Klasztor Krekhovsky
Klasztor św. Mikołaja w Krechowie, Krekhovsky Klasztor św. Mikołaja Ojców Bazylianów
Ukraina, Lwów
12 km od miasta Żółkwi, wśród wzgórz Roztochia porośniętych lasami bukowymi i sosnowymi, u podnóża góry Pobojnej wznoszą się mury dawnego klasztoru św. Mikołaja. Według legendy została założona w połowie XVII wieku przez mnichów - tubylców z Ławry Kijowsko-Peczerskiej Joela i Sylwestra. Początkowo klasztor mieścił się w jaskiniach, które obfitują w okoliczne góry, jednak w latach 60-tych XVII wieku rozpoczęto budowę murowanych fortyfikacji z basztami obronnymi.
Klasztor Krekhovsky znajduje się w bardzo malowniczym miejscu, 12 km od Żółkwi i 3 km od wsi. Krekhova, wśród wzgórz Roztochii porośniętych lasami bukowymi i sosnowymi, u podnóża Góry Pobojnej. Jest to wyjątkowy kompleks, w skład którego wchodzi kościół św. Mikołaja, budynki cel, dzwonnica, budynki gospodarcze i stare mury obronne z basztami. Nad zespołem architektonicznym Krekhovskiego klasztoru dominuje czterokondygnacyjna dzwonnica (1759) zbudowana nad wschodnią wieżą i zwieńczona barokową kopułą.
Wzdłuż wschodniego muru obronnego wybudowano dwukondygnacyjny dom klasztorny, który kontynuowano w 1776 roku dobudowując do narożnej południowej okrągłej wieży. W 1902 r. Wzdłuż południowo-zachodniej ściany wybudowano kolejny budynek klasztorny według projektu I. Wiszniewskiego. Główne bramy klasztorne znajdowały się początkowo we wschodniej murze, ale już w drugiej połowie XVIII wieku. rozebrano go, a główne wejście przesunięto na północną stronę klasztoru. Obecna brama została zbudowana w formach barokowych w 1776 roku. Przez rów obronny przerzucony do niej kamienny most.
Według popularnych przekazów klasztor Krekhovsky został założony przez mnichów z Ławry Kijowsko-Peczerskiej Joela i Sylwestra. Osiedlili się w celach wykutych w skale, która ostatecznie stała się znana jako "Skała Joela", a na jej szczycie zbudowali kaplicę wstawienniczą i obok kaplicy Piotra i Pawła.
W przyklasztornym ogrodzie zachowała się bardzo piękna stuletnia aleja lipowa. Ogród otoczony jest kamiennym murem zbudowanym w 1795 roku. Krechow przyciągał pielgrzymów spoza Dniepru, Donu, z dalekiej Grecji i Krety. Teraz, podobnie jak w przeszłości, tysiące wiernych przybywa do klasztoru Krekhovsky na Mikołaju 20, 21 i 22 maja.
W pobliżu klasztoru przywrócono rytualną „Podróż krzyżową”, która z murów klasztoru, z południowych półek góry Pobojnaja, schodzi na jego szczyt. Zachowała się wybudowana w 1938 r. kaplica „Grobowca Świętego” (architekt I. Filevich), która kończy „Drogę Krzyżową”. Cały zespół budynków klasztoru Krekhovsky z ogrodem i wspaniałymi zielonymi krajobrazami, wśród których się znajduje, można teraz oglądać z galerii obserwacyjnej.
Po przyłączeniu Ukrainy Zachodniej do ZSRR klasztor został zamknięty, aw jego murach umieszczono internat dla dzieci. Dopiero w 1990 r. wrócili tu mnisi bazylijscy. Obecnie w klasztorze mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Bazylianów.