Na wschodnich obrzeżach amfiteatru Ałuszta znajduje się słynna
Dolina Duchów i chaos na zboczu góry Demerdzhi, pomnik przyrody o znaczeniu narodowym.
Zbocza góry usiane są dziwacznymi kamiennymi posągami, przypominającymi ludzi lub zwierzęta, ale częściej wieże i kolumny. Wieczorem i nocą postacie zachwycają fantastycznymi konturami. Na południowym krańcu góry jedna ze zwietrzałych postaci od strony toru trolejbusowego przypomina kobiece popiersie. Turyści nazywają to „profilem Katarzyny II”. Jednak z bliska ta kamienna statua nie przypomina ludzkiej postaci – przypomina raczej głowę sfinksa.
Szczególnie wiele dziwacznych piramid, filarów, grzybów, wież znajduje się na południowo-zachodnim zboczu góry Demerdzhi, w Dolinie Duchów. Jeden z filarów - Olbrzym - to masa kamienna o średnicy 5 m, wznosząca się do 25 m. Po bokach spiętrzone są filary i kolumny o mniejszych rozmiarach, do 10-20 m wysokości. ponad sto takich kamiennych „duchów”. Kamienne rzeźby przypominają bożków, mnicha w kapturze, dziwacznego ptaka, fantastyczne zwierzęta, bastiony forteczne...
Szczyt Demerdzhi wznosi się 1240 metrów nad poziomem morza. Płaski teren pokryty jest gęstą wysoką trawą, sprzyjającą wypoczynkowi. Zaskakująca cisza dookoła, hałaśliwe drogi pozostały daleko. Na zachodzie widać Niedźwiedzią Górę, dalej w niebieskawej mgiełce - postrzępioną koronę Ai-Petri. Na wschodzie płaski i długi przylądek Meganom, przed nim stożkowata skała Sokół, przypominająca bochenek cukru, niedaleko Nowego Świata, pod Sudakiem.
Od czasu do czasu, w wyniku trzęsień ziemi, na zwietrzałych zboczach gór dochodzi do ogromnych osuwisk, tworząc ogromny kamienny chaos.
Taki chaos powstał w okolicach Doliny Duchów w wyniku zawaleń z lat 1894, 1968 i 1982. Rozległe terytorium wzdłuż stromego zbocza Demerdzhi okazało się zagracone chaotyczną stertą spiczastych bloków konglomeratowych; niektóre z nich są wielkości trzypiętrowego domu. Całkowita objętość blokowego chaosu przekracza 4 miliony metrów sześciennych. To jest całe kamienne „morze”.
Kamyczki i głazy tutejszych zlepieńców cieszą się dużym zainteresowaniem naukowym. Są to najstarsze skały, których wiek określa się na 800 mln – 1,1 mld lat. Można je znaleźć tylko tutaj - tajemnice historii geologicznej i prehistorii Krymu.
Trakt Demerdzhi niezmiennie przyciąga naukowców, turystów i ekipy filmowe swoim nieskazitelnym pięknem.