Skała Ifigenii
Góra Ifigenia
Krym, Wybrzeże (Castropol)
Symbolem wsi Beregowoje jest skała Ifigenii, jednego ze świadków górnojurajskiego wulkanizmu na Krymie. Nazwa skały związana jest ze starożytnym greckim mitem o Ifigenii, córce króla Grecji Agamemnona, uczestnika wojny trojańskiej. Od strony morza skała wznosząca się prawie 120 metrów nad poziomem morza tworzy przylądek.
Według legendy legendarna świątynia, w której Ifigenia była kapłanką, znajdowała się gdzieś na południu Taurydy, być może w okolicach Castropola. Szczególnie duże wrażenie robi skała od strony morza – wznosząc się na prawie 120 metrów nad morze tworzy przylądek. Składa się z warstwy przewarstwionych tufów, porfirów spilitowych i keratospilitowych, z inkluzjami z fragmentów skał magmowych. Skała Ifigenii została uznana za pomnik przyrody.
Ze skalistym przylądkiem Ifigeni wiąże się epizod bohaterskiej obrony Sewastopola w latach 1941-1942. W grudniu 1941 r. wylądowała tu i operowała grupa rozpoznawcza Floty Czarnomorskiej pod dowództwem pomocnika F.F. Volonchuka. Na pamiątkę tego najazdu patriotów w maju 1978 r. na nowej drodze Jałta-Sewastopol na przystanku Beregovoe wzniesiono tablicę pamiątkową.
Na zachód od Beregovoe ściana szarych gór wisząca nad wybrzeżem gwałtownie opada. Tutaj, na wysokości 578 m n.p.m. widać przełęcz zwaną Diabelskimi Schodami. Jej początek wyznacza kamienny filar ze znakiem na 35 kilometrze starej autostrady Jałta-Sewastopol. Z daleka wychodnie warstw wapienia naprawdę przypominają ogromne stopnie schodów, które stromo wznoszą się na przełęcz. Był używany przez cały czas historii Krymu do przejścia od południowego wybrzeża do podnóża Krymu iz powrotem. „Drabina” ma 40 ostrych zakrętów zamkniętych w kamiennym wąwozie. Jego długość to około kilometra.