Jeziora Szackie
Jeziora Szackie
Ukraina, Szack
Jeziora Szackie to grupa ponad 30 jezior w rejonach Lubomlskiego i Szackiego obwodu wołyńskiego, w międzyrzeczu Prypeci i Zachodniego Bugu. Jeziora Szackie znajdują się wśród lasów, w których zbudowano dużą liczbę sanatoriów i obozów rekreacyjnych. Aby chronić rzadkie kompleksy przyrodnicze w regionie Jezior Szackich, w 1983 r. Utworzono Szacki Park Narodowy o powierzchni 32 500 hektarów.
Największy potencjał zasobów rekreacyjnych skoncentrowany jest na terenie Szackiego Narodowego Parku Przyrodniczego. Park to dziesiątki unikalnych najczystszych jezior, malownicza przyroda, leczniczy klimat. W sumie na Wołyniu znajduje się 220 jezior, a 22 z nich znajdują się na terenie Szackiego Parku Narodowego. Tradycyjnie nazywano je Szackim, ponieważ znajdują się w pobliżu wsi Szack. Ale każdy ma swoją nazwę: Svityaz, Pulemets, Luki, Lucimer, Ostrovyanskoye, Crimean, Pesochnoye itp. Największym z nich jest Svityaz. A pod nazwą Świętego w parku znajduje się aż 9 jezior. Do najstarszych osad należą takie wsie regionu jak Świtiaź, Pulmo, Żywność, Ostrowia.
Największe z jezior Szackich to Świtaź (27,5 km², drugi co do wielkości naturalny zbiornik wodny na Ukrainie po Jałpugu), jezioro Pulemec (16,3 km²), Łuki (6,8 km²), Lucimir (4,3 km²), jezioro Ostrovyanskoe (2,5 km²). ), Krym (1,44 km²), Jezioro Piaszczyste (1,86 km²).
Pojezierze Szackie to równina na Nizinie Poleskiej. Jej centralna część charakteryzuje się rozprzestrzenieniem się zbiorników krasu jeziornego, które powstały w utworach kredowych. Jeziora leżące pośrodku podmokłych krajobrazów powstały w wyniku spiętrzenia aluwiów i podniesienia się poziomu wód gruntowych, pod warunkiem, że teren jest lekko nachylony i nie ma stałego przepływu.
Brzegi Jezior Szackich są niskie, łagodne, złożone z materiału piaskowo-kamienistego i biogenicznego; są tereny podmokłe. Jeziora zasilane są przez opady i wody gruntowe, a także poprzez wymianę wody kanałami łączącymi niektóre jeziora.
Latem woda w jeziorach dobrze się nagrzewa, zimą jeziora zamarzają. Mineralizacja wody jest umiarkowana lub obniżona, jej wartość waha się od 75-125 do 200-250 mg/l. Kolor wody waha się od żółtawozielonej w płytkich jeziorach do szmaragdowej w głębokich. Dno pokryte jest głównie osadami piaszczysto-mulistymi, mułami torfowymi i sapropelicznymi.
W jeziorach Shatsky występują okonie, płocie, szczupaki, leszcze, karasie, sumy skrzynkowe, ślizy, węgorze, Lucimir i Black Big Lake - sandacz i amurski. Raki żyją w wielu jeziorach. W pobliżu jezior powstały hodowle ryb, np. stawowa hodowla ryb z hodowcą „Ładynka”.
Brzegi Jezior Szackich są miejscami gniazdowania ptactwa wodnego (dzikich kaczek i gęsi, łabędzi itp.). Większość Jezior Szackich wchodzi w skład Szackiego Parku Narodowego, stanowią one również bazę badań naukowych Uniwersytetu Lwowskiego i Łuckiego Instytutu Pedagogicznego.