Majdan Mawriński
Plac Mawriński
Ukraina, Pawłograd
Niedaleko miasta Pawlograd (obwód dniepropietrowski), w sąsiedztwie wsi Mavrino, znajduje się szaniec - ogromna, tajemnicza, niezrozumiała konfiguracja. Z wysokości lotni reprezentuje gigantyczny tajemniczy symbol.
Obecna wieś Mezhyrichi (Mezhdurechnoye) kilkadziesiąt lat temu składała się z dwóch wsi: Mavrino - w południowo-wschodniej części i Mezhyrichi. Słowo „Majdan” było znajome mieszkańcom. Był Mezhiritsky Majdan - poza wioską, na zachodzie i Mavrinsky - na wschodzie. Mezhiritsky prawie nie zachował się, chociaż obszar ten nadal nazywa się „Majdanem”. I zachował się Mavrinsky, który kilkanaście lat temu nazywał się Kozak.
„Majdan” uderza swoim niezwykłym kształtem, wielkością, oryginalnością i szczególną tajemniczością: - wyraźny, regularny geometryczny kształt ściętego stożka z głębokim zagłębieniem; - wierzchołek stożkowej, glinianej struktury ma wyraźne wgłębienie pierścieniowe i przypomina otwór w garnku, makitra ukraińska, w kształcie pierścienia; - na górze jest wyraźna luka (jak się okazało - nie jedna); - ziemne wały w kształcie serpentyn wystają symetrycznie ze stożkowej konstrukcji, po cztery z każdej strony szczeliny...
W Pawlogradzkim Muzeum Historii Lokalnej można usłyszeć wersje użytkowania tego budynku. Z kilkoma dodatkami wyglądają tak:
Wersja pierwsza. Majdan to kozacka struktura obronna. Majdan ze swoimi niesamowitymi murami obronnymi (być może) był w całości wykorzystywany przez Kozaków Zaporoskich jako wieża strażnicza i budowla obronna.
Wersja druga. Majdan to roślina saletry. Istnieje pogląd, że Majdan powstały po drapieżnych wykopaliskach zwykłych kopców lub po zamontowaniu w nich kopalni saletry. Okazuje się, że był kiedyś taki handel. Źródła polskie podają, że w 1613 r. Polacy odkopali grób Skorobira na Połtawie i wydobywali w nim saletrę.
Trzecia wersja. Majdan to sanktuarium i (jednocześnie) obserwatorium do wyznaczania pór roku. Tak więc związek między projektem wałów Majdanu a pozycją Słońca w różnych dniach roku, zwłaszcza w ważnych dniach przesileń i równonocy, jest dość wyraźnie widoczny. I z tego wyłania się trzecia wersja, że Majdan jest rodzajem świątyni, budowli religijnej i religijnej, spowitej tajemnicą świętej wiedzy.