Rezerwat Jałta
Rezerwat przyrody górskiego lasu w Jałcie
Krym, Jałta
Rezerwat Jałta o łącznej powierzchni 14 523 ha położony jest na południowym makrostoku Głównego Grzbietu Gór Krymskich. Jego terytorium to pas rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego z zachodu na wschód od wsi. Foros do wsi. Gurzuf na 40 km, maksymalna szerokość (z północy na południe) 23 km. Rezerwat obejmuje również niewielką część wybrzeża Morza Czarnego.
Flora rezerwatu jest bogata i oryginalna. Około 75% jego powierzchni zajmują lasy iglaste i liściaste typu subśródziemnomorskiego i środkowoeuropejskiego. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna krymska. Na drugim miejscu są lasy dębowe, na trzecim buczyny. Na całym południowym zboczu rosną sosnowe lasy, schodzące niemal do samego morza, wszędzie mają wesołą tonację, wszystkie szpary między drzewami wypełnione są słońcem i powietrzem, wszystko tu przesycone leczniczym aromatem żywic i zapachem morze.
Fauna kręgowców rezerwatu nie jest bogata, co jest typowe dla całego Półwyspu Krymskiego. Żyje tu 37 gatunków ssaków, 150 gatunków ptaków, 16 gadów i 4 gatunki płazów. Ssaki obejmują krymski podgatunek jelenia, sarny, muflona (zaaklimatyzowany), krymskiego podgatunku lisa, borsuka, krymskiego podgatunku łasicy, kuny domowej, pąkli, zająca; ptaki - sęp, sójka śmieszka, dzięcioł, kos, zięba, szczygła, trznadel górski, modraszka, krzyżodziób, czyż itp. Wśród gadów i płazów rezerwatu gekon krymski i jaszczurka krymska, miedzianogłowiec, lampart i węże żółtobrzuchy, żółtobrzuch, traszka czesana, rzekotka drzewna, żaba jeziorna, ropucha zielona; w zbiornikach wodnych - pstrąg strumykowy, strzebla, kleń, brzana itp. Nietoperze wymienione są w Czerwonej Księdze (podkowce duże i małe, nietoperze malutkie i trójbarwne, nietoperze wieczorowe, nietoperze), ryjówka mała, borsuk, szereg owadów (nietoperze krymskie chrząszcz biegaczowaty, paź królowej, poliksena, satyr euxinian itp.).
Jałtański rezerwat przyrody Gór i Lasów jest częścią funduszu rezerwatów przyrody, jest skarbem narodowym i ma znaczenie krajowe. Głównym zadaniem ochrony lasu jest zachowanie integralności terenu rezerwatu i jego obiektów. Identyfikacja, zapobieganie i usuwanie stwierdzonych naruszeń to codzienna praca personelu rezerwy.