Dwór w Iwnicy
Manor de Chaudouard w Iwnicy
Ukraina, Żytomierz
Dwór został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i znajduje się w środku starego parku objętego ochroną państwową. Posiadłość Iwnica w XIX wieku nabyte przez rodzinę francuskich baronów Chaudoir. Nigdy nie wycięto tu runa leśnego, w którym gnieździły się słowiki. Część posiadłości zajmuje ciemny, nieprzenikniony las świerkowy, a klonowe aleje prowadzą do malowniczego zakola rzeki. Zespół składa się z kilku obiektów: głównej bramy wjazdowej, trzech baszt ogrodzeniowych (nie zachowała się czwarta baszta) oraz oficyny. Znajduje się na tarasie przy rzece. Ivenki, dwukondygnacyjny budynek pałacu, został rozebrany w XIX wieku.
Frontowe bramy wjazdowe w stylu barokowym usytuowane są na osi dawnego pałacu w linii istniejącego wcześniej ogrodzenia. Zbudowane są z czerwonej cegły i reprezentują symetryczną kompozycję w stylu barokowym, złożoną z dwóch okrągłych i jednej kwadratowej kolumny z belkowaniem, zgrupowanych na trójkątnych cokołach po obu stronach głównego wejścia.
Ostatni przedstawiciel rodziny Chaudoir zmarł w 1919 roku. Od tego czasu poszukiwacze skarbów poszukują osławionych skarbów w posiadłościach Chaudoir. Najbardziej ucierpiały parki – były wielokrotnie przekopywane. W czasie okupacji nawet oficerowie Wehrmachtu ulegli bakcylowi poszukiwania skarbów. Przekopali cały park w żytomierskiej posiadłości Shoduarova (obecnie park miejski), a nawet przepiłowali niektóre posągi, ale skarbu nigdy nie znaleziono.
Baron Stanisław Iwanowicz, znany kolekcjoner, stworzył najlepsze muzeum na Wołyniu w Iwnici - galerię sztuki, zbiór starożytnych monet i rycin, przedmioty z okresu starożytności. Ogromna biblioteka liczyła 40 tysięcy tomów, w tym stare rękopisy i wczesne druki, autografy królów polskich. Jeszcze za życia Stanisława niektóre rarytasy zostały sprzedane do Ermitażu, a kolekcja monet trafiła do Londynu. Rękopisy ze zbiorów Choduarów i archiwum przechowuje Biblioteka Narodowa. Wernadskiego w Kijowie, Muzeum Krajoznawcze i Archiwum Regionalne w Żytomierzu. Książka Stanisława Chaudouarda o numizmatyce „Przegląd rosyjskich pieniędzy i monet obcych używanych w Rosji od czasów starożytnych” została niedawno wystawiona na aukcji w Paryżu.