Pałac Maryjski
Pałac Maryjski
Ukraina, Kijów
Pałac Maryjski jest uroczystą rezydencją Prezydenta Ukrainy. Znajduje się obok Rady Najwyższej Ukrainy.
Pałac został zbudowany w 1744 roku na polecenie cesarzowej Elżbiety i zaprojektowany przez architekta Bartolomeo Rastrelli. Pałac Maryjski jest żywym przykładem stylu barokowego: wyraziste objętości, bogata plastyczność fasad. Pod kierunkiem ucznia Rastrelli, rosyjskiego architekta Ivana Michurina, budowa pałacu została ostatecznie ukończona w 1752 roku. Wraz z I. Michurinem architekci N. Vasiliev, M. Salnikov, P. Neelov, Y. Trubnikov, T. Nevsky i inni, a także zaproszeni zagranicznych mistrzów „biznesu cegieł i płytek” A. Demarco, K. Pelli pracował przy budowie pałacu I.-A. Szambelan.
Naprzeciw Maryjskiego znajduje się park (od 1874 r.). Po przeciwnej stronie pałac otacza również park (Ogród Królewski), który został założony w 1743 r. na bazie Ogrodu Regularnego (prostopadłe aleje).
W XVIII i XIX wieku Pałac Maryjski był rezydencją generałów-gubernatorów prowincji kijowskiej. Do 1917 roku pałac służył jako rezydencja kijowska dla członków rodziny cesarskiej.
W swojej historii Pałac Maryjski był wielokrotnie przebudowywany. Większej przebudowy dokonano w latach 1868-1870 po straszliwym pożarze, który zniszczył drugie piętro i wszystkie frontowe pomieszczenia pałacu. Podczas renowacji pałacu dobudowano kamienną posadzkę i ozdobiono elewację nowymi detalami, odnowiono wnętrza w stylu klasycystycznym z elementami baroku i renesansu. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej bomba uderzyła w Teatr Maryjski.
W latach 1945-1949 pałac został przebudowany pod kierunkiem ukraińskiego architekta Pawła Aloszyna. Jednocześnie elewacje pałacu nie uległy znaczącym zmianom, a pomieszczenia wewnętrzne przystosowano do potrzeb organizacji rządowych i społecznych. W związku z tym część pomieszczeń została przegrupowana, a wnętrza nieco zmienione.
W 1975 roku podjęto decyzję o przywróceniu pałacu w formach jak najbardziej zbliżonych do architektury Rastrelli.
Ważnymi elementami wystroju pałacu są zabytkowe meble, żyrandole, obrazy znanych artystów, w niektórych pomieszczeniach zachowały się fragmenty malowideł ściennych.
Obecnie historyczny budynek Pałacu Maryjskiego reprezentuje Ukrainę jako rezydencję państwową (Pałac Prezydencki). Odbywają się tu oficjalne przyjęcia i szczyty, wręczenia nagród, listy uwierzytelniające ambasadorów obcych państw, spotkania delegacji zagranicznych na najwyższym szczeblu.