Kościół i klasztor św. Marii Magdaleny
Dom Muzyki Organowej i Kameralnej, Kościół i Klasztor Marii Magdaleny
Ukraina, Lwów
Dom Muzyki Organowej i Kameralnej to lwowska instytucja kulturalna założona w latach 60. XX wieku. Dawny kościół i klasztor św. Marii Magdaleny. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Bandery i Doroszenko. Adres: Ukraina, Lwów, ul. Bandery 10.
W 1600 r. właściciel terenu, zwanego „100 pól”, A. Pstrokońska podarował ziemię wraz z dziedzińcem i ogrodem zakonnikom dominikańskim pod budowę seminarium duchownego. Wbrew decyzji magistratu zakonnicy przystąpili do budowy drewnianego kościoła. Władze miejskie sprzeciwiły się temu, gdyż warowne miejsce na górze, wpadając w ręce nieprzyjaciela, mogło stanowić zagrożenie dla Lwowa, a grunty cerkiewne nie były opodatkowane.
Budynek kościoła rzymskokatolickiego św. Marii Magdaleny został zbudowany w latach 1600-1612 przez dominikanów poza murami miejskimi na południe od murów miejskich Lwowa, na miejscu starego drewnianego kościoła. W pobliżu wybudowano seminarium i cele klasztorne. Autorami projektu byli architekci A. Kelar i J. Godny. Budowę ukończono w 1635 roku.
W 1648 roku obwarowania klasztorne, a także pobliski klasztor św. Łazarza zostały zdobyte przez wojska Bogdana Chmielnickiego. Od tego czasu budynek przeszedł kilka zmian. W latach 1754-1758 kościół został rozbudowany i przebudowany przez architekta M.Urbanika, zmieniono elewacje, ukończono wieże. W czasie reformy sekularyzacyjnej cesarza austriackiego Józefa II w 1786 r. kościół został przekształcony w parafię, aw klasztorze utworzono więzienie dla kobiet łatwych cnót (zamknięte w 1922 r.).
Obecną formę kościół uzyskał w 1870 roku. Obiekt jest trójnawową, sześciofilarową bazyliką z wydłużonym chórem i apsydą, które nakryte są sklepieniami krzyżowymi. Architektura budynku łączy w sobie elementy stylu barokowego i renesansowego. W 1932 r. zainstalowano tu organy Rieger-Kloss produkcji czeskiej. Jest największym na Ukrainie. Od 1962 roku w budynku cerkwi przez pewien czas mieściła się hala sportowa, a budynek celi przekazano na użytkowanie Politechniki Lwowskiej (budynek nr 16).
Od 1998 roku w budynku ponownie odbywają się nabożeństwa rzymskokatolickie. Wspólnota rzymskokatolicka św. Marii Magdaleny dąży do całkowitego przekazania budynku w ich ręce.