Pasmo górskie Echki-Dag
Góry Echkidag, Kozia Góra
Krym, Koktebel
Echki-Dag lub Echkidag w językach tureckich oznacza „górę kozią”. Tak nazywa się grzbiet położony we wschodniej części Gór Krymskich w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego, między miastami Sudak i Feodosia. Nadmorski pas ziemi w pobliżu Echki-Dag geografowie przypisują południowo-wschodniemu wybrzeżu Krymu - obrzeżach regionu krajobrazowego południowego wybrzeża Krymu.
Echki-Dag, pasmo górskie Grzbietu Głównego (688 m n.p.m.), położone jest między Doliną Solnechną a Szczebetówką. Ma trzy szczyty. Północny, trójścienny, skalisty szczyt nazywa się Kush-Kaya. Na wschód od niego rozciąga się zalesiony środkowy szczyt Echki-Dag, którego nazwa rozprzestrzeniła się na cały masyw. Trzecia, Chal-Kaya, znajduje się na południu, przez głębokie siodło. Skały masywu zbudowane są głównie z grubych wapieni rafowych. W wyniku ruchów tektonicznych ich warstwy okazały się wygięte w fałdę, synklinę. Kush-Kaya i Chal-Kaya to podniesione krawędzie, „skrzydła” tej fałdy.
Jeden ze starych przewodników wspomina o bezdennej awarii „Uchu Ziemi” na Echki-Dag. Po długich poszukiwaniach speleolodzy w końcu go znaleźli: jest to pionowy, bardzo wąski i kręty korytarz o głębokości 126 m; można go przebić tylko za pomocą specjalnego sprzętu. Na klifach Chal-Kai Teodozjanie odkryli również szczelinę krasową i głęboką grotę. I może być tak, że kamienny chaos tej góry kryje więcej niż jedną taką niespodziankę.
Grzbiet Echki-Dag znajduje się między dolinami Kozskaya i Otuzskaya. Stanowi przełom dla wielu wąwozów i wąwozów, które otwierają się na te doliny lub bezpośrednio na Morze Czarne. Północny stok grzbietu poprzecinany jest dopływami wąwozu Koz-Yol. Wschodni stok jest głęboko zerodowany przez tymczasowe strumienie spływające do morza wzdłuż żlebu lub nawet suchej doliny zwanej Chalkinskaya, a zachodni stok jest rozcięty przez dopływy żlebu Kayan-Arda, który otwiera się na dolinę Kozską. Nagie nadmorskie zbocze grzbietu poprzecinane było licznymi zagłębieniami erozyjnymi. Najważniejsze z nich to belka lub sucha dolina Deliamieckiej, wąwozy Krutoy, Suchoj i Vetvisty. Zbiegają się tu góry, równiny i morze, lasy, stepy i półpustynie. Na grzbiecie iw jego bezpośrednim sąsiedztwie skoncentrowane są ciekawe obiekty przyrodnicze, historyczne, archeologiczne, naukowe, kulturalne i gospodarcze, które można znaleźć podczas wędrówek.
Echki-Dag zyskuje zasłużoną popularność. Fantastyczne krajobrazy otwierające się z jego zboczy i wspaniałe widoki chronionego Kara-Dag, możliwość kąpieli w krystalicznie czystej wodzie i wypoczynku na dobrej szerokiej plaży z dala od zgiełku osad, wspinaczki na szczyty gór i poczuć prawdziwe piękno dzikiej przyrody przyroda - wszystko to przyciąga turystów Echki-Dag, lokalnych historyków, wczasowiczów i mieszkańców.