Muzeum Michaiła Bułhakowa
Muzeum Literacko-Pamięciowe M. Bułhakowa, Dom Turbinów
Ukraina, Kijów
Muzeum pisarza Michaiła Bułhakowa, autora słynnej powieści Mistrz i Małgorzata, znajduje się w domu, w którym najpierw mieszkała rodzina pisarza, później wynajmował tu pokój ze swoją pierwszą żoną Tatianą, a następnie praktykował jako lekarz w biuro z ohydnym napisem „Choroby weneryczne” i syfilis”.
Muzeum Bułhakowa, poświęcone kijowskiemu okresowi życia wielkiego pisarza, zostało otwarte w 1993 roku. To właśnie w Kijowie urodził się, wychował, studiował, po raz pierwszy ożenił i pracował jako lekarz Bułhakow. Kijów odegrał znaczącą rolę w ukształtowaniu jego osobowości, o czym świadczą wielokrotne wzmianki o mieście w twórczości pisarza.
Ekspozycja muzealna „Dom Turbinów” znajduje się na drugim piętrze budynku, w mieszkaniu z 7 pokojami - łączy w sobie prawdziwe życie rodziny Bułhakowów i życie bohaterów jego powieści „Biała gwardia” Turbiny . Rzeczy należące do rodziny Bułhakowów przedstawione są na ekspozycji w ich naturalnej postaci, natomiast przedmioty z rodziny Turbin, czyli te opisane w powieści, są rzeczami surrealistycznymi - wszystko przedstawione jest w bieli. Biel to zarówno kolor śniegu, który „przykrył” całą powieść, jak i kolor fartucha medycznego, to wspomnienia, nostalgia, mgła, gdzie rodzą się wizje, marzenia, lęki.
Mały korytarz z mieszkania-muzea prowadzi do labiryntu pomieszczeń: głównego pokoju dziennego z fortepianem, na którym ukazuje się partytura Fausta; gabinet lekarski, w którym praktykował dr Bułhakow, a także jego bohater dr Turbin; pokój bohaterki powieści Elena, w którym mieszkała z mężem siostra pisarza Varya; pokój samego Michaiła Bułhakowa i bohatera powieści Nikolka, do którego wejście to szafa ze znakiem mieszkania N50 z powieści Mistrz i Małgorzata; Pokój „książkowy” z powieści, w którym w prawdziwym życiu mieszkało trzech kuzynów rodziny Bułhakow; i wreszcie „piąty wymiar” - pokój, który można zobaczyć z jadalni przez lustro - w tym pokoju zmarł Aleksiej, aw prawdziwym życiu - ojciec Bułhakowa.
Kolekcja muzeum zawiera około 2500 pozycji, z czego około 500 to pomniki Bułhakowa.