Z czego sł ynie ten ksią ż ę ? Fakt, ż e ż ył w XIII wieku i duż o walczył ? Nie, nie do koń ca dlaczego. Oczywiś cie duż o walczył z pogań skimi Prusami iz są siadami iz Krzyż akami (choć na począ tku był...
Bashta Labendz, zainstalowany na brzegach Moł tawy w XV wieku. Na jego miejscu stał a wcześ niej Baszta Rybacka, któ ra uważ ana był a za czę ś ć zamku krzyż ackiego.
Jedna z najstarszych fortyfikacji Gdań ska został a zbudowana w pó ł nocno-zachodnim naroż niku muró w miejskich w 1400 roku. Obiekt jest 36-metrową oś mioboczną wież ą z ceglaną kopuł ą .
Brama Wysoka (niem. das Hohe Tor) to renesansowa brama miejska w Gdań sku, obecnie przy gł ó wnej arterii (ul. Okopowa i Wał a Jagielloń skie). Do 1895 r.
Wież a Wię zienna i Katownia (niem. Peinkammertor) – powstał a w drugiej poł owie XIV wieku jako ś redniowieczna fortyfikacja Gł ó wnego Miasta w Gdań sku.
Pozostał oś cią fortyfikacji miejskich są baszty obronne zbudowane na począ tku XVI wieku. Są to dwie przysadziste wież e o ró ż nej gruboś ci i wysokoś ci, poł ą czone ł ukowym sklepieniem, któ re zamienia je w bramy.
Gotycka Brama Hlebnicka jest doskonał ym przykł adem Bramy Miejskiej Gdań ska. Zachowany na fasadzie bramy herb (bez korony) jest cennym ikonograficznym przykł adem heraldyki gdań skiej.
Wielki Mł yn został wzniesiony przez Krzyż akó w w 1350 roku. W 1391 został czę ś ciowo spalony. 4 lutego 1454 r. został zdobyty przez Gdań sk, należ ą cy do antykrzyż ackiego spisku (Zwią zku Pruskiego), któ ry wszczą ł...
Przywykliś my do tego, ż e najważ niejszymi miejscami dla turystó w są dzielnice starej czę ś ci miasta. A w Gdań sku pokojowo wspó ł istnieją dwa historyczne centra: tutaj opró cz Starego, znajduje się takż e Gł ó wne M...
W samym centrum Gdań ska (Gł ó wne Miasto) na Targu Wę glowym zachował się mur forteczny z XIV wieku. Do niej przylega Baszta Sł omiana - historyczna, oś mioboczna, ceglana wież a obronna o wysokoś ci 12 metró w.
Zielona Brama w Gdań sku znajduje się na począ tku gł ó wnej historycznej ulicy zwanej Traktem Kró lewskim. Dawno, dawno temu był y to pierwsze bramy, przez któ re goś cie przybywają cy drogą wodną wchodzili do miasta.
Przywykliś my do tego, ż e najważ niejszymi miejscami dla turystó w są dzielnice starej czę ś ci miasta. A w Gdań sku pokojowo wspó ł istnieją dwa historyczne centra: tutaj opró cz Starego, znajduje się takż e Gł ó wne M...
Ż uraw na Motł awie uważ any jest za najstarszy dź wig portowy w cał ej Europie i symbol morskiej historii Gdań ska. Ta XIV-wieczna budowla, gó rują ca majestatycznie nad nabrzeż em Motł awy, był a jedną z najnowocześ niejszych budowli...