Krymskie Obserwatorium Astrofizyczne
Instytut Badawczy Krymskie Obserwatorium Astrofizyczne
Krym, Bakczysaraj
Krymskie Obserwatorium Astrofizyczne znajduje się w obwodzie Bachczysaraju, na granicy z Rezerwatem Krymskim, na wysokości około 600 m n.p.m. To miejsce, według wieloletnich badań naukowców z Obserwatorium Pułkowo, ma najlepszą przezroczystość atmosfery.
W 1946 r. rozpoczęli budowę wsi Nauchny, w 1949 r. zainstalowali największy przechwycony niemiecki teleskop. W 1960 roku w Leningradzkim Zakładzie Optyczno-Mechanicznym LOMO ręcznie polerowano lustro zwierciadlane o średnicy 26 metrów, a na Krymie uruchomiono najpotężniejszy teleskop w Europie. Turyści zapoznają się z muzeum poświęconym badaniom astronomicznym i kosmicznym, obserwują pracę ogromnych mechanizmów w wieżach teleskopów. Podziwiają wspaniały widok na Grzbiet Główny, gdzie na Ai-Petri Yaila przy dobrej pogodzie można zobaczyć srebrne kule wojskowego obserwatorium kosmicznego. Park leśny i jeziora Nauchnoye są również bardzo dobre, ale po zmroku zwiedzający mają przyjemność patrzeć na Księżyc, Saturna z jego pierścieniami i najbliższe gwiazdy w dwustukrotnym powiększeniu.
Krymskie Obserwatorium Astrofizyczne jest największą instytucją astronomiczną na Ukrainie. CRAO zostało zorganizowane w 1945 r. na bazie założonej w 1908 r. filii Simeiz Obserwatorium Pulkovo. Obserwatorium dysponuje nowoczesną aparaturą naukową, która pozwala na kompleksowe badania astrofizyczne w szerokim zakresie spektralnym promieniowania elektromagnetycznego – od twardych promieni gamma po metrowe fale radiowe, szerokiej gamy obiektów we Wszechświecie (od sztucznych satelitów Ziemi i małych ciał Ziemi). układ słoneczny do formacji pozagalaktycznych). CrAO projektuje i produkuje unikalny sprzęt astrofizyczny do badań naziemnych i kosmicznych.