Zespół klasztoru i kolegium jezuitów z kościoła i przyległych budynków edukacyjnych znajduje się w centrum Krzemieńca i jest głównym symbolem architektonicznym i atrakcją turystyczną miasta. Zespół klasztorny w stylu późnego baroku został zbudowany w latach 1731-1753 na koszt braci Wyszniewieckich i miejscowej szlachty. Przy klasztorze istniało kolegium kształcące nauczycieli szkół jezuickich. W 1773 r. zniesiono zakon jezuitów, mnichów wypędzono z miasta, kościół stał się katedrą Przemienienia Pańskiego, a kolegium stało się szkołą świecką – najpierw gimnazjum, potem liceum – szkołą wyższą o semestrze 10 lat.
Przy liceum założono ogród botaniczny, stworzono bibliotekę z ponad 34 000 książek, obserwatorium astronomiczne i stację meteorologiczną – Krzemieńec zaczęto nazywać „Wołyńskimi Atenami”. W 1832 r., po stłumieniu powstania polskiego, Liceum Krzemienieckie zostało zlikwidowane, a jego fundusze biblioteczne i kadra nauczycielska stały się podstawą do utworzenia
Uniwersytetu Kijowskiego. Obecnie w budynku dawnego Kolegium mieści się Krzemieńecka Obwodowa Akademia Humanitarno-Pedagogiczna im. T. Szewczenko.