Zamek w Ostrogu
Zamek Książąt Ostrożskich
Ukraina, Gładki
Główną atrakcją architektoniczną miasta Ostrog jest zamek książęcy - żywy przykład dawnej rosyjskiej architektury obronnej (ul. Akademiczeskaja 5). To właśnie stąd, na pozostałościach starożytnej osady, Ostrog rozpoczął swój rozwój. Jego pierwsze drewniane fortyfikacje, zbudowane jeszcze w okresie przedmongolskim, zostały doszczętnie zniszczone przez wojska mongolskie w 1241 roku. Jednak już w pierwszej połowie następnego stulecia książę Danilo Ostrożski odrestaurował zniszczone zabudowania na Wzgórzu Zamkowym.
Zamek zaczęto budować w XIV wieku. na wzgórzu wznoszącym się 20 m nad okolicą. Zamek miał niejednoznaczny plan, ze względu na specyfikę reliefu: składał się z kamienno-drewnianych fortyfikacji, otoczony fosą z wodą. Do naszych czasów z zespołu budynków zamkowych przeszły: wieża Murowannaja (Vezha Murovana) z XIV w., Nowa (okrągła) wieża, XVI w., Kościół Objawienia Pańskiego, XV-XVI w., a także wieże bramne Łucka i Tatarska z XV-pocz. Te i kilka innych zabytków są częścią Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego.
Dziś pomieszczenia „wieży” zaadaptowano na muzeum lokalnej wiedzy. Znaleziska archeologiczne, zbiór dzieł plastycznych (malarstwo ukraińskie i polskie różnych gatunków, zbiór ikon wołyńskich począwszy od XVI w.), zbiór porcelany i fajansu z XVIII-XX w., rzemiosła artystycznego (kościół rzeźbiony przechowywane są naczynia, szkatułki na ikony, bramy królewskie, rozety), świeczniki, fragmenty nagrobków, portale itp.). Szczególnie interesujące są rzeźby Tadeusza Oskara Sosnowskiego.
Kilka metrów od otoczonej murem vezha znajduje się Kościół Objawienia Pańskiego. Nie znaleziono dokumentów potwierdzających czas budowy. Według danych pośrednich pierwsza kamienna świątynia powstała w XV wieku. Kościół jest przykładem krzyżowego systemu strukturalnego, szeroko reprezentowanego w architekturze przedmongolskiej Rosji.