Kościół św

Kościół św
Ocena 8110

18 listopad 2021Czas podróży: 22 lipiec 2021
Pierwotnie koś ció ł ś w. Jerzego był mocną trzykondygnacyjną drewnianą budowlą tró jtronową (ś w. Jerzego, ś w. Eliasza i ś w. Zofii) z dzwonnicą nad przedsionkiem. A w sumie dzwonó w koś cielnych był o pię ć : cztery na dzwonnicy i jeden (najwię kszy) zainstalowano na filarach przy cmentarzu.
Zachowana do dziś budowla z poł owy XIX wieku jest typowym projektem w stylu neorosyjskim, zalecanym do powszechnej budowy w wielkim Imperium Rosyjskim. Ta pię cionawowa, jednokondygnacyjna, trzykondygnacyjna budowla (orientowana na pó ł noc, poł udnie i zachó d) ma kształ t oś miobocznego krzyż a.
Jego cztery filary stanowią podporę dla wysokiego oś mioką tnego bę bna ś wietlnego z ł ukowatymi oknami, na któ rym spoczywa kopuł a namiotu o bulwiastym wykoń czeniu. Te same sylwetki podkreś lają ogó lną sylwetkę czterech kopuł w rogach gł ó wnej kubatury.
Akcenty pseudorosyjskie w postaci szczypiec i kokosznikó w, lukarn i ł ukó w, pó ł kolumn i ł ukó w perspektywicznych nadają cerkwi szczegó lnego koloru na polskich filwarkach.
Poł oż ona w zachodniej czę ś ci kompleksu dzwonnica koś cioł a ś w. Jerzego jest budowlą tró jkondygnacyjną , skł adają cą się z dwó ch oś miobocznych brył , wspartych na czworobocznym cokole pierwszej kondygnacji. Jego ogó lny wyglą d nawią zuje do stylu budynku ś wią tyni i jest wykonany w tym samym pseudorosyjskim stylu.
W 1851 r. rozpoczę to budowę pod kierunkiem architekta I. Axelruda. 15 paź dziernika 1861 r. był znaczą cy dla stada polskich filwarkó w Kamieniec – archiprezbiter Paweł Tró jcy został konsekrowany nowy koś ció ł z jednym tronem ku czci ś w. Jerzego Wielkiego Mę czennika i Zwycię skiego (choć prace projektowe trwał y pó ł wieku) i dwa lata pó ź niej (1863) jej miejsce obok nowego koś cioł a zaję ł a wykonana w tym samym stylu dzwonnica.
Dwadzieś cia lat po jej otwarciu (1881) w pó ł nocnej czę ś ci ś wią tyni otwarto drugi tron ​ ​ ku czci ś w. Zofii i jej trzech có rek: Wiary, Nadziei i Mił oś ci.

Nadejś cie rzą dó w sowieckich i nowe zasady istnienia organizacji religijnych w ramach pań stwowej polityki ateizmu w latach dwudziestych XX w. przyniosł y dotarcie cerkwi ś w. jego przeniesienie do gorzelni w 1935r. lokal, montaż podł ogi na drugiej kondygnacji.
Minią lata wojny i pokoju, przez siedem lat (od 1983 r. ) bę dzie tu budowane planetarium, aż siedemdziesią tą rocznicę ateizmu zastą pi epoka duchowego odrodzenia, kiedy to zespó ł koś cielny na polskich folwarkach w 1990 r. zostanie zwró cony prawosł awna wspó lnota Kamieniec to nowa karta w swojej historii, któ ra przywró ci dawny wyglą d i zwię kszy napł yw wiernych, status prawosł awnej katedry i mił oś ć parafian…
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań