Kijowskie zoo
Kijowski park zoologiczny
Ukraina, Kijów
Zoo w Kijowie jest największym ogrodem zoologicznym w krajach WNP i jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na Ukrainie. Zajmuje powierzchnię około czterdziestu hektarów. W zbiorach zoo znajduje się około 3,5 tysiąca przedstawicieli fauny z całego świata. Prowadzone są tu prace naukowe dotyczące aklimatyzacji zwierząt zamieszkujących odległe kraje, ochrony i reprodukcji rzadkich gatunków zwierząt, takich jak żubr, tygrys amurski, koń Przewalskiego itp.
Zoo powstało z inicjatywy Kijowskiego Stowarzyszenia Miłośników Przyrody w 1908 roku. Wszystko zaczęło się od wystawy przedstawicieli fauny południowo-rosyjskiego terytorium Rosji z 17 gatunków ssaków i ptaków. Po pewnym czasie wystawa stała się stałą i przekształciła się w zoo. W tamtych czasach zoo znajdowało się na terenie ogrodu botanicznego Uniwersytetu św. Włodzimierza (obecnie Uniwersytet Szewczenki). Zwierzęta zostały podarowane lub przywiezione z ekspedycji przez naukowców uniwersyteckich. Zimą przedstawiciele fauny gorących krajów zostali umieszczeni w magazynach dworca kolejowego Kijów Towarny.
Z biegiem czasu kolekcja zwierząt rozrosła się tak bardzo, że przestała mieścić się na terenie przydzielonego jej ogrodu botanicznego, ponadto głośne krzyki zwierząt niepokoiły mieszkających w pobliżu ludzi. Dlatego w 1911 r. podniesiono kwestię przeniesienia zoo w inne miejsce, aw tym samym roku Duma miejska przeznaczyła duży obszar na ówczesnych obrzeżach miasta. Rzeźba tego terenu była bardzo skomplikowana, pełna wąwozów z garbami i nie nadawała się pod budownictwo mieszkaniowe czy przemysłowe, ale doskonale nadawała się na zoo – złożoność rzeźby wykorzystano racjonalnie i skutecznie, w dawnym urządzono jeziora dla ptactwa wodnego. wąwozy, perspektywa jest wyraźnie widoczna z górnych punktów.
Przez cały ten czas Duma Miejska nie przeznaczała środków na utrzymanie ogrodu zoologicznego, a istniało ono kosztem prywatnych darowizn. Wejście do zoo było bezpłatne. Ale po rewolucji 1917 roku ogród zoologiczny został znacjonalizowany i stał się własnością państwa.
Przed II wojną światową w zoo przebywało około 1500 zwierząt, ale w czasie okupacji hitlerowskiej zostało zdewastowane, najcenniejsze okazy zwierząt załadowano do pociągu i wywieziono do Niemiec, a na terenie znajdował się niemiecki garnizon wojskowy samego zoo.
Po wyzwoleniu Kijowa zrekonstruowano zoo. Stopniowo pojawiały się nowe obudowy. Animal Island została zbudowana w 1982 roku. W latach 1998-2003 pojawiły się wybiegi wolierowe - swoisty teren do trzymania rzadkich ptaków - sępów czarnych oraz kontynent niedźwiedzi.
W 1983 r. kijowskie zoo otrzymało status państwowego ogrodu zoologicznego i zostało wpisane na listę obiektów funduszu rezerwatów przyrody, w 1996 r. zostało członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i aktywnie uczestniczyło w międzynarodowych programach reprodukcji rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt. Obecnie kolekcja zoo zawiera około 3500 zwierząt, przedstawicieli 400 gatunków.