Kościół św. Mikołaja Pritiska

Cudowna ikona wstawiennictwa Matki Boskiej.
Ocena 8110

30 marta 2017Czas podróży: 17 grudzień 2016
Na skrzyż owaniu najstarszych ulic Podolska Pritisko-Nikolskaya i Khoriva. koś ció ł ś w. Nikoli Prtiski o staroż ytnej i skomplikowanej historii, zbudowany na koszt kupca Piotra zwanego Ż elaznym Groszem w latach 1695-1707 (wedł ug innych ź ró deł - w 1631 r. ) w stylu ukraiń skiego baroku na miejscu dawny koś ció ł drewniany. Dzwonnica został a zbudowana w stylu empirowym, ale z barokową sztukaterią , a jej gó rna kondygnacja w stylu klasycystycznym został a ukoń czona w drugiej poł owie XIX wieku. Tutaj, w czasach Rusi Kijowskiej, znajdował się koś ció ł pod wezwaniem ś w. Mikoł aja.
Nazwa koś cioł a najprawdopodobniej pochodzi od sł owa „prityka” (molo). Ś w. Mikoł aj jest patronem marynarzy, kupcó w i kupcó w, nic wię c dziwnego, ż e kupcy z Podola budowali koś cioł y poś wię cone ich ś wię temu.
Wedł ug innej wersji nazwa ta kojarzy się z cudem, któ ry wydarzył się w koś ciele - zł odziej, któ ry pró bował wydostać się z okna w nocy i okradł koś ció ł został wciś nię ty (wciś nię ty) przez skrzydł o okienne (lub ikonę ś w. Mikoł aja) i został odkryty nastę pnego ranka przez parafian koś cioł a.
Koś ció ł niejednokrotnie spł oną ł , w 1983 r. runę ł a kopuł a i czę ś ć muru. W latach sowieckich mieś cił a się tu fabryka, a nastę pnie magazyn. Po odrestaurowaniu na począ tku lat 90. ubiegł ego wieku został przeniesiony do koś cioł a.
Jest bardzo popularny wś ró d wierzą cych – czy to dzię ki znajdują cym się tu relikwiom ś wię tych Mikoł aja i Barbary, czy cudownej ikonie Opieki Matki Boskiej, któ ra, jak mó wią , pomaga samotnym dziewczynom znaleź ć partnera ż yciowego.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań