Ratusz Kamieniec Podolski

Ratusz
Ocena 8110

2 listopad 2021Czas podróży: 22 lipiec 2021
Odliczanie w gmachu polskiego magistratu rozpoczyna radosne wydarzenie nadania Kamieniecowi Podolskiemu, choć nie w peł ni, prawa magdeburskiego w 1374 r. , któ re obejmował o prawo miasta do tworzenia lokalnych organó w samorzą dowych (są dó w). Potwierdzenie wcześ niej uzyskanych i dodatkowych przywilejó w na prawie magdeburskim, miasto otrzymał o w 1432 r. na mocy aktu kró la polskiego Wł adysł awa II Jagieł ł y (1351-1434). A dwa lata pó ź niej Kamieniec stał się miastem kró lewskim, zyskują c jeszcze wię ksze prawa, w wyniku czego gmach magistratu stał się centrum nie tylko miasta, ale i dzielnic, skrywają c rozdzielonych sę dzió w polskich, rosyjskich i ormiań skich.
Budynek peł nił funkcję oś rodka administracyjnego do 1672 r. , kiedy to miasto został o, zgodnie z honorową kapitulacją oddaną Turkom w czasie wojny turecko-polskiej (1672-1676), przechodzą c znaczą ce zmiany architektoniczne przy wejś ciu do odbudowy 1616 r. mają ce na celu zlikwidowanie skutki ognia. Jednak 27 lat pó ź niej, w 1699 roku, na mocy pokoju karlowarskiego, wł adze polskie powró cił y do ​ ​ Kamieniec, ponownie osiedlają c się w murach gmachu magistratu. Zakrojona na szeroką skalę przebudowa budynku, przeprowadzona w 1754 r. na koszt wojewó dztwa, pozostawił a na tablicy pamią tkowej fasady pamią tkowy napis oraz herb miasta - ś wiecą ce zł ote sł oń ce o dwunastu promieniach.

W 1793 Kamieniec Podolski został oficjalnie wł ą czony do Cesarstwa Rosyjskiego i już nigdy nie wró cił do Polski.
Po poż arach w latach 1817 i 1850 odrestaurowano budynek ratusza, zmieniają c styl budynku na duch czasu, pozostawiają c jednak powoł anie - magistrat - skupienie wł adzy administracyjnej (są dowej) i prawnej (są dowej) miasto, któ re pozostał o do 1870 roku.

Nowy budynek dawnego magistratu (1870) miał sł uż yć jako komisariat policji z aresztami ś ledczymi w piwnicy. II wojna ś wiatowa przyniosł a nowe nieszczę ś cia ratuszowi - jego pomieszczenia został y zniszczone, uszkodzono mury zewnę trzne, zrzucono dzwony. Ale zapomnienie nie trwał o dł ugo: wyglą d domu przywró cono w latach 1952-1956. Jedenaś cie lat pó ź niej, w 1967 roku, gmach dawnego polskiego magistratu przekazano do Muzeum-Rezerwatu Historycznego Kamieniec Podolski, w któ rym na parterze mieś ci się dział artystyczny z dzieł ami mistrzó w z Podolu, a na drugim ś wiatowej sł awy malarze.
Ponadto ekspozycja muzealna był a stale uzupeł niana eksponatami wystaw objazdowych ze ś rodkó w Muzeum Sztuki Orientu, Ermitaż u oraz rezerw innych muzeó w Ministerstwa Kultury. Kolejna przebudowa znalazł a budynek ratusza w 1981 roku, podczas któ rej na poziomie czwartej kondygnacji dzwonnicy odnaleziono tarczę , któ ra od począ tku zdobił a wież ę.

Pierwotny gmach polskiego magistratu obejmował jedynie dwupię trowy budynek z dziesię ciopokojowym pierwszym i dziewię ciopokojowym drugim pię trem oraz piwnicą , któ ra prawdopodobnie skł ada się z dziewię ciu pomieszczeń , z któ rych tylko trzy został y wyczyszczone. Czworoboczna oś mioboczna dzwonnica stał a w odległ oś ci 3 m od niej aż do przebudowy w 1616 roku, kiedy to oba budynki poł ą czono w jeden zespó ł architektoniczny.
Po wielokrotnych przebudowach, poż arach i renowacjach wyglą du budynku ratusza nie da się już jednoznacznie zaklasyfikować w kategoriach architektury klasycystycznej - ma ona elementy barokowe, empirowe i renesansowe.

W 2018 roku na fasadzie ratusza umieszczono tablicę pamią tkową ku czci architekta i generał a Jana de Witte.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań