u, wię c narodził o się miasto Novy Torg, któ re teraz nazywamy Torzhok. Wedł ug innej wersji Efraim osiadł na pobliskim wzgó rzu w pobliż u istnieją cego już wó wczas miasta.

Od czasó w staroż ytnych nic się oczywiś cie nie zachował o.

Koś ció ł wejś ciowy w Jerozolimie (1717), budynek plebanii (1717)

Mur klasztorny (koniec XVIII wieku)

Koś ció ł Wwedenskaja (1620) - najstarsze zachowane budynek klasztorny

Uł atwił y to liczne ruiny oraz, odwrotnie, bogactwo i wł adza. Tak, zdarza się . W XVIII-XIX wieku klasztor rozkwitał i mó gł sobie pozwolić na odbudowę . W efekcie wzniesiono nowe budynki, któ re zastą pił y stare i podupadł e. Obraz architektoniczny klasztoru ukształ tował się na począ tku XIX wieku.


Po zamknię ciu w 1925 r. klasztor stał się na wiele lat wię zieniem o zaostrzonym rygorze, w któ rym leczono alkoholikó w. Pod koniec lat 80-tych. ubiegł ego wieku kompleks przeszedł pod jurysdykcję muzeum historyczno-etnograficznego. I od tego czasu stopniowo zaczyna się odrodzenie klasztoru. Ale wszystko jest trochę powolne. Widział em zdję cia z minionych lat, Katedra Borisoglebsky był a w lesie. Rusztowanie został o usunię te, katedra podobno pozostał a w swoim pierwotnym stanie.

Katedra Borisoglebsky (1796)

Katedra Borisoglebsky (1796)

W tej chwili klasztor Borisoglebsky jest najjaś niejszym widokiem miasta Torzhok. Dla wszechobecnych i wspinają cych się turystó w w Wież y Ś wiecowej zorganizowany jest taras widokowy.

Wież a Ś wiec (1809)

Dowiedziawszy się o tym wydarzeniu, bardzo namawiał em moich towarzyszy, bał em się , ż e się spó ź nię , ponieważ nie miał em dokł adnego harmonogramu pracy. Naprawdę uwielbiam te wszystkie „oglą dają ce” przypadki. Tobie też polecam.

Widoki nie są takie WOW, ale bardzo przyjemne.

Có ż , poczucie wszechogarniają cego i wszechobejmują cego zawsze uzupeł nia wraż enia z odwiedzanego miejsca.

Nawiasem mó wią c, o „rzymskiej wadze”. . . Patrzą c na kopuł ę katedry ś w. Borysa i Gleba, ogarnę ł y nas podobne uczucia wielkoś ci, jakich doś wiadczaliś my w Pizie. Niektó rzy mogą powiedzieć , ż e to przesada. Nie, nie to samo, ale blisko - to fakt.

Widok na katedrę w Pizie z wysokoś ci Krzywej Wież y

Czasami te widoki z gó ry są począ tkiem znajomoś ci, raz koń cem oglę dzin, ale zawsze są jedną z najbardziej ż ywych emocji.

Ś wię ta Brama z Koś cioł em Bramy Zbawiciela i dzwonnicą . Przed renowacją na dzwonnicy zbudowano taras widokowy

Koś ció ł Zwiastowania NMP pyszni się na są siednim wzgó rzu z klasztoru Borisoglebsky.

Widok z muró w obronnych Kremla Nowotorż skiego

Istnieją o nim informacje z koń ca XVI - począ tku XVII wieku. Został zdewastowany przez Litwinó w, spalony, odbudowany. . . Obecny wyglą d to budowa z 1864 roku. Koś ció ł wyró ż nia się tym, ż e po zamknię ciu w latach 30-tych został ponownie otwarty w 1946 roku. A do 1995 roku był to jedyny funkcjonują cy koś ció ł w mieś cie.

Koś ció ł ś w. Jerzego. Jak wię kszoś ć koś cioł ó w, został zbudowany z kamienia pod koniec XVIII wieku na miejscu zniszczonego drewnianego koś cioł a.


Budynek nabrał nowoczesnego kształ tu pod koniec XIX wieku. Od lat 30. ubiegł ego wieku do dziś budynek był wykorzystywany na potrzeby pierwszego socjalisty, a teraz nie rozumiem, jaka to gospodarka. A w 1968, co gorsza, został prawie rozebrany, aby zbudować nową drogę . Ale dział aczom i miejscowym historykom udał o się obronić to peł ne wdzię ku pię kno.

Katedra Przemienienia Zbawiciela. Ma dł ugą historię .

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1163 roku. Wtedy oczywiś cie był to drewniany koś ció ł znajdują cy się na terenie Kremla Nowotorż skiego. Ś wią tynia kilkakrotnie palił a się , był a zrujnowana, odrestaurowana, odbudowana. Ś wią tynia musiał a przeż yć straszną tragedię : w 1372 roku, podczas wojen wewnę trznych, w katedrze, wł aś nie zbudowanej z kamienia w 1364 roku, mieszczanie zginę li mę czeń ską ś miercią od ognia i dymu, ukrywają c się tam przed armią księ cia Michaił a Aleksandrowicza z Tweru, któ ry zdobyte i zrujnowane miasto. Okrutne czasy…

I jeszcze jedna smutna historia towarzyszy tej katedrze: „. . . W 1406 r. został a tu pochowana ś wię ta szlachetna księ ż niczka Juliana, czczona jako przykł ad mał ż eń skiej czystoś ci. Juliana był a ż oną księ cia Wiazmy Symeona Mś cisł awowicza. Po zdobyciu Smoleń ska przez Litwę dzielili zesł anie z ojczyzny wraz z księ ciem Jurijem Ś wiatosł awiczem smoleń skim. Wielki ksią ż ę moskiewski Wasilij podarował im miasto Torż ok. I wszystko bę dzie dobrze, ale tutaj ksią ż ę Jurij zaczą ł drę czyć Julianę i otrzymał godną odmowę . Nastę pnie podczas uczty Jurij zabił mę ż a Juliany i sam odcią ł jej rę ce i nogi. Chory chł op zobaczył , ż e ciał o zamordowanej księ ż niczki pł ynie pod prą d wzdł uż rzeki Twercy i usł yszał gł os nakazują cy zebrać duchownych i pochować ciał o u poł udniowych drzwi katedry Przemienienia Pań skiego. Od tego czasu ludzie nieustannie przychodzili do grobu księ ż niczki z wiarą w ł askawą pomoc ś wię tej. Nawiasem mó wią c, relikwie został y otwarte i zaginione w 1930 roku” (Zrobione tutaj)

Ten majestatyczny budynek powstał już w latach 1812-22. zaprojektowany przez sł ynnego ó wczesnego architekta Carla Rossiego. W tej chwili trwa kolejna rekonstrukcja na duż ą skalę , w latach 70. ubiegł ego wieku już ją przeprowadzono.

Widok z muró w obronnych Kremla Nowotorż skiego


Ś wią tynia okazał a się tak duż a, ż e ​ ​ jej ogrzanie był o bardzo drogie. W efekcie, 20 lat pó ź niej, w 1842 roku, w pobliż u pojawił się zimowy Koś ció ł Wjazdu do Jerozolimy, zbudowany wedł ug projektu prowincjonalnego architekta Iwana Fiodorowicza Lwowa.

Aby mieć ogó lne poję cie o tym, jak to wyglą dał o, ukradł em zdję cie z Internetu:

Autor Eugene (https://sonic-off. tourer. ru/)

W drodze do mojego ukochanego celu - kompleksu dawnego Klasztoru Wniebowstą pienia Pań skiego, któ rego kopuł y są widoczne zewszą d, niespodziewanie spotkał em inny ciekawy koś ció ł z "dawnych" tuż przy skrzyż owaniu dró g - Podwyż szenie Krzyż .

Ten budynek został , jak zwykle, zbudowany w 1842 r. na miejscu starego, zniszczonego koś cioł a. Wcześ niej był drewniany. Nie znalazł em informacji o tym, co znajdował o się w budynku po jego zamknię ciu w 1929 roku. W ostatnich latach wyglą da jak atelier.

W tej chwili został przeniesiony do klasztoru Borisoglebsky, ale jak dotą d, jak mó wią , rę ce nie dotarł y.

Konwencja Zmartwychwstania:

Zdję cie: S. M. Prokudin-Gorsky, 1910. Poró wnaj z drugim zdję ciem wedł ug tekstu

Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1584 r. Ale w rzeczywistoś ci klasztor powstał na dł ugo przed tą datą . Istnieje legenda, ż e ​ ​ mię dzy Klasztorem Zmartwychwstań có w a Klasztorem Borisoglebsky, poł oż onym na przeciwległ ym brzegu Tvertsy, znajdował o się przejś cie podziemne. Ale to oczywiś cie tylko pusta paplanina, wywoł ana być moż e kiedyś czyimś ż artem. W każ dym razie historycy i archeolodzy obalają ten fakt.

Do XIX wieku klasztor stał się bogatym i wpł ywowym klasztorem. Pod nim znajdował się przytuł ek dla sierot, a pó ź niej otwarto szkoł ę dla ubogich dziewczą t duchownych. Wielu absolwentó w został o nauczycielami wsi. W klasztorze dział ał y warsztaty haftu zł otego, w któ rych powstawał y ró wnież stroje dla osó b kró lewskich. W duż ej mierze dzię ki klasztorowi to staroż ytne rzemiosł o przetrwał o do dziś .

Wraz z nadejś ciem wł adzy sowieckiej klasztor został zamknię ty. Czę ś ć budynkó w jest obecnie wykorzystywana przez fabrykę odzież y. Czy są uż ywane?


Do dziś przetrwał a katedra Zmartwychwstania Pań skiego z 1796 r. , dzwonnica, niezwykł y Koś ció ł Zwiastunó w, zbudowany w 1840 r. wedł ug projektu IF Lwowa.

Katedra Zmartwychwstania Pań skiego

Dzwonnica Katedry Zmartwychwstania Pań skiego

Koś ció ł Chrzciciela

Koś ció ł Chrzciciela

Bę dą c w Torzhok, zatrzymaliś my się w hotelu Torzhok 3*. Hotel bardzo fajny, szczerze nawet mile zaskoczony. Nie jest tak, ż e w ś cisł ym centrum, ale biorą c pod uwagę zabawkową wielkoś ć miasteczka (no co ciekawe dla turysty pieszego), to nie ma znaczenia : )). Wię cej na ten temat znajdziesz jednak w oddzielnej recenzji.

Tak się zł oż ył o, ż e pierwszym widokiem, któ ry spotkaliś my w mieś cie, a wieczorem zakoń czyliś my naszą trasę , był Koś ció ł Ilyjski, poł oż ony niedaleko miejsca zakwaterowania dla noc.

To tylko kilka, któ re udał o nam się „zahaczyć ” pieszo na trasie.

Widzieliś my wiele ró ż nych miast i miasteczek. Ale być moż e Torzhok jest jednym z „najbogatszych” w koś cioł y i ś wią tynie na jednostkę powierzchni, ż e tak powiem. I tak majestatyczny jak na mał e miasteczko. Oczywiś cie bardzo smutne jest widzieć dewastację i spustoszenie. Ale wszystkie te ś wią tynie, jak wytrwali bohaterowie, trzymają się . Czekam…

S. S. Z tej samej serii:

O spacerze ulicami miasta "Torzhok. Nie ma brzydkich miast".

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Маковки Георгиевской церкви. Вид с валов Новоторжского кремля
Купола бывшего Вознесенского монастыря
Власьевская церковь. Вроде как, даже начиналась реставрация
Воскресенская церковь
ул. Красная Горка
Памятник преподобному Ефрему Новоторжскому. Установлен в 2015 г.
Входоиерусалимская церковь (1717 г.), настоятельский корпус (1717 г.)
Монастырская стена (конец XVIII века)
Введенская церковь (1620 г.) - самое старое сохранившееся здание монастыря
Борисоглебский собор (1796 г.)
Борисоглебский собор (1796 г.)
Свечная башня (1809 г.)
Святые врата с надвратной Спасской церковью и колокольней. До начала реставрации смотровая площадка была обустроена на колокольне
Вид на Кафедральный собор в Пизе с высоты Пизанской башни
Вид с валов Новоторжского кремля
Вид с валов Новоторжского кремля
Автор Евгений (https://sonic-off.tourister.ru/)
Фото С.М. Прокудина-Горского, 1910 г. Сравните со вторым фото по тексту
Воскресенский собор
Предтеченская церковь
Предтеченская церковь
Колокольня Воскресенского собора
Ильинская церковь. Вечерний взгляд
Array
Podobne historie
Uwagi (8) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara