Kaplica Campian to jeden z najlepszych zabytków architektury renesansowej we Lwowie, część zespołu Katedry Łacińskiej. Znajduje się na Placu Katedralnym, wejście do niego jest z Katedry Łacińskiej.
Został zbudowany w pobliżu północnej ściany
katedry łacińskiej w 1619 roku jako grobowiec rodowy Kampian, kosztem Martina Kampiana, burmistrza Lwowa, doktora medycyny, bogaty kupiec. Na popiersiach we wnętrzu widnieją Martin i jego ojciec Pavel Kampian (były uciekinier, który osiągnął bogactwo i pozycję lwowskiego patrycjusza). Kaplicę zbudowali Paweł Rzymianin i V. Kapinos, rzeźbiarzem był prawdopodobnie J.Pfister, być może A.Bemer lub G.Horst (Sharp). W 1760 roku strop kaplicy namalował malarz Stanisław Stroinsky.
Kaplica Campian dotarła do nas w swojej pierwotnej formie, bez znaczących zmian. Jest na planie kwadratu, nakryty sklepieniem, wejście od kościoła. W dolnej części masywny cokół ozdobiony jest fasetowanymi kwadratami, na których spoczywają toskańskie pilastry, pomiędzy którymi pola wypełnione są płaskorzeźbami. Środkową część kaplicy zdobią przepiękne kartusze. Fasadę dopełnia fryz dorycki z rzeźbionymi rozetami i głowami lwów, gzyms i attyka z trzema owalnymi medalionami. Dekoracja elewacji jest jednym z przykładów lwowskich tworzyw sztucznych późnego renesansu. Wnętrze kaplicy wyłożone jest wielobarwnym marmurem, wystrój również utrzymany jest w stylu renesansowym.